Redente (AUS)

2019 Service Fee - $3,850 inc. vet fees, conditions apply, free return

Sire:
Redoute's Choice (AUS) 1996
Dam:
Stella Cadente (AUS) 1994
Dam Sire:
Centaine (AUS) 1980
DOB:
24 October 2006
Height:
16.2 hh
Standing At:
Riverbank Farm
Location:
Benalla 3672 VIC, Australia
Free return:
Yes - conditions apply

Race Fields Update:


Next to run:

Red Cracker ECHA (VIC) R2 in 1d 19h 56m

Australia

 

New Zealand

 


REFINE BY:

© 2016 Racing Information Services Australia and others working with it. These Racing Materials are reproduced under a copyright licence from the copyright owners. Any unauthorised reproduction, adaptation or communication is strictly prohibited.

REDENTE (AUS) 2006 Bay or Brown colt
by Redoute's Choice - Stella Cadente, by Centaine

 

Sire Summary

Named FoalsStartersWinnersWinsPlacingsSW (GW)EarningsAEI
11084461292850 (0)over $2.5m.0.52
per foals76.4%41.8%1.22.60.0% (0.0%)$23,494 
 per starters54.8%1.53.40.0% (0.0%)$30,766 

REDENTE Unraced. He entered stud in Aust. in 2009. Sire of 84 progeny to race, 46 winners (54.0%), earnings of over $2.5 million, inc.




Redentes Edge (11g, Racer's Edge, Brondesbury). 9 wins-1 at 2-to 1400m to 2017-18, A$162,815, SAJC Happy 60th Darryl Jericho H., Legacy in SA & Broken Hill H., 2d SAJC Quayclean H., 3d SAJC Adelaide Galvanising H., Mac Drink Driving Grow Up H., Schweppes H., MRC Ladbrokes Live Play H.

Beautiful Bee (14f, Bureaucracy, County). 4 wins at 1000m to 2018-19, A$76,830, SAJC Hughes Limousines H.

Turkana (10g, Ladoni, Clear Choice). 4 wins to 1400m to 2017-18, GCTC Skyline Restaurant H., 2d GCTC Racelandia H., 3d BRC Astrojump Inflatables H., Christmas Functions H., GCTC Eqpay Easy, Quick, Paid H.

Billabong Babe (12f, Johannesburg, Kenny's Best Pal). 3 wins at 1000m, 1050m, A$89,315, MVRC Excellence in Baking H., 2d MVRC LF Sign Group H., 3d MVRC Ascend Sales Trophies H.

Stella the Boss (11f, Sanction, Snippets). 3 wins to 1300m, MRC Hyland Race Colours H.

Just Stellar (12f, El Moxie, Northern Fred). 7 wins to 1300m to 2018-19, A$145,002, 2d VRC ATA Trainers' Trust H., 3d ATC TAB Rewards P., MRC Ladbrokes Live Play H.

Squeaky Squirrel (11g, Lion Cavern, Lord Seymour). 7 wins to 1400m, A$181,830, 2d MRC Catanach's Jewellers H., Dream Thoroughbreds H., 3d MVRC City Jeep Cherokee H., Bendigo JC Sutherland Property H., Bendigo Trophy.

Kyzamba (12f, Keltrice, Maizcay). 5 wins at 1000m to 2018-19, A$114,350, 2d MRC Walk for Phil H.

All Amuk (10g, Monde Bleu, Rancher). 4 wins to 1200m to 2017-18, 2d GCTC ATA Celebrates 50 Years H.

Got the Moves (12g, Blues Traveller, Bellissimo). 3 wins at 1100m to 2018-19, 2d VRC Roof Garden H.

Grey Strike (12g, Crown Jester, Sovereign Rocket). 6 wins to 1100m to 2017-18, A$94,742.

Aunty Elsie (11f, Court of Jewels, Gold Carat). 6 wins to 1400m, A$105,545.

She's Just Rosie (10f, El Moxie, Northern Fred). 5 wins to 1300m to 2017-18.

Carwelkin (13f, Palace Music, Zeditave). 4 wins at 1100m, 1400m to 2018-19, A$80,308.

Rustic Debutante (12f, Hurricane Sky, Sovereign Red). 4 wins to 1300m to 2017-18.

Gangstar's Curse (11g, Voodoo Rhythm, Couplet). 4 wins to 1200m to 2017-18, A$90,685.

Cheeky Chinchilla (11g, Secret Savings, Kenmare). 4 wins to 1100m, A$93,756.

Engadine (15g, Niello, Snippets). 3 wins at 1000m, 1100m in 2018-19.

Big Legged Woman (14f, Niello, Snippets). 3 wins to 1200m to 2018-19.

Red Gucci (13f, Bianconi, Sir Tristram). 3 wins to 1200m to 2018-19.

Tinybella (12f, Fasliyev, Western Symphony). 3 wins to 1400m to 2018-19.

Shadonte - Gold Star (Sing.) (15g, Encosta de Lago, Distorted Humor). 2 wins at 1200m, 1400m in 2019, Singapore TC Gong Xi Fa Cai S., 2d Singapore TC Class 4 H.

Dakota (12g, Noble Bijou, Without Fear). 2 wins at 1150m, 1600m to 2017-18.

Dad 'n' Bri's Shed (12g, Keep the Faith, Marauding). 2 wins at 1200m, 1300m in 2017-18.

Why Do We Do It (11f, Viking Ruler, Night Shift). 2 wins at 800m, 1000m.

Flying Ferret (11g, Fasliyev, Mr Illusion). 2 wins at 1000m.

Muckatah Lad (10g, Proven Valour, State Occasion). 2 wins at 1200m, 1300m.

Stella Bijou (10f, Noble Bijou, Without Fear). 2 wins at 950m, 1200m.

Woodcutter Girl (10f, Rigoletto, Galveston). 2 wins at 900m, 1200m.

Mooncoin Miracle (10f, Demus, Toy Pindarri). 2 wins at 1000m.

