Swear (AUS)

2019 Stud Fee - $5,500 Inc GST

Sire:
Redoute's Choice (AUS) 1996
Dam:
Crossyourheart (NZ) 2004
Dam Sire:
Show a Heart (AUS) 1997
DOB:
1 October 2013
Year Entered Stud:
2017
Standing At:
Spendthrift Australia
Location:
Romsey 3434 VIC, Australia
Live foal guarantee:
Yes - conditions apply

Race Fields Update:

Currently Swear has no upcoming runners either today or tomorrow

Australia

 

New Zealand

 



SWEAR (AUS) 2013 Bay colt
by Redoute's Choice - Crossyourheart, by Show a Heart

 

Commenced stud duties in Australia in 2017
His oldest progeny will be yearlings in 2019-20


Distance Analysis

 

All Runners

 

 0-
1100m
1101-
1300m
1301-
1500m
1501-
1700m
1701-
1900m
1901-
2100m
2101-
2300m
2301-
2500m
2500m+
Starters000000000
Starts000000000
Winners000000000
Wins000000000
%Wnrs/Starters-1.#IND0.0%0.0%0.0%0.0%0.0%0.0%0.0%0.0%
%wins/Starts0.0%0.0%0.0%0.0%0.0%0.0%0.0%0.0%0.0%

 

Black Type Races

 

 0-
1100m
1101-
1300m
1301-
1500m
1501-
1700m
1701-
1900m
1901-
2100m
2101-
2300m
2301-
2500m
2500m+
Starters000000000
Starts000000000
Winners000000000
Wins000000000
%Wnrs/Starters0.0%0.0%0.0%0.0%0.0%0.0%0.0%0.0%0.0%
%wins/Starts0.0%0.0%0.0%0.0%0.0%0.0%0.0%0.0%0.0%

 

Two-Year-Old Racing

 

 0-
1100m
1101-
1300m
1301-
1500m
1501-
1700m
1701-
1900m
1901-
2100m
2101-
2300m
2301-
2500m
2500m+
Starters000000000
Starts000000000
Winners000000000
Wins000000000

 

Three-Year-Old Racing

 

 0-
1100m
1101-
1300m
1301-
1500m
1501-
1700m
1701-
1900m
1901-
2100m
2101-
2300m
2301-
2500m
2500m+
Starters000000000
Starts000000000
Winners000000000
Wins000000000

 

Four-Year-Old and Older Racing

 

 0-
1100m
1101-
1300m
1301-
1500m
1501-
1700m
1701-
1900m
1901-
2100m
2101-
2300m
2301-
2500m
2500m+
Starters000000000
Starts000000000
Winners000000000
Wins000000000

 


 

 

SWEAR
Bay horse       Foaled 2013 
 

REDOUTE'S CHOICE Danehill (USA)DanzigNorthern Dancer
RazyanaHis Majesty
Shantha's ChoiceCanny LadBletchingly
Dancing Show (USA)Nijinsky
CROSSYOURHEART (NZ)
    2004
Show a HeartBrave WarriorCossack Warrior
Miss SandmanRegal Advice (NZ)
Red CenturyCentaineCentury
Soleil RougeRed Tempo

REDOUTE'S CHOICE (AUS) (Bay 1996-Stud 2000). 5 wins-2 at 2, MVRC Manikato S., Gr.1. Champion Aust. Sire 3 times Sire of 1414 rnrs, 1065 wnrs, 166 SW, inc. Miss Finland (STC Golden Slipper S., Gr.1), Lankan Rupee, Melito, Master of Design, Redoute's Dancer, Stratum, Samantha Miss, Majmu, Fashions Afield, Musir, Nadeem, Mustaaqeem, God's Own, The Autumn Sun, Lotteria, Wylie Hall, Gallica, King's Rose, Snitzel, Galaxy Star, Bonaria, Anamato, etc.

 

1st dam

CROSSYOURHEART (NZ), by Show a Heart. Top filly on the 2006-07 NZ 2YO Free H. 6 wins-4 at 2-to 1200m, NZ$358,475, Waikato RC New Zealand Bloodstock Classique, RL, Counties Challenge S., L, ARC Fully Fledged H., Karaka Million 2YO H., Waikato RC Esker Lodge Juvenile S., Avondale JC First Sovereign Trust H., 2d Counties Bowl, L, ARC Radio Sport 3YO H., 4th Matamata Breeders' S., Gr.2. Sister to GOTTA HAVE HEART, three-quarter-sister to  Heart of Thrills (dam of THRILLSTER). Dam of 6 named foals, all raced, 5 winners, inc:-

SWEAR (c by Redoute's Choice) 2 wins. See below.

 Juantorena (g by Pins) 3 wins to 1400m, MRC Master Yearlings H., Sportius Global Events H., 3d ATC Pro-Ride H.

 Winmotion (g by Sebring) 2 wins at 1200m to 2017-18, Waikato RC Nationwide Livestock H.

 Blood Oath (g by Commands) Winner at 1200m in 2018-19, 3d MRC Jacqualene Hare Memorial H.

 Noaf (f by Commands) Winner at 1400m in Aust.

 

2nd dam

RED CENTURY (NZ), by Centaine. Unraced. Half-sister to Regal Thrills,  Red Covet (dam of ADALINE),  Red Slippers (dam of ALL THRILLS TOO). Dam of 11 named foals, 10 to race, all winners, inc:-

GOTTA HAVE HEART (g Show a Heart) 7 wins to 1550m, A$312,805, MRC Sandown S., Gr.3, Victoria H., Gr.3, VRC Grand Scale H., MVRC Dr LeWinn's Ladies Championship H., 2d VRC Chubb P., L, MRC Corps of Commissionaires H., Teamelbourne P.H., 3d Sale Cup, 4th MVRC Norman Carlyon S., Gr.2, AJC Tramway H., Gr.3, MRC TS Carlyon Cup, Gr.3.

CROSSYOURHEART (f Show a Heart) 6 wins. See above.

 Bolero. 5 wins-1 at 2-to 1400m, HK$3,636,125, HKJC Mui Wo H., Europe H., Fu Cheong H., Homestead H., 6:00 News P., 2d HKJC Ko Yee H., Lotus H., 3d HKJC Beijing Clubhouse H., Paris H., Soin d'Eau H., Fu Tai H.

