Pierro (AUS)

2020 Stud Fee - $137,500 Inc GST

Sire:
Lonhro (AUS) 1998
Dam:
Miss Right Note (IRE) 2003
Dam Sire:
Daylami (IRE) 1994
DOB:
5 October 2009
Height:
16.1 hh
Year Entered Stud:
2013
Standing At:
Coolmore Australia
Location:
Jerrys Plains 2330 NSW, Australia
Free return:
Yes - conditions apply
Bonus Incentive Schemes:

Race Fields Update:

5 runners tomorrow

Next to run:

It's Friday KEMP (NSW) R3 in 19h 52m

Australia

 

New Zealand

 


REFINE BY:

© 2016 Racing Information Services Australia and others working with it. These Racing Materials are reproduced under a copyright licence from the copyright owners. Any unauthorised reproduction, adaptation or communication is strictly prohibited.

PIERRO (AUS) 2009 Bay colt
by Lonhro - Miss Right Note, by Daylami

 

Sire Summary

Named FoalsStartersWinnersWinsPlacingsSW (GW)EarningsAEI
518370257698125925 (18)over $56m.1.97
per foals71.4%49.6%1.32.44.8% (3.5%)$108,319 
 per starters69.5%1.93.46.8% (4.9%)$151,647 

PIERRO Leading 3YO Male on the 2013 WTR (Sprint). Champion 2YO in Australia in 2011-12. 11 wins-6 at 2-from 1000m to 1600m, A$4,536,650, ATC Golden Slipper S., Gr.1, Sires' Produce S., Gr.1, Champagne S., Gr.1, George Ryder S., Gr.1, Canterbury S., Gr.1, Todman S., Gr.2, Hobartville S., Gr.2, Silver Slipper S., Gr.2, MVRC Bill Stutt S., Gr.2, ATC Run to the Rose H., Gr.3, Breeders' P., L, 2d ATC Doncaster H., Gr.1, MRC Caulfield Guineas, Gr.1, 3d MVRC WS Cox P., Gr.1. He entered stud in Aust. in 2013. Leading Aust. First Season Sire in 2016-17. Third on Aust. Sires List in 2019-20. Sire of 370 progeny to race, 257 winners (69.0%), earnings of over $56 million, 25 stakes winners, 18 stakes placegetters, inc.




ARCADIA QUEEN (15f, Redoute's Choice, Metal Storm). Champion Female Sprinter in Australia in 2019-20.8 wins from 1200m to 2000m to 2020-21, A$3,991,035, VRC LKS Mackinnon S., Gr.1, WATC Kingston Town Classic, Gr.1, MRC Caulfield S., Gr.1, ATC Theo Marks S., Gr.2, Western Australian Guineas, Gr.2, WATC Champion Fillies S., Gr.3, Arlec H., Tabtouch Better Your Bet P., 2d MRC Futurity S., Gr.1, VRC Let's Elope S., Gr.2, 3d MRC Underwood S., Gr.1, WATC Burgess Queen S., L.

SHADOW HERO (16g, Casino Prince, Encosta de Lago). 4 wins-1 at 2-from 1600m to 2000m to 2019-20, A$1,532,900, HK$2,053,000, ATC Spring Champion S., Gr.1, Randwick Guineas, Gr.1, Gloaming S., Gr.3, BRC The Phoenix S., L, 3d ATC Dulcify S., L, Hong Kong Classic Cup, L, HKJC Maurice H., 4th ATC Australian Derby, Gr.1, Rosehill Guineas, Gr.1, BRC JJ Atkins P., Gr.1.

PIERATA (14c, Flying Spur, Zabeel). 9 wins-1 at 2-to 1400m to 2019-20, A$5,802,940, ATC All Aged S., Gr.1, Shorts H., Gr.2, Missile S., Gr.2, Sydney S., Gr.3, BRC Vo Rogue P., Gr.3, GCTC Magic Millions Guineas, RL, ATC Redzel S., Light Horse Brigade 2YO P., BRC Insulation Winning Rupert P., 2d ATC Randwick Guineas, Gr.1, Galaxy H., Gr.1, All Aged S., Gr.1, Hobartville S., Gr.2, Bill Ritchie H., Gr.3, Concorde S., Gr.3, BRC Gold Edition P., L, 3d VRC Sprint Classic, Gr.1, BRC Sires' Produce S., Gr.2, 4th ATC TJ Smith S., Gr.1.

REGAL POWER (15g, Redoute's Choice, Metal Storm). Joint Champion Middle Distance Horse in Australia in 2019-20.7 wins from 1300m to 2400m to 2019-20, A$3,868,970, WATC Railway S., Gr.1, Western Australian Derby, Gr.2, Ted Van Heemst S., Gr.2, Melvista S., L, Lex Piper S., L, MRC All-Star Mile, WATC Furphy P., 2d VRC Australian Cup, Gr.1, WATC Asian Beau S., Gr.3, Challenge S., L, JC Roberts S., L, 3d WATC Sir Ernest Lee-Steere Classic, L, Bunbury TC Rangeview Stud Classic, L, 4th MRC Peter Young S., Gr.2.

LEVENDI (14c, Redoute's Choice, Thunder Gulch). 5 wins-1 at 2-from 1200m to 2400m, A$1,708,150, ATC Australian Derby, Gr.1, Tulloch S., Gr.2, VRC Carbine Club S., Gr.3, MRC (Mornington) Fastrac Foodservice H., 2d MVRC Alister Clark S., Gr.2, 3d MVRC JRA Cup, Gr.3.

PINOT (14f, Zabeel, Danehill). 3 wins from 1800m to 2500m, A$733,275, VRC Oaks, Gr.1, MRC Ethereal S., Gr.3, VRC Kennedy Oaks Trial P.

FURORE (14g, Redoute's Choice, Nureyev). 8 wins from 1250m to 2100m to 2020-21, A$155,930, HK$36,234,250, HKJC Jockey Club Cup, Gr.2, Sa Sa Ladies' Purse H., Gr.3, BMW Hong Kong Derby, L, Hong Kong Classic Mile, L, 2d HKJC Queen Elizabeth II Cup, Gr.1, Citi Hong Kong Gold Cup, Gr.1, Jockey Club Cup, Gr.2, 3d ATC Rosehill Guineas, Gr.1, HKJC Standard Chartered Champions & Chater Cup, Gr.1, Centenary Vase, Gr.3, Premier P., Gr.3, Lung Kong H., 4th HKJC Longines Hong Kong Cup, Gr.1, Chairman's Trophy, Gr.2, Hong Kong Classic Cup, L.

DRAGON LEAP (16g, Redoute's Choice, Royal Academy). 3 wins from 1400m to 2100m in 2019-20, NZ$173,000, A$3,500, ARC Avondale Guineas, Gr.2, Auckland Guineas, Gr.2, 2d ARC Trevor Eagle Memorial S., L, 4th New Zealand Derby, Gr.1.

REELEM IN RUBY (15f, Giant's Causeway, Avatar). 4 wins to 1400m to 2019-20, A$597,970, ATC Hot Danish S., Gr.2, Dad & Dave's Turf H., Canterbury Foodies Markets H., ANZ Bloodstock News H., 2d ATC Nivison S., Gr.3, JB Cummings Hall of Fame H., Snitzel Sprint H., Events by ATC H., Australian Turf Club 2YO P., 3d Scone RC Dark Jewel Classic H., Gr.3, ATC 2019 Membership H., 4th ATC Guy Walter S., Gr.2, Triscay S., Gr.3.

ACTION (14g, Redoute's Choice, Metal Storm). 3 wins from 1300m to 2400m, A$519,200, Western Australian Derby, Gr.2, WATC Tabtouch P., 2d WATC Perth Cup, Gr.2, Asian Beau S., Gr.3, ATA S., L, Lex Piper S., L, Bunbury TC In Memory of B Ballantyn H., 3d WATC Penfolds H., Ascend Sales Trophies H.

ROY HAD ENOUGH (14c, Elusive Quality, Danehill). 6 wins-2 at 2-from 1600m to 2400m, R898,094, Scottsville Track & Ball Derby, Gr.3, Greyville Christmas H., L, Darley Arabian H., L, Silverline Panel Beating and Spray Painting S., Winningedgepresentations.co.au Juvenile P., 2d Greyville Michaelmas H., L, Sledgehammer H., L, Itsarush.co.za H., 3d Greyville Gold Circle Racing You Tube Channel Playlist H., 4th Vaal Victory Moon S., Gr.3, Greyville Christmas H., L.

