Von Costa de Hero (AUS)

2019 Service Fee - $2,200 inc. vet fees, conditions apply, free return

Sire:
Encosta de Lago (AUS) 1993
Dam:
Piavonic (AUS) 1995
Dam Sire:
Scenic (IRE) 1986
DOB:
3 October 2005
Height:
16.2 hh
Standing At:
Riverbank Farm
Location:
Benalla 3672 VIC, Australia
Free return:
Yes - conditions apply

Race Fields Update:

2 runners today | 1 runners tomorrow

Next to run:

Pentridge WELL (NSW) R4 in 11h 16m

Australia

 

New Zealand

 


REFINE BY:

© 2016 Racing Information Services Australia and others working with it. These Racing Materials are reproduced under a copyright licence from the copyright owners. Any unauthorised reproduction, adaptation or communication is strictly prohibited.

VON COSTA DE HERO (AUS) 2005 Bay colt
by Encosta de Lago - Piavonic, by Scenic

 

Sire Summary

Named FoalsStartersWinnersWinsPlacingsSW (GW)EarningsAEI
211168832494672 (0)over $5.8m.0.64
per foals79.6%39.3%1.22.20.9% (0.0%)$27,666 
 per starters49.4%1.52.81.2% (0.0%)$34,747 

VON COSTA DE HERO Winner at 2, A$1,124,450, VRC Sires' Produce S., Gr.2, 2d STC Golden Slipper S., Gr.1, VRC Australian Guineas, Gr.1, 3d MRC Caulfield Guineas, Gr.1, MVRC Norman Carlyon S., Gr.2, MRC Caulfield Guineas Prelude, Gr.3, 4th VRC Coolmore Stud S., Gr.1, MRC Blue Diamond Prelude (c&g), Gr.3. He entered stud in Aust. in 2010. Sire of 168 progeny to race, 83 winners (49.0%), earnings of over $5.8 million, 2 stakes winners, 1 stakes placegetter, inc.




VON COSTA GLASS (11g, Generous, Sir Tristram). 8 wins from 1400m to 1950m to 2018-19, A$247,700, Murray Bridge Gold Cup, L, SAJC Evright H., Hughes Limousines H., Advanced Transport H., Ubet H.

LORD VON COSTA (12g, Dash for Cash, Snippets). 2 wins at 1200m, A$220,890, VRC AR Creswick Series Final S., L, 2d VRC LV Lachal H., Goulburn Murray H., Murrumbidgee TC Wagga Wagga Town P., VRC Stayers Lounge H., ATC TAB Highway H.-twice, 3d Murrumbidgee TC SDRA Country Championships Qualifier.

Sea Spray (11f, The Commander, Kreisler). 3 wins at 1100m, 1400m, A$239,375, MRC Yellowglen P., Beck Property Group H., 2d VRC Lexus Hybrid P., L, Denis Walter Afternoons 3YO Trophy, MRC Equiano King of Speed 2YO H., Cleanaway Slow Down to Get Around H., 3d MRC Geoff Murphy H., MVRC Ellar Labs H.

Lady Selkirk (12f, Royal Academy, Vain). 5 wins from 1300m to 1600m, A$280,150, VRC Silver Bowl Series Final H., Western Otway H., MRC Splashland H., 3d VRC Beachside H., MRC VOBIS Gold Distaff, Jack Elliott H.

Jurasound (11f, Portland Pirate, Top of the Pack). 4 wins from 1200m to 1600m, A$325,125, MRC (Mornington) Bayside Jeep Guineas, MVRC Melbourne Signage Concepts Inglis Bonus H., MRC (Mornington) Soul Pattinson H., 2d MRC Thoroughbred Breeders Victoria VOBIS Gold Reef P., 3d MRC Robert Hunter H., 4th SAJC Schweppes Oaks, Gr.1.

Susurri (14f, French Deputy, Danehill). 2 wins-1 at 2-at 1200m, 1350m to 2017-18, A$140,250, BRC Civforce Pipelaying H., 2d BRC James Boag's Premium H., Nuturf & Toro and Partners P., 3d GCTC Magic Millions H.

Zefiro (12g, Zeditave, Is it True). 7 wins at 1200m, 1400m to 2018-19, WATC Budget Car & Truck Rental H., Club Membership H.

Vonus (11g, High Chaparral, Last Tycoon). 7 wins to 1200m to 2017-18, A$153,595, WATC Passages Resource Centre H., 2d WATC Westspeed Nominations Close H., 3d WATC Happy 60th Birthday Judy Morris H., Westspeed H.

Romance Can Costa (13f, Show a Heart, Danzero). 6 wins from 1450m to 2100m in 2017-18, A$78,670, ATC TAB Rewards H.

Von Richter (13f, Jeune, End Sweep). 5 wins from 1200m to 1950m to 2018-19, A$110,714, BRC Paddyfest 2019 H., 2d BRC Queensland Times H., Ipswich TC Learoyd Mini Diggers H.

Trump It (12g, Fraar, Salmon Leap). 4 wins to 1400m, GCTC Langs Building Supplies H.

Someday One Day (12g, Rock of Gibraltar, Sackford). 4 wins from 1400m to 2200m to 2018-19, A$181,331, WATC Club Membership H., Tabtouch Check in at Belmont P., 2d WATC Schweppes H., Perth Racing Twitter P., Gold Membership P., 3d Coolgardie Cup, WATC Val & Rob Diamond Anniversary H., National Apprentice Challenge H., 4th Kalgoorlie Cup, L.

Everyday Hero - Hero Champion (Sing.) (12g, Exceed and Excel, Woodman). 4 wins-1 at 2-at 1000m, 1400m to 2019, SCTC Access Insulation H., 2d BRC Sky Racing H., Singapore TC Class 4 H., 3d Singapore TC Class 4 H.

Nouvelle Again (11f, Perugino, Southern Appeal). 4 wins from 1200m to 1600m, MRC Schweppes H.

Von Classic Hero (11g, Spartacus, Canny Lad). 4 wins from 1450m to 1600m, A$160,775, MRC Joe Brown P., 2d MRC Sheamus Mills Bloodstock H.

Big Red Costa (12g, Masterclass, Arctic Explorer). 3 wins from 1500m to 1700m, WATC Amelia Park H., Champion Fillies Day H., Perth Racing Club Membership H., 2d WATC Salinger H., Blackham Gold Rush Trophy H., 4th WATC Lex Piper S., L, JC Roberts S., L.

Annrhon (12f, Zilzal, Alydar). 3 wins to 1300m to 2017-18, A$97,614, VRC Arbroath H., 2d VRC Nouvelle Star H.

Golden Century (11f, Loup Sauvage, Rubiton). 3 wins at 1100m, 1200m, SAJC National Jockeys Trust H., Holdfast Insurance H., 2d SAJC Mac Drink Driving Grow Up H., 3d SAJC Mac Drink Driving? Grow Up H., Mac Drink Driving Grow Up H., Schweppes P.

Cochada (14g, Danzero, Marauding). 2 wins at 1400m, 1600m to 2018-19, A$145,060, VRC Melbourne Cup Carnival Country Final H., 3d MRC Blue Star Print Group P.

Vianden (11g, Desert King, Palace Music). 9 wins from 1450m to 1950m to 2017-18, A$197,795, 3d MRC VOBIS Gold Heath, SAJC Hughes Chauffeured Limos H.

Definia (11g, Shovhog, Molokai Prince). 6 wins to 1200m to 2018-19, A$146,295, 2d MRC Keno Classic H., 3d MVRC Nelson Alexander H.

Von Mystic (14g, Starcraft, Danehill). 4 wins from 1300m to 1700m to 2018-19, A$101,940, 2d MRC Ladbrokes Live Streaming H., 3d MRC Ladbrokes H.

Ritchford (12g, Tale of the Cat, Flying Spur). 4 wins from 1350m to 1700m to 2018-19, A$83,605, 3d GCTC Melbourne Cup Gallery Restaurant H.

Abriola (13f, Canny Lad, Marauding). 3 wins to 1200m, 2d MVRC CRT Whites Rural H.