 Blue Tsunami. 3 wins at 1200m, 1400m, ARC Speights H., 2d Waikato RC Lowe Schollum & Jones H., Hawkes Bay Horse of the Year H., 3d Hawkes Bay Harveys Real Estate H. Sire.

 Casino Century. Winner at 2050m, BRC Skyracing.tv P., 2d BRC Mount Franklin P.

 Well Credentialled. Winner at 1000m, BRC Skyracing.tv P., 3d BRC Racing Retro H. Producer.

 Diamond Schwarz. Winner at 1200m in NZ. Dam of-

Al Pacino (g Alamosa) 3 wins-1 at 2-to 1400m, Hawkes Bay The Hits 89.5 FM Sprint H., 2d ARC Ellerslie Jewellers & Engravers H., 3d WRC Wakefield Challenge S., Gr.2, ARC Dunstan Rising Star Qualfifier H.

 

3rd dam

SOLEIL ROUGE (NZ), by Red Tempo. 7 wins-2 at 2-from 1200m to 1900m, NZ$163,330, ARC Great Northern Challenge S., Gr.2, Rotorua Challenge S., Gr.3, Counties RC King Gerrard 3YO S., Avondale JC Whitecliffs Sawmilling Juvenile S., 2d ARC Guineas Trial, L, Haunui Farm S., L, NZI Insurance H., Matamata RC Fayette Park H., Thompson Marks & Ewen Veterinary H., 3d ARC Ladies Mile, Gr.3, Royal S., Gr.3, Counties RC Auckland Thoroughbred Breeders' S., Gr.3, Rotorua S., L, Avondale JC Ciba-Geigy Sprint H., Waikato RC Presidents H., Matamata RC Majestic Horse Floats H., 4th WRC Desert Gold S., Gr.2, BOP RC Tauranga Classic, L. Half-sister to BLACK SUN,  Katie O'Neill (dam of SHE WILL BE LOVED),  Soleil Etoile (dam of SILKY RED BOXER). Dam of 8 foals, 3 to race, all winners, inc:-

Regal Thrills (f Royal Academy) 4 wins from 1000m to 1600m, SAJC Christies Beach Hotel H., MVRC TROA H., SAJC Crawford & Co H., HKJC Wan Chai H., 2d STC Darby Munro S., L, 4th SAJC Penny Edition S., L. Dam of 5 winners-

Iffragal (f Iffraaj) Winner at 1100m in 2018, 2d Singapore TC Juvenile Championship, L, Waikato RC Wentwood Grange 2YO S., Singapore TC Phumelela Gaming & Leisure Ltd Trophy, Class 4 H.

 Red Covet. Winner at 1400m, VRC Rainburst H., 3d MVRC Dominant Chemicals H. Dam of 5 winners-

ADALINE (f Court of Jewels) 4 wins from 1400m to 2000m, NZ$162,025, ARC Royal S., Gr.2, Avondale JC Sporty's Bar & Cafe New Plymouth H., Waikato RC Lawrenson Group H., 2d ARC New Zealand S., Gr.1, Eight Carat Classic, Gr.2, 3d ARC Gucci Mile H. Producer.

 Lady Thrills. Unraced. Dam of 3 winners-

 Heart of Thrills. Winner at 1200m in Aust. Dam of-

THRILLSTER (f Starspangledbanner) 3 wins-2 at 2-at 1000m, 1200m, A$522,500, to 2018-19, MVRC Atlantic Jewel S., L, 2d MRC Thousand Guineas Prelude, Gr.2, MVRC Valley Pearl, L, 3d MRC Quezette S., Gr.3.

 Red Slippers. Unraced. Dam of 3 winners-

ALL THRILLS TOO (g St Covet) 8 wins at 1000m, 1200m, HK$16,934,500, Hong Kong Sprint, Gr.1, HKJC International Sprint Trial H., L, National Panasonic Cup H., Sprint Trial Trophy H., Banyan H., Huizhou H., Washington DC H., Po Yan H., 2d HKJC Centenary Sprint Cup, L, Chairman's Sprint Prize, L, 3d Hong Kong Sprint, Gr.2, HKJC Bauhinia Sprint Trophy, L, Centenary Sprint Cup, L, Juvenile Sprint Trophy, L, 4th HKJC Chairman's Sprint Prize, L.

Joint Chiefs (g General Nediym) 9 wins to 1350m, A$336,100, BRC Stanton Mienert Business Valuation H., 2d BRC Chief de Beers H., L, Ascot H., L, 3d BRC QTC Cup, Gr.2.

 

Race Record: 5 Starts 2-1-0 A$309,100.
Won NSW Tatt's RC Ming Dynasty H., Gr 3 (1400m), Hawkesbury Claret 2YO S. (1300m), 2nd ATC Spring Champion S., Gr 1

(in Australia)

AgeRuns1st2nd3rdEarnings
211--A$94,600
3411-A$214,500
Totals:521-A$309,100
At 2 : Hawkesbury RC Claret 2YO S. (1300m)
At 3 : NSW Tatt's RC Ming Dynasty H., Gr.3 (1400m beating High Mist and Skylight Glow)
2d ATC (Randwick) Spring Champion S., Gr.1 (2000m to Yankee Rose and beating Prized Icon)
REDOUTE'S CHOICE (AUS)
B. 1996
GW 5 wins
f:1772 r:1414 w:1072 SW:166
Danehill
B. 1986
GW 4 wins
f:2414 r:2083 w:1631 SW:347
Danzig
B. 1977
Wnr 3 wins
f:1075 r:837 w:658 SW:198
Northern DancerNearctic14
Natalma2
Pas de NomAdmiral's Voyage4
Petitioner7
Razyana
B. 1981
Pld
f:14 r:11 w:9 SW:5
His MajestyRibot4
Flower Bowl4
Spring AdieuBuckpasser1
Natalma2
Shantha's Choice
B. 1992
Wnr 1 win
f:13 r:10 w:10 SW:5
Canny Lad
Br. 1987
GW 8 wins
f:1435 r:1168 w:794 SW:55
BletchinglyBiscay2
Coogee7
Jesmond LassLunchtime7
Beautiful Dreamer14
Dancing Show
B. 1983
Wnr 1 win
f:10 r:8 w:7 SW:2
NijinskyNorthern Dancer2
Flaming Page8
Show LadySir Ivor8
Best in Show8
CROSSYOURHEART (NZ)
Br. 2004
SW 6 wins
f:6 r:6 w:5 SW:1
Show a Heart
Ch. 1997
GW 6 wins
f:1031 r:834 w:545 SW:25
Brave Warrior
Ch. 1991
GW 8 wins
f:102 r:87 w:66 SW:7
Cossack WarriorBletchingly7
Mary1
Nothing to DoNijinsky8
Heart a Dancer4
Miss Sandman
Ch. 1988
SP 12 wins
f:12 r:12 w:8 SW:1
Regal AdviceVice Regal3
String of Pearls9
Misty MorningBoucher1
Farmer's Joy3
Red Century
Br. 1994
NR
f:11 r:10 w:10 SW:2
Centaine
Br. 1980
GW 6 wins
f:1028 r:882 w:607 SW:61
CenturyBetter Boy2
Royal Suite20
RainbeamVainA10
Rain ShadowC7
Soleil Rouge
Br. 1986
GW 7 wins
f:8 r:3 w:3
Red TempoMussorgsky6
Poco Tempo22
Polly SoleilRoi Soleil23
Polairia22
f: number of foals | r: number that raced | w: number that won | SW: number of stakeswinners

