Swear (AUS)

2017 Stud Fee - $8,250 Inc GST

Sire:
Redoute's Choice (AUS) 1996
Dam:
Crossyourheart (NZ) 2004
Dam Sire:
Show a Heart (AUS) 1997
DOB:
1 October 2013
Year Entered Stud:
2017
Standing At:
Spendthrift Australia
Location:
Romsey 3434 VIC, Australia
Live foal guarantee:
Yes - conditions apply

Race Fields Update:

Currently Swear has no upcoming runners either today or tomorrow


SWEAR (AUS) 2013 Bay colt
by Redoute's Choice - Crossyourheart, by Show a Heart

 

Will commence stud duties in Australia in 2017


Distance Analysis

 

All Runners

 

 0-
1100m
1101-
1300m
1301-
1500m
1501-
1700m
1701-
1900m
1901-
2100m
2101-
2300m
2301-
2500m
2500m+
Starters000000000
Starts000000000
Winners000000000
Wins000000000
%Wnrs/Starters-1.#IND0.0%0.0%0.0%0.0%0.0%0.0%0.0%0.0%
%wins/Starts0.0%0.0%0.0%0.0%0.0%0.0%0.0%0.0%0.0%

 

Black Type Races

 

 0-
1100m
1101-
1300m
1301-
1500m
1501-
1700m
1701-
1900m
1901-
2100m
2101-
2300m
2301-
2500m
2500m+
Starters000000000
Starts000000000
Winners000000000
Wins000000000
%Wnrs/Starters0.0%0.0%0.0%0.0%0.0%0.0%0.0%0.0%0.0%
%wins/Starts0.0%0.0%0.0%0.0%0.0%0.0%0.0%0.0%0.0%

 

Two-Year-Old Racing

 

 0-
1100m
1101-
1300m
1301-
1500m
1501-
1700m
1701-
1900m
1901-
2100m
2101-
2300m
2301-
2500m
2500m+
Starters000000000
Starts000000000
Winners000000000
Wins000000000

 

Three-Year-Old Racing

 

 0-
1100m
1101-
1300m
1301-
1500m
1501-
1700m
1701-
1900m
1901-
2100m
2101-
2300m
2301-
2500m
2500m+
Starters000000000
Starts000000000
Winners000000000
Wins000000000

 

Four-Year-Old and Older Racing

 

 0-
1100m
1101-
1300m
1301-
1500m
1501-
1700m
1701-
1900m
1901-
2100m
2101-
2300m
2301-
2500m
2500m+
Starters000000000
Starts000000000
Winners000000000
Wins000000000

 


 

 

SWEAR
Bay colt       Foaled 2013 
 

REDOUTE'S CHOICE Danehill (USA)DanzigNorthern Dancer
RazyanaHis Majesty
Shantha's ChoiceCanny LadBletchingly
Dancing Show (USA)Nijinsky
CROSSYOURHEART (NZ)
    2004
Show a HeartBrave WarriorCossack Warrior
Miss SandmanRegal Advice (NZ)
Red CenturyCentaineCentury
Soleil RougeRed Tempo

REDOUTE'S CHOICE (AUS) (Bay 1996-Stud 2000). 5 wins-2 at 2, MVRC Manikato S., Gr.1. Champion Aust. Sire 3 times Sire of 1203 rnrs, 922 wnrs, 147 SW, inc. Miss Finland (STC Golden Slipper S., Gr.1), Redoute's Dancer, Stratum, Lankan Rupee, Samantha Miss, Majmu, Fashions Afield, Musir, Nadeem, God's Own, Lotteria, Melito, Wylie Hall, Gallica, King's Rose, Snitzel, Bonaria, Anamato, Howard be Thy Name, Peeping, Royal Descent, Rafeef, etc.

 

1st dam

CROSSYOURHEART (NZ), by Show a Heart. Top filly on the 2006-07 NZ 2YO Free H. 6 wins-4 at 2-to 1200m, NZ$358,475, Waikato RC New Zealand Bloodstock Classique, L, Counties Challenge S., L, ARC Karaka Million 2YO H., Fully Fledged H., Avondale JC First Sovereign Trust H., Waikato RC Esker Lodge Juvenile S., 2d Counties Bowl, L, ARC Radio Sport 3YO H., 4th Matamata Breeders' S., Gr.2. Sister to GOTTA HAVE HEART. Dam of 4 named foals, all winners-

SWEAR (c by Redoute's Choice) 2 wins. See below.