ROCK (15g, Fastnet Rock, Peintre Celebre). 5 wins to 1500m to 2020-21, A$548,940, Newcastle JC Cameron H., Gr.3-twice, ATC Australian Turf Club H., Agency Real Estate H., Tab.com.au H., 2d GCTC Magic Millions P., ATC Australian Turf Club H., 3d VRC Cantala S., Gr.1, ATC Ajax S., Gr.2, Liverpool City Cup, Gr.3, 4th ATC Doncaster Prelude H., Gr.3.

TULIP (14f, Rock of Gibraltar, Bering). 4 wins-2 at 2-to 1400m, A$1,049,875, ATC Magic Night S., Gr.3, MVRC Typhoon Tracy S., Gr.3, 1print 2YO P., MRC Punters Living Legends H., 2d MRC Blue Diamond Preview (f), Gr.3, MVRC Johnnie Walker P., Ladbrokes Back Yourself H., 3d ATC Golden Slipper S., Gr.1, 4th MRC Blue Diamond S., Gr.1, ATC Tea Rose S., Gr.2, VRC Blazer S., Gr.2, MRC Kevin Hayes S., Gr.3.

PERSAN (16c, Mossman, Canny Lad). 7 wins from 1600m to 2500m to 2020-21, A$1,023,021, VRC Bart Cummings H., Gr.3, Mahogany Challenge Final, Seppelt Grand Flaneur H., Sir Henry Bolte H., MVRC Xtreme Freight H., MRC Neds Same Race Multi H., 2d MRC Easter Cup, Gr.3, VRC Very Special Kids Pin and Win H., MRC Mark Needham H., 4th VRC Andrew Ramsden S., L.

ROCHA CLOCK (16f, Encosta de Lago, Danehill). 7 wins from 1200m to 1600m to 2020-21, A$591,765, Scone RC Dark Jewel Classic H., Gr.3, VRC Inglis Bracelet, ATC TAB Venue Mode H., Yarraman Park H., Ranvet's Power Formula H., TAB H., 2d Scone RC Inglis 3YO Guineas, L, ATC Schweppes H., 3d ATC Aspiration H., Gr.3, BRC Magic Millions National Classic.

ARCADIA PRINCE (14g, Redoute's Choice, Metal Storm). 7 wins to 1400m, A$473,775, WATC AJ Scahill S., Gr.3, Crown Sports Bar P., Peninsula Dining Room H., Tabtouch-Better Your Bet H., RTG H., Crown Towers H., 2d WATC Minearc Systems H., Rentokil Initial H., Awesome Rock 2YO P., 4th WATC Fairetha S., L, Carbine Club of WA S., L.

BELLEVUE HILL (16c, Exceed and Excel, Zeditave). 2 wins at 2, A$175,450, ATC Schweppervescence H., Gr.3, 2d ATC Todman S., Gr.2.

GAMAY (16f, Canny Lad, Danehill). 2 wins at 1500m, 2000m in 2019-20, A$196,750, MRC Ethereal S., Gr.3, 2d VRC Oaks Trial, Henley Homes APC H.

SACRAMENTO (16g, Redoute's Choice, Gulch). 6 wins from 1600m to 2800m to 2020-21, A$431,555, VRC St Leger, L, ATC Parramatta Cup, L, Precise Air H., Heineken H., 2d ATC Randwick City S., L, TAB H., 3d ATC NE Manion Cup, Gr.3, VRC Victoria Derby Trial, ATC Ranvet H.

KENTUCKY BREEZE (14g, Redoute's Choice, Citidancer). 7 wins from 1100m to 2050m to 2019-20, A$529,100, VRC Emirates Airline H., L, Recognition H., MVRC MSC Signs H., Powerflo Solutions H., MRC Neds Price Boost H., Ballarat TC Suez McKellar Mile H., 2d VRC Employee Volunteer H., 3d MRC John Moule H., MVRC Ladbrokes H., VRC Angela Kennedy H., 4th MVRC JRA Cup, Gr.3.

COMMANDER (15g, More Than Ready, Touch Gold). 4 wins-1 at 2-at 1550m, 1600m to 2019-20, A$300,045, SCTC The Phoenix S., L, ATC Moet & Chandon Grand Vintage H., Events by ATC H., Murrumbidgee TC Southern Cross Austereo Guineas, 2d ATC Pluck at Vinery 2YO H., Clarence River JC Grafton Guineas, 3d ATC TAB H.

OCTABELLO (14g, Secret Savings, Rubiton). 4 wins-1 at 2-from 1300m to 2050m, A$324,900, Cranbourne Cup, L, VRC Rose of May H., 2d MRC Le Pine Funerals H., 3d MRC Inglis Cup.

UNTAMED - SUPER BUDDY (H.K.) (17g, Fastnet Rock, Forest Wildcat). 2 wins at 2 in 2019-20, A$171,450, ATC Fernhill H., L, Mirvac Residential 2YO P., 2d ATC Schweppervescence H., Gr.3.

I LIKE IT EASY (15f, General Nediym, Flying Spur). 2 wins-1 at 2-at 1200m, 1400m, A$151,845, ATC Reginald Allen H., L, Tab.com.au 2YO P., 2d ATC Sledmere Stud 2YO H.

SATIN SLIPPER (15f, Flying Spur, Volksraad). Winner at 2, A$133,500, ATC Gimcrack S., L, 2d ATC Lonhro P., L.

Poseidon's Pool - Luen on Poseidon (Mac.) (14g, Exceed and Excel, Bellotto). 8 wins-2 at 2-to 1500m to 2020-21, A$99,000, M$1,642,975, SAJC Medallion Homes 2YO H., 2d Macau Guineas, L, Macau A List Stud S., 3d MRC Vain S., Gr.3, Macau Sprint Trophy, L, Macau Hull H.

Holbien (14g, Danehill Dancer, Royal Academy). 6 wins from 1200m to 1600m to 2020-21, A$581,885, VRC St Vincent's Hospital H., MRC JRA H., MVRC Dynamic Print Group H., MRC Blue Star Print Group H., 2d VRC Shaftesbury Avenue H., Gr.3, MSS Security Sprint H., L, Chester Manifold S., L, March S., L, Bendigo Guineas, L, VRC Les Carlyon H., GH Mumm Picnic H., MRC Ladbrokes Odds Boost H., 3d VRC Winter Championship Final H., L, MSS Security Sprint H., L, Henry Bolte H., MVRC Strathmore Community Bendigo Bank H., VRC Furphy Festive Season H., MRC Geoff Murphy H., Nitto Denko H., MVRC Ranvet H., Simpson Construction P., 4th VRC Standish H., Gr.3.

Gayatri (14f, Redoute's Choice, Zabeel). 5 wins from 1400m to 2400m to 2019-20, A$279,520, ATC Rosehill Bowling Club H., Theraces H., Ken Phillips Memorial H., 2d ATC Epona S., Gr.3, Hurun Report Cup H., Gold Coast TC Trophy H.

Aeecee Tong De (14f, Elusive Quality, Dayjur). 4 wins to 1400m to 2019-20, A$233,480, ATC Book Summer Hospitality H., BRC Events at BRC P., Brc.com.au P., MRC (Mornington) Play Rosebud Country Club H., 2d MVRC Ladbrokes VOBIS Gold Carat, BRC Likeminded Painters Australia S., Nugrow P., 3d MRC Summoned S., Gr.3, BRC Herron Todd White H., MVRC Pedders Suspension H.

Folk Dress (16f, Snow Ridge, Wavering Monarch). 2 wins at 2, 3d Ashburton RC John Grigg S., Gr.3, 4th Taranaki 2YO Classic, Gr.3, Waikato RC Waikato Equine Veterinary Centre S., L.

Commenced stud duties in Australia in 2013

Leading Aust. First Season Sire in 2016-17. Third on Aust. Sires List in 2019-20.