Commenced stud duties in Australia in 2009


Analysis by Crop

CropFoalsRnrsWnrsWinsSW (GW)SWs(GWs)A$
10/11311392400298,000
11/122817124100855,019
12/133322164200797,394
13/141893800229,468
14/151552700157,830
15/1629164700234,722
16/1755200009,350
Totals20984461290 02,581,783

Analysis by Age

AgeRnrsWnrsPlcdWinsSW (GW)SWs(GWs)Ave Earnings A$
214121002,670
3641910310012,099
460389970029,501

Analysis by Sex

SexRnrsWnrsPlcdWinsSW (GW)SWs(GWs)Ave Earnings A$
Colts35226630038,013
Fillies49247660025,538

Analysis by Race Distance

BandRnrsWnrsPlcdWinsSW (GW)SWs(GWs)Ave Earnings A$
< 1001m65249470013,660
1001 - 1200m773111510013,912
1201 - 1400m56151227008,927
1401 - 1600m24434004,172
1601 - 1800m901000519
1801 - 2000m7020001,400
2001 - 2200m4010001,868
2201 - 2400m200000332

Australia

Season (Rank)RnrsWnrsRunsWinsSW (GW)SWs(GWs)A$
12/13 (1148)102000585
13/14 (754)1313410024,750
14/15 (318)26121872000298,360
15/16 (213)41222823400626,597
16/17 (264)46183142200460,714
17/18 (243)47183213100559,491
18/19 (277)44122561900510,475
Totals84451396127002,480,972

Worldwide - All countries, calendar year

YearRnrsWnrsRunsWinsSW (GW)SWs(GWs)A$
20133070005,015
2014198921000116,435
201537202582900529,074
201642182852300465,446
201743183082700540,794
201848163082600494,634
201933111541400430,385
Totals84461412129002,581,783

Totals in All Countries

CountryRnrsWnrsRunsWinsSW (GW)SWs(GWs)A$
Australia84451396127002,480,972
Singapore11720096,997
Malaysia1090003,814
Totals84461412129002,581,783

Distance Analysis

 

All Runners

 

 0-
1100m
1101-
1300m
1301-
1500m
1501-
1700m
1701-
1900m
1901-
2100m
2101-
2300m
2301-
2500m
2500m+
Starters6577521967320
Starts449605263711015320
Winners253116200000
Wins505225200000
%Wnrs/Starters38.5%40.3%30.8%10.5%0.0%0.0%0.0%0.0%0.0%
%wins/Starts11.1%8.6%9.5%2.8%0.0%0.0%0.0%0.0%0.0%

 

Black Type Races

 

 0-
1100m
1101-
1300m
1301-
1500m
1501-
1700m
1701-
1900m
1901-
2100m
2101-
2300m
2301-
2500m
2500m+
Starters011110000
Starts011110000
Winners000000000
Wins000000000
%Wnrs/Starters0.0%0.0%0.0%0.0%0.0%0.0%0.0%0.0%0.0%
%wins/Starts0.0%0.0%0.0%0.0%0.0%0.0%0.0%0.0%0.0%

 

Two-Year-Old Racing

 

 0-
1100m
1101-
1300m
1301-
1500m
1501-
1700m
1701-
1900m
1901-
2100m
2101-
2300m
2301-
2500m
2500m+
Starters10100000000
Starts16110000000
Winners100000000
Wins100000000

 

Three-Year-Old Racing

 

 0-
1100m
1101-
1300m
1301-
1500m
1501-
1700m
1701-
1900m
1901-
2100m
2101-
2300m
2301-
2500m
2500m+
Starters455421712000
Starts134129481112000
Winners9102000000
Wins16112000000

 

Four-Year-Old and Older Racing

 

 0-
1100m
1101-
1300m
1301-
1500m
1501-
1700m
1701-
1900m
1901-
2100m
2101-
2300m
2301-
2500m
2500m+
Starters4653421655320
Starts29946521560913320
Winners212615200000
Wins334123200000

 


 

 

REDENTE
Bay or Brown horse       Foaled 2006 
 

REDOUTE'S CHOICE Danehill (USA)DanzigNorthern Dancer
RazyanaHis Majesty
Shantha's ChoiceCanny LadBletchingly
Dancing Show (USA)Nijinsky
STELLA CADENTE
    1994
CentaineCenturyBetter Boy (Ire)
RainbeamVain
Temple FireBletchinglyBiscay
Eau d'Etoile (NZ)Sir Tristram (Ire)

REDOUTE'S CHOICE (AUS) (Bay 1996-Stud 2000). 5 wins-2 at 2, MVRC Manikato S., Gr.1. Champion Aust. Sire 3 times Sire of 1420 rnrs, 1069 wnrs, 166 SW, inc. Miss Finland (STC Golden Slipper S., Gr.1), Lankan Rupee, Melito, Master of Design, Redoute's Dancer, Stratum, Samantha Miss, Majmu, Fashions Afield, Musir, Nadeem, Mustaaqeem, God's Own, The Autumn Sun, Lotteria, Wylie Hall, Gallica, King's Rose, Snitzel, Galaxy Star, Bonaria, Anamato, etc.

 

1st dam

STELLA CADENTE, by Centaine. 5 wins-2 at 2-to 1500m, A$395,165, MVRC Australia S., Gr.1, STC Tea Rose S., Gr.2, NSW Tatt's RC Furious S., Gr.3, AJC Maroubra 2YO H., STC Sir Ivor 2YO H., 3d STC Coolmore Classic, Gr.1, AJC Surround S., Gr.2, BTC Courier-Mail Classic S., Gr.3, 4th VATC Rubiton S., Gr.3. Half-sister to  On Hallowed Ground (dam of AT THE OASIS). Dam of 10 foals, 7 to race, 6 winners, inc:-

BRILLIANT BISC (f by Elvstroem) 3 wins-1 at 2-at 1000m, A$152,350, ATC Gimcrack S., L, MRC Schweppes H., 2d MVRC Essendon Mazda 55 Second Challenge Heat H., 3d ATC Widden S., L, MRC WJ Adams S., L, SAJC WH Wylie H., L. Dam of 2 winners-

 King - Fulife King (Sing.). 4 wins-2 at 2-at 900m, 1000m to 2019, Singapore TC Class 3 H., Class 4 H., 2d ATC Spring on Sale 2YO H., Singapore TC Lim's Stable S., British Club Sprint, 3d Singapore TC Class 4 H.

Starfish (f by Redoute's Choice) 2 wins at 1000m, A$93,497, MRC Silvermoor H., 2d VRC Maribyrnong Trial S., L, 3d VRC Thoroughbred Breeders S., Gr.3, MVRC Gillies Famous Pies H., Ready Workforce Flying H., MRC Danzero at Arrowfield H., 4th SAJC South Australia S., L. Dam of 5 winners-

Wolf Cry (c Street Cry) Winner at 1200m, A$207,900, GCTC Marriott Surfers Paradise Magic Millions P., 3d ATC Skyline S., Gr.2, Lonhro P., L, Breeders' P., L.

Glenbawn Dame (f Shamardal) 4 wins to 1200m, A$248,075, ATC Pro-Ride H., BRC Sprite P., Ipswich TC Arctic Kiss Ice Bar Tickets H., 2d BRC Bright Shadow H., L, Lightning H., L, ATC Myboycharlie at Vinery H., TAB Rewards H., In Memory of Nathan Berry H., SCTC Karalee Park H., Yalumba H., 3d MRC Foundation H., ATC Theraces.com.au H., BRC Courier Mail H.