 Juantorena (g by Pins) 3 wins to 1400m, MRC Sportius Global Events H., Master Yearlings H., 3d ATC Pro-Ride H.

 Noaf (f by Commands) Winner at 1400m in 2015-16 in Aust.

 Winmotion (g by Sebring) Winner at 1200m in NZ.

 

2nd dam

RED CENTURY (NZ), by Centaine. Unraced. Half-sister to Regal Thrills,  Red Covet (dam of ADALINE),  Red Slippers (dam of ALL THRILLS TOO). Dam of 11 named foals, 10 to race, all winners, inc:-

GOTTA HAVE HEART (g Show a Heart) 7 wins to 1550m, A$312,805, MRC Sandown S., Gr.3, Victoria H., Gr.3, VRC Grand Scale H., MVRC Dr LeWinn's Ladies Championship H., 2d VRC Chubb P., L, MRC Corps of Commissionaires H., Teamelbourne P.H., 3d Sale Cup, 4th MVRC Norman Carlyon S., Gr.2, AJC Tramway H., Gr.3, MRC TS Carlyon Cup, Gr.3.

CROSSYOURHEART (f Show a Heart) 6 wins. See above.

 Bolero. 5 wins-1 at 2-to 1400m, HK$3,636,125, HKJC 6:00 News P., Mui Wo H., Europe H., Fu Cheong H., Homestead H., 2d HKJC Ko Yee H., Lotus H., 3d HKJC Fu Tai H., Paris H., Beijing Clubhouse H., Soin d'Eau H.

 Blue Tsunami. 3 wins at 1200m, 1400m, ARC Speights H., 2d Hawkes Bay Horse of the Year H., Waikato RC Lowe Schollum & Jones H., 3d Hawkes Bay Harveys Real Estate H. Sire.

 Casino Century. Winner at 2050m, BRC Skyracing.tv P., 2d BRC Mount Franklin P.

 Well Credentialled. Winner at 1000m, BRC Skyracing.tv P., 3d BRC Racing Retro H.

 Diamond Schwarz. Winner at 1200m in NZ. Dam of-

Al Pacino (g Alamosa) 3 wins-1 at 2-to 1400m to 2015-16, Hawkes Bay The Hits 89.5 FM Sprint H., 2d ARC Ellerslie Jewellers & Engravers H., 3d WRC Wakefield Challenge S., Gr.2, ARC Dunstan Rising Star Qualfifier H.

 

3rd dam

SOLEIL ROUGE (NZ), by Red Tempo. 7 wins-2 at 2-from 1200m to 1900m, NZ$163,330, ARC Great Northern Challenge S., Gr.2, Rotorua Challenge S., Gr.3, Counties RC King Gerrard 3YO S., Avondale JC Whitecliffs Sawmilling Juvenile S., 2d ARC Guineas Trial, L, Haunui Farm S., L, NZI Insurance H., Matamata RC Fayette Park H., Thompson Marks & Ewen Veterinary H., 3d ARC Ladies Mile, Gr.3, Royal S., Gr.3, Counties RC Auckland Thoroughbred Breeders' S., Gr.3, Rotorua S., L, Avondale JC Ciba-Geigy Sprint H., Waikato RC Presidents H., Matamata RC Majestic Horse Floats H., 4th WRC Desert Gold S., Gr.2, BOP RC Tauranga Classic, L. Half-sister to BLACK SUN,  Katie O'Neill (dam of SHE WILL BE LOVED),  Soleil Etoile (dam of SILKY RED BOXER). Dam of 8 foals, 3 to race, all winners, inc:-

Regal Thrills (f Royal Academy) 4 wins from 1000m to 1600m, MVRC TROA H., SAJC Crawford & Co H., Christies Beach Hotel H., HKJC Wan Chai H., 2d STC Darby Munro S., L, 4th SAJC Penny Edition S., L. Producer.

 Red Covet. Winner at 1400m, VRC Rainburst H., 3d MVRC Dominant Chemicals H. Dam of 5 winners-

ADALINE (f Court of Jewels) 4 wins from 1400m to 2000m, NZ$162,025, ARC Royal S., Gr.2, Avondale JC Sporty's Bar & Cafe New Plymouth H., Waikato RC Lawrenson Group H., 2d ARC New Zealand S., Gr.1, Eight Carat Classic, Gr.2, 3d ARC Gucci Mile H. Producer.