REDOUTE'S CHOICE Champion 3YO Miler in Australia in 1999-2000. Joint Champion 3YO in Aust/NZ in 1999-2000. 5 wins-2 at 2-from 1100m to 1600m, A$1,567,850, VATC Blue Diamond S., Gr.1, Caulfield Guineas, Gr.1, CF Orr S., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1, VATC Veuve Clicquot S., L, 2d MVRC Australia S., Gr.1, 3d VATC Futurity S., Gr.1, Vic Health Cup, Gr.1, 4th VRC Ascot Vale S., Gr.2. He entered stud in Aust. in 2000. Champion Aust. Sire in 2005-06, 2009-10, 2013-14, second in 2008-09, 2010-11, third in 2004-05, 2006-07, 2011-12. Champion Aust. Sire (AEI) in 2004-05, 2005-06, 2006-07. Champion Aust. Sire of 2YOs in 2004-05, 2005-06. . Sire of 1414 progeny to race, 1066 winners (75.0%), earnings of over $159 million, 166 stakes winners, 124 stakes placegetters, inc.




MISS FINLAND (03f, Woodman, Sadler's Wells). Champion 2YO & 3YO Filly in Australia in 2006 & 2007.11 wins-3 at 2-from 1000m to 2500m, A$4,632,775, STC Golden Slipper S., Gr.1, VRC Australian Guineas, Gr.1, VRC Oaks, Gr.1, MRC Thousand Guineas, Gr.1, STC Arrowfield Stud S., Gr.1, MRC Memsie S., Gr.2, Angus Armanasco S., Gr.2, HDF McNeil S., Gr.3, Tranquil Star S., Gr.3, VRC Talindert S., L, MRC Pleach 2YO P., 2d AJC Champagne S., Gr.1, MRC Blue Diamond S., Gr.1, Yalumba S., Gr.1, Underwood S., Gr.1, VRC Edward Manifold S., Gr.2, 3d MRC Futurity S., Gr.1, 4th MVRC WS Cox P., Gr.1, MRC CF Orr S., Gr.1, STC Reisling Slipper Trial S., Gr.2.

LANKAN RUPEE (09g, Stravinsky, Zabeel). Joint Head of the 2014 WTR (Sprint). Horse of the Year & Champion Sprinter in Australia in 2013-14.11 wins to 1200m, A$4,129,510, ATC TJ Smith S., Gr.1, VRC Newmarket H., Gr.1, Lightning S., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1, MRC Oakleigh P., Gr.1, Rubiton S., Gr.2, Kevin Heffernan S., Gr.3, VRC Dilmah Earl Grey S., L, MRC KS Environmental P., MVRC Essendon Mazda 55 Second Challenge Heat H., 2d MVRC AJ Moir S., Gr.1, Ian McEwen S., Gr.2, MRC Bletchingly S., Gr.3, VRC Living Legends H., 3d VRC Darley Classic, Gr.1, MRC Schillaci S., Gr.2, Caulfield Sprint H., Gr.2, Blue Sapphire S., MVRC Essendon Mazda 55 Second Challenge H., 4th VRC Darley Classic, Gr.1.

THE AUTUMN SUN (15c, Galileo, Lear Fan). 8 wins-3 at 2-from 1200m to 2000m to 2018-19, A$3,489,121, ATC Golden Rose S., Gr.1, Randwick Guineas, Gr.1, Rosehill Guineas, Gr.1, MRC Caulfield Guineas, Gr.1, BRC JJ Atkins S., Gr.1, ATC Hobartville S., Gr.2, Energy Air 2YO P., Armistice 2YO P., 3d ATC Stan Fox S., Gr.2.

SAMANTHA MISS (05f, Zabeel, Bold Venture). Champion 3YO Filly in Australia in 2009.7 wins-2 at 2-from 1150m to 2500m, A$1,763,260, AJC Champagne S., Gr.1, Flight S., Gr.1, VRC Oaks, Gr.1, AJC Furious S., Gr.2, STC Tea Rose S., Gr.2, AJC Silver Shadow S., Gr.3, Wattle Grove 2YO H., 2d AJC Sires Produce S., Gr.1, Light Fingers S., Gr.2, 3d MVRC WS Cox P., Gr.1, AJC Sweet Embrace S., Gr.3, 4th STC Magic Night S., Gr.2.

LOTTERIA (01f, Sir Tristram, Zamazaan). 8 wins from 1200m to 1600m, A$1,491,560, AJC Flight S., Gr.1, VRC Myer Classic, Gr.1, AJC Surround S., Gr.2, STC Shannon S., Gr.2, Newcastle JC Spring S., Gr.3, AJC Show County H., L, Kogarah H., 2d MVRC WS Cox P., Gr.1, STC Arrowfield Stud S., Gr.1, NSW Tatt's RC Tramway H., Gr.3, 3d AJC Epsom H., Gr.1, 4th STC Canterbury S., Gr.2.