Analysis by Crop

CropFoalsRnrsWnrsWinsSW (GW)SWs(GWs)A$
14/151421138930310 (8)24 (17)27,882,299
15/16152129992707 (4)17 (12)20,051,426
16/17836041947 (6)12 (9)7,098,815
17/1882522730111,233,585
18/19111161100158,170
Totals57037025769825 (18)54 (38)56,424,295

Analysis by Age

AgeRnrsWnrsPlcdWinsSW (GW)SWs(GWs)Ave Earnings A$
21342521326 (2)6 (2)19,160
33311744026714 (10)26 (18)53,024
42541713039912 (10)22 (18)142,937

Analysis by Sex

SexRnrsWnrsPlcdWinsSW (GW)SWs(GWs)Ave Earnings A$
Colts2101512446617 (12)39 (25)200,116
Fillies160106302328 (6)15 (13)90,000

Analysis by Race Distance

BandRnrsWnrsPlcdWinsSW (GW)SWs(GWs)Ave Earnings A$
< 1001m91131116117,681
1001 - 1200m27874401182 (2)5 (5)27,381
1201 - 1400m326137442148 (6)10 (7)40,191
1401 - 1600m2731223319210 (6)14 (8)48,546
1601 - 1800m1754715623 (3)4 (3)30,392
1801 - 2000m1282914397 (6)9 (7)72,657
2001 - 2200m1063113373 (2)4 (2)19,660
2201 - 2400m46133144 (4)4 (4)71,262
> 2400m225163 (2)3 (2)80,786

New Zealand

Season (Rank)RnrsWnrsRunsWinsSW (GW)SWs(GWs)A$
16/17 (301)102000955
17/18 (139)953950066,480
18/19 (88)138711000151,450
19/20 (41)1746891(1)2(2)287,880
20/21 (97)1546940089,992
Totals2815249281(1)2(2)596,757

Australia

Season (Rank)RnrsWnrsRunsWinsSW (GW)SWs(GWs)A$
16/17 (182)3477091(1)1(1)872,635
17/18 (10)131645931018(5)12(8)8,529,586
18/19 (10)21110712731748(5)14(9)9,529,490
19/20 (3)21111614561939(7)12(10)15,794,923
20/21 (10)2049312141315(4)6(5)8,931,518
Totals329230460660822(15)45(33)43,658,152

Worldwide - All countries, calendar year

YearRnrsWnrsRunsWinsSW (GW)SWs(GWs)A$
2016711110077,105
20178234261497(4)8(5)3,492,174
201819892100615610(6)15(10)10,861,448
2019244130166722410(9)18(13)18,957,733
202025711916561908(6)11(9)17,813,197
202119563778782(1)2(1)5,222,638
Totals370257537969825(18)54(38)56,424,295

Totals in All Countries

CountryRnrsWnrsRunsWinsSW (GW)SWs(GWs)A$
Australia329230460660822(15)45(33)43,658,152
Hong Kong169214251(1)4(2)10,916,303
Macau441411700870,334
New Zealand2815249281(1)2(2)596,757
Singapore6483600242,844
South Africa335591(1)3(1)109,809
Malaysia222850030,096
Philippines1030000
Totals370257537969825(18)54(38)56,424,295

Distance Analysis

 

All Runners

 

 0-
1100m
1101-
1300m
1301-
1500m
1501-
1700m
1701-
1900m
1901-
2100m
2101-
2300m
2301-
2500m
2500m+
Starters101291324269157126814419
Starts18911501530136239638119710750
Winners1489134117383323115
Wins18143207191464727126
%Wnrs/Starters13.9%30.6%41.4%43.5%24.2%26.2%28.4%25.0%26.3%
%wins/Starts9.5%12.4%13.5%14.0%11.6%12.3%13.7%11.2%12.0%

 

Black Type Races

 

 0-
1100m
1101-
1300m
1301-
1500m
1501-
1700m
1701-
1900m
1901-
2100m
2101-
2300m
2301-
2500m
2500m+
Starters123144492638151613
Starts12711031084073232420
Winners1281038243
Wins151015310343
%Wnrs/Starters8.3%6.5%18.2%20.4%11.5%21.1%13.3%25.0%23.1%
%wins/Starts8.3%7.0%9.7%13.9%7.5%13.7%13.0%16.7%15.0%

 

Two-Year-Old Racing

 

 0-
1100m
1101-
1300m
1301-
1500m
1501-
1700m
1701-
1900m
1901-
2100m
2101-
2300m
2301-
2500m
2500m+
Starters41104481911000
Starts48169602413000
Winners6135401000
Wins7145402000

 

Three-Year-Old Racing

 

 0-
1100m
1101-
1300m
1301-
1500m
1501-
1700m
1701-
1900m
1901-
2100m
2101-
2300m
2301-
2500m
2500m+
Starters442102732007766361910
Starts5842459544010898562111
Winners652706214101033
Wins754867615111033

 

Four-Year-Old and Older Racing

 

 0-
1100m
1101-
1300m
1301-
1500m
1501-
1700m
1701-
1900m
1901-
2100m
2101-
2300m
2301-
2500m
2500m+
Starters4516622019311899663513
Starts835578758982872801418639
Winners245787326251683
Wins47511611131341793

 


 

 

PIERRO
Bay horse       Foaled 2009 
 

LONHRO Octagonal (NZ)ZabeelSir Tristram (Ire)
Eight Carat (GB)Pieces of Eight
Shadea (NZ)Straight Strike (USA)Mr. Prospector
ConciaFirst Consul (USA)
MISS RIGHT NOTE (IRE)
    2003
DaylamiDoyounMill Reef
DaltawaMiswaki
Sky SongSadler's WellsNorthern Dancer
CriquetteShirley Heights

LONHRO (AUS) (Brown 1998-Stud 2004). 26 wins-2 at 2, VRC Australian Cup, Gr.1. Champion Sire in Aust. in 2010-11. Sire of 1283 rnrs, 933 wnrs, 91 SW, inc. Pierro (ATC Golden Slipper S., Gr.1), The Conglomerate, Bounding, Mental, Impending, Denman, Beaded, Kementari, Exosphere, Lyre, Aristia, Benfica, Pinwheel, Heatherly, Wawail, Academus, Messene, Cardsharp, Encryption, War Heroine, Holding Gold, Isotherm, Souchez, Ghisoni, Lonhspresso, etc.

 

1st dam

MISS RIGHT NOTE (IRE), by Daylami. 2 wins-1 at 2-at 1600m, 2400m, AJC Ma Chiquita H., Chantilly Prix de la Croix d'Anleu, 2d Longchamp Prix du Bois Rouaud, Saint-Cloud Prix de la Grenouillere, 3d AJC Bigpond Music H., Sandringham H. Half-sister to LAVEROCK. Dam of 10 foals, 6 to race, 5 winners, inc:-

PIERRO (c by Lonhro) 11 wins. See below.

AMBIENCE (f by Street Cry (Ire)) 3 wins from 1400m to 2000m, A$707,850, VRC Wakeful S., Gr.2, ATC Dulcify H., L, 2d Australian Oaks, Gr.1, BRC Queensland Oaks, Gr.1, ATC Epona S., Gr.3, 3d VRC Oaks, Gr.1, MRC Ethereal S., Gr.3.

 Thunder Set (g by Reset) 7 wins from 2150m to 3200m, A$92,825, BRC Yellowglen P.

 Snow White (f by Lonhro) 3 wins at 1200m, 1300m, A$120,730, ATC Cellarbrations Blacktown H., Hyland Race Colours H.

 Pensato (f by Lonhro) Winner at 1800m, A$80,591, in 2020-21, VRC Kennedy Oaks Trial, 4th MRC Ethereal S., Gr.3.

 

2nd dam

SKY SONG, by Sadler's Wells. Placed at 3, 3d Saint-Cloud Prix du Loing. Blood-sister to Capitano Corelli, Isadora, half-sister to FLYING CLOUD, CAPTAIN WEBB, Candice, Open Offer (dam of LADY MEYDAN),  Regency Romance (dam of AGATHONIA),  Hestia (dam of KNIGHT'S TOUR),  Siwa (dam of OASIS GIRL, SIWA LADY). Dam of 9 foals, 7 to race, 5 winners, inc:-

LAVEROCK (c Octagonal) Champion Older Horse in Italy in 2006 (Int.). 5 wins-1 at 2-from 1600m to 2400m, £69,600, €562,408, 150,880Dhs, Longchamp Prix d'Ispahan, Gr.1, Milan Gran Premio Jockey Club Italiano, Gr.1, Longchamp Prix de Fontainebleau, Gr.3, Lyon-Parilly Prix Andre Baboin, Gr.3, Saint-Cloud Prix Hauban, 2d Munich Grosser Dallmayr Preis, Gr.1, Newmarket Princess of Wales's S., Gr.2, Maisons-Laffitte Prix Eugene Adam, Gr.2, Nad al Sheba Gulf News Trophy, 3d Grand Prix de Saint-Cloud, Gr.1, Criterium de Saint-Cloud, Gr.1, Milan Gran Premio del Jockey Club, Gr.1, Saint-Cloud Prix Omnium II, L, Istanbul Bosphorus Cup, L, Chantilly Prix de Villebon, 4th Ascot King George VI & Queen Elizabeth S., Gr.1, Cologne Rheinland Pokal, Gr.1. Sire.

 Miss Right Note. 2 wins. See above.