Robert de Hero (12g, Tale of the Cat, Danehill). 3 wins to 1450m, A$98,120, 3d MRC Mypunter.com H., Mitavite Challenge Heat 3 H.

Heroic Rock (11g, Rock of Gibraltar, Barathea). 2 wins at 1600m, 2d GCTC Sky Racing 2 H., 3d BRC Garden City Refrigeration P.

Brimarvi Vehero (14g, Danewin, Euclase). Winner at 1000m in 2018-19, 3d SAJC TAB H.

Aroha Te Mana (14g, Bianconi, Soviet Lad). Winner at 1600m in 2017-18, 2d MRC Sheen Panel Service H.

Nuclear Hero (11g, Geiger Counter, Don't Forget Me). Winner at 900m, 3d TRC Stridemaster at Tasracing, TTC Balmoral on York H., Devonport RC Happy Anniversary Leon & Maree H.

Sam de Hero (11g, Street Cry, Francis Bacon). Winner at 1650m, 2d SCTC Go Transit Media Group P., 3d Ipswich TC Become a GCTC Member H.

Commenced stud duties in Australia in 2010


Analysis by Crop

CropFoalsRnrsWnrsWinsSW (GW)SWs(GWs)A$
11/12765433119112,616,025
12/1349352168111,689,366
13/144728123700670,031
14/158647162400827,562
15/1663110032,640
16/171110000575
Totals275168832492 25,836,199

Analysis by Age

AgeRnrsWnrsPlcdWinsSW (GW)SWs(GWs)Ave Earnings A$
244272002,426
31343825561116,111
413566251911126,449

Analysis by Sex

SexRnrsWnrsPlcdWinsSW (GW)SWs(GWs)Ave Earnings A$
Colts8043201392237,920
Fillies8840111100031,848

Analysis by Race Distance

BandRnrsWnrsPlcdWinsSW (GW)SWs(GWs)Ave Earnings A$
< 1001m76111222006,373
1001 - 1200m153322961119,139
1201 - 1400m1364828760011,466
1401 - 1600m1082623471113,933
1601 - 1800m5515827007,561
1801 - 2000m407410007,718
2001 - 2200m29546005,339
2201 - 2400m7000001,097
> 2400m601000402

Australia

Season (Rank)RnrsWnrsRunsWinsSW (GW)SWs(GWs)A$
13/14 (643)1803800047,405
14/15 (154)52172452700974,985
15/16 (145)813043042111,128,991
16/17 (148)853552062001,159,854
17/18 (129)943362867001,428,804
18/19 (167)78264634311973,129
Totals166812324241225,713,168

Worldwide - All countries, calendar year

YearRnrsWnrsRunsWinsSW (GW)SWs(GWs)A$
20134050005,400
201432694700351,555
201564203443300931,605
2016843449455111,366,893
2017933456667001,164,012
2018943967369111,654,621
201955112091800362,113
Totals168832385249225,836,199

Totals in All Countries

CountryRnrsWnrsRunsWinsSW (GW)SWs(GWs)A$
Australia166812324241225,713,168
Singapore423720073,675
Malaysia322460049,356
Totals168832385249225,836,199

Distance Analysis

 

All Runners

 

 0-
1100m
1101-
1300m
1301-
1500m
1501-
1700m
1701-
1900m
1901-
2100m
2101-
2300m
2301-
2500m
2500m+
Starters851541349945401974
Starts2667736633921101184394
Winners1336482798300
Wins266677471713300
%Wnrs/Starters15.3%23.4%35.8%27.3%20.0%20.0%15.8%0.0%0.0%
%wins/Starts9.8%8.5%11.6%12.0%15.5%11.0%7.0%0.0%0.0%

 

Black Type Races

 

 0-
1100m
1101-
1300m
1301-
1500m
1501-
1700m
1701-
1900m
1901-
2100m
2101-
2300m
2301-
2500m
2500m+
Starters145516220
Starts286616320
Winners010100000
Wins010100000
%Wnrs/Starters0.0%25.0%0.0%20.0%0.0%0.0%0.0%0.0%0.0%
%wins/Starts0.0%12.5%0.0%16.7%0.0%0.0%0.0%0.0%0.0%

 

Two-Year-Old Racing

 

 0-
1100m
1101-
1300m
1301-
1500m
1501-
1700m
1701-
1900m
1901-
2100m
2101-
2300m
2301-
2500m
2500m+
Starters19358200000
Starts27499200000
Winners110000000
Wins110000000

 

Three-Year-Old Racing

 

 0-
1100m
1101-
1300m
1301-
1500m
1501-
1700m
1701-
1900m
1901-
2100m
2101-
2300m
2301-
2500m
2500m+
Starters4110691511314210
Starts74229189821722410
Winners612151011000
Wins916161311000

 

Four-Year-Old and Older Racing

 

 0-
1100m
1101-
1300m
1301-
1500m
1501-
1700m
1701-
1900m
1901-
2100m
2101-
2300m
2301-
2500m
2500m+
Starters531131018040321964
Starts16549546530893963984
Winners926382098300
Wins164961341612300

 


 

 

VON COSTA DE HERO
Bay horse       Foaled 2005 
 

ENCOSTA DE LAGO Fairy King (USA)Northern DancerNearctic
Fairy BridgeBold Reason
Shoal CreekStar Way (GB)Star Appeal
Rolls (USA)Mr. Prospector
PIAVONIC
    1995
Scenic (Ire)Sadler's WellsNorthern Dancer
IdyllicFoolish Pleasure
Piave GirlBrave SaluteWithout Fear (Fr)
Black SerenadeBlack Opaque

ENCOSTA DE LAGO (AUS) (Bay 1993-Stud 1997). 3 wins to 1600m, VATC VicHealth Cup, Gr.1. Champion Aust. Sire twice. Sire of 1630 rnrs, 1151 wnrs, 115 SW, inc. Chautauqua (ATC TJ Smith S., Gr.1), Princess Coup, Lashed, Puccini, Road to Rock, Racing to Win, Alinghi, Sacred Kingdom, English, Mnemosyne, Delago Deluxe, Costa Viva, Sirmione, Smokin' Joey, Titanic Jack, Vanbrugh, Aloha, Newport, Delago Brom, Manhattan Rain, Northern Meteor, Apercu, etc.

 

1st dam

PIAVONIC, by Scenic (Ire). 9 wins at 1000m, 1200m, A$629,600, MVRC Manikato S., Gr.1, Norman Carlyon S., Gr.2, VATC How Now S., L, MVRC Cutler Menswear H., VATC Australia's Own P., MVRC Tristalove H., VATC Winning Post Newspaper H., Orient H., 2d VATC Memsie S., Gr.2, Mannerism S., Gr.3, Bletchingly S., Gr.3, SAJC Dermody S., Gr.3, VATC WW Cockram S., L, Hyderabad Race Club S., L, MVRC Strathayr H., Vo Rogue H., 3d MVRC Channel 9 - Ian Healy H., J Tapp Inside Racing H. Three-quarter-sister to  Hageabi (dam of MIO DIO). Dam of 9 foals, 8 to race, 7 winners, inc:-

VON COSTA DE HERO (c by Encosta de Lago) Winner. See below.

Taarish (g by Encosta de Lago) 5 wins from 1400m to 2400m, R346,800, Fairview Lakeside H., Racing. It's a Rush S., Turffontein Thank You for Your Support H., 2d Greyville KZN Guineas Trial, L, 4th Fairview Glenlair Trophy, L, Port Elizabeth Gold Cup, L.

 Jezzabba (f by Fastnet Rock) 3 wins at 1200m, 1400m, MRC Beck Property Group P., Ladbrokes Live Play H., 2d MRC Grand Hotel Frankston H., 3d MVRC Ranvet H.

 Aneefa (f by Encosta de Lago) 2 wins-1 at 2-at 1800m, 2000m, Vaal Algoa Cup Festival H., 2d Turffontein All to Come Juvenile P.

 Khataaf (g by Grand Lodge (USA)) 12 wins from 950m to 1650m, A$123,375, 2d Qld Tatt's RC Tattersall's Arcade H.

 Prince of Arabia - Northern Prince (Sing.) (g by Fastnet Rock) Winner at 1200m in Aust.