MAJMU (11f, Hussonet, Smooth Performance). Champion 2YO Filly in South Africa in 2013-14.6 wins-3 at 2-from 1000m to 1600m, R2,325,000, Kenilworth Cape Fillies Guineas, Gr.1, Turffontein Empress Club S., Gr.1, South African Fillies Nursery, Gr.2, Pretty Polly S., Gr.3, Starling S., L, Ruffian S., L, 2d Turffontein Presidents Champions Challenge, Gr.1, 4th Turffontein Johannesburg Spring Fillies & Mares Challenge, Gr.2.

MELITO (06f, Marauding, Prince True). 5 wins-1 at 2-to 1400m, A$1,934,050, AJC TJ Smith S., Gr.1, Qld Tatt's RC Winter S., Gr.1, ATC Apollo S., Gr.2, AJC Furious S., Gr.2, STC Silver Slipper S., Gr.2, 2d ATC Queen of the Turf S., Gr.1, AJC All Aged S., Gr.1, BRC Stradbroke H., Gr.1, BTC Cup, Gr.1, MRC Thousand Guineas, Gr.1, STC Reisling S., Gr.2, Tea Rose S., Gr.2, AJC Silver Shadow S., Gr.3, Widden S., L, 3d ATC Coolmore Classic, Gr.1, BRC Doomben Ten Thousand S., Gr.1, VRC Wakeful S., Gr.2, STC Birthday Card S., Gr.3, 4th ATC All Aged S., Gr.1, AJC Flight S., Gr.1.

WYLIE HALL (09c, Ideal Planet, Sovereign Edition). 6 wins from 1400m to 2450m, R3,694,625, South African Derby, Gr.1, Turffontein Presidents Champions Challenge, Gr.1, Colorado King S., Gr.2, Derby Trial, L, Cape Summer of Champions Pinnacle S., 2d Greyville Durban July H., Gr.1, Turffontein Egoli Mile, Soccer 10 H., 3d Turffontein London News S., Gr.3, 4th Turffontein Presidents Champions Challenge, Gr.1, Horse Chestnut S., Gr.1, Greyville Daily News 2000 S., Gr.1.

GALLICA (05f, Kingmambo, Dictus). 6 wins from 1600m to 2000m, A$1,010,495, MRC Thousand Guineas, Gr.1, SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, VRC Edward Manifold S., Gr.2, AV Kewney S., Gr.2, 2d MRC Angus Armanasco S., Gr.2, 3d STC Storm Queen S., Gr.1.

FASHIONS AFIELD (02f, Wild Again, Bletchingly). Champion 2YO filly in Australia in 2004-05.6 wins-4 at 2-from 1200m to 1600m, A$1,974,110, AJC Sires' Produce S., Gr.1, Flight S., Gr.1, STC Reisling Slipper Trial S., Gr.2, Gold Coast Guineas, L, AJC Meriton Serviced Apartments 2YO H., STC Riverina Charm 2YO H., 2d STC Golden Slipper S., Gr.1, AJC Champagne S., Gr.1, Qld Tatt's RC Winter S., Gr.1, STC Expressway S., Gr.2, Tea Rose S., Gr.2, Queensland Guineas, Gr.2, AJC Silver Shadow S., Gr.3, GCTC Magic Millions 3YO Trophy, RL, 3d STC Premiere S., Gr.2, 4th STC Queen of the Turf S., Gr.1, VRC Ascot Vale S., Gr.2, STC Apollo S., Gr.2, Missile S., Gr.3.

KING'S ROSE (07f, Nureyev, Manila). 8 wins-1 at 2-from 1000m to 2000m, NZ$391,390, A$772,100, New Zealand One Thousand Guineas, Gr.1, ARC Royal S., Gr.2, MVRC WH Stocks S., Gr.2, MRC Memsie S., Gr.2, Waikato RC Sir Tristram Fillies Classic, Gr.2, Manawatu RC Eulogy S., Gr.3, Ashburton RC Ray Coupland S., L, 2d VRC Emirates S., Gr.1, MRC Toorak H., Gr.1, VRC Gilgai S., Gr.2, MRC Moonga S., Gr.3, 3d ATC Coolmore Classic, Gr.1, Queen of the Turf S., Gr.1, 4th Hawkes Bay Lowland S., Gr.3.

MUSIR (06c, Encosta de Lago, Mill Reef). Champion 2YO Colt in South Africa in 2008-09. Champion 3YO Miler in UAE in 2010.8 wins-2 at 2-from 1000m to 1900m, £8,608, €270,000, R377,125, HK$1,200,000, 6,978,575Dhs, Greyville Golden Horseshoe S., Gr.1, Meydan Al Rashidiya S., Gr.2, UAE Derby, Gr.2, Istanbul Topkapi Trophy, Gr.2, Meydan Al Maktoum Challenge Round 1 S., Gr.3, UAE Two Thousand Guineas, Gr.3, UAE 2000 Guineas Trial S., 2d Meydan Al Maktoum Challenge Round 3 S., Gr.2, Zabeel Mile S., Gr.2, Firebreak S., L, Clairwood Gatecrasher S., 3d HKJC BMW Champions Mile, Gr.1, Newbury Hungerford S., Gr.2, Meydan Burj Nahaar S., Gr.3, 4th Meydan Al Fahidi Fort S., Gr.2.

SNITZEL (02c, Snippets, Storm Bird). 7 wins-4 at 2-to 1200m, A$1,031,550, MRC Oakleigh P., Gr.1, AJC Challenge S., Gr.2, Up & Coming S., Gr.3, STC Skyline S., Gr.3, AJC Breeders' P., L, BTC Tommy Smith Slipper S., L, Wyong RC Strawberry Hill Slipper S., 2d VRC Newmarket H., Gr.1, 3d AJC TJ Smith S., Gr.1, San Domenico S., Gr.3, GCTC Magic Millions 2YO Classic S., RL, 4th AJC All-Aged S., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1.

GALAXY STAR (12f, Jeune, Royal Academy). 12 wins from 1200m to 2100m to 2018-19, A$1,457,500, Perth Racing Railway S., Gr.1, Ted Van Heemst S., Gr.2, Belmont Sprint, Gr.3, WATC Asian Beau S., Gr.3, Trap for Fools H., Ascend Sales Trophies H., Marina East Apartment H., David Grays Aglink H., Penfolds H., Mumm Champagne H., DP&LK Patten H., Yellowglen H., 2d Perth Racing Roma Cup, Gr.3, Hyperion S., Gr.3, WATC Northerly S., Gr.3, Amelia Park Lodge H., WATC Derby Raceday H., 3d Perth Racing Kingston Town Classic, Gr.1.