Moon Fever (f by Fusaichi Pegasus (USA)) Winner at 1100m, 3d MVRC St Albans S., L, VRC More Rain H., MVRC Owners' Gold Card Apply Now H., Caroma & Dorf H. Dam of 3 winners-

DASHING FELLOW (g Duporth) 8 wins at 1000m, 1400m, HK$12,917,700, to 2017-18, HKJC National Day Cup, Gr.3, Hong Kong Macau Trophy, L, Panasonic Cup, Ambitious Dragon H., Hong Kong Lions Cup, Indian Ocean H., Riding for the Disabled Association Cup, Nga Tsin Wai H., 2d HKJC Chinese Club Challenge Cup, Gr.3, Premier Cup, L, Collection H., Carnarvon H., H Moser & Cie Excellent H., 3d HKJC Flying Dancer H., Chevalier Cup, Zenith Excellent H., Shun Hing Alno H., One Country, Two Systems P.

AERONAUTICAL (g Encosta de Lago) 4 wins-1 at 2-to 1400m, A$547,140, ATC Rosebud H., L, Razor Sharp H., L, Clovelly 2YO H., Men of League Central Coast H., 2d ATC Shorts H., Gr.2, VRC TAB Rewards S., Gr.3, ATC Camden Hire H., TAB Sprint H., 3d VRC Newmarket H., Gr.1, ATC Hall Mark S., Gr.3, Scone RC Ortensia S., L, ATC Kari Aboriginal Resources H., 4th NSW Tatt's RC Concorde S., Gr.3, ATC South Pacific Classic, L, MRC John Dillon H., L.

 Aerozine. 3 wins at 1000m, WATC St Vincent de Paul H., D'Orsogna Italian Day H., 2d WATC Italo Australian Welfare Cultural Centre H., 3d WATC Get Westspeed Forms in Now H., Tabtouch Race Replays H.

 Stella Regale (g by Royal Academy (USA)) 9 wins to 1400m, A$199,470, City Tatt's RC Rose of Tralee H., AJC East Hills H., WATC Colosseum H., Opening Twist H., 2d WATC Robert Dick 40 Year Membership Anniversary H., Passages Resource Centre H., Jason Whiting H., 3d STC Millennium Hotel Sydney H.

 Equivocal (g by Elusive Quality (USA)) 5 wins to 1350m, A$89,010, SAJC Allan Scott Park Morphettville H., VRC Noel Thomas & Grant Blytham H., SAJC Tooheys New P., 3d MRC George A Davis H.

 Blushful (f by Red Ransom (USA)) Winner at 1000m in Aust. Dam of 3 winners-

 Al Magico. 2 wins at 1200m in 2018-19, 2d BRC Brc.com.au H.

 Starwish (f by Redoute's Choice) Unraced. Dam of 4 winners-

Deep Image (g Testa Rossa) 4 wins at 1350m, 1400m, A$108,450, to 2018-19, BRC Memberships P., Family Fun Raceday H., 2d BRC Gold Edition P., L, 3d BRC Treasury Ladies Oaks Day P.

 Speedgun. Winner at 1100m in 2018-19, Ipswich TC Kevin Keidge Memorial P., 2d GCTC $1.5m Jewel Raceday H.

 

Race Record: Unraced.

RACE RECORD

Unraced.

REDOUTE'S CHOICE (AUS)
B. 1996
GW 5 wins
f:1777 r:1419 w:1075 SW:166
Danehill
B. 1986
GW 4 wins
f:2414 r:2083 w:1631 SW:347
Danzig
B. 1977
Wnr 3 wins
f:1075 r:837 w:658 SW:198
Northern DancerNearctic14
Natalma2
Pas de NomAdmiral's Voyage4
Petitioner7
Razyana
B. 1981
Pld
f:14 r:11 w:9 SW:5
His MajestyRibot4
Flower Bowl4
Spring AdieuBuckpasser1
Natalma2
Shantha's Choice
B. 1992
Wnr 1 win
f:13 r:10 w:10 SW:5
Canny Lad
Br. 1987
GW 8 wins
f:1435 r:1168 w:794 SW:55
BletchinglyBiscay2
Coogee7
Jesmond LassLunchtime7
Beautiful Dreamer14
Dancing Show
B. 1983
Wnr 1 win
f:10 r:8 w:7 SW:2
NijinskyNorthern Dancer2
Flaming Page8
Show LadySir Ivor8
Best in Show8
STELLA CADENTE (AUS)
B. 1994
GW 5 wins
f:10 r:7 w:6 SW:1
Centaine
Br. 1980
GW 6 wins
f:1028 r:882 w:607 SW:61
Century
Br. 1969
GW 11 wins
f:626 r:545 w:385 SW:44
Better BoyMy Babu1
Better So2
Royal SuiteRego5
Baraganda20
Rainbeam
B. 1973
GW 4 wins
f:6 r:5 w:2 SW:1
VainWilkes13
ElatedA9
Rain ShadowTodman1
Rain MistC7
Temple Fire
B. 1988
SP 2 wins
f:11 r:8 w:7 SW:1
Bletchingly
Br. 1970

GW 4 wins
f:625 r:531 w:420 SW:63
BiscayStar Kingdom1
Magic Symbol2
CoogeeRelic8
Last Judgement7
Eau d'Etoile
B. 1982
GW 3 wins
f:8 r:7 w:7 SW:4
Sir TristramSir Ivor8
Isolt6
Fille d'EtoilePrince Bright2
Ascalon2
f: number of foals | r: number that raced | w: number that won | SW: number of stakeswinners

REDOUTE'S CHOICE Champion 3YO Miler in Australia in 1999-2000. Joint Champion 3YO in Aust/NZ in 1999-2000. 5 wins-2 at 2-from 1100m to 1600m, A$1,567,850, VATC Blue Diamond S., Gr.1, Caulfield Guineas, Gr.1, CF Orr S., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1, VATC Veuve Clicquot S., L, 2d MVRC Australia S., Gr.1, 3d VATC Futurity S., Gr.1, Vic Health Cup, Gr.1, 4th VRC Ascot Vale S., Gr.2. He entered stud in Aust. in 2000. Champion Aust. Sire in 2005-06, 2009-10, 2013-14, second in 2008-09, 2010-11, third in 2004-05, 2006-07, 2011-12. Champion Aust. Sire (AEI) in 2004-05, 2005-06, 2006-07. Champion Aust. Sire of 2YOs in 2004-05, 2005-06. . Sire of 1419 progeny to race, 1069 winners (75.0%), earnings of over $159 million, 166 stakes winners, 124 stakes placegetters, inc.