 

3rd dam

CRIQUETTE, by Shirley Heights. 2 wins-1 at 2-at 7¼f, 9f in GB and U.A.E, Newbury Radley S., L, 2d Ascot Kensington Palace 2YO S. Sister to Ahead (dam of OPINION POLL, HORATIA), half-sister to MARKOFDISTINCTION,  Heady (dam of SALSELON). Dam of 11 foals, 9 to race, 7 winners, inc:-

FLYING CLOUD (f Storming Home) 3 wins from 2000m to 2400m, £105,399, €89,999, Royal Ascot Ribblesdale S., Gr.2, Saint-Cloud Prix Cléopâtre, Gr.3, Longchamp Prix de Chaillot, 2d Curragh Pretty Polly S., Gr.1, 3d York Middleton S., Gr.2, Windsor Winter Hill S., Gr.3. Producer.

CAPTAIN WEBB (c Storming Home) 4 wins-1 at 2-from 1m to 11f, Hamilton Glasgow S., L, 2d Nad al Sheba Range Rover Trophy, Meydan Farriers H., 3d Nad al Sheba Alhaarth S., Meydan Naaqoos H.

Candice (f Caerleon) Winner at 2, 2d Newbury John Musker Fillies S., L, 3d Doncaster May Hill S., Gr.3, Goodwood Lupe S., L, Newmarket EBF 2YO S., 4th Sandown Atalanta S., L. Producer.

Open Offer (f Cadeaux Genereux) 4 wins at 1400m, 1600m, €96,520, Chantilly Prix de Compiegne, Longchamp Prix de l'Ete, Prix du Montparnasse, 3d Longchamp Prix de la Pepiniere, L, Saint-Cloud Prix Tantieme, L, 4th Deauville Prix Quincey, Gr.3. Dam of-

LADY MEYDAN (f American Post) 3 wins from 1400m to 1600m, Saint-Cloud Prix Ceres, L, 3d La Teste Prix La Sorellina, L, Deauville Prix de la Sarthe. Producer.

 Regency Romance. Winner at 1950m, Longchamp Prix de Solferino, 3d Longchamp Prix de la Masseliere. Dam of 3 winners-

AGATHONIA (f Street Cry) 3 wins at 2400m, 2800m, £5,433, €75,450 in GB, France and Germany, Hoppegarten Grosser Preis der MHWK, L, Saint-Cloud Prix Phil Drake, 2d Hannover Grosser Preis der Mehl-Mülhens-Stiftung Gestüt Röttgen, Gr.3, Grosser Preis der BMW Niederlassung Hannover, L, 3d Saint-Cloud Prix Belle de Nuit, L.

 Hestia. Winner at 2 in Ireland. Dam of 4 winners-

KNIGHT'S TOUR (c Reset) 3 wins at 1400m, 1600m, NZ$82,125, ARC Great Northen Guineas, Gr.2, Sakhee's Secret at Karaka Mile S., 3d ARC Stella Artois 3YO Mile. Sire.

 Siwa. Placed at 3 in GB. Dam of 7 winners-

SIWA LADY (f Gonski) 7 wins to 1100m, A$219,695, Oakbank S., L, MVRC Health Science Planning Consultants H., Essendon Mazda 55 Second Challenge Heat H., 3d SAJC DC McKay S., Gr.3, MRC Coates Hire H. Producer.

OASIS GIRL (f Redoute's Choice) 5 wins from 1300m to 2050m, A$248,810, in 2019-20, SAJC Centaurea S., L, MRC Thomas North H., Rod Fenwick H., 4th MRC Twilight Glow S., L.

Diamond Oasis (g Lonhro) 8 wins-1 at 2-to 1100m, A$539,815, to 2019-20, GCTC Bat Out of Hell H., 2d ATC Heritage S., L, 3d ATC Kindergarten S., Gr.3, GCTC Ken Russell Memorial Classic, L.

 Knocknacrea. Unraced. Dam of 3 winners-

Redeem the Dream (g Nadeem) Winner at 1600m, 2d ARC 3YO Salver, L, 4th Avondale Guineas, Gr.2.

 

Race Record: 14 Starts 11-2-1 A$4,536,650.
Leading 3YO Male on the 2013 WTR (Sprint). Champion 2YO in Australia in 2011-12. Won ATC Golden Slipper S., Gr 1 (1200m), Sires' Produce S., Gr 1 (1400m), Champagne S., Gr 1 (1600m), George Ryder S., Gr 1 (1500m), Canterbury S., Gr 1 (1300m), Todman S., Gr 2 (1200m), Hobartville S., Gr 2 (1400m), Silver Slipper S., Gr 2 (1100m), MVRC Bill Stutt S., Gr 2 (1600m), ATC Run to the Rose H., Gr 3 (1200m), Breeders' P., L (1000m), 2nd ATC Doncaster H., Gr 1, MRC Caulfield Guineas, Gr 1, 3rd MVRC WS Cox P., Gr 1

(in Australia)

AgeRuns1st2nd3rdEarnings
266--A$2,946,150
38521A$1,590,500
Totals:141121A$4,536,650
At 2 : ATC (Rosehill) Golden Slipper S., Gr.1 (1200m beating Snitzerland and Samaready)
ATC (Randwick) Sires' Produce S., Gr.1 (1400m beating All Too Hard and Limes)
Champagne S., Gr.1 (1600m beating Dear Demi and Tatra)
ATC (Rosehill) Silver Slipper S., Gr.2 (1100m beating Hussousa and Kyria)
Todman S., Gr.2 (1200m beating Epaulette and Shelford)
ATC (Randwick) Breeders' P., L (1000m beating Hidden Warrior and Rusambo)
At 3 : ATC (Rosehill) Canterbury S., Gr.1 (1300m beating More Joyous and Solzhenitsyn)
George Ryder S., Gr.1 (1500m beating King Mufhasa and Shoot Out)
Hobartville S., Gr.2 (1400m beating Rebel Dane and Proisir)
MVRC Bill Stutt S., Gr.2 (1600m beating Carringbush Jack and Jimando)
ATC (Rosehill) Run to the Rose H., Gr.3 (1200m beating Your Song and Epaulette)
2d ATC (Randwick) Doncaster H., Gr.1 (1600m to Sacred Falls and beating Norzita)
MRC Caulfield Guineas, Gr.1 (1600m to All Too Hard and beating Epaulette)
3d MVRC WS Cox P., Gr.1 (2050m to Ocean Park and All Too Hard)

Leading 3YO Male on the 2013 WTR (Sprint). Champion 2YO in Australia in 2011-12.
World Thoroughbred Ranking: 118 (in 2012)
122 (in 2013).

LONHRO (AUS)
Br. 1998
GW 26 wins
f:1511 r:1283 w:935 SW:91
Octagonal
Br. 1992
GW 14 wins
f:1149 r:891 w:539 SW:25
Zabeel
B. 1986
GW 7 wins
f:1808 r:1525 w:1113 SW:166
Sir TristramSir Ivor8
Isolt6
Lady GiselleNureyev5
Valderna16
Eight Carat
Blk. 1975
NP
f:10 r:7 w:6 SW:5
Pieces of EightRelic8
Baby Doll3
KlairessaKlairon1
Courtessa9
Shadea
Br. 1988
GW 2 wins
f:11 r:8 w:7 SW:3
Straight Strike
B. 1977
SP 4 wins
f:883 r:775 w:474 SW:41
Mr. ProspectorRaise a Native8
Gold Digger13
Bend NotNever Bend19
Jennie Sue11
Concia
Br. 1978
Wnr 2 wins
f:5 r:4 w:4 SW:2
First ConsulForli3
Bold Consort5
My TriciaHermes11
Gay Poss8
MISS RIGHT NOTE (IRE)
Gr. 2003
Wnr 2 wins
f:10 r:6 w:5 SW:2
Daylami
Gr. 1994
GW 11 wins
f:642 r:543 w:325 SW:14
Doyoun
B. 1985
GW 3 wins
f:481 r:377 w:239 SW:25
Mill ReefNever Bend19
Milan Mill22
DumkaKashmir9
Faizebad21
Daltawa
Gr. 1989
SW 2 wins
f:11 r:9 w:7 SW:4
MiswakiMr. Prospector13
Hopespringseternal16
DamanaCrystal Palace10
Denia9
Sky Song
B. 1997
Pld
f:9 r:7 w:5 SW:1
Sadler's Wells
B. 1981
GW 6 wins
f:2140 r:1678 w:1082 SW:291
Northern DancerNearctic14
Natalma2
Fairy BridgeBold Reason19
Special5
Criquette
B. 1990
SW 2 wins
f:11 r:9 w:7 SW:2
Shirley HeightsMill Reef22
Hardiemma1
GhislaineIcecapade8
Cambretta1
f: number of foals | r: number that raced | w: number that won | SW: number of stakeswinners