BONARIA (08f, Last Tycoon, Twig Moss). 8 wins-1 at 2-from 1100m to 1600m, A$951,319, VRC Myer Classic, Gr.1, Schweppervescence Trophy, Gr.3-twice, MRC Mannerism S., Gr.3, VRC Lort Smith Animal Hospital H., MRC Sportingbet H., The Age H., 2d VRC Blazer S., Gr.2, MRC Geoffrey Bellmaine S., Gr.3, Ladies Day Vase, Gr.3, 3d MRC Geoffrey Bellmaine S., Gr.3, Vintage Photobooth H., VRC Peter Rowland Catering H., MRC Responsible Gambling Awareness Week H., Race-Tech 2YO H., 4th VRC Let's Elope S., Gr.2-3 times, MVRC Sunline S., Gr.2, MRC WW Cockram S., Gr.3, Summoned S., Gr.3.

ANAMATO (03f, Whiskey Road, Sovereign Edition). 4 wins-1 at 2-from 1500m to 2000m, US$90,000, A$861,850, SAJC Australasian Oaks, Gr.1, VRC AV Kewney S., Gr.2, Moonee Valley Fillies Oaks Classic, Gr.2, SAJC Sires' Produce S., Gr.3, 2d VRC Danehill S., Gr.3, MRC Tranquil Star S., Gr.3, AJC Fernhill H., L, VRC Isca 2YO P., 3d Hollywood Park American Oaks, Gr.1, VRC Oaks, Gr.1, MRC Yalumba S., Gr.1, VRC Wakeful S., Gr.2, Thoroughbred Breeders S., Gr.3, MRC Kevin Hayes S., L, 4th MVRC JRA Cup, L.

PEEPING (11f, Encosta de Lago, Don't Say Halo). 6 wins to 1500m, A$889,535, ATC Coolmore Classic, Gr.1, Golden Pendant, Gr.2, Darby Munro S., L, Fairfield RSL Club H., Anthony Cullen H., 2d ATC PJ Bell S., Gr.3, Triscay S., Gr.3, Fireball S., L, 3d ATC Guy Walter S., Gr.2, Hyland Race Colours H.

HOWARD BE THY NAME (12c, Faltaat, Defensive Play). 5 wins from 1600m to 2500m, A$615,540, South Australian Derby, Gr.1, SAJC Chairman's S., Gr.3, Port Adelaide Guineas, L, 2d Tasmanian Derby, L, MRC Grand Hotel Frankston P., MVRC CRT Whites Rural P., 3d BRC Grand Prix S., Gr.3, 4th BRC Queensland Derby, Gr.1.

ROYAL DESCENT (09f, Kaapstad, Palace Music). 5 wins from 1200m to 2400m, A$2,709,780, Australian Oaks, Gr.1, ATC Warwick S., Gr.2, Adrian Knox S., Gr.3, Australian Turf Club H., Seasons Greetings P., 2d ATC Doncaster H., Gr.1, Epsom H., Gr.1, George Main S., Gr.1-3 times, VRC Turnbull S., Gr.1, ATC Warwick S., Gr.2, Chelmsford S., Gr.2, Toy Show H., Gr.3, Illawarra TC Keith F Nolan Classic, Gr.3, 3d ATC Queen Elizabeth S., Gr.1, Doncaster H., Gr.1, NSW Tatt's RC Chelmsford S., Gr.2, ATC Tramway S., Gr.3, Tab.com.au H., 4th ATC George Ryder S., Gr.1, Surround S., Gr.2, Millie Fox S., Gr.2.

MASTER OF DESIGN (05c, Last Tycoon, Ahonoora). 7 wins to 1300m, A$938,209, ATC TJ Smith S., Gr.1, Theo Marks H., Gr.2, Alpha Flight Services H., MVRC Eliza Park Sunline Suite Tour H., WATC Perth Racing Silver Members H., 3d MRC Sir Rupert Clarke S., Gr.1, ATC Sebring S., Gr.3, MRC ESP P.H., MVRC Essendon Mazda H.

RAFEEF (12c, National Assembly, Mr Eats). 6 wins to 1400m, R1,193,325, Turffontein Computaform Sprint, Gr.1, Hawaii S., Gr.2, Classic Day in April H., Vaal Itsarush.co.za P., 2d Turffontein Wolf Power H., L, Vaal Intercontinental Village Raceday H., 4th Turffontein Horse Chestnut S., Gr.1.

CHEEKY CHOICE (03f, Caerleon, Persian Bold). 4 wins-1 at 2-from 1300m to 1600m, A$625,425, AJC Flight S., Gr.1, STC Tea Rose S., Gr.2, AJC William H Ogilvie 2YO H., NSW Tatt's RC Napoleon Perdis H., 2d STC Queen of the Turf S., Gr.1, Canterbury S., Gr.2, AJC Australian Income Protection 2YO H., STC Escape to the Races 2YO H., Hyland Race Colours 2YO H., 3d MRC Thousand Guineas, Gr.1, 4th AJC Emancipation S., Gr.2.

REDOUTE'S DANCER (03c, El Gran Senor, Condorcet). Top of the 2006-07 NZ 3YO Free H. (1650m+).4 wins from 1800m to 2400m, NZ$480,000, A$87,450, New Zealand Derby, Gr.1, ARC Championship S., Gr.2, AJC Mosman H., 2d AJC Pepsi Max H., AH Beard Toparoa H.

HAMPTON COURT (11c, Broken Vow, Vice Regent). 3 wins-1 at 2-from 1400m to 2000m, A$398,230, ATC Spring Champion S., Gr.1, Dulcify H., L, 2d ATC Australian Turf Club 2YO H., 3d ATC TAB Early Quaddie H., 4th Newcastle JC Spring S., Gr.3.

DARIANA (06f, Last Tycoon, Busted). 3 wins from 1550m to 2400m, A$518,165, Queensland Derby, Gr.1, AJC Frank Packer P., Gr.3, STC Inglis H., 2d MRC Underwood S., Gr.1, 3d BRC Doomben Roses, Gr.3.