 Al Yamama (f by Fusaichi Pegasus (USA)) Winner at 1200m in Aust. Dam of-

 Dane Empress. Winner at 2 in Aust.

 Bint Piavonic (f by Encosta de Lago) Raced twice. Dam of 2 winners-

 Bint el Bedu. 3 wins from 1600m to 2050m, A$113,450, to 2017-18, 2d VRC Doriemus H., 3d MRC Blue Star Print Group H., 4th MRC Galilee Series Final H., L.

 Hikaya. Winner at 1200m in 2018-19, 3d SAJC Ubet 2YO P., MRC Spicer Thoroughbreds 2YO P., Ladbrokes Back Yourself H.

 

2nd dam

Piave Girl, by Brave Salute. 4 wins-3 at 2-to 1100m, A$136,100, SAJC Navarino H., VATC Zephyr Bay H., SAJC Shako H., 5DN H., 2d MVRC Laurent Perrier S., Gr.2, William Crockett S., L, Youthful H., SAJC Manihi Quality H., VATC Chadstone H., Springvale Panels H., 3d MVRC Savoir H., SAJC Lane Print Group H., VATC Nescafe Blend 43 H., 4th SAJC Lightning S., Gr.3. Half-sister to Rubra Lass (dam of EMLOZZA, DOPPIO), Segusino,  Belle Uno (dam of BELLONIC). Dam of 3 named foals, all winners, inc:-

PIAVONIC (f Scenic) 9 wins. See above.

 Stennar. 3 wins at 1200m, 1400m, VATC Galleon H., 2d MVRC Moonee Valley Super VOBIS 2YO H., VATC The Journal H., Campbells Warehouse H., MVRC Sport 927 H.

 

3rd dam

BLACK SERENADE, by Black Opaque. 3 wins at 1050m, 1200m, SAJC Glenelg Improvers' H. Sister to DARK RHYTHM (dam of RAISE A RHYTHM, BIRA). Dam of 8 foals, all winners, inc:-

Piave Girl (f Brave Salute) 4 wins. See above.

Segusino (c Habituate) 6 wins-2 at 2-at 1000m, SAJC Atropine H., Quit & Win H., P Elberg Funeral S., Three Day Event H., 2d SAJC Balcrest S., L, MVRC Suni-Rolls H.

Rubra Lass (f Alzao) Winner at 2, SAJC Connoisseur Collection H., 2d SAJC Balcrest S., L, 3d SAJC Sunday 3YO H. Dam of 5 winners-

EMLOZZA (f Encosta de Lago) 5 wins at 1000m, 1200m, A$231,550, MRC Thoroughbred Club S., Gr.3, SAJC Dermody Lightning S., Gr.3, MVRC Watsons Catering Equipment H., MRC Stan Shannon H., 2d MRC Nearest H., MVRC Cox Plate Day H. Producer.

DOPPIO (g Umatilla) 8 wins from 1100m to 2000m in Aust. and Macau, Macau Derby, L, Macau Winter Trophy, L, Macau Derby Trial, 3d Macau Chairman's Challenge Cup, L, Summer Trophy, L.

 Hageabi. Unplaced. Dam of-

MIO DIO (g God's Own) 11 wins-1 at 2-to 1250m, A$382,265, to 2017-18, SAJC Spring S., Gr.3, Swan Hill JC Golden Topaz H., VRC Garden View Pavilion H., SAJC MAC Drink Driving? Grow Up H., CA Haigh Memorial H., Projection Graphics H.

 Belle Uno. 2 wins at 1200m, 1500m, VATC Nepean H., 2d VATC Lyndhurst H., 3d VATC Stan Shannon H. Dam of 6 winners-

BELLONIC (f Redding) 7 wins from 1400m to 2400m, A$197,750, SAJC St Leger, L, MVRC Carlton Draught Trophy, Airmond H., Benalla Cup, MVRC Royal District Nursing Service P.H. Dam of 6 winners-

BEL THOR (g God's Own) 4 wins from 1400m to 2000m, A$338,200, Seymour Cup, L, 2d VRC Galilee Series Final H., L, Bendigo JC Yalumba Golden Mile, L, 3d MRC Eclipse S., Gr.3.

 

Race Record: 19 Starts 1-2-3 A$1,124,450.
Won VRC Sires' Produce S., Gr 2 (1400m), 2nd STC Golden Slipper S., Gr 1, VRC Australian Guineas, Gr 1, 3rd MRC Caulfield Guineas, Gr 1, MVRC Norman Carlyon S., Gr 2, MRC Caulfield Guineas Prelude, Gr 3, 4th VRC Coolmore Stud S., Gr 1, MRC Blue Diamond Prelude (c&g), Gr 3

(in Australia)

AgeRuns1st2nd3rdEarnings
2511-A$823,875
39-13A$296,325
45---A$4,250
Totals:19123A$1,124,450
At 2 : VRC Sires' Produce S., Gr.2 (1400m beating Carnero and Burgeis)
2d STC Golden Slipper S., Gr.1 (1200m to Sebring and beating Portillo)
4th MRC Blue Diamond Prelude (c&g)
Gr.3 (1100m)
At 3 : 2d VRC Australian Guineas, Gr.1 (1600m to Heart of Dreams and beating Lucky Thunder)
3d MRC Caulfield Guineas, Gr.1 (1600m to Whobegotyou and Time Thief)
MVRC Norman Carlyon S., Gr.2 (1200m to Lucky Secret and Light Fantastic)
MRC Caulfield Guineas Prelude, Gr.3 (1400m to Super Boy and Time Thief)
4th VRC Coolmore Stud S., Gr.1 (1200m)
ENCOSTA DE LAGO (AUS)
B. 1993
GW 3 wins
f:1907 r:1630 w:1156 SW:115
Fairy King
B. 1982
NP
f:800 r:596 w:401 SW:73
Northern Dancer
B. 1961

GW 14 wins
f:636 r:488 w:382 SW:147
NearcticNearco4
Lady Angela14
NatalmaNative Dancer5
Almahmoud2
Fairy Bridge
B. 1975

Wnr 2 wins
f:9 r:7 w:6 SW:4
Bold ReasonHail to Reason4
Lalun19
SpecialForli3
Thong5
Shoal Creek
Ch. 1988
Wnr 2 wins
f:5 r:4 w:2 SW:1
Star Way
Ch. 1977
SW 1 win
f:1024 r:830 w:545 SW:61
Star AppealAppiani4
Sterna5
New WayKlairon1
New Move6
Rolls
Ch. 1984
NR
f:3 r:2 w:2 SW:1
Mr. ProspectorRaise a Native8
Gold Digger13
Grand LuxeSir Ivor8
Fanfreluche4
PIAVONIC (AUS)
B. or Br. 1995
GW 9 wins
f:9 r:8 w:7 SW:1
Scenic
B. 1986
GW 4 wins
f:1156 r:939 w:677 SW:73
Sadler's Wells
B. 1981
GW 6 wins
f:2140 r:1678 w:1082 SW:291
Northern DancerNearctic14
Natalma2
Fairy BridgeBold Reason19
Special5
Idyllic
B. 1982
NR
f:12 r:12 w:10 SW:3
Foolish PleasureWhat a Pleasure5
Fool-Me-Not14
Where You LeadRaise a Native8
Noblesse14
Piave Girl
B. or Br. 1987
SP 4 wins
f:3 r:3 w:3 SW:1
Brave Salute
Br. 1981
GW 7 wins
f:113 r:90 w:50 SW:2
Without FearBaldric13
Never Too Late4
How NowIn the Purple11
Fair DianaAm.
Black Serenade
Br. 1982
Wnr 3 wins
f:8 r:8 w:8
Black OpaqueOsmunda6
Clever Babe18
SerenadingStar of Heaven2
La Paz32
f: number of foals | r: number that raced | w: number that won | SW: number of stakeswinners

ENCOSTA DE LAGO 3 wins from 1200m to 1600m, A$469,850, VATC Vic Health Cup, Gr.1, VRC Ascot Vale S., Gr.2, MVRC Bill Stutt S., Gr.2, 3d VATC Caulfield Guineas, Gr.1, VRC Maribyrnong P., Gr.2, VATC Debutant S., L. He entered stud in Aust. in 1997. Champion Aust. Sire in 2007-08, 2008-09, second in 2003-04, 2005-06, 2006-07, 2009-10. Leading Aust. Sire (worldwide earnings) in 2010-11. Leading NZ Sire of 3YOs in 2013-14. Champion HK Sire in 2011-12. Champion Aust. Sire of Broodmares in 2015-16, 2016-17, 2017-18. Sire of 1630 progeny to race, 1151 winners (70.0%), earnings of over $182 million, 115 stakes winners, 118 stakes placegetters, inc.