LONHRO Horse of the Year in Australia in 2003-04. Champion 3YO in Australia in 2001-02 & Joint top of the 2004 World Rankings (mile). Top of the 2001-02 Australasian 3YO Classification (middle). 26 wins-2 at 2-from 1100m to 2000m, A$5,790,510, AJC Queen Elizabeth S., Gr.1, VRC Australian Cup, Gr.1, LKS Mackinnon S., Gr.1, AJC George Main S., Gr.1, Chipping Norton S., Gr.1, VATC Caulfield Guineas, Gr.1, STC George Ryder S., Gr.1-twice, MRC Yalumba S., Gr.1-twice, CF Orr S., Gr.1, AJC Stan Fox S., Gr.2, Warwick S., Gr.2-twice, Royal Sovereign S., Gr.2, Hobartville S., Gr.2, Expressway S., Gr.2, Apollo S., Gr.2, MRC St George S., Gr.2, NSW Tatt's RC Chelmsford S., Gr.2-twice, VATC Blue Diamond Prelude (c&g), Gr.3, STC Missile S., Gr.3, NSW Tatt's RC Ming Dynasty H., Gr.3, STC Heritage S., L, Parramatta Leagues Club 2YO H., 2d AJC Queen Elizabeth S., Gr.1, Warwick S., Gr.2, STC Wests Illawarra 2YO H., 3d MVRC WS Cox P., Gr.1, STC Missile S., Gr.3, 4th AJC Doncaster H., Gr.1, George Main S., Gr.1, VATC Blue Diamond S., Gr.1. He entered stud in Aust. in 2004. Champion Aust. Sire in 2010-11, second in 2011-12, third in 2009-10. Leading Aust. Sire of 2YOs in 2011-12. Leading Aust. Sire of 3YOs in 2010-11. Leading Aust. Sire by Winners in 2013-14, 2014-15. Sire of 1283 progeny to race, 933 winners (72.0%), earnings of over $136 million, 91 stakes winners, 73 stakes placegetters, inc.




PIERRO (09c, Daylami, Sadler's Wells). Leading 3YO Male on the 2013 WTR (Sprint). Champion 2YO in Australia in 2011-12.11 wins-6 at 2-from 1000m to 1600m, A$4,536,650, ATC Golden Slipper S., Gr.1, Sires' Produce S., Gr.1, Champagne S., Gr.1, George Ryder S., Gr.1, Canterbury S., Gr.1, Todman S., Gr.2, Hobartville S., Gr.2, Silver Slipper S., Gr.2, MVRC Bill Stutt S., Gr.2, ATC Run to the Rose H., Gr.3, Breeders' P., L, 2d ATC Doncaster H., Gr.1, MRC Caulfield Guineas, Gr.1, 3d MVRC WS Cox P., Gr.1.

IMPENDING (13c, Encosta de Lago, Canny Lad). 5 wins-1 at 2-to 1500m, A$2,403,989, BRC Stradbroke H., Gr.1, Kingsford-Smith Cup, Gr.1, ATC Stan Fox S., Gr.2, BRC Victory S., Gr.2, ATC Pluck at Vinery 2YO H., 2d BRC Doomben Ten Thousand S., Gr.1, ATC Sydney S., L, 3d ATC Golden Rose S., Gr.1, VRC Darley Classic, Gr.1, ATC Arrowfield 3YO Sprint S., Gr.2, Run to the Rose H., Gr.2, Star Kingdom H., Gr.3, GCTC Ken Russell Memorial Classic, Gr.3, 4th ATC Canterbury S., Gr.1, MRC Caulfield Guineas, Gr.1, BRC Kingsford-Smith Cup, Gr.1.

DENMAN (06c, Vain, Marscay). 9 wins-3 at 2-to 1400m, A$1,227,875, STC Golden Rose S., Gr.1, AJC Stan Fox S., Gr.2, MRC D'Urban S., Gr.2, STC Run to the Rose H., Gr.3, MRC Zeditave S., L, Wellington Racing Club S., L, MVRC Inglis 2YO Bonus H., VRC SMS Scaffolding 2YO H., 3d VRC Western Health P., 4th VRC Australian Guineas, Gr.1.

BOUNDING (10f, Exceed and Excel, Gone West). Champion Sprinter in NZ in 2013-14. Top Filly on The 2013-14 NZ 3YO Free H (1200m-1600m).8 wins-2 at 2-to 1400m, NZ$408,675, A$289,250, ARC Railway S., Gr.1, Mr Tiz Trophy, Gr.3, MRC Heath S., Gr.3, Hawkes Bay Gold Trail S., Gr.3, Waikato RC James & Annie Sarten Memorial S., Gr.3, Counties RC Murdoch Newell S., L, ARC Barfoot & Thompson 2YO S., 2d ARC Diamond S., Gr.1, New Zealand One Thousand Guineas, Gr.1, ATC Royal Sovereign S., Gr.2, VRC Gilgai S., Gr.2, Matamata Breeders' S., Gr.2, VRC GH Mumm S., Gr.3, 3d ATC Sheraco S., Gr.3.

BEADED (05f, Night Shift, Bletchingly). 10 wins to 1350m, A$1,618,780, BRC Doomben Ten Thousand S., Gr.1, MRC Hyderabad Race Club S., Gr.3, BRC Sprint H., Gr.3, AJC Wenona Girl H., L, Hawkesbury RC Yalumba Cup, L, STC Big 6 Cox Plate Jackpot H., Wicked Energy H., Theraces.com.au H., Rosehill Gardens Event Centre H., 2d BRC Stradbroke H., Gr.1, Qld Tatt's RC Tattersall's Tiara, Gr.1, SAJC Robert Sangster S., Gr.1, VRC Seppelt Salinger S., Gr.2, ATC Breeders Classic, Gr.2, AJC Sapphire S., Gr.2, STC Birthday Card S., Gr.3, 3d VRC Newmarket H., Gr.1, AJC All Aged S., Gr.1, Qld Tatt's RC Winter S., Gr.1, BTC Cup, Gr.1, AJC Jim Beam H., STC Tooheys New & Brown Brothers H., 4th BRC Stradbroke H., Gr.1.

MENTAL (08g, Night Shift, Biscay). Leading Older Male on the 2013 WTR (Sprint).8 wins from 1200m to 1600m, A$1,092,560, 440,400Dhs, VRC Patinack Classic, Gr.1, BRC BTC Classic, Gr.3, Meydan Al Shindagha Sprint S., Gr.3, BRC Daybreak Lover S., L, ATC Sportingbet H., Royal Randwick TV on Youtube H., 2d MVRC Manikato S., Gr.1, 3d ATC Tyreel Stud 2YO H., 4th VRC Hilton Hotels S., L.

KEMENTARI (14g, Redoute's Choice, Loup Sauvage). 5 wins-1 at 2-from 1200m to 1600m to 2020-21, A$2,171,800, ATC Randwick Guineas, Gr.1, Hobartville S., Gr.2, Eskimo Prince S., Gr.3, WATC AJ Scahill S., Gr.3, ATC Seven News 2YO P., 2d MRC Caulfield Guineas, Gr.1, Memsie S., Gr.1, CF Orr S., Gr.1, ATC Missile S., Gr.2, BRC Wayne Wilson P., L, ATC Rubick at Coolmore 2YO P., 3d ATC George Ryder S., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1, WATC Lee Steere S., Gr.2, ATC Star Kingdom H., Gr.3, Hall Mark S., Gr.3, MRC Caulfield Guineas Prelude, Gr.3, 4th VRC Makybe Diva S., Gr.1, ATC Winx S., Gr.1, VRC Gilgai S., Gr.2, ATC Run to the Rose H., Gr.2.

EXOSPHERE (12c, Danzero, Marscay). 5 wins-2 at 2-to 1400m, A$1,091,600, ATC Golden Rose S., Gr.1, Roman Consul S., Gr.2, Run to the Rose H., Gr.2, Skyline S., Gr.2, 4th VRC Lightning S., Gr.1, Coolmore Stud S., Gr.1.

THE CONGLOMERATE (11c, Canny Lad, Cox's Ridge). 6 wins-1 at 2-from 1300m to 2200m, R3,825,325, Greyville Durban July H., Gr.1, KRA Guineas, Gr.2, Kenilworth Politician S., Gr.3, Durbanville Thank You for Your Patronage H., Kenilworth Noordhoek Flyer H., 2d Turffontein Summer Cup, Gr.1, 3d Greyville Daily News 2000 S., Gr.1, 4th Greyville Betting World 1900, Gr.2, Cup Trial, Gr.3.