ALLEZ WONDER (05f, Military Plume, Jungle Boy). 3 wins at 1600m, 2050m, A$509,263, MRC Toorak H., Gr.1, Illawarra TC Keith F Nolan Classic, L, MVRC Pacific Communications H., 3d VRC Oaks, Gr.1.

EMPIRES CHOICE (03c, Star Way, Sir Tristram). 3 wins from 1500m to 2400m, A$895,075, Queensland Derby, Gr.1, BTC Rough Habit P., Gr.3, 2d STC Pago Pago S., Gr.2, AJC Skyline S., Gr.3, Frank Packer P., Gr.3, STC Golden Rose S., Gr.3, AJC Carbine Club S., L, 3d AJC George Main S., Gr.1, STC Rotary Awareness P.

NADEEM (03c, Sound Reason, Oncidium). Joint top colt on The 2005-06 Australasian 2YO Classification.2 wins at 2, A$747,500, MRC Blue Diamond S., Gr.1, VRC Maribyrnong P., Gr.3, 4th VRC Maribyrnong Trial S., L.

STRATUM (02c, Luskin Star, Vain). Champion 2YO Colt in Australia in 2004-05.2 wins at 2, A$2,244,500, STC Golden Slipper S., Gr.1, Pago Pago S., Gr.2, 2d VRC Age Classic S., Gr.2, MVRC Bill Stutt S., Gr.2, NSW Tatt's RC Roman Consul S., Gr.2, AJC Up & Coming S., Gr.3, STC Skyline S., Gr.3, 3d VRC Newmarket H., Gr.1, Rory's Jester P., Gr.3, 4th AJC San Domenico S., Gr.3.

UNDOUBTEDLY (02c, Don't Say Halo, Manihi). 2 wins at 2, A$765,200, MRC Blue Diamond S., Gr.1, SAJC Queen Adelaide S., L, 3d VRC Ascot Vale S., Gr.2, MVRC Mitchell McKenzie S., L.

ABBEY MARIE (12f, Catrail, Pleasant Colony). 3 wins from 1300m to 2000m, A$542,870, SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, MRC JRA H., Cove Hotel P., 2d MVRC Dato' Tan Chin Nam S., Gr.2, 4th BRC Doomben Cup, Gr.1, MRC Mannerism S., Gr.3.

GOD'S OWN (02c, Sky Chase, Showdown). Joint Head of The 2005-06 Australasian 3YO Classification.3 wins-1 at 2-at 1200m, 1600m, A$999,500, MRC Caulfield Guineas, Gr.1, AJC Ladies Auxilary 2YO H., STC Mounties H., 2d VRC Lightning S., Gr.1, MRC Guineas Prelude, Gr.3, Schweppervescence Cup, Gr.3, 4th STC Golden Rose S., L.

MUSTAAQEEM (14c, National Assembly, Mr Eats). Champion 2YO Colt in South Africa in 2016-17.2 wins at 2, R689,975, Turffontein South African Nursery, Gr.1.

ABSOLUTELY (07f, Catrail, Pleasant Colony). Winner at 2400m, A$469,500, Australian Oaks, Gr.1, 2d SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, MVRC Alexandra S., L, 3d Moonee Valley Fillies Classic, Gr.2, SAJC Auraria S., Gr.3.

DOUBTING (02f, Sovereign Red, Baguette). 6 wins-2 at 2-from 1000m to 1600m, A$782,750, VRC AV Kewney S., Gr.2, MRC Blue Diamond Prelude (f), Gr.3, Tranquil Star S., Gr.3, AJC Wiggle H., L, STC Triscay S., L, 2d STC Coolmore Classic, Gr.1, MRC Angus Armanasco S., Gr.2, 3d MRC WW Cockram S., Gr.3, Quezette S., L, Boronia S., L, 4th Qld Tatt's RC Winter S., Gr.1.

ABIDEWITHME (09f, Zabeel, Mellay). 9 wins from 1200m to 2000m, NZ$416,200, A$63,750, Cambridge JC Travis S., Gr.2, BOP RC Tauranga S., Gr.2, WRC Anniversary H., L, Ashburton RC Ray Coupland S., L, MRC Cape Grim Beef P., ARC Augusta Capital H., New Zealand Herald H., Hallmark Yearlings 3YO Mile, 2d Te Aroha JC New Zealand Thoroughbred Breeders' S., Gr.1, Cambridge JC Travis S., Gr.2, ARC Westbury Classic, Gr.3, Sofitel Luxury Hotels S., Gr.3, 3d WRC Thorndon Mile, Gr.1, Te Aroha JC New Zealand Thoroughbred Breeders' S., Gr.1, ARC Blue Bubble Taxis H., 4th Waikato RC Herbie Dyke S., Gr.1, Hawkes Bay Makfi Challenge S., Gr.1, Waikato RC Cal Isuzu S., Gr.2, ARC Westbury Classic, Gr.3.

TICKETS (06c, Success Express, Best Western). 4 wins-2 at 2-to 1500m, A$579,100, STC Pago Pago S., Gr.2, Phar Lap S., Gr.2, VRC Poseidon S., L, AJC Canonbury S., L, 2d AJC Sires Produce S., Gr.1, Champagne S., Gr.1, 4th VRC Coolmore Stud S., Gr.1, AJC Skyline S., Gr.3.

BISHOPS ROCK (01c, Sir Tristram, Kings Lake). 7 wins-1 at 2-from 1000m to 2200m, R719,910, Turffontein Colorado King S., Gr.2, Greyville Astrapak H., Gr.2, Scottsville Michael Roberts H., L, Turffontein Sun City H., 2d Turffontein South African Nursery P., Gr.1, Protea S., Gr.2, 3d Newmarket Sea Cottage S., L.

VAVASOUR (11f, Red Ransom, Last Tycoon). 5 wins from 1600m to 2400m, NZ$260,450, Waikato RC Sir Tristram Fillies Classic, Gr.2, Counties Cup, Gr.3, Waikato Cup, Gr.3, ARC Dunstan Feeds Championship Qualifier H., 2d ARC Royal S., Gr.2, Avondale 2YO Classic, Te Aroha JC Piako Rural Services 2YO H., 3d ARC Soliloquy S., L, 4th ARC Sofitel Luxury Hotels S., Gr.3.