 Red Slippers. Unraced. Dam of 3 winners-

ALL THRILLS TOO (g St Covet) 8 wins at 1000m, 1200m, HK$16,934,500, Hong Kong Sprint, Gr.1, HKJC International Sprint Trial H., L, National Panasonic Cup H., Banyan H., Sprint Trial Trophy H., Washington DC H., Po Yan H., Huizhou H., 2d HKJC Centenary Sprint Cup, L, Chairman's Sprint Prize, L, 3d Hong Kong Sprint, Gr.2, HKJC Juvenile Sprint Trophy, L, Bauhinia Sprint Trophy, L, Centenary Sprint Cup, L, 4th HKJC Chairman's Sprint Prize, L.

Joint Chiefs (g General Nediym) 9 wins to 1350m, A$336,100, BRC Stanton Mienert Business Valuation H., 2d BRC Chief de Beers H., L, Ascot H., L, 3d BRC QTC Cup, Gr.2.

 

Race Record: 5 Starts 2-1-0 A$309,100.
Won NSW Tatt's RC Ming Dynasty H., Gr 3 (1400m), Hawkesbury Claret 2YO S. (1300m), 2nd ATC Spring Champion S., Gr 1

(in Australia)

AgeRuns1st2nd3rdEarnings
211--A$94,600
3411-A$214,500
Totals:521-A$309,100
At 2 : Hawkesbury RC Claret 2YO S. (1300m)
At 3 : NSW Tatt's RC Ming Dynasty H., Gr.3 (1400m beating High Mist and Skylight Glow)
2d ATC (Randwick) Spring Champion S., Gr.1 (2000m to Yankee Rose and beating Prized Icon)
REDOUTE'S CHOICE (AUS)
B. 1996
GW 5 wins
f:1555 r:1203 w:928 SW:147
Danehill
B. 1986
GW 4 wins
f:2414 r:2082 w:1630 SW:347
Danzig
B. 1977
Wnr 3 wins
f:1075 r:837 w:658 SW:198
Northern DancerNearctic14
Natalma2
Pas de NomAdmiral's Voyage4
Petitioner7
Razyana
B. 1981
Pld
f:14 r:11 w:9 SW:5
His MajestyRibot4
Flower Bowl4
Spring AdieuBuckpasser1
Natalma2
Shantha's Choice
B. 1992
Wnr 1 win
f:13 r:10 w:10 SW:5
Canny Lad
Br. 1987
GW 8 wins
f:1435 r:1168 w:793 SW:55
BletchinglyBiscay2
Coogee7
Jesmond LassLunchtime7
Beautiful Dreamer14
Dancing Show
B. 1983
Wnr 1 win
f:10 r:8 w:7 SW:2
NijinskyNorthern Dancer2
Flaming Page8
Show LadySir Ivor8
Best in Show8
CROSSYOURHEART (NZ)
Br. 2004
SW 6 wins
f:4 r:4 w:4 SW:1
Show a Heart
Ch. 1997
GW 6 wins
f:966 r:757 w:495 SW:23
Brave Warrior
Ch. 1991
GW 8 wins
f:102 r:87 w:66 SW:7
Cossack WarriorBletchingly7
Mary1
Nothing to DoNijinsky8
Heart a Dancer4
Miss Sandman
Ch. 1988
SP 12 wins
f:12 r:12 w:8 SW:1
Regal AdviceVice Regal3
String of Pearls9
Misty MorningBoucher1
Farmer's Joy3
Red Century
Br. 1994
NR
f:11 r:10 w:10 SW:2
Centaine
Br. 1980
GW 6 wins
f:1028 r:882 w:607 SW:61
CenturyBetter Boy2
Royal Suite20
RainbeamVainA10
Rain ShadowC7
Soleil Rouge
Br. 1986
GW 7 wins
f:8 r:3 w:3
Red TempoMussorgsky6
Poco Tempo22
Polly SoleilRoi Soleil23
Polairia22
f: number of foals | r: number that raced | w: number that won | SW: number of stakeswinners