CHAUTAUQUA (10g, Lion Hunter, Vice Regal). Joint Head of the 2016 WTR (Sprint). Equal Leading Older Male on 2017 WTR (Sprint). Champion Sprinter in Australia in 2015-16 & 2016-17.13 wins to 1400m, A$7,795,750, HK$5,700,000, ATC TJ Smith S., Gr.1-3 times, VRC Lightning S., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1, HKJC Chairman's Sprint Prize, Gr.1, VRC Gilgai S., Gr.2-twice, MRC Rubiton S., Gr.2, MVRC Ian McEwen S., Gr.2, VRC Bobbie Lewis H., Gr.3, Hawkesbury Guineas, Gr.3, 2d VRC Newmarket H., Gr.1, Darley Classic, Gr.1-twice, ATC Canterbury S., Gr.1, Gosford Guineas, L, 3d VRC Newmarket H., Gr.1, ATC George Ryder S., Gr.1, All Aged S., Gr.1, MRC Rubiton S., Gr.2, 4th VRC Darley Classic, Gr.1, MVRC AJ Moir S., Gr.1.

RACING TO WIN (02g, Kenny's Best Pal, Kenmare). Champion 3YO in Australia in 2006.13 wins-3 at 2-from 1100m to 1600m, A$3,762,285, AJC Doncaster H., Gr.1, Epsom H., Gr.1, George Main S., Gr.1, All Aged S., Gr.1, STC George Ryder S., Gr.1, AJC Warwick S., Gr.2, STC Apollo S., Gr.2, Theo Marks S., Gr.2-twice, Hobartville S., Gr.2, AJC Emirates Airlines 2YO H., STC PJ Gallagher's Parramatta H., Nivea Visage 2YO H., 2d BTC Doomben Cup, Gr.1, STC George Ryder S., Gr.1, AJC Warwick S., Gr.2, Royal Sovereign S., Gr.2, STC Phar Lap S., Gr.2, Canterbury S., Gr.2, Golden Rose S., L, 4th VRC LKS Mackinnon S., Gr.1, AJC Warwick S., Gr.2.

ALINGHI (01f, Monde Bleu, Shirley Heights). Champion 3YO filly in Australia in 2004-05.11 wins-4 at 2-from 900m to 1700m, US$69,780, A$3,470,325, VRC Newmarket H., Gr.1, MRC Blue Diamond S., Gr.1, Thousand Guineas, Gr.1, SAJC Swettenham Stud S., Gr.1, VRC Ascot Vale S., Gr.2, Edward Manifold S., Gr.2, STC Reisling Slipper Trial S., Gr.2, Saratoga Ballston Spa H., Gr.3, MRC Blue Diamond Prelude (f), Gr.3, Quezette S., L, Debutante S., L, 2d VRC Lightning S., Gr.1, Empire Rose S., Gr.1, AJC Heroic 2YO Championship S., 3d STC Golden Slipper S., Gr.1, MRC Invitation S., Gr.1, 4th AJC TJ Smith S., Gr.1.

PRINCESS COUP (03f, Sovereign Red, Arch Sculptor). Champion 3YO Filly in NZ in 2006-07. Champion Older Female & Stayer in NZ in 2007-08. 2007 NZ Bloodstock Filly of the Year.12 wins-1 at 2-from 1100m to 2400m, NZ$2,948,150, A$1,134,000, Hawkes Bay Kelt Capital S., Gr.1-twice, Stoney Bridge S., Gr.1, New Zealand Oaks, Gr.1, MRC St George S., Gr.2, WRC Desert Gold S., Gr.3, Masterton RC Lowland S., Gr.3, Banks Peninsula RC Canterbury S., L, Ashburton RC Ray Coupland S., L, Manawatu RC New Zealand Bloodstock 2YO H., CJC First Sovereign Trust 3YO S., 2d STC BMW S., Gr.1, VRC Australian Cup, Gr.1, LKS Mackinnon S., Gr.1, STC Ranvet S., Gr.1, New Zealand One Thousand Guineas, Gr.1, ARC Eight Carat Classic, Gr.2, Waikato RC Sir Tristram Fillies Classic, Gr.2, 3d MRC Caulfield Cup, Gr.1, Hawkes Bay Stoney Bridge S., Gr.1, New Zealand Two Thousand Guineas, Gr.1, 4th MRC CF Orr S., Gr.1.

LASHED (99f, Salieri, Boucher). Champion WFA performer & Female Stayer in NZ in 2003-04. Champion Older Female in NZ in 2004-05 (Intermediate).7 wins-3 at 2-from 1300m to 2000m, NZ$298,750, A$711,240, ARC Zabeel Classic, Gr.1, New Zealand S., Gr.1, Waikato RC International S., Gr.1, VRC AV Kewney S., Gr.2, SAJC Sires' Produce S., Gr.3, Alcohol Go-Easy S., L, MRC March 2YO Fillies H., 2d VRC Oaks, Gr.1, MRC Angus Armanasco S., Gr.2, Moonee Valley Oaks, Gr.2, VRC Vanity S., Gr.3, MRC Out of Danger 2YO H., 3d ARC Zabeel Classic, Gr.1, New Zealand S., Gr.1, WRC Thorndon Mile, Gr.1, Waikato RC International S., Gr.1, VRC Wakeful S., Gr.2, Edward Manifold S., Gr.2, MRC Tranquil Star S., Gr.3, 4th MRC Thousand Guineas, Gr.1, WRC Thorndon Mile, Gr.1, Hawkes Bay Stoney Bridge S., Gr.2.

SACRED KINGDOM (03g, Zeditave, Sir Tristram). Horse of the Year in Hong Kong in 2010. Champion Sprinter in Hong Kong in 2008, 2009, 2010 & 2011.17 wins at 1000m, 1200m, £13,194, S$522,000, HK$42,607,900, Cathay Pacific Hong Kong Sprint, Gr.1-twice, HKJC Chairman's Sprint Prize, L-twice, Kent & Curwen Centenary Sprint Cup, L-twice, GOME Sprint, L-twice, Cathay Pacific International Sprint Trial, L, 1200m-in track record time, Sha Tin Sprint Trophy, L-twice, Singapore TC Krisflyer International Sprint, L, HKJC Arsenal H., Arculli Trophy H., Lantau Peak H., HKU Alumni Association Challenge Cup, Granville H., 2d HKJC Centenary Sprint Cup, L, Queen's Silver Jubilee Cup, L, Chairman's Sprint Prize, L, Sprint Cup, L, Cathay Pacific International Sprint Trial, L, Sha Tin Sprint Trophy, L, Chow Tai Fook Bauhinia Sprint H., L, 3d Cathay Pacific Hong Kong Sprint, Gr.1, HKJC Chairman's Sprint Prize, L, 4th HKJC Centenary Sprint Cup, L, Sha Tin Vase, L.

PUCCINI (10c, Paris Opera, Sir Godfrey). Champion 3YO in NZ in 2013-14. Top on The 2013-14 NZ 3YO Free H (1600m+).8 wins from 1600m to 2400m, NZ$920,175, A$242,000, New Zealand Derby, Gr.1, WRC Thorndon Mile, Gr.1, ARC Great Northern Guineas, Gr.2, Avondale Guineas, Gr.2, Waikato Guineas, Gr.2, WRC Thompson H., Gr.3, Marton JC Metric Mile, Gr.3, 2d WRC Captain Cook S., Gr.1, MRC Eclipse S., Gr.3, BRC Premier's Cup, Gr.3, SAJC Lord Reims S., Gr.3, Pakenham Cup, L, 3d ARC Rich Hill Mile, Gr.2, VRC TAB Rewards S., Gr.3, ARC Champagne S., L, 4th WRC Levin Classic, Gr.1, New Zealand Two Thousand Guineas, Gr.1, MRC Easter Cup, Gr.3, Bendigo JC Yalumba Golden Mile, L, Mornington Cup, L, Ballarat Cup, L, Ipswich Cup, L.