GALAH (08c, Distorted Humor, Southern Appeal). 5 wins-1 at 2-from 1300m to 1600m, A$587,700, BRC QTC Cup, Gr.2, VRC Carbine Club S., Gr.3, MRC Gothic S., L, ATC Wyndham Estate 2YO H., Follow Royal Randwick on Facebook H., 2d VRC Tab.com.au S., Gr.3, Momentum Energy Trophy H., ATC Maroubra 2YO H., 3d MRC Sandown Guineas, Gr.2, ATC Carbine Club S., Gr.3, MRC Moonga S., Gr.3, Sandown S., Gr.3, ATC Festival S., L, 4th VRC Gilgai S., Gr.2.

SISTER MADLY (06f, Bureaucracy, Grosvenor). 4 wins at 1200m, A$680,180, VRC Seppelt Salinger S., Gr.2, ATC Southern Cross S., Gr.3, MRC How Now S., Gr.3, STC Myer H., 2d AJC Flight S., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1, SAJC Yallambee Classic, Gr.2, MRC Tristarc S., Gr.2, AJC Reginald Allen H., L, 3d SAJC Robert Sangster S., Gr.1, STC Sheraco H., L, AJC Victory Vein P., 4th MRC Sir Rupert Clarke S., Gr.1.

DRUMBEATS (05c, Last Tycoon, Imperial Prince). 3 wins at 1400m, 1500m, A$497,225, STC Shannon S., Gr.2, AJC Bill Ritchie H., Gr.3, VRC Hilton S., L, 2d AJC Roman Consul S., Gr.2, MRC Winning Edge Presentations Cup, L, AJC After Party at Fringe Bar H., 3d MVRC Crystal Mile H., Gr.2, STC Theo Marks H., Gr.2, VRC Flying Spur 2YO H., 4th AJC Doncaster H., Gr.1.

TANGO'S DAUGHTER (10f, Anabaa, Gone West). 5 wins-2 at 2-from 1000m to 1600m, A$299,135, SAJC Queen of the South S., Gr.2, HC Nitschke S., L, MRC Hilton Manufacturing H., Equine Haven Racehorse Spelling 2YO P., 3d VRC MSS Security S., L, MRC Weekend Hussler S., L, 4th VRC Matriarch S., Gr.2, MVRC Tesio S., Gr.3, MRC Lord S., L.

MUTAWAAJID (03c, Vain, High Line). 5 wins-2 at 2-to 1400m, £19,454, A$305,250, AJC Royal Sovereign S., Gr.2, STC Hobartville S., Gr.2, NSW Tatt's RC Vili's H., STC Tooheys New 2YO H., 4th AJC Randwick Guineas, Gr.1, Haydock Sprint Cup, Gr.1, Newbury World Trophy, Gr.3.

PERFECT JEWEL (14f, Jeune, Royal Academy). 4 wins-1 at 2-at 1200m, 1600m to 2017-18, A$562,280, Western Australian Guineas, Gr.2, WATC Belgravia S., L, Vili's 2YO P., 3d Perth Racing Ted Van Heemst S., Gr.2, 4th Perth Racing Railway S., Gr.1, WATC Kingston Town Classic, Gr.1, Burgess Queen S., L.

REKINDLED INTEREST (07g, Rainbow Quest, The Minstrel). 3 wins-1 at 2-from 1000m to 2050m, A$921,300, MVRC Dato' Tan Chin Nam S., Gr.2, AAMI Vase, Gr.2, 2d ATC George Ryder S., Gr.1, VRC Aurie's Star H., Gr.3, MVRC Chandler Macleod S., L, 3d MVRC WS Cox P., Gr.1, VRC LKS Mackinnon S., Gr.1, MVRC Dato' Tan Chin Nam S., Gr.2, 4th MRC Memsie S., Gr.2, MVRC Mitchell McKenzie S., L.

EL DAANA (04f, Sunday Silence, Avenue of Flags). 2 wins-1 at 2-at 1100m, 1600m, A$365,400, VRC Edward Manifold S, Gr.2, SAJC Queen Adelaide S., L, 2d SAJC Schweppervescence S., L, 3d VRC Matriarch S., Gr.2, MRC Angus Armanasco S., Gr.2, 4th VRC Myer Classic, Gr.1, SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, South Australian Derby, Gr.1, MRC Quezette S., L.

INTO THE MIST (11f, Encosta de Lago, Southern Appeal). 5 wins from 1200m to 1600m, A$229,580, SAJC Queen of the South S., Gr.2, Schweppes H., Eddie the Eagle H., William Hill H., 2d MRC Ladies Day Vase, Gr.3, SAJC Laelia S., L, 3d MVRC Adapt Australia H., 4th SAJC Adelaide Guineas, L.

HONORINE (09f, Honour and Glory, Labus). 5 wins-2 at 2-to 1200m, R484,775, Turffontein Camellia S., Gr.2, Clairwood Pinnacle S., Vaal July Day H., Clairwood Soccer 10 H., 2d Turffontein Bauhinia H., L, 3d Greyville Golden Horseshoe S., Gr.1, Pinnacle S., Vaal Computaform Express H., Turffontein Save the Date Sansui Summer Cup P.

VARENNA MISS (06f, Bite the Bullet, Afleet). 5 wins to 1300m, A$365,100, BRC QTC Cup, Gr.2, MRC Carlton Draught P., City of Glen Eira H., BRC Act for Kids H., 2d MRC Hyderabad Race Club S., Gr.3, 3d SCTC Glasshouse H., L, MRC Cendrillon H., 4th MRC Oakleigh P., Gr.1, BTC Cup, Gr.1.

KEBEDE (12f, Hussonet, Mocito Feliz). 4 wins from 1200m to 2000m, A$198,460, BRC The Roses S., Gr.2, Secutor Securities H., 2d BRC Rosie Eccles P., 3d Gold Coast Bracelet, L, 4th SCTC Princess S., L.

GIRL GONE ROCKIN' (08f, Just a Dancer, Beaufort Sea). 4 wins from 1400m to 2050m, A$291,080, VRC Matriarch S., Gr.2, MVRC Melbourne Neonatal Network H., 2d ATC Cornucopia Committee Inc H., MVRC Adapt Australia H., Corporate Interiors Australia H., 3d MRC Sportingbet H.