MISS FINLAND (03f, Woodman, Sadler's Wells). Champion 2YO & 3YO Filly in Australia in 2006 & 2007.11 wins-3 at 2-from 1000m to 2500m, A$4,632,775, STC Golden Slipper S., Gr.1, VRC Australian Guineas, Gr.1, VRC Oaks, Gr.1, MRC Thousand Guineas, Gr.1, STC Arrowfield Stud S., Gr.1, MRC Memsie S., Gr.2, Angus Armanasco S., Gr.2, HDF McNeil S., Gr.3, Tranquil Star S., Gr.3, VRC Talindert S., L, MRC Pleach 2YO P., 2d AJC Champagne S., Gr.1, MRC Blue Diamond S., Gr.1, Yalumba S., Gr.1, Underwood S., Gr.1, VRC Edward Manifold S., Gr.2, 3d MRC Futurity S., Gr.1, 4th MVRC WS Cox P., Gr.1, MRC CF Orr S., Gr.1, STC Reisling Slipper Trial S., Gr.2.

LANKAN RUPEE (09g, Stravinsky, Zabeel). Joint Head of the 2014 WTR (Sprint). Horse of the Year & Champion Sprinter in Australia in 2013-14.11 wins to 1200m, A$4,129,510, ATC TJ Smith S., Gr.1, VRC Newmarket H., Gr.1, Lightning S., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1, MRC Oakleigh P., Gr.1, Rubiton S., Gr.2, Kevin Heffernan S., Gr.3, VRC Dilmah Earl Grey S., L, MRC KS Environmental P., MVRC Essendon Mazda 55 Second Challenge Heat H., 2d MVRC AJ Moir S., Gr.1, Ian McEwen S., Gr.2, MRC Bletchingly S., Gr.3, VRC Living Legends H., 3d VRC Darley Classic, Gr.1, MRC Schillaci S., Gr.2, Caulfield Sprint H., Gr.2, Blue Sapphire S., MVRC Essendon Mazda 55 Second Challenge H., 4th VRC Darley Classic, Gr.1.

THE AUTUMN SUN (15c, Galileo, Lear Fan). 8 wins-3 at 2-from 1200m to 2000m to 2018-19, A$3,489,121, ATC Golden Rose S., Gr.1, Randwick Guineas, Gr.1, Rosehill Guineas, Gr.1, MRC Caulfield Guineas, Gr.1, BRC JJ Atkins S., Gr.1, ATC Hobartville S., Gr.2, Energy Air 2YO P., Armistice 2YO P., 3d ATC Stan Fox S., Gr.2.

SAMANTHA MISS (05f, Zabeel, Bold Venture). Champion 3YO Filly in Australia in 2009.7 wins-2 at 2-from 1150m to 2500m, A$1,763,260, AJC Champagne S., Gr.1, Flight S., Gr.1, VRC Oaks, Gr.1, AJC Furious S., Gr.2, STC Tea Rose S., Gr.2, AJC Silver Shadow S., Gr.3, Wattle Grove 2YO H., 2d AJC Sires Produce S., Gr.1, Light Fingers S., Gr.2, 3d MVRC WS Cox P., Gr.1, AJC Sweet Embrace S., Gr.3, 4th STC Magic Night S., Gr.2.

LOTTERIA (01f, Sir Tristram, Zamazaan). 8 wins from 1200m to 1600m, A$1,491,560, AJC Flight S., Gr.1, VRC Myer Classic, Gr.1, AJC Surround S., Gr.2, STC Shannon S., Gr.2, Newcastle JC Spring S., Gr.3, AJC Show County H., L, Kogarah H., 2d MVRC WS Cox P., Gr.1, STC Arrowfield Stud S., Gr.1, NSW Tatt's RC Tramway H., Gr.3, 3d AJC Epsom H., Gr.1, 4th STC Canterbury S., Gr.2.

MAJMU (11f, Hussonet, Smooth Performance). Champion 2YO Filly in South Africa in 2013-14.6 wins-3 at 2-from 1000m to 1600m, R2,325,000, Kenilworth Cape Fillies Guineas, Gr.1, Turffontein Empress Club S., Gr.1, South African Fillies Nursery, Gr.2, Pretty Polly S., Gr.3, Starling S., L, Ruffian S., L, 2d Turffontein Presidents Champions Challenge, Gr.1, 4th Turffontein Johannesburg Spring Fillies & Mares Challenge, Gr.2.

MELITO (06f, Marauding, Prince True). 5 wins-1 at 2-to 1400m, A$1,934,050, AJC TJ Smith S., Gr.1, Qld Tatt's RC Winter S., Gr.1, ATC Apollo S., Gr.2, AJC Furious S., Gr.2, STC Silver Slipper S., Gr.2, 2d ATC Queen of the Turf S., Gr.1, AJC All Aged S., Gr.1, BRC Stradbroke H., Gr.1, BTC Cup, Gr.1, MRC Thousand Guineas, Gr.1, STC Reisling S., Gr.2, Tea Rose S., Gr.2, AJC Silver Shadow S., Gr.3, Widden S., L, 3d ATC Coolmore Classic, Gr.1, BRC Doomben Ten Thousand S., Gr.1, VRC Wakeful S., Gr.2, STC Birthday Card S., Gr.3, 4th ATC All Aged S., Gr.1, AJC Flight S., Gr.1.

WYLIE HALL (09c, Ideal Planet, Sovereign Edition). 6 wins from 1400m to 2450m, R3,694,625, South African Derby, Gr.1, Turffontein Presidents Champions Challenge, Gr.1, Colorado King S., Gr.2, Derby Trial, L, Cape Summer of Champions Pinnacle S., 2d Greyville Durban July H., Gr.1, Turffontein Egoli Mile, Soccer 10 H., 3d Turffontein London News S., Gr.3, 4th Turffontein Presidents Champions Challenge, Gr.1, Horse Chestnut S., Gr.1, Greyville Daily News 2000 S., Gr.1.

GALLICA (05f, Kingmambo, Dictus). 6 wins from 1600m to 2000m, A$1,010,495, MRC Thousand Guineas, Gr.1, SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, VRC Edward Manifold S., Gr.2, AV Kewney S., Gr.2, 2d MRC Angus Armanasco S., Gr.2, 3d STC Storm Queen S., Gr.1.