LYRE (16f, Street Cry, Encosta de Lago). 3 wins at 2, A$1,775,815, MRC Blue Diamond S., Gr.1, Blue Diamond Prelude (f), Gr.2, 2d SAJC Robert Sangster S., Gr.1, ATC Light Fingers S., Gr.2, VRC Hong Kong Jockey Club S., Gr.3, MRC Heath S., Gr.3, Bel Esprit H., L, SAJC Manihi Classic, L, MRC Green Distillation Tech. H., 3d ATC Golden Slipper S., Gr.1, SAJC Goodwood H., Gr.1, 4th ATC Surround S., Gr.1, MRC Thousand Guineas, Gr.1, Northwood Plume S., Gr.3, Quezette S., Gr.3, BRC Helen Coughlan S., L, MRC Bel Esprit S., L.

BENFICA (08c, Danehill, Star Way). 3 wins at 2, A$467,150, BRC TJ Smith S., Gr.1, Hampden S., L, STC Blackwoods 2YO H., 2d AJC Corporate Membership 2YO H.

ARISTIA (15f, Tiger Hill, Marwina). 2 wins at 2000m, 2500m, A$1,241,950, VRC Oaks, Gr.1, VRC Wakeful S., Gr.2, 2d VRC Empire Rose S., Gr.1, SAJC National S., Gr.3, MRC Ethereal S., Gr.3, 3d ATC Vinery Stud S., Gr.1, Phar Lap S., Gr.2, VRC Frances Tressady S., Gr.3, Winning Edge Presentations H., MVRC 1print H., CRT & Whites Rural 2YO P.

PINWHEEL (05g, Danehill, Bletchingly). 12 wins to 1400m, A$1,230,875, ATC Warwick S., Gr.2-twice, Missile S., Gr.3, Qld Tatt's RC WJ Healy S., Gr.3, STC Canterbury Classic, L, Clarence River JC Ramornie H., L, MRC Jellis Craig Pink Ribbon Cup, Hawkesbury RC NCP Printing Sweepstakes H., AJC Orange Grove H., STC TAB Number 1 Club H., Rosehill Event Centre H., Hyland Race Colours H., 2d MVRC Australia S., Gr.2, ATC Southern Cross S., Gr.3, Qld Tatt's RC WJ Healy S., Gr.3, AJC Show County H., L, ATC Hall Mark S., L, STC Canterbury Classic, L, AJC Randwick's 150th Anniversary H., Blackwoods H., Catalan Opening H., STC Grand Pavilion H., 3d MRC Futurity S., Gr.1, SAJC Goodwood H., Gr.1, ATC Missile S., Gr.3, MRC Betfair S., Gr.3, SAJC DC McKay S., Gr.3, 4th BRC Stradbroke H., Gr.1, WATC Winterbottom S., Gr.1, ATC Premiere S., Gr.2, Expressway S., Gr.2, Theo Marks H., Gr.2, Liverpool City Cup, Gr.3-twice, Sebring S., Gr.3.

MESSENE (08g, Redoute's Choice, Kenmare). 10 wins from 1250m to 2000m, A$970,773, ATC Ajax S., Gr.2, Murrumbidgee TC Wagga Wagga Gold Cup, L, Canberra RC National Sprint H., L, ATC December H., Thoroughbred Breeders NSW H., Become an ATC Sponsor H., Anzac Day H., Canterbury Park H., Tab.com.au H., MRC TMB Printing P., 2d WATC Railway S., Gr.1, ATC Missile S., Gr.2, Sky High S., Gr.3, Neville Sellwood S., Gr.3, MRC Settlement at Cranbourne H., 3d ATC Warwick S., Gr.2, Shannon S., Gr.2, 4th ATC Epsom H., Gr.1, Show County H., Gr.3.

HEATHERLY (12f, Danzero, Centaine). 6 wins-1 at 2-at 1000m, 1100m, A$655,050, MRC Rubiton S., Gr.2, VRC Bob Hoysted H., L, MVRC Carlyon S., L, VRC Andrew Guy P., MVRC Slickpix H., Fujitsu 2YO P., 2d MVRC AJ Moir S., Gr.1, Ian McEwen S., Gr.2, VRC Festival of Racing S., L, MVRC Carlyon S., L, MRC Total Logistic Solutions H., 3d MRC Oakleigh P., Gr.1, MVRC Ian McEwen S., Gr.2, Jeep 55 Second Challenge Heat 9 H.

WAWAIL (11f, Redoute's Choice, Sunday Silence). 6 wins-1 at 2-to 1400m, A$488,550, VRC AV Kewney S., Gr.2, Frances Tressady S., Gr.3, MRC Twilight Glow S., L, VRC Pack a Picnic P., MRC Beveridge Williams 2YO P., MVRC Quest H., 2d VRC Hong Kong Jockey Club S., Gr.3, MRC Cape Grim Beef Steaks Series Final, Gr.3, 3d VRC Vanity S., Gr.3, MRC Geoffrey Bellmaine S., Gr.3, MVRC Alexandra S., L.

ACADEMUS (09g, Dehere, Old Vic). 4 wins at 1200m, 1600m, A$593,800, Western Australian Guineas, Gr.2, Gold Coast Guineas, Gr.3, BRC Daybreak Lover S., L, 2d BRC Sires' Produce S., Gr.2, Champagne Classic, Gr.2, MRC Heading Out Hair & Beauty S., L, Hawkesbury RC Inglis Bonus 2YO H., 3d BRC TJ Smith S., Gr.1, BTC Classic, Gr.3, 4th BRC Queensland Guineas, Gr.2, VRC Hilton Hotels S., L.

CARDSHARP (15g, Danehill, Southern Halo). 7 wins-4 at 2-to 7f, £279,204, Newmarket July S., Gr.2, Salisbury Cathedral S., L, Epsom Woodcote S., York William Hill Extra Place Races Everyday H., Lingfield Sun Racing H., Beverley Brian Yeardley Continental 2YO Trophy, 3d Newmarket Middle Park S., Gr.1, York Gimcrack S., Gr.2, Goodwood Richmond S., Gr.2, Royal Ascot Norfolk S., Gr.2, Goodwood Supreme S., Gr.3, Leicester King Richard III S., L, Wolverhampton Lady Wulfruna S., L, Ascot Moet & Chandon International S., Goodwood Brian Chattaway H., Kempton 32red S., 4th Wolverhampton Lady Wulfruna S., L.

HOLDING GOLD (13g, Golden Missile, Groovy). 5 wins-1 at 2-at 5f, 5½f, US$489,552, Keeneland Shakertown S., Gr.2, Saratoga Quick Call S., L, Fair Grounds Colonel Power S., L, 2d Woodbine Kennedy Road S., Gr.2, Saratoga Troy H., L, Presque Isle Downs Tom Ridge S., L, 3d Woodbine Highlander S., Gr.1, Belmont Jaipur S., Gr.3, 4th Belmont Jaipur S., Gr.2, Woodbine Play the King S., Gr.2.

WAR HEROINE (15f, War Chant, Tejano). 4 wins-1 at 2-at 6½f, 1m, US$240,945, Del Mar San Clemente S., Gr.2, Santa Anita Sweet Life S., L.

GHISONI (12f, Red Ransom, Polish Precedent). 4 wins to 1400m, A$401,325, ATC Surround S., Gr.2, BRC Glenlogan Park S., Gr.3, ATC Watagan Grange H., TAB Rewards P., 2d Hawkesbury RC Godolphin Crown, Gr.3, Geelong RC Rosemont Stud S., L, 3d Scone RC Dark Jewel Classic, Gr.3.

LONHSPRESSO (09f, Grand Lodge, Best Western). 4 wins at 1200m, A$324,775, SAJC Centrebet Classic, Gr.2, VRC Straight Six H., L, MRC Land Engineering H., 2d Swan Hill JC Golden Topaz, 3d MRC Alinghi S., L.

SOUCHEZ (13g, Redoute's Choice, General Nediym). 3 wins-2 at 2-to 1400m, A$385,970, ATC Pago Pago S., Gr.2, VRC Hilton S, L, ATC Schweppes 2YO P., 3d ATC Skyline S., Gr.2, BRC Champagne Classic, Gr.2, 4th BRC JJ Atkins S., Gr.1.