ENGLISH (12f, Anabaa, Zeditave). Champion 2YO Filly & 3YO Filly in Australia in 2014-15 & 2015-16. Champion Female Sprinter in Australia in 2016-17.6 wins-2 at 2-to 1400m to 2017-18, A$3,480,071, ATC All Aged S., Gr.1, BRC Doomben Ten Thousand S., Gr.1, ATC Challenge S., Gr.2-twice, Reisling S., Gr.2, 2d ATC Golden Slipper S., Gr.1, TJ Smith S., Gr.1, Galaxy H., Gr.1, Premiere S., Gr.2, 3d ATC TJ Smith S., Gr.1, 4th BRC Kingsford-Smith Cup, Gr.1, ATC Premiere S., Gr.2, Shorts H., Gr.2.

MNEMOSYNE (02f, Canny Lad, Whiskey Road). Joint top filly on The 2005-06 Australasian 3YO Classification.6 wins-1 at 2-from 1100m to 1600m, A$1,371,975, MRC Thousand Guineas, Gr.1, STC Queen of the Turf S., Gr.1, Tea Rose S., Gr.2, NSW Tatt's RC Furious S., Gr.2, AJC Silver Shadow S., Gr.3, STC Bradley Photographers 2YO H., 2d AJC Sires' Produce S., Gr.1, Surround S., Gr.2, STC Reisling Slipper Trial S., Gr.2, AJC Kindergarten S., Gr.3, 3d AJC Flight S., Gr.1, STC Coolmore Classic, Gr.1, 4th STC Golden Slipper S., Gr.1, AJC George Main S., Gr.1, Light Fingers S., Gr.2.

DELAGO DELUXE (08c, Flying Spur, Success Express). Champion 2YO Colt in South Africa in 2010-11.7 wins-4 at 2-to 1200m, R1,498,525, Scottsville Gold Medallion S., Gr.1, Golden Horse Casino Sprint, Gr.1, Turffontein South African Nursery P., Gr.2, Protea S., Gr.3, Kenilworth Need for Speed Sprint, Clairwood UK Soccer 4 S., 2d Clairwood Mercury Sprint, Gr.1, 3d Kenilworth Merchants S., Gr.2, Cape Classic, Gr.3, Clairwood Powertrans H.

ROAD TO ROCK (04c, Midyan, Welsh Saint). 6 wins from 1500m to 2000m, A$1,236,650, AJC Queen Elizabeth S., Gr.1, George Main S., Gr.1, Carbine Club H., L, MRC Victoria Gold Cup, L, VRC Chris Isaak H., MVRC Independent Cranes H., 2d AJC Doncaster H., Gr.1, GCTC AD Hollindale S., Gr.2, MRC TS Carlyon Cup, Gr.3, VRC Antler Luggage H., AJC Randwick H., Rajah Sahib H., MVRC Honan Insurance Brokers H., STC Nisea Visage P., Jacob's Creek Sparkling H., 3d AJC Epsom H., Gr.1, 4th BRC Doomben Cup, Gr.1, MRC Sandown Classic, Gr.2, STC Canterbury S., Gr.2.

SIRMIONE (03g, Defensive Play, Danzatore). 4 wins-1 at 2-from 1400m to 2100m, A$1,894,375, VRC LKS Mackinnon S., Gr.1, Australian Cup, Gr.1, QTC Grand Prix S., Gr.3, Qld Tatt's RC Australia Post Tattersalls S., L, 2d VRC Australian Cup, Gr.1, MRC St George S., Gr.2, Fat Quaddies H., 3d STC BMW S., Gr.1, VRC LKS Mackinnon S., Gr.1, MRC CF Orr S., Gr.1, Queensland Derby, Gr.1, BTC Doomben Classic, Gr.3, VRC Bulban 2YO H.

SMOKIN' JOEY (07g, Blazing Sword, Taj Rossi). 9 wins-1 at 2-from 1200m to 1600m, A$1,495,433, SAJC Goodwood H., Gr.1, VRC Tab.com.au S., Gr.3, MRC TS Carlyon Cup, Gr.3, Bletchingly S., Gr.3, Victoria H., Gr.3, VRC March S., L, MRC Blue Sapphire S., L, Ipswich TC Eye Liner S., L, MRC Sportingbet H., 2d VRC Emirates S., Gr.1, MRC Futurity S., Gr.1, ATC Sebring S., Gr.3, BRC Ambassador Travel H., MRC Carsales.com.au H., MVRC Sportingbet Premium H., MRC Sportingbet H., 3d VRC Macaulay H., 4th WATC Railway S., Gr.1, Kingston Town Classic, Gr.1, VRC Danehill S., Gr.2, Blamey S., Gr.2, BRC Sires' Produce S., Gr.2, Queensland Guineas, Gr.2, MVRC Australia S., Gr.2, MRC Thoroughbred Club Cup, L.

TITANIC JACK (99g, Stage Door Johnny, T. V. Commercial). 8 wins-3 at 2-from 1000m to 1600m, A$1,288,950, VRC Emirates S., Gr.1, MVRC Alister Clark S., Gr.2, VRC Bobbie Lewis H., Gr.3, MRC Autumn S., Gr.3, Sandown S., Gr.3, VRC Murray Cox 2YO H., MVRC Sport 927 2YO H., Carlton Draught 2YO H., 2d VRC Newmarket H., Gr.1, MRC Guineas Prelude, Gr.3, Zeditave S., L, 3d MRC Invitation S., Gr.1, VRC Ascot Vale S., Gr.2, MVRC Ian McEwen Trophy, Gr.3, 4th MRC Toorak H., Gr.1, MVRC Mitchell McKenzie S., L.

NEWPORT (02g, Nishapour, Rheffic). 9 wins from 1200m to 2400m, A$1,248,100, AJC Metropolitan H., Gr.1, QTC Brisbane Cup, Gr.2, AJC Randwick City S., Gr.3, Navy Seal Welter H., STC BP Woodward & Associates Stayers Cup, VRC TCL Electronics P., AJC CVD Ladies Bowling Club H., 2d STC WJ McKell Cup, L, Rosehill Gardens Event Centre H., Konica Minolta H., 3d BRC Eagle Farm Cup, Gr.2, STC Frank Underwood Cup, L, Inghams Love'em H., MRC Ladies' Day P.H., 4th BRC Brisbane Cup, Gr.2, AJC Japan Racing Association P., L, Carbine Club S., L.

ALOHA (06f, Danehill, Bletchingly). 8 wins from 1200m to 1750m, A$804,974, ATC Coolmore Classic, Gr.1, VRC PFD Food Services S., Gr.3, MRC Lord S., L, VRC Aktrapid Nursing Agency H., MVRC Nye at MVRC H., VRC Better Draw H., MRC Yalumba H., Thomas Moule H., 2d VRC Henry Bucks S., L, MRC Kevin Hayes S., L, MVRC TEAC Flashback P., 3d Moonee Valley Fillies Classic, Gr.2, SAJC Adelaide Guineas, L, 4th ATC George Ryder S., Gr.1, SAJC Schweppes Oaks, Gr.1.

VANBRUGH (12c, Lucky Owners, Centaine). 5 wins-1 at 2-from 1200m to 2000m, A$742,375, ATC Spring Champion S., Gr.1, Gloaming S., Gr.3, MRC Coongy H., Gr.3, ATC All Too Hard at Vinery H., Employee Long Service Celebration 2YO P., 2d ATC McGrath Estate Agents 2YO H., TAB Rewards H., 4th ATC Rosehill Guineas, Gr.1, George Main S., Gr.1, Hawkesbury Gold Cup, Gr.3.

DELAGO BROM (99c, El Qahira, Sir Godfrey). 4 wins-1 at 2-from 1000m to 1600m, A$888,500, VRC Australian Guineas, Gr.1, Carbine Club S., Gr.3, MRC Vain S., L, Rancher 2YO P., 2d VRC Sires' Produce S., Gr.1, Debonair S., Gr.3, 4th MRC Blue Diamond S., Gr.1.