FASHIONS AFIELD (02f, Wild Again, Bletchingly). Champion 2YO filly in Australia in 2004-05.6 wins-4 at 2-from 1200m to 1600m, A$1,974,110, AJC Sires' Produce S., Gr.1, Flight S., Gr.1, STC Reisling Slipper Trial S., Gr.2, Gold Coast Guineas, L, AJC Meriton Serviced Apartments 2YO H., STC Riverina Charm 2YO H., 2d STC Golden Slipper S., Gr.1, AJC Champagne S., Gr.1, Qld Tatt's RC Winter S., Gr.1, STC Expressway S., Gr.2, Tea Rose S., Gr.2, Queensland Guineas, Gr.2, AJC Silver Shadow S., Gr.3, GCTC Magic Millions 3YO Trophy, RL, 3d STC Premiere S., Gr.2, 4th STC Queen of the Turf S., Gr.1, VRC Ascot Vale S., Gr.2, STC Apollo S., Gr.2, Missile S., Gr.3.

KING'S ROSE (07f, Nureyev, Manila). 8 wins-1 at 2-from 1000m to 2000m, NZ$391,390, A$772,100, New Zealand One Thousand Guineas, Gr.1, ARC Royal S., Gr.2, MVRC WH Stocks S., Gr.2, MRC Memsie S., Gr.2, Waikato RC Sir Tristram Fillies Classic, Gr.2, Manawatu RC Eulogy S., Gr.3, Ashburton RC Ray Coupland S., L, 2d VRC Emirates S., Gr.1, MRC Toorak H., Gr.1, VRC Gilgai S., Gr.2, MRC Moonga S., Gr.3, 3d ATC Coolmore Classic, Gr.1, Queen of the Turf S., Gr.1, 4th Hawkes Bay Lowland S., Gr.3.

MUSIR (06c, Encosta de Lago, Mill Reef). Champion 2YO Colt in South Africa in 2008-09. Champion 3YO Miler in UAE in 2010.8 wins-2 at 2-from 1000m to 1900m, £8,608, €270,000, R377,125, HK$1,200,000, 6,978,575Dhs, Greyville Golden Horseshoe S., Gr.1, Meydan Al Rashidiya S., Gr.2, UAE Derby, Gr.2, Istanbul Topkapi Trophy, Gr.2, Meydan Al Maktoum Challenge Round 1 S., Gr.3, UAE Two Thousand Guineas, Gr.3, UAE 2000 Guineas Trial S., 2d Meydan Al Maktoum Challenge Round 3 S., Gr.2, Zabeel Mile S., Gr.2, Firebreak S., L, Clairwood Gatecrasher S., 3d HKJC BMW Champions Mile, Gr.1, Newbury Hungerford S., Gr.2, Meydan Burj Nahaar S., Gr.3, 4th Meydan Al Fahidi Fort S., Gr.2.

SNITZEL (02c, Snippets, Storm Bird). 7 wins-4 at 2-to 1200m, A$1,031,550, MRC Oakleigh P., Gr.1, AJC Challenge S., Gr.2, Up & Coming S., Gr.3, STC Skyline S., Gr.3, AJC Breeders' P., L, BTC Tommy Smith Slipper S., L, Wyong RC Strawberry Hill Slipper S., 2d VRC Newmarket H., Gr.1, 3d AJC TJ Smith S., Gr.1, San Domenico S., Gr.3, GCTC Magic Millions 2YO Classic S., RL, 4th AJC All-Aged S., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1.

GALAXY STAR (12f, Jeune, Royal Academy). 13 wins from 1200m to 2100m to 2018-19, A$1,546,000, Perth Racing Railway S., Gr.1, Ted Van Heemst S., Gr.2, Belmont Sprint, Gr.3, Strickland S., Gr.3, WATC Asian Beau S., Gr.3, Trap for Fools H., Ascend Sales Trophies H., Marina East Apartment H., David Grays Aglink H., Penfolds H., Mumm Champagne H., DP&LK Patten H., Yellowglen H., 2d Perth Racing Roma Cup, Gr.3, Hyperion S., Gr.3, WATC Northerly S., Gr.3, Amelia Park Lodge H., WATC Derby Raceday H., 3d Perth Racing Kingston Town Classic, Gr.1.

BONARIA (08f, Last Tycoon, Twig Moss). 8 wins-1 at 2-from 1100m to 1600m, A$951,319, VRC Myer Classic, Gr.1, Schweppervescence Trophy, Gr.3-twice, MRC Mannerism S., Gr.3, VRC Lort Smith Animal Hospital H., MRC Sportingbet H., The Age H., 2d VRC Blazer S., Gr.2, MRC Geoffrey Bellmaine S., Gr.3, Ladies Day Vase, Gr.3, 3d MRC Geoffrey Bellmaine S., Gr.3, Vintage Photobooth H., VRC Peter Rowland Catering H., MRC Responsible Gambling Awareness Week H., Race-Tech 2YO H., 4th VRC Let's Elope S., Gr.2-3 times, MVRC Sunline S., Gr.2, MRC WW Cockram S., Gr.3, Summoned S., Gr.3.

ANAMATO (03f, Whiskey Road, Sovereign Edition). 4 wins-1 at 2-from 1500m to 2000m, US$90,000, A$861,850, SAJC Australasian Oaks, Gr.1, VRC AV Kewney S., Gr.2, Moonee Valley Fillies Oaks Classic, Gr.2, SAJC Sires' Produce S., Gr.3, 2d VRC Danehill S., Gr.3, MRC Tranquil Star S., Gr.3, AJC Fernhill H., L, VRC Isca 2YO P., 3d Hollywood Park American Oaks, Gr.1, VRC Oaks, Gr.1, MRC Yalumba S., Gr.1, VRC Wakeful S., Gr.2, Thoroughbred Breeders S., Gr.3, MRC Kevin Hayes S., L, 4th MVRC JRA Cup, L.

PEEPING (11f, Encosta de Lago, Don't Say Halo). 6 wins to 1500m, A$889,535, ATC Coolmore Classic, Gr.1, Golden Pendant, Gr.2, Darby Munro S., L, Fairfield RSL Club H., Anthony Cullen H., 2d ATC PJ Bell S., Gr.3, Triscay S., Gr.3, Fireball S., L, 3d ATC Guy Walter S., Gr.2, Hyland Race Colours H.

HOWARD BE THY NAME (12c, Faltaat, Defensive Play). 5 wins from 1600m to 2500m, A$615,540, South Australian Derby, Gr.1, SAJC Chairman's S., Gr.3, Port Adelaide Guineas, L, 2d Tasmanian Derby, L, MRC Grand Hotel Frankston P., MVRC CRT Whites Rural P., 3d BRC Grand Prix S., Gr.3, 4th BRC Queensland Derby, Gr.1.