ISOTHERM (13c, More Than Ready, Sea Hero). 3 wins-2 at 2-at 8½f, 1¼m, US$527,394, Santa Anita San Marcos S., Gr.2, Belmont Pilgrim S., Gr.3, 2d Laurel Commonwealth Derby, Gr.2, Gulfstream Park Dania Beach S., Gr.3, Del Mar Harry F Brubaker S., L, 3d Santa Anita Awesome Again S., Gr.1, Saratoga Saranac S., Gr.3, Santa Anita San Simeon S., Gr.3, Del Mar Native Diver S., Gr.3, 4th Santa Anita Mathis Brothers Mile S., Gr.2, Del Mar Harry F Brubaker S., L.

OBSEQUIOUS (07f, Commands, Quest for Fame). 3 wins-1 at 2-to 1200m, A$394,700, ATC Light Fingers S., Gr.2, AJC San Domenico S., Gr.3, Lansdowne 2YO H., 2d AJC Roman Consul S., Gr.2, STC Reisling S., Gr.2, MVRC Typhoon Tracy S., L.

PARABLES (07f, Night Shift, Imperial Prince). 3 wins-1 at 2-at 1200m, 1400m, A$425,400, ATC Surround S., Gr.2, AJC Silver Shadow S., Gr.3, Cabramatta 2YO H., 2d STC Tea Rose S., Gr.2, MRC WW Cockram S., Gr.3, 3d AJC Flight S., Gr.1, ATC Light Fingers S., Gr.2, VRC Let's Elope S., Gr.2, NSW Tatt's RC Furious S., Gr.2, VRC MSS Security Sprint H., L, AJC Keith Mackay H., L, 4th ATC Sapphire S., Gr.2.

ENCRYPTION (15c, Exceed and Excel, Elusive Quality). 2 wins-1 at 2-at 1200m, A$743,500, VRC Danehill S., Gr.2, Canberra RC Black Opal S., Gr.3, 2d MRC Oakleigh P., Gr.1, VRC Maribyrnong P., Gr.3, MRC Blue Sapphire S., Gr.3, Chairman's S., Gr.3, 3d MRC WJ Adams S., L, Debutant S., L, 4th ATC Galaxy H., Gr.1, Arrowfield 3YO Sprint S., Gr.2.

RENAISSANCE (05f, Canny Lad, Danehill). 6 wins to 1400m, A$234,630, AJC Sapphire S., Gr.2, St Johns Park H., STC Canterbury Event Centre H., Freeway Hotel Artarmon H., 7 Steel Buildings Solutions H., 2d Hawkesbury RC Darley Crown, L.

SESSIONS (09c, Canny Lad, Danehill). 5 wins-1 at 2-to 1200m, A$551,950, ATC Shorts H., Gr.2, Onemorenomore First Crop H., N&A Fruit Distributors H., CFMEU Mining & Energy H., RAAF H., 2d ATC Concorde S., Gr.3, Tab.com.au H., 3d MVRC Manikato S., Gr.1, ATC Hollywood Fashion Secrets H., 4th ATC Galaxy H., Gr.1, VRC Gilgai S., Gr.2, ATC Shorts H., Gr.2.

BANISH (14f, Bernardini, Canny Lad). 4 wins-1 at 2-from 1200m to 1600m, A$211,700, Moonee Valley Fillies Classic, Gr.2, 2d ATC Newgate Sizzling 2YO H., 3d MRC Aquis Farm Supports Pinchapoo P., Wellington RC 2YO H.

OLD NORTH (12g, Elusive Quality, Danehill). 4 wins from 1350m to 2000m, A$316,990, ATC Tulloch S., Gr.2, BRC Makers Mark H., ATC All Too Hard at Vinery P., Cafe Culture & Insitu H., 2d ATC Frank Packer P., Gr.3, 3d ATC Octagonal H., NSW Tatt's RC National Jockeys Trust H., 4th ATC Shannon S., Gr.2, Phar Lap S., Gr.2, GCTC AD Hollindale S., Gr.2.

O'LONHRO (05c, Zoffany, Cardinal). 3 wins from 1250m to 1600m, A$222,650, AJC Chelmsford S., Gr.2, STC Rabbitohs to 8000 Members H., Madura Pure Assam Tea H., 2d AJC Warwick S., Gr.2, STC Rosehill Gardens Event Centre H.

RANIER (15g, Commands, Grand Lodge). 7 wins from 1300m to 1600m to 2020-21, A$744,820, VRC Carbine Club S., Gr.3, ATC Festival S., Gr.3, BRC Wayne Wilson P., L, MRC Gothic S., L, Scone RC Luskin Star S., L, ATC Sydney's West H., Jcdecaux H., 2d ATC Hall Mark S., Gr.3, VRC Maribyrnong Trial S., L, Poseidon S., L, Cup Week Radio Trophy H., ATC ANZ Bloodstock News H., Tab.com.au H., 3d ATC Theo Marks S., Gr.2, TAB H., NSW Tatt's RC Heritage Society H., 4th VRC CS Hayes S., Gr.3, Hawkesbury Guineas, Gr.3.

GENERALIFE (09g, Redoute's Choice, Keltrice). 9 wins-1 at 2-to 1400m, A$873,595, ATC Star Kingdom S., Gr.3, Civic S., L, Winter S., L, Gaypak United Fruit H., Patinack Farm Supporting 4tracks4kids H., MRC Sportingbet H., Hawkesbury RC Westaflex H., 2d MRC Kevin Heffernan S., Gr.3-twice, ATC Big Sports Breakfast H., 3d BRC Stradbroke H., Gr.1, Doomben Ten Thousand S., Gr.1, VRC Yellowglen S., Gr.3, MRC Moonga S., Gr.3, ATC Harvey Norman H., Hyland Race Colours H., MVRC City Jeep H., 4th VRC Gilgai S., Gr.2, ATC Premiere S., Gr.2, Liverpool City Cup, Gr.3, Southern Cross S., Gr.3, Festival S., L.

SKYTRAIN (05g, Luskin Star, Todman). 9 wins-1 at 2-to 1300m, A$707,300, ATC Southern Cross H., Gr.3, Canterbury Classic, L, Show County H., L, AJC Stargazer 2YO H., ATC Ingham Chicken & Turkey H., STC Ranvet H., Denman Hotel Thredbo H., Marshall Motors H., Whites Wires H., 2d ATC Expressway S., Gr.2, Hall Mark S., L, At Sea H., Westend Mazda H., STC PJ Gallagher's Irish Pub H., Hutchinsons Builders H., Top Cut Steaks H., 3d ATC June S., L, Carrington S., L, STC Jacob's Creek Moscato H., ATC Canterbury BMW Financial Services H., AJC Professor Chris O'Brien AO H., 4th ATC Starlight H., L, Gosford RC Takeover Target S., L, Scone Quality H., L.

RASPBERRIES (07f, Grand Lodge, Sovereign Red). 7 wins from 1400m to 1600m, A$537,050, VRC PFD Food Services S., Gr.3, Newcastle JC Cameron H., Gr.3, Scone Cup, L, ATC Rydges Cronulla H., Comfort Inn Hunts Liverpool H., Bowermans Supports the ATC H., 2d ATC Adrian Knox S., Gr.3, Tamarama H., STC Canterbury Park H., 3d MVRC Sunline S., Gr.2, ATC Doncaster Mile Prelude, Gr.3, MRC Sandown S., Gr.3, 4th VRC Blazer S., Gr.2, MVRC Tesio S., Gr.3, Newcastle JC Newmarket H., Gr.3.

WONDER KID - JOLLY BANNER (H.K.) (11g, Jade Robbery, Riverman). 8 wins to 1400m to 2019-20, A$22,000, HK$20,481,450, HKJC Bauhinia Sprint Trophy H., Gr.3, Premier Cup, Gr.3, Kwangtung Cup, MRC (Mornington) Toronado at Swettenham P., HKJC La Colline H., Chevalier Senior Housing H., Tin Shui Wai H., Hopeful Future for Youth H., 2d HKJC Longines Hong Kong Sprint, Gr.1, National Day Cup, Gr.3-twice, Chief Executive's Cup H., Chinese New Year Cup, Lion City H., Beas River H., HKU JC Student Villages H., 3d HKJC Oriental Watch Sha Tin Trophy, Gr.2, HKSAR Chief Executive's Cup, Flamingo Flower H., Sha Tin Mile Trophy H., Kwangtung Cup, Tolo Harbour H., Precision H., Hoi Yuen H., Sai Van Bridge H., Entrapment H., 4th HKJC Bauhinia Sprint Trophy, Gr.3, Premier Cup, Gr.3.