QUAY LAGO - ULTRA FANTASY (H.K.) (02g, Sir Ivor, Protanto). 9 wins at 1000m, 1200m, A$43,650, HK$8,712,750, 98,402,000¥, Nakayama Sprinters S., Gr.1, HKJC Sprint Cup, L, Daffodil H., Cheung Shan H., Lantau Peak H., Tai O H., Lantau Island H., Cedar H., 2d HKJC Kent & Curwen Centenary Sprint Cup, L, MVRC Godings Kubota H., HKJC Big Wave Bay H., Kai Yip H., Cheung Sha H., Atlanta H., East Point H., Po Leung Kuk Centenary Cup H., 3d VRC John West the Best S., L, MRC Beechcraft H., Hong Kong Jockey Club Community Trophy H., HKJC Fujian H., Amah Rock H., 4th HKJC Chairman's Sprint Prize, L.

DOURO VALLEY (01g, Lord Seymour, Noalcoholic). 8 wins from 1400m to 2100m, A$1,230,090, MRC Yalumba S., Gr.1, Naturalism S., L, Diatribe H., So Called H., Tatura Cup, 2d MRC Caulfield Cup, Gr.1, South Australian Derby, Gr.1, MRC Sandown Classic, Gr.2, Eclipse S., Gr.3, Easter Cup, Gr.3, VRC Chubb S., L, Warrnambool Cup, 3d MRC St George S., Gr.2, VRC Decjuba P., Dalray H., MRC Mick Bolch H., Wimmera RC China Bowl, Ballarat TC Gold Nugget H., 4th VRC Australian Cup, Gr.1, Turnbull S., Gr.1, BTC Premier's Cup, Gr.3, MRC Coongy H., Gr.3, VRC Auckland Racing Club Metric Mile H., L.

SHADOWAYS (02g, Pride of Place, Bletchingly). 6 wins-2 at 2-to 1200m, A$692,275, SAJC Goodwood H., Gr.1, MRC Heath S., L, MVRC Inglis H., MRC Kilshery H., Drawn 2YO H., 2d VRC Salinger S., Gr.1, Gilgai S., Gr.2, Gilgai S., Gr.3, 3d MRC Geoffrey Bellmaine 2YO H., 4th MVRC Manikato S., Gr.1-twice, MRC Oakleigh P., Gr.1, Caulfield Sprint H., Gr.2, VRC Standish H., Gr.3.

COSTA VIVA (10f, Bel Esprit, Snippets). New Zealand Bloodstock Filly of the Year in 2013-14.3 wins from 1200m to 1600m, NZ$266,685, A$5,000, New Zealand One Thousand Guineas, Gr.1, Ashburton RC Ray Coupland S., L, 2d ARC Eight Carat Classic, Gr.2, Hawkes Bay Gold Trail S., Gr.3, Te Aroha JC Team Wealleans H., 3d WRC Desert Gold S., Gr.3, 4th Gold Coast Guineas, Gr.3, Hawkes Bay City of Napier Sprint H., L.

NORTHERN METEOR (05c, Fappiano, Forli). 3 wins at 1200m, 1250m, A$532,480, VRC Coolmore Stud S., Gr.1, City Tatt's RC Brian Crowley S., L, 1200m-in track record time, STC Grand Pavilion H., 1250m-in track record time, 2d AJC TJ Smith S., Gr.1, 3d STC SLE H., 4th VRC Newmarket H., Gr.1.

MANHATTAN RAIN (06c, Canny Lad, Nijinsky). 2 wins at 2, A$1,311,200, AJC Sires Produce S., Gr.1, Skyline S., Gr.3, 2d MVRC WS Cox P., Gr.1, AJC Canonbury S., L, STC Theslipper.com.au 2YO H., 3d STC Golden Slipper S., Gr.1, AJC Champagne S., Gr.1, MRC Caulfield Guineas, Gr.1, Caulfield Guineas Prelude, Gr.3.

APERCU (04f, Zabeel, Scottish Rifle). 2 wins at 2, A$414,225, QTC TJ Smith Classic, Gr.1, BTC Golden S., L, 2d City Tatt's RC Omega 2YO P., 3d AJC La Caissiere 2YO H., 4th VRC Ottawa S., L, Ipswich TC Gai Waterhouse Classic, L.

MAC DE LAGO (11c, Vettori, Polish Patriot). 4 wins from 1150m to 1800m to 2017-18, R1,849,475, Greyville Gold Challenge, Gr.1, Kenilworth Silver Mountain H., Turffontein Thank You for Joining Us Today H., 2d Greyville KRA Guineas, Gr.2, Kenilworth Tab Telebet H., 3d Greyville Durban July H., Gr.1, Kenilworth Jet Master S., L, 4th Turffontein Champions Challenge, Gr.1, Charity Mile, Gr.2, Colorado King S., Gr.2, London News S., Gr.3.

MISS ROSE DE LAGO (10f, Fasliyev, Desert Prince). 9 wins from 1200m to 1800m, A$941,140, MVRC Sunline S., Gr.2, MRC PB Lawrence S., Gr.2, WATC Champion Fillies S., Gr.3, MRC Ladies Day Vase, Gr.3, WATC Burgess Queen S., L, MRC PFD Fresh to Go H., Champagne Pommery Masters H., WATC Tabtouch With Cash H., Westspeed H., 2d Western Australian Guineas, Gr.2, WATC Northerly S., Gr.3, MRC Mannerism S., Gr.3, VRC Leilani Series Heat H., WATC Irish Day at Belmont Park H., 3d MVRC WH Stocks S., Gr.2, VRC Schweppervescence Trophy, Gr.3, MRC Mannerism S., Gr.3, MVRC Typhoon Tracy S., Gr.3, WATC Jungle Dawn Classic, L, 4th VRC Let's Elope S., Gr.2, Schweppervescence Trophy, Gr.3, WATC Starstruck Classic, L, Carbine Club of WA S., L.

MISS MARIELLE (04f, Don't Say Halo, Zabaleta). 6 wins-1 at 2-from 1000m to 2000m, A$545,200, STC Hill S., Gr.2, AJC Craven P., Gr.3, VRC Express S., L, MVRC Alexandra S., L, MRC Pure Blonde P., MVRC Dual Choice 2YO P., 2d AJC Chelmsford S., Gr.2, Moonee Valley Fillies Oaks Classic, Gr.2, AJC Toy Show H., L, 3d AJC North Sydney Orthopaedic H.

DELZAO (00c, Alzao, Storm Ruler). 6 wins from 1000m to 1600m, A$1,140,070, MVRC John F Feehan S., Gr.2, VRC Poseidon S., L, MRC Tupperware Cup, L, Hymettus H., Beau Sovereign H., 2d AJC Queen Elizabeth S., Gr.1, VRC Australian Cup, Gr.1, MRC Autumn Classic, Gr.2, 3d Australian Derby, Gr.1, MRC Underwood S., Gr.1, Memsie S., Gr.2, Sandown Guineas, Gr.2, STC Tulloch S., Gr.2, 4th VRC Australian Guineas, Gr.1, MRC Autumn S., Gr.3.

MERLENE DE LAGO (05f, Danehill, Luskin Star). 4 wins-3 at 2-to 1200m, R612,125, Turffontein South African Fillies Nursery, Gr.2, Pretty Polly S., Gr.3, Ruffian S., L, Vaal Racing Association Progress P., 2d Scottsville South African Fillies Sprint S., Gr.1, 3d Clairwood Winter Solstice H., Turffontein Reichmans Capital Finance S.

LAURA'S CHARM (01f, Prego, Habitat). 10 wins-3 at 2-from 1200m to 1600m, A$645,750, MVRC Sunline S., Gr.2, VRC Schweppervescence Trophy, Gr.3, MVRC Paula's Choice H., MRC Thomas North H., Bint Marscay 2YO H., Geoffrey Bellmaine 2YO H., Journal H., Hussonet H., Countess Marizza H., Archie Yuille 2YO H., 2d MVRC Sunline S., Gr.2, MRC Anniversary Vase, L, VRC Dover P., Riverside H., MRC Forest Hill Chase Fashions on the Field H., Bill Collins H., 3d VRC Gwymm H., MRC Westpac Bank H., Siren Song H.