ROYAL DESCENT (09f, Kaapstad, Palace Music). 5 wins from 1200m to 2400m, A$2,709,780, Australian Oaks, Gr.1, ATC Warwick S., Gr.2, Adrian Knox S., Gr.3, Australian Turf Club H., Seasons Greetings P., 2d ATC Doncaster H., Gr.1, Epsom H., Gr.1, George Main S., Gr.1-3 times, VRC Turnbull S., Gr.1, ATC Warwick S., Gr.2, Chelmsford S., Gr.2, Toy Show H., Gr.3, Illawarra TC Keith F Nolan Classic, Gr.3, 3d ATC Queen Elizabeth S., Gr.1, Doncaster H., Gr.1, NSW Tatt's RC Chelmsford S., Gr.2, ATC Tramway S., Gr.3, Tab.com.au H., 4th ATC George Ryder S., Gr.1, Surround S., Gr.2, Millie Fox S., Gr.2.

MASTER OF DESIGN (05c, Last Tycoon, Ahonoora). 7 wins to 1300m, A$938,209, ATC TJ Smith S., Gr.1, Theo Marks H., Gr.2, Alpha Flight Services H., MVRC Eliza Park Sunline Suite Tour H., WATC Perth Racing Silver Members H., 3d MRC Sir Rupert Clarke S., Gr.1, ATC Sebring S., Gr.3, MRC ESP P.H., MVRC Essendon Mazda H.

RAFEEF (12c, National Assembly, Mr Eats). 6 wins to 1400m, R1,193,325, Turffontein Computaform Sprint, Gr.1, Hawaii S., Gr.2, Classic Day in April H., Vaal Itsarush.co.za P., 2d Turffontein Wolf Power H., L, Vaal Intercontinental Village Raceday H., 4th Turffontein Horse Chestnut S., Gr.1.

CHEEKY CHOICE (03f, Caerleon, Persian Bold). 4 wins-1 at 2-from 1300m to 1600m, A$625,425, AJC Flight S., Gr.1, STC Tea Rose S., Gr.2, AJC William H Ogilvie 2YO H., NSW Tatt's RC Napoleon Perdis H., 2d STC Queen of the Turf S., Gr.1, Canterbury S., Gr.2, AJC Australian Income Protection 2YO H., STC Escape to the Races 2YO H., Hyland Race Colours 2YO H., 3d MRC Thousand Guineas, Gr.1, 4th AJC Emancipation S., Gr.2.

REDOUTE'S DANCER (03c, El Gran Senor, Condorcet). Top of the 2006-07 NZ 3YO Free H. (1650m+).4 wins from 1800m to 2400m, NZ$480,000, A$87,450, New Zealand Derby, Gr.1, ARC Championship S., Gr.2, AJC Mosman H., 2d AJC Pepsi Max H., AH Beard Toparoa H.

HAMPTON COURT (11c, Broken Vow, Vice Regent). 3 wins-1 at 2-from 1400m to 2000m, A$398,230, ATC Spring Champion S., Gr.1, Dulcify H., L, 2d ATC Australian Turf Club 2YO H., 3d ATC TAB Early Quaddie H., 4th Newcastle JC Spring S., Gr.3.

DARIANA (06f, Last Tycoon, Busted). 3 wins from 1550m to 2400m, A$518,165, Queensland Derby, Gr.1, AJC Frank Packer P., Gr.3, STC Inglis H., 2d MRC Underwood S., Gr.1, 3d BRC Doomben Roses, Gr.3.

ALLEZ WONDER (05f, Military Plume, Jungle Boy). 3 wins at 1600m, 2050m, A$509,263, MRC Toorak H., Gr.1, Illawarra TC Keith F Nolan Classic, L, MVRC Pacific Communications H., 3d VRC Oaks, Gr.1.

EMPIRES CHOICE (03c, Star Way, Sir Tristram). 3 wins from 1500m to 2400m, A$895,075, Queensland Derby, Gr.1, BTC Rough Habit P., Gr.3, 2d STC Pago Pago S., Gr.2, AJC Skyline S., Gr.3, Frank Packer P., Gr.3, STC Golden Rose S., Gr.3, AJC Carbine Club S., L, 3d AJC George Main S., Gr.1, STC Rotary Awareness P.

NADEEM (03c, Sound Reason, Oncidium). Joint top colt on The 2005-06 Australasian 2YO Classification.2 wins at 2, A$747,500, MRC Blue Diamond S., Gr.1, VRC Maribyrnong P., Gr.3, 4th VRC Maribyrnong Trial S., L.

STRATUM (02c, Luskin Star, Vain). Champion 2YO Colt in Australia in 2004-05.2 wins at 2, A$2,244,500, STC Golden Slipper S., Gr.1, Pago Pago S., Gr.2, 2d VRC Age Classic S., Gr.2, MVRC Bill Stutt S., Gr.2, NSW Tatt's RC Roman Consul S., Gr.2, AJC Up & Coming S., Gr.3, STC Skyline S., Gr.3, 3d VRC Newmarket H., Gr.1, Rory's Jester P., Gr.3, 4th AJC San Domenico S., Gr.3.

UNDOUBTEDLY (02c, Don't Say Halo, Manihi). 2 wins at 2, A$765,200, MRC Blue Diamond S., Gr.1, SAJC Queen Adelaide S., L, 3d VRC Ascot Vale S., Gr.2, MVRC Mitchell McKenzie S., L.

ABBEY MARIE (12f, Catrail, Pleasant Colony). 3 wins from 1300m to 2000m, A$542,870, SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, MRC JRA H., Cove Hotel P., 2d MVRC Dato' Tan Chin Nam S., Gr.2, 4th BRC Doomben Cup, Gr.1, MRC Mannerism S., Gr.3.

GOD'S OWN (02c, Sky Chase, Showdown). Joint Head of The 2005-06 Australasian 3YO Classification.3 wins-1 at 2-at 1200m, 1600m, A$999,500, MRC Caulfield Guineas, Gr.1, AJC Ladies Auxilary 2YO H., STC Mounties H., 2d VRC Lightning S., Gr.1, MRC Guineas Prelude, Gr.3, Schweppervescence Cup, Gr.3, 4th STC Golden Rose S., L.

MUSTAAQEEM (14c, National Assembly, Mr Eats). Champion 2YO Colt in South Africa in 2016-17.2 wins at 2, R689,975, Turffontein South African Nursery, Gr.1.

ABSOLUTELY (07f, Catrail, Pleasant Colony). Winner at 2400m, A$469,500, Australian Oaks, Gr.1, 2d SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, MVRC Alexandra S., L, 3d Moonee Valley Fillies Classic, Gr.2, SAJC Auraria S., Gr.3.