ROHERYN (15g, Danehill, Marscay). 7 wins at 1100m, 1200m to 2020-21, A$652,350, ATC Show County H., Gr.3, BRC Falvelon H., L, ATC Hyland Race Colours H., Jockey Celebration Day H., Dynaton Sales & Hire H., De Bortoli Wines H., TAB Rewards H., 2d ATC July Sprint H., Schweppes H., Membership H., 3d ATC Star Kingdom H., Gr.3, GCTC Snippets P.

SHAKHIMAT (13g, Touch Gold, Dynaformer). 6 wins-2 at 2-from 6f to 9f, US$516,699, Keeneland Transylvania S., Gr.3, Gulfstream Park Tropical Turf S., Gr.3, Woodbine Coronation Futurity, L, 2d Woodbine King Edward S., Gr.2, Plate Trial S., L, 3d Woodbine Cup & Saucer S., L, Labeeb S., L.

SWEYNESSE (11c, Singspiel, Nashwan). 4 wins-1 at 2-from 1400m to 1800m, A$612,900, ATC Gloaming S., Gr.3, Newcastle JC Spring S., Gr.3, ATC TAB Early Quaddie H., 2d ATC Randwick Guineas, Gr.1, Hobartville S., Gr.2, 3d ATC Spring Champion S., Gr.1, 4th ATC Rosehill Guineas, Gr.1.

CELTS (07f, Canny Lad, Alert). 4 wins at 1100m, 1200m, A$337,835, ATC Birthday Card S., Gr.3, City Tatt's RC Governor Macquarie Cup, L, MVRC Mitchelton Wines Premium H., AJC Sadleir P., 2d ATC Fireball H., L, Eskimo Prince S., L, MRC Sportingbet Sprint Series Final S., L, STC Schweppes Sparkling Mineral Water 2YO H., 3d STC Magic Night S., Gr.2, Gosford Guineas, L, 4th ATC Sheraco S., L.

TRIM (06f, Night Shift, Water Mill). 3 wins-1 at 2-at 1200m, A$336,450, STC Research S., Gr.3, VRC Red Roses S., L, STC Autumn Racing 2YO H., 2d AJC Light Fingers S., Gr.2, BTC Champagne Classic, Gr.2, GCTC Ken Russell Memorial Classic, L, VRC MSS Security Sprint H., 3d ATC Wenona Girl H., L, 4th VRC AV Kewney S., Gr.2.

BEIRUT (10f, Hennessy, Zeditave). 8 wins at 1200m, A$270,900, SAJC Spring S., Gr.3, MRC Mypunter.com H., Le Pine Funerals H., Cove Hotel H., 2d MRC Sportius Global Events H., 3d MRC Hardings Hardware H.

SCREEN (06f, Zeditave, Kaoru Star). 7 wins to 1400m, A$386,503, ATC Golden Pendant, Gr.3, AJC Sydney Carnival on Sale H., Corporate Membership H., ATC Trippas White Group H., MVRC Pulse Pharmacy H., MRC Sufficient H., 2d Hawkesbury RC Darley Crown, L, STC Rosehilll Gardens Event Centre H.

MECIR (08g, Al Akbar, Grosvenor). 5 wins to 1400m, A$263,190, Newcastle JC Newmarket H., Gr.3, ATC Blackwoods Loctite H., Schweppes H., Styletread.com.au P., Lawler Partners Sprint H., 2d ATC Membership on Sale Now H., 3d ATC Tab.com.au H., 4th MRC Victoria H., Gr.3.

DEER VALLEY (06f, Danehill, Seattle Slew). 5 wins-2 at 2-to 1200m, A$251,525, AJC Silver Shadow S., Gr.3, BRC Coke Zero H., Santos Tour Down Under H., AJC Queen's Park 2YO H., 2d BRC Dr John Power H., L, AJC McGovern Pope H., 3d STC Tea Rose S., Gr.2, 4th BRC Queensland Guineas, Gr.2.

ALFOLK (14g, Exceed and Excel, Straight Strike). 4 wins-2 at 2-at 1000m, 1150m, R445,500, 46,290Dhs, Turffontein Lebelo Sprint, Gr.3, Play Soccer 6 10 & 13 Graduation P., Flamingo Park Raceday in August Juvenile P., 2d Turffontein Storm Bird S., L, Golden Loom H., L, Racing Association Juvenile P., 3d Vaal IFM 102.2 Heritage 1200.

NOOTKA SOUND (15f, Empire Maker, Clever Trick). 3 wins-1 at 2-to 7½f, US$148,400, Belmont Soaring Softly S., Gr.3, 2d Aqueduct Bridgetown S., L.

PIN SEC (16f, Commands, Strategic). 2 wins at 2, A$262,550, Canberra RC Black Opal S., Gr.3, ATC Theraces 2YO H., 3d MRC Quezette S., Gr.3.

DEMERIT (06c, Scenic, Spectacular Bid). 2 wins at 1200m, 1400m, A$260,400, MRC Caulfield Guineas Prelude, Gr.3, 2d VRC AAMI Business Insurance S., Gr.3, MRC Sandown S., Gr.3, Blue Sapphire S., L, 3d STC Canterbury S., Gr.2-twice, 4th AJC Shorts H., Gr.2, MRC Moonga S., Gr.3.

AMERCEMENT (16f, Commands, Royal Academy). Winner at 2, A$118,125, ATC Widden S., Gr.3, 4th ATC Magic Night S., Gr.3, Gimcrack S., Gr.3.

EIGHT TILL LATE (08f, Redoute's Choice, Grosvenor). Winner at 1600m, A$132,280, WATC Champion Fillies S., Gr.3.

His sire sons include Pierro (25), Denman (16), Demerit, Sweynesse, Exosphere, O'Lonhro, Benfica, Sessions, etc.

Champion First & Second Season Sire in Australia

Stud Comments

Champion First & Second Season Sire in Australia

Top performers include...

- Levendi – multiple winner including the Gr.1 Australian Derby, Gr.2 Tulloch Stakes & Gr.3 Carbine Club Stakes for Peter Gelagotis

- Pinot – 3-time winner for Gai Waterhouse & Adrian Bott including the Gr.1 VRC Oaks & Gr.3 Ethereal Stakes

- Arcadia Queen - winner of the Gr.1 Kingston Town Classic, Gr.2 West Australian Guineas & Gr.3 Champion Fillies Stakes for G & A Williams

- Pierata – winner of the Gr.1 All Aged Stakes, Gr.2 Missile Stakes, Gr.3 BRC Vo Rogue Plate, Gr.3 Sydney Stakes & Listed Magic Million 3YO Guineas. Runner-up in the Gr.1 Randwick Guineas & Gr.1 Galaxy H'cap

- Action – 3-time winner including the Gr.2 WATC Derby

- Regal Power - multiple winner including the Gr.2 WATC Derby, Listed Lex Piper Stakes & Listed Melvista Stakes

- Tulip – brilliant winner of the Gr.3 Magic Night Stakes & Gr.3 Typhoon Tracy Stakes. Third in the Gr.1 Golden Slipper

- Furore - winner of the Hong Kong Derby-Gr.1 (HK) & Hong Kong Classic Mile-Gr.1 (HK). Third in the Gr.1 ATC Rosehill Guineas

- Bellevue Hill - impressive 2-length winner of the Gr.3 Schweppervescence H'cap at Rosehill for Gai Waterhouse & Adrian Bott

- Kentucky Breeze – dual winner including the Listed Emirates Airline H’cap

- Satin Slipper – 2yo Listed Gimcrack Stakes winner

- Commander – Listed BRC The Phoenix Stakes winner

- I Like It Easy - Listed Reginald Allen H'cap winner

- Octabello - Listed Cranbourne Cup winner

- Roy Had Enough – multiple winner including the Listed Christmas H’cap & Listed Avontuur Darley Arabian H'cap

Other black-type performers include Poseidon's Pool, Rainbow Girl, Sikorsky, Aeecee Tong De, Princess Pierro, Holbien, Rome, True Magic etc.

Yearlings in 2019 have sold for up to $1.1 million!

The highest-rated Australian juvenile since 1977

The highest-rated 3yo sprinter in the world in 2013



For Sale

Name:
Streamline Pearl
Category:
Broodmare
DOB:
23 August 2015
Location:
Denman 2328 NSW, Australia
Name:
Unnamed
Category:
Syndication/shares
DOB:
20 September 2019
Location:
Koo Wee Rup 3981 VIC, Australia
Name:
Unnamed
Category:
Syndication/shares
DOB:
1 September 2019
Location:
North Richmond 2754 NSW, Australia
Name:
Unnamed
Category:
Syndication/shares
DOB:
22 September 2019
Location:
Pakenham 3810 VIC, Australia