MUSKET (03c, Riverman, Roberto). 4 wins from 1200m to 1600m, A$308,250, STC Shannon S., Gr.2, AJC Wales Truck Repairs Welter H., National Jockeys Celebration Day H., STC Spring Carnival H., 2d AJC Japan Racing Association P., L, STC Royal Parma S., L, Sky High S., L, 3d STC Fairfield RSL H., Furniture One Group H., 4th Newcastle JC Newmarket H., Gr.3.

HARDHAM (13c, Nureyev, Manila). 3 wins-1 at 2-from 1200m to 2050m to 2017-18, A$657,150, MVRC Alister Clark S., Gr.2, VRC Sofitel Girls' Day Out H., 2d MRC Inglis Cup, 3d ATC Australian Derby, Gr.1, MRC Vain S., Gr.3.

DOLMABACHE (07f, Zabeel, Vice Regal). 3 wins from 1600m to 2000m, NZ$158,725, A$17,707, Cambridge JC Travis S., Gr.2, 2d Waikato RC International S., Gr.1, ARC Lindauer S., Gr.3, 3d Wellington Cup, Gr.2, MRC 4 Tracks 4 Kids H., 4th Waikato Gold Cup, Gr.3.

AMELIA'S DREAM (05f, St Covet, Cure the Blues). 2 wins at 2, A$148,950, STC Silver Slipper S., Gr.2, De Bortoli Wines 2YO P.

DUELLED (02c, Sir Tristram, Pretendre). Winner at 2050m, A$475,180, MVRC AAMI Vase, Gr.2, 2d Victoria Derby, Gr.1, VRC Talindert S., L, 3d AJC Spring Champion S., Gr.1, STC Gloaming S., Gr.3, QTC Ambassador Travel 2YO H., AJC Quiet Little Drink H., Metcash H.

ROCK MAGIC (09g, Bubble Gum Fellow, Rory's Jester). 16 wins to 1400m to 2018-19, A$1,410,916, WATC Colonel Reeves S., Gr.3, Prince of Wales S., Gr.3, Roma Cup, Gr.3-twice, Belmont Sprint, Gr.3, Northam S., Gr.3, WATC Beaufine S., L, Farnley S., L, Idyllic Prince S., L, ATC Become an ATC Sponsor H., TAB Number 1 Club H., WATC Paul Quartermaine 60th Birthday H., Perth Racing on Facebook & Twitter H., Tabtouch.com.au H., 2d WATC Colonel Reeves S., Gr.3, HG Bolton Sprint, L, Belmont Newmarket H., L, Westspeed Sprint H., 3d WATC Winterbottom S., Gr.1, MRC Schillaci S., Gr.2, WATC Beaufine S., L-twice, Idyllic Prince S., L, Scenic Blast S., L, Northam S., L, ATC Kokoda H., Scone RC Segenhoe Stud H., 4th VRC Newmarket H., Gr.1, MVRC AJ Moir S., Gr.1, William Reid S., Gr.1.

BURGUNDY (08c, Zabeel, Vice Regal). 7 wins from 1200m to 1600m, NZ$214,125, Cambridge Breeders' S., Gr.3, ARC Mr Tiz Trophy, L, Manawatu RC Flying H., L, Levin S., L, North Canterbury RC Canterbury S., L, 3d WRC Telegraph H., Gr.1, ARC Great Northen Guineas, Gr.2, Wellington S., Gr.3.

SHE'S CLEAN (08f, End Sweep, Pleasant Colony). 10 wins to 1400m, A$705,170, Newcastle JC Tibbie S., Gr.3, ATC Triscay S., L, June S., L, SCSI H., Nitto H., Ascend Sales Trophies H., Michael Hansell Signs H., TAB Place Multi H., Tooheys New H., Altona Electrics H., 2d MRC Summoned S., Gr.3, VRC Chanteclair H., ATC Canterbury BMW 40 Years of M H., 3d VRC Lavazza Short Black P., Gr.3-twice, Daniel Maher H., Brian Beattie H., MRC Hockingstuart P., ATC Gosford Quarries P., Hyland Race Colours H., Shufflemaster H., 4th ATC Nivison S., Gr.3, BRC Glenlogan Park S., Gr.3, ATC Festival S., L, BRC Juanmo S., L, Bright Shadow H., L.

His sire sons include Snitzel (90), Not a Single Doubt (65), Stratum (41), Nadeem (16), Beneteau (10), Fast 'n' Famous (9), Bradbury's Luck (9), God's Own (8), Time Thief (6), Lucky Unicorn (5), Al Samer, Coats Choice, Duelled, Patronize, Burgundy, etc.

UNDEFEATED 2YO, GROUP-WINNING & G1-PLACED 3YO BY REDOUTE'S CHOICE

Stud Comments

By the legendary REDOUTE’S CHOICE, Australia’s preeminent sire of sires

Won the Ming Dynasty H. [G3] at Randwick in his first start as a 3-year-old, a race won by the great stallion LONHRO

Debut 2-year-old winner in his only start at two

Runner-up in the Spring Champion S. [G1] at Randwick by 0.5 length to multiple Group 1-winning filly Yankee Rose, defeating multiple Group 1 winner Prized Icon and three other Group performers

A $725,000 Inglis Easter yearling — the first Spendthrift Australia yearling purchase to become a stakes winner

Out of dual stakes winner & champion New Zealand 2-year-old filly CROSSYOURHEART, from the family of Hong Kong Sprint G1 winner ALL THRILLS TOO and Group winners ADALINE & GOTTA HAVE HEART

Covered a quality book of 84 mares in his first season which included stakes winners STARS TO SHINE, EUPHROSYNE, and DASHITUDE as well as siblings to Group 1 winners GOLD TRAIL, BOBBY’S KITTEN, SMOKIN’ JOEY, ARAPHO MISS, TIE THE KNOT, and LA BELLA DAMA. First foals arrive in 2018

Outstanding crop of first foals in 2018, consistent types full of quality

“I can’t wait to get back to Spendthrift to see how Swear has let down in the off season. He is a quality individual and I am looking forward to seeing his first foals.” — David Phipps, Glenfern Park

“Swear showed us that he was a genuine Group 1 horse in the time that we had him. I just wish we had seen him as an autumn 3-year-old because who knows what he would have achieved.” — John Hawkes, Hawkes Racing

“He just feels like a really good horse. It is like being on a Ferrari.” — Tommy Berry, after winning the Ming Dynasty (Chris Roots, SMH Sept. 3, 2016)