DOUBTING (02f, Sovereign Red, Baguette). 6 wins-2 at 2-from 1000m to 1600m, A$782,750, VRC AV Kewney S., Gr.2, MRC Blue Diamond Prelude (f), Gr.3, Tranquil Star S., Gr.3, AJC Wiggle H., L, STC Triscay S., L, 2d STC Coolmore Classic, Gr.1, MRC Angus Armanasco S., Gr.2, 3d MRC WW Cockram S., Gr.3, Quezette S., L, Boronia S., L, 4th Qld Tatt's RC Winter S., Gr.1.

ABIDEWITHME (09f, Zabeel, Mellay). 9 wins from 1200m to 2000m, NZ$416,200, A$63,750, Cambridge JC Travis S., Gr.2, BOP RC Tauranga S., Gr.2, WRC Anniversary H., L, Ashburton RC Ray Coupland S., L, MRC Cape Grim Beef P., ARC Augusta Capital H., New Zealand Herald H., Hallmark Yearlings 3YO Mile, 2d Te Aroha JC New Zealand Thoroughbred Breeders' S., Gr.1, Cambridge JC Travis S., Gr.2, ARC Westbury Classic, Gr.3, Sofitel Luxury Hotels S., Gr.3, 3d WRC Thorndon Mile, Gr.1, Te Aroha JC New Zealand Thoroughbred Breeders' S., Gr.1, ARC Blue Bubble Taxis H., 4th Waikato RC Herbie Dyke S., Gr.1, Hawkes Bay Makfi Challenge S., Gr.1, Waikato RC Cal Isuzu S., Gr.2, ARC Westbury Classic, Gr.3.

TICKETS (06c, Success Express, Best Western). 4 wins-2 at 2-to 1500m, A$579,100, STC Pago Pago S., Gr.2, Phar Lap S., Gr.2, VRC Poseidon S., L, AJC Canonbury S., L, 2d AJC Sires Produce S., Gr.1, Champagne S., Gr.1, 4th VRC Coolmore Stud S., Gr.1, AJC Skyline S., Gr.3.

BISHOPS ROCK (01c, Sir Tristram, Kings Lake). 7 wins-1 at 2-from 1000m to 2200m, R719,910, Turffontein Colorado King S., Gr.2, Greyville Astrapak H., Gr.2, Scottsville Michael Roberts H., L, Turffontein Sun City H., 2d Turffontein South African Nursery P., Gr.1, Protea S., Gr.2, 3d Newmarket Sea Cottage S., L.

VAVASOUR (11f, Red Ransom, Last Tycoon). 5 wins from 1600m to 2400m, NZ$260,450, Waikato RC Sir Tristram Fillies Classic, Gr.2, Counties Cup, Gr.3, Waikato Cup, Gr.3, ARC Dunstan Feeds Championship Qualifier H., 2d ARC Royal S., Gr.2, Avondale 2YO Classic, Te Aroha JC Piako Rural Services 2YO H., 3d ARC Soliloquy S., L, 4th ARC Sofitel Luxury Hotels S., Gr.3.

GALAH (08c, Distorted Humor, Southern Appeal). 5 wins-1 at 2-from 1300m to 1600m, A$587,700, BRC QTC Cup, Gr.2, VRC Carbine Club S., Gr.3, MRC Gothic S., L, ATC Wyndham Estate 2YO H., Follow Royal Randwick on Facebook H., 2d VRC Tab.com.au S., Gr.3, Momentum Energy Trophy H., ATC Maroubra 2YO H., 3d MRC Sandown Guineas, Gr.2, ATC Carbine Club S., Gr.3, MRC Moonga S., Gr.3, Sandown S., Gr.3, ATC Festival S., L, 4th VRC Gilgai S., Gr.2.

SISTER MADLY (06f, Bureaucracy, Grosvenor). 4 wins at 1200m, A$680,180, VRC Seppelt Salinger S., Gr.2, ATC Southern Cross S., Gr.3, MRC How Now S., Gr.3, STC Myer H., 2d AJC Flight S., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1, SAJC Yallambee Classic, Gr.2, MRC Tristarc S., Gr.2, AJC Reginald Allen H., L, 3d SAJC Robert Sangster S., Gr.1, STC Sheraco H., L, AJC Victory Vein P., 4th MRC Sir Rupert Clarke S., Gr.1.

DRUMBEATS (05c, Last Tycoon, Imperial Prince). 3 wins at 1400m, 1500m, A$497,225, STC Shannon S., Gr.2, AJC Bill Ritchie H., Gr.3, VRC Hilton S., L, 2d AJC Roman Consul S., Gr.2, MRC Winning Edge Presentations Cup, L, AJC After Party at Fringe Bar H., 3d MVRC Crystal Mile H., Gr.2, STC Theo Marks H., Gr.2, VRC Flying Spur 2YO H., 4th AJC Doncaster H., Gr.1.

TANGO'S DAUGHTER (10f, Anabaa, Gone West). 5 wins-2 at 2-from 1000m to 1600m, A$299,135, SAJC Queen of the South S., Gr.2, HC Nitschke S., L, MRC Hilton Manufacturing H., Equine Haven Racehorse Spelling 2YO P., 3d VRC MSS Security S., L, MRC Weekend Hussler S., L, 4th VRC Matriarch S., Gr.2, MVRC Tesio S., Gr.3, MRC Lord S., L.

MUTAWAAJID (03c, Vain, High Line). 5 wins-2 at 2-to 1400m, £19,454, A$305,250, AJC Royal Sovereign S., Gr.2, STC Hobartville S., Gr.2, NSW Tatt's RC Vili's H., STC Tooheys New 2YO H., 4th AJC Randwick Guineas, Gr.1, Haydock Sprint Cup, Gr.1, Newbury World Trophy, Gr.3.

PERFECT JEWEL (14f, Jeune, Royal Academy). 4 wins-1 at 2-at 1200m, 1600m to 2017-18, A$562,280, Western Australian Guineas, Gr.2, WATC Belgravia S., L, Vili's 2YO P., 3d Perth Racing Ted Van Heemst S., Gr.2, 4th Perth Racing Railway S., Gr.1, WATC Kingston Town Classic, Gr.1, Burgess Queen S., L.

ENBIHAAR (15f, Trempolino, Spectacular Bid). 3 wins from 11f to 1½m to 2019, £111,639, Haydock Lancashire Oaks, Gr.2, Goodwood Daisy Warwick S., L, 2d York Bronte Cup, Gr.3, 4th Ascot Noel Murless S., L.

REKINDLED INTEREST (07g, Rainbow Quest, The Minstrel). 3 wins-1 at 2-from 1000m to 2050m, A$921,300, MVRC Dato' Tan Chin Nam S., Gr.2, AAMI Vase, Gr.2, 2d ATC George Ryder S., Gr.1, VRC Aurie's Star H., Gr.3, MVRC Chandler Macleod S., L, 3d MVRC WS Cox P., Gr.1, VRC LKS Mackinnon S., Gr.1, MVRC Dato' Tan Chin Nam S., Gr.2, 4th MRC Memsie S., Gr.2, MVRC Mitchell McKenzie S., L.