OUR SMOKING JOE (00g, Blazing Sword, Taj Rossi). 10 wins from 1200m to 2500m, A$1,640,600, MRC St George S., Gr.2, VRC Queen Elizabeth S., Gr.3, Today Tonight Welter H., Keith Greig H., MVRC Omega Smeg H., Mornington RC Peninsula Cup, MRC September H., Future H., Clive Leonard H., 2d VRC LKS Mackinnon S., Gr.1, Turnbull S., Gr.1, STC Ranvet Rawson S., Gr.1, MRC Underwood S., Gr.1, JJ Liston S., Gr.2, VRC Chubb S., L, MRC Schweppervescence Cup, L, Warrnambool Cup, L, VRC Shamrock Travel H., MVRC Avalon Mcintyre Park Cattery H., 3d STC BMW S., Gr.1, VRC Australian Cup, Gr.1, Craiglee S., Gr.2, MRC JJ Liston S., Gr.2, VRC RSL P., 4th VRC LKS Mackinnon S., Gr.1, AJC Chipping Norton S., Gr.1, STC Ranvet S., Gr.1, VRC Craiglee S., Gr.2.

RIVA DE LAGO (07g, Ashkalani, Blazing Saddles). 9 wins to 1400m, A$730,130, ATC Theo Marks S., Gr.2, SCTC Glasshouse H., L, BRC Cardno H., Scone RC Yarraman Park Horsepower H., ATC Rosehill Gardens H., Kari Aboriginal Resources H., Better Bet With a Bookie H., Vincents Forensic Accounting H., 2d ATC Ajax S., Gr.2, Liverpool City Cup, Gr.3, Scone RC Luskin Star S., L, BRC Hamilton Hotel H., ATC Blackwoods Loctite H., 3d ATC Razor Sharp H., L, City Tattersalls Club H., BRC Salmat H., ATC Jacob's Creek Moscato H., Brickmakers Creek H., 4th ATC Maurice McCarten S., L, Ipswich TC Eye Liner S., L.

HANKS (06g, Seattle Slew, Secretariat). 6 wins-1 at 2-from 1300m to 3000m, A$377,546, MVRC AAMI Vase, Gr.2, Moonee Valley Night Cup, L, MRC Winslow Constructors H., Golden Doubles H., MVRC Hafele Australia H., 2d Werribee Cup, L, 4th MRC D'Urban S., Gr.2, VRC Super Impose S., L.

SOVEREIGN NATION (12g, Last Tycoon, Sovereign Red). 5 wins from 1000m to 1600m to 2017-18, A$646,325, MVRC Bill Stutt S., Gr.2, VRC March S., L, Lloyd Williams Hall of Fame H., Graeme McMenamin H., 2d MRC Toorak H., Gr.1, Sunshine Coast Cup, L, VRC Australian Trainers' Association H., Lavazza Prontissimo H., MRC Ladbrokes Up for the Challenge H., 3d VRC Winter Championship Final H., L, MRC Movenpick Ice Cream H., 4th MRC Caulfield Guineas, Gr.1, Sir Rupert Clarke S., Gr.1, ATC Tulloch S., Gr.2.

PALACIO DE CRISTAL (05f, Palace Music, Zephyr Bay). 5 wins from 1300m to 1700m, A$469,200, AJC Villiers S., Gr.2, VRC Rose of Kingston S., Gr.2, Moet & Chandon S., AJC La Neige P., Hall Chadwick Accountants H., 3d STC Coolmore Classic, Gr.1, Apollo S., Gr.2, 4th ATC Queen of the Turf S., Gr.1, STC George Ryder S., Gr.1, SAJC Auraria S., Gr.3, Illawarra TC Keith F Nolan Classic, L.

VOCABULARY (99f, Marauding, Recitation). 5 wins to 1400m, A$486,700, MVRC Norman Carlyon S., Gr.2, VRC Rose of Kingston S., Gr.3, MVRC Schweppes H., Jenny Hoo Fashion Luncheon H., 2d MRC Futurity S., Gr.1, CF Orr S., Gr.1, MVRC John F Feehan S., Gr.2, MRC JJ Liston S., Gr.2, 3d MVRC Valuebet H., 4th MRC Bletchingly S., Gr.3.

MISS FANTABULOUS (03f, Splendent, Steel Pulse). 4 wins at 1100m, 1400m, A$315,650, MRC Tristarc S., Gr.2, SAJC Redelva S., L, VRC Devil Wears Prada H., MRC Redoute's Choice P., 2d VRC Zouki Enterprise 2YO P., 3d AJC PJ Bell H., L, MRC Winning Edge Presentations Cup, 4th VRC Carbine Club S., Gr.3, AJC James HB Carr S., L, MRC JRA S., L.

RUBICK (11c, Rock of Gibraltar, Canny Lad). 3 wins-2 at 2-at 1000m, 1100m, A$379,500, MRC Schillaci S., Gr.2, Blue Diamond Prelude (c&g), Gr.3, ATC TAB Iphone App 2YO P., 3d ATC Challenge S., Gr.2, 4th MRC Blue Diamond S., Gr.1.

PRE EMINENCE (05g, Silver Hawk, Star de Naskra). 3 wins at 1600m, 2000m, A$400,775, MVRC Alister Clark S., Gr.2, MRC Norman Robinson S., Gr.3, 2d MRC New Litho P., 3d Victoria Derby, Gr.1, MVRC Programmed Property Services H., 4th MRC Autumn Classic, Gr.2.

BROM FELINITY (01f, El Qahira, Sir Godfrey). 3 wins at 1000m, 2000m, A$547,100, VRC Matriarch S., Gr.2, Werribee Cup, L, 2d MVRC WH Stocks S., Gr.2, MRC Shirley Evans H., So Called H., Florence H., Geelong RC Briseis Gold Cup, MRC Coal Pak H., 3d VRC Schweppervescence Trophy, Gr.3, MRC Mannerism S., Gr.3, VRC Chester Manifold S., L, MRC Summoned S., L, Victorian Wakeful Club P., MVRC Night Racing Christmas Parties H., 4th VRC Myer Classic, Gr.1, Matriarch S., Gr.2, MVRC JRA Cup, L.

PRESS THE BUTTON (04f, Thunder Gulch, Red Anchor). 2 wins at 2, A$348,700, STC Reisling Slipper Trial S., Gr.2, MRC Merson Cooper S., L, 4th VRC Desirable S., L.

DE LAGO MIST (03f, Southern Appeal, Plush). 2 wins at 2, A$371,875, VRC Sires' Produce S., Gr.2, SAJC Breeders' S., Gr.3, 3d Moonee Valley Fillies Oaks Classic, Gr.2, SAJC Showie's Boutique H., 4th AJC Sires' Produce S., Gr.1, Champagne S., Gr.1, VRC AV Kewney S., Gr.2, Newcastle JC Spring S., Gr.3, MRC Quezette S., L.

COUNT ENCOSTA (06g, Sovereign Red, Cerreto). 6 wins from 1400m to 2050m, A$449,145, STC Tulloch S., Gr.2, AJC Rosedale Park H., Bronte H., MVRC SAJ Fruit Supply H., 2d MVRC Craig Opie Cup, BRC Rice Naughton Buckley H., VRC Betty Moran & Gregory Nugent H., AJC Soho Square H., MVRC Advanced Mailing Solution H., 3d ATC Summer Cup, Gr.3, BRC Chairman's H., Gr.3, ATC Christmas Cup, L, BRC Little Fish Swim School Quality H., Goa Get Noticed H., Qld Tatt's RC Celebration Season H., BRC Hidden Dragon at Lyndhurst H., SAJC William Hill H., Happy 95th Peggy McKinnon H., 4th AJC Metropolitan H., Gr.1, ATC Chairman's H., Gr.2, BRC Queen's Cup, Gr.3, ATC Frank Underwood Cup, L, Cranbourne Cup, L.

LARGO LAD (04g, Danehill, Marscay). 6 wins from 1200m to 1600m, A$618,963, VRC Blamey S., Gr.2, The Sofitel H., Antler Luggage H., MVRC Mystery 6 Goes Off H., MRC Leopardstown H., 2d WATC CB Cox S., Gr.2, VRC Scalzo Food Industries H., 3d WATC Perth Cup, Gr.2, 4th AJC Doncaster H., Gr.1, STC Rosehill Guineas, Gr.1, MRC Perri Cutten Cup, Gr.2, VRC Saab H., Gr.3.

DAN DE LAGO (05c, Danehill, Yeats). 5 wins from 1400m to 2400m, R689,325, Clairwood Gold Circle Derby, Gr.2, Turffontein Racing Association H., 2d Greyville Daily News 2000 S., Gr.1, 3d Turffontein London News S., Gr.3.

DREAM THE DREAM (02f, Islero, Lord of the Dance). 5 wins from 1300m to 2650m, A$153,350, South Australian Oaks, Gr.2, VRC Patrobas H., 2d MRC Greater Dandenong Chamber of Commerce H.

SAFWAN (06c, Lord Ballina, Balmerino). 4 wins from 1600m to 2000m, R420,150, Greyville Betting World 1900, Gr.2, Clairwood New All to Come Bet H., 2d Clairwood Pandu Paper Products Umthombothi S., Mercury Wine Week S., 3d Turffontein Colorado King S., Gr.2, 4th Greyville King's Cup, Gr.3, Scottsville Sledgehammer H., L.

NIAGARA (08c, Fusaichi Pegasus, Danehill). 2 wins at 1500m, 1550m, A$238,580, ATC Ajax S., Gr.2, Teachers Eyecare H., 2d MRC Sandown Guineas, Gr.2, ATC Eskimo Prince H., L, Tyreel Stud 2YO H., 3d MRC Norman Robinson S., Gr.3.

POLISH KNIGHT (08g, Polish Precedent, Warning). 2 wins at 1400m, 2000m, A$439,125, ATC Tulloch S., Gr.2, 2d Australian Derby, Gr.1, 4th ATC Colin Stephen H., Gr.3.

ROCHA (05f, Danehill, Grosvenor). Winner at 2000m, A$238,150, VRC Wakeful S., Gr.2, 2d AJC Alm H., MVRC Essendon Mazda H., 3d AJC Surround S., Gr.2.

VON COSTA DE HERO (05c, Scenic, Brave Salute). Winner at 2, A$1,124,450, VRC Sires' Produce S., Gr.2, 2d STC Golden Slipper S., Gr.1, VRC Australian Guineas, Gr.1, 3d MRC Caulfield Guineas, Gr.1, MVRC Norman Carlyon S., Gr.2, MRC Caulfield Guineas Prelude, Gr.3, 4th VRC Coolmore Stud S., Gr.1, MRC Blue Diamond Prelude (c&g), Gr.3.

BROCKMAN'S LASS (02f, Final Card, Buoy). 7 wins-1 at 2-from 1000m to 1800m, A$540,725, SAJC RA Lee S., Gr.3, VRC John West the Best S., L, MVRC Alexandra S., L, SAJC Port Adelaide Guineas, L, MVRC ATM Solutions H., MRC Bint Marscay 2YO H., 2d MVRC WH Stocks S., Gr.2, Silver Jubilee S., L, 3d MVRC Sunline S., Gr.2, VRC Schweppervescence Trophy, Gr.3, Matron S., Gr.3, Henry Buck's Best Dressed H., MRC Martha Cove Cup H.

CHONG TONG (98g, Zoffany, Wilkes). 6 wins-2 at 2-to 1400m, A$508,830, VRC L'Oreal Paris P., Gr.3, Bobbie Lewis H., Gr.3, MRC Sandown S., Gr.3, VRC Sutcliffe S., L, Flying Spur 2YO H., BTC Merry Christmas 2YO H., 2d VATC Robert Hunter H., SAJC Distinctive Lifestyle Flying H., VRC Mitsubishi Motors H., 3d VRC Lightning S., Gr.1, Red Tempo H., 4th VRC Newmarket H., Gr.1, Emirates Classic S., Gr.2.

TAGUS (04g, Last Tycoon, Kenmare). 10 wins from 1300m to 1800m, A$551,080, NSW Tatt's RC Tramway H., Gr.3, VRC Bundaberg Distilling Company S., L, SAJC City of Adelaide H., L, STC Protect the Hunter Valley H., AJC Jim Beam H., STC Golden Slipper Festival on Sale H., Spring Valley Smart Water H., Freeway Republic Beer H., 2d STC Caravan & Camping Supershow H., 3d SAJC RA Lee S., Gr.3, BRC Lord Mayor's Cup, Gr.3, ATC Hall Mark S., L, BRC Bernborough H., L, Scone Cup, L, MRC Harrolds Fashion P., STC Inghams Love'em H., Sale Cup, 4th BTC Doomben Classic, Gr.3.

BESAME MUCHO (00f, Bellotto, Explodent). 6 wins at 1200m, 1400m, A$311,350, STC Research S., Gr.3, AJC Nivison H., L, PJ Bell H., L, QTC QRSE Greenslopes Hospital Pharmacy P.H., AJC Silver Saddle Brasserie H., STC Cleo Ladies Day P., 2d AJC James HB Carr S., L.

GOLD LOTTEY (98f, Bellotto, Explodent). 6 wins-1 at 2-from 1000m to 2000m, A$565,425, VRC Vanity S., Gr.3, MVRC WH Stocks S., Gr.3, AJC Wiggle H., L, VATC Foster's Light Ice H., 2d VRC Wakeful S., Gr.2, Gosford RC Belle of the Turf S., L, 3d South Australian Oaks, Gr.1, VRC AV Kewney S., Gr.2, Moonee Valley Oaks, Gr.2, STC Research S., Gr.3, VRC Lady Mayoress' P., L, Inglis Premier H., Super Impose H., Nouvelle Star 2YO H., 4th MRC Naturalism S., L.

PRECIOUS LORRAINE (07f, Danehill, Canny Lad). 3 wins-2 at 2-at 1600m, 2400m, A$247,750, South Australia Fillies Classic, Gr.3, VRC Gibson Carmichael S., L, SAJC Oaklands P., L, 3d SAJC Panasonic Viera 2YO H., 4th MVRC AAMI Vase, Gr.2, SAJC Auraria S., Gr.3.

TAN TAT DE LAGO (04f, Umatilla, Command Module). 6 wins-4 at 2-from 1100m to 1600m, A$447,900, VRC Danehill S., Gr.3, QTC Brisbane P., L, MVRC Betstar 2YO H., VRC Better Draw 2YO H., MRC Ken Hilton 2YO H., 2d VRC Matriarch S., Gr.2, MRC Tristarc S., Gr.2, 3d VRC Moomba P., L, 4th Queensland Guineas, Gr.2, MRC Thousand Guineas Prelude, Gr.3, Gold Coast Guineas, Gr.3.

CAHUITA (00g, King Tobias, Royal Echo). 6 wins-2 at 2-from 1000m to 1600m, A$427,900, MRC HDF McNeil S., Gr.3, SAJC Adelaide Guineas, Gr.3, VRC Mitsubishi Diamond Welter H., MRC May Sprint, VRC Brian Dixon 2YO H., MVRC John d'Arcy 2YO H., 3d AJC South Pacific Classic, Gr.3, VRC Straight Six H., L, Winter Championship Heat 4, Murray Cox 2YO H., MVRC Family Carnival Night H., 4th VRC Debonair S., Gr.3, MRC Moonga S., Gr.3.

His sire sons include Northern Meteor (24), Manhattan Rain (13), Delago Brom (5), Road to Rock, Needs Further, Niagara, Von Costa de Hero, Lago Delight, Bramshaw, Rubick, Tuscanos, Echoes of Heaven, Maschino, etc.

Progeny earnings in excess of $4.4m

Stud Comments

Winner of Sires' Produce Stakes (Gr 2) earning over $1.1m in career prize money

Progeny earnings in excess of $4.4m

Versatile - progeny have won over distances from 1000m to 2200m