EL DAANA (04f, Sunday Silence, Avenue of Flags). 2 wins-1 at 2-at 1100m, 1600m, A$365,400, VRC Edward Manifold S, Gr.2, SAJC Queen Adelaide S., L, 2d SAJC Schweppervescence S., L, 3d VRC Matriarch S., Gr.2, MRC Angus Armanasco S., Gr.2, 4th VRC Myer Classic, Gr.1, SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, South Australian Derby, Gr.1, MRC Quezette S., L.

INTO THE MIST (11f, Encosta de Lago, Southern Appeal). 5 wins from 1200m to 1600m, A$229,580, SAJC Queen of the South S., Gr.2, Schweppes H., Eddie the Eagle H., William Hill H., 2d MRC Ladies Day Vase, Gr.3, SAJC Laelia S., L, 3d MVRC Adapt Australia H., 4th SAJC Adelaide Guineas, L.

HONORINE (09f, Honour and Glory, Labus). 5 wins-2 at 2-to 1200m, R484,775, Turffontein Camellia S., Gr.2, Clairwood Pinnacle S., Vaal July Day H., Clairwood Soccer 10 H., 2d Turffontein Bauhinia H., L, 3d Greyville Golden Horseshoe S., Gr.1, Pinnacle S., Vaal Computaform Express H., Turffontein Save the Date Sansui Summer Cup P.

VARENNA MISS (06f, Bite the Bullet, Afleet). 5 wins to 1300m, A$365,100, BRC QTC Cup, Gr.2, MRC Carlton Draught P., City of Glen Eira H., BRC Act for Kids H., 2d MRC Hyderabad Race Club S., Gr.3, 3d SCTC Glasshouse H., L, MRC Cendrillon H., 4th MRC Oakleigh P., Gr.1, BTC Cup, Gr.1.

KEBEDE (12f, Hussonet, Mocito Feliz). 4 wins from 1200m to 2000m, A$198,460, BRC The Roses S., Gr.2, Secutor Securities H., 2d BRC Rosie Eccles P., 3d Gold Coast Bracelet, L, 4th SCTC Princess S., L.

GIRL GONE ROCKIN' (08f, Just a Dancer, Beaufort Sea). 4 wins from 1400m to 2050m, A$291,080, VRC Matriarch S., Gr.2, MVRC Melbourne Neonatal Network H., 2d ATC Cornucopia Committee Inc H., MVRC Adapt Australia H., Corporate Interiors Australia H., 3d MRC Sportingbet H.

MUSKET (03c, Riverman, Roberto). 4 wins from 1200m to 1600m, A$308,250, STC Shannon S., Gr.2, AJC Wales Truck Repairs Welter H., National Jockeys Celebration Day H., STC Spring Carnival H., 2d AJC Japan Racing Association P., L, STC Royal Parma S., L, Sky High S., L, 3d STC Fairfield RSL H., Furniture One Group H., 4th Newcastle JC Newmarket H., Gr.3.

HARDHAM (13c, Nureyev, Manila). 3 wins-1 at 2-from 1200m to 2050m to 2017-18, A$657,150, MVRC Alister Clark S., Gr.2, VRC Sofitel Girls' Day Out H., 2d MRC Inglis Cup, 3d ATC Australian Derby, Gr.1, MRC Vain S., Gr.3.

DOLMABACHE (07f, Zabeel, Vice Regal). 3 wins from 1600m to 2000m, NZ$158,725, A$17,707, Cambridge JC Travis S., Gr.2, 2d Waikato RC International S., Gr.1, ARC Lindauer S., Gr.3, 3d Wellington Cup, Gr.2, MRC 4 Tracks 4 Kids H., 4th Waikato Gold Cup, Gr.3.

AMELIA'S DREAM (05f, St Covet, Cure the Blues). 2 wins at 2, A$148,950, STC Silver Slipper S., Gr.2, De Bortoli Wines 2YO P.

DUELLED (02c, Sir Tristram, Pretendre). Winner at 2050m, A$475,180, MVRC AAMI Vase, Gr.2, 2d Victoria Derby, Gr.1, VRC Talindert S., L, 3d AJC Spring Champion S., Gr.1, STC Gloaming S., Gr.3, QTC Ambassador Travel 2YO H., AJC Quiet Little Drink H., Metcash H.

ROCK MAGIC (09g, Bubble Gum Fellow, Rory's Jester). 16 wins to 1400m to 2018-19, A$1,410,916, WATC Colonel Reeves S., Gr.3, Prince of Wales S., Gr.3, Roma Cup, Gr.3-twice, Belmont Sprint, Gr.3, Northam S., Gr.3, WATC Beaufine S., L, Farnley S., L, Idyllic Prince S., L, ATC Become an ATC Sponsor H., TAB Number 1 Club H., WATC Paul Quartermaine 60th Birthday H., Perth Racing on Facebook & Twitter H., Tabtouch.com.au H., 2d WATC Colonel Reeves S., Gr.3, HG Bolton Sprint, L, Belmont Newmarket H., L, Westspeed Sprint H., 3d WATC Winterbottom S., Gr.1, MRC Schillaci S., Gr.2, WATC Beaufine S., L-twice, Idyllic Prince S., L, Scenic Blast S., L, Northam S., L, ATC Kokoda H., Scone RC Segenhoe Stud H., 4th VRC Newmarket H., Gr.1, MVRC AJ Moir S., Gr.1, William Reid S., Gr.1.

BURGUNDY (08c, Zabeel, Vice Regal). 7 wins from 1200m to 1600m, NZ$214,125, Cambridge Breeders' S., Gr.3, ARC Mr Tiz Trophy, L, Manawatu RC Flying H., L, Levin S., L, North Canterbury RC Canterbury S., L, 3d WRC Telegraph H., Gr.1, ARC Great Northen Guineas, Gr.2, Wellington S., Gr.3.

His sire sons include Snitzel (90), Not a Single Doubt (65), Stratum (41), Nadeem (16), Beneteau (10), Fast 'n' Famous (9), Bradbury's Luck (9), God's Own (8), Time Thief (6), Lucky Unicorn (5), Al Samer, Coats Choice, Duelled, Patronize, Burgundy, etc.

WELL BRED SON OF SIRE OF SIRES REDOUTE'S CHOICE!

Stud Comments

Arguably the best value son of Redoutes Choice standing at stud in Australia

Blueblood pedigree out of champion mare Stella Cadente

Progeny earnings in excess of $1.8m

62.1% winners to runners