REDOUTE'S CHOICE Champion 3YO Miler in Australia in 1999-2000. Joint Champion 3YO in Aust/NZ in 1999-2000. 5 wins-2 at 2-from 1100m to 1600m, A$1,567,850, MVRC Manikato S., Gr.1, VATC Blue Diamond S., Gr.1, Caulfield Guineas, Gr.1, CF Orr S., Gr.1, Veuve Clicquot S., L, 2d MVRC Australia S., Gr.1, 3d VATC Futurity S., Gr.1, Vic Health Cup, Gr.1, 4th VRC Ascot Vale S., Gr.2. He entered stud in Aust. in 2000. Champion Aust. Sire in 2005-06, 2009-10, 2013-14, second in 2008-09, 2010-11, third in 2004-05, 2006-07, 2011-12. Champion Aust. Sire (AEI) in 2004-05, 2005-06, 2006-07. Champion Aust. Sire of 2YOs in 2004-05, 2005-06. . Sire of 1203 progeny to race, 924 winners (76.0%), earnings of over $136 million, 147 stakes winners, 112 stakes placegetters, inc.




MISS FINLAND (03f, Woodman, Sadler's Wells). Champion 2YO & 3YO Filly in Australia in 2006 & 2007.11 wins-3 at 2-from 1000m to 2500m, A$4,632,775, STC Golden Slipper S., Gr.1, VRC Oaks, Gr.1, VRC Australian Guineas, Gr.1, MRC Thousand Guineas, Gr.1, STC Arrowfield Stud S., Gr.1, MRC Memsie S., Gr.2, Angus Armanasco S., Gr.2, HDF McNeil S., Gr.3, Tranquil Star S., Gr.3, VRC Talindert S., L, MRC Pleach 2YO P., 2d AJC Champagne S., Gr.1, MRC Blue Diamond S., Gr.1, Underwood S., Gr.1, Yalumba S., Gr.1, VRC Edward Manifold S., Gr.2, 3d MRC Futurity S., Gr.1, 4th MVRC WS Cox P., Gr.1, MRC CF Orr S., Gr.1, STC Reisling Slipper Trial S., Gr.2.

LANKAN RUPEE (09g, Stravinsky, Zabeel). Joint Head of the 2014 World Thoroughbred Rankings (Sprint). Horse of the Year & Champion Sprinter in Australia in 2013-14.11 wins to 1200m, A$4,094,510, ATC TJ Smith S., Gr.1, VRC Newmarket H., Gr.1, Lightning S., Gr.1, MRC Oakleigh P., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1, MRC Rubiton S., Gr.2, Kevin Heffernan S., Gr.3, VRC Dilmah Earl Grey S., L, MRC KS Environmental P., MVRC Essendon Mazda 55 Second Challenge Heat H., 2d MVRC AJ Moir S., Gr.1, Ian McEwen S., Gr.2, VRC Living Legends H., 3d VRC Darley Classic, Gr.1, MRC Schillaci S., Gr.2, Caulfield Sprint H., Gr.2, Blue Sapphire S., MVRC Essendon Mazda 55 Second Challenge H., 4th VRC Darley Classic, Gr.1.

SAMANTHA MISS (05f, Zabeel, Bold Venture). Champion 3YO Filly in Australia in 2009.7 wins-2 at 2-from 1150m to 2500m, A$1,763,260, VRC Oaks, Gr.1, AJC Champagne S., Gr.1, Flight S., Gr.1, Furious S., Gr.2, STC Tea Rose S., Gr.2, AJC Silver Shadow S., Gr.3, Wattle Grove 2YO H., 2d AJC Sires Produce S., Gr.1, Light Fingers S., Gr.2, 3d MVRC WS Cox P., Gr.1, AJC Sweet Embrace S., Gr.3, 4th STC Magic Night S., Gr.2.

LOTTERIA (01f, Sir Tristram, Zamazaan). 8 wins from 1200m to 1600m, A$1,491,560, AJC Flight S., Gr.1, VRC Myer Classic, Gr.1, AJC Surround S., Gr.2, STC Shannon S., Gr.2, Newcastle JC Spring S., Gr.3, AJC Show County H., L, Kogarah H., 2d MVRC WS Cox P., Gr.1, STC Arrowfield Stud S., Gr.1, NSW Tatt's RC Tramway H., Gr.3, 3d AJC Epsom H., Gr.1, 4th STC Canterbury S., Gr.2.

MAJMU (11f, Hussonet, Smooth Performance). Champion 2YO Filly in South Africa in 2013-14.6 wins-3 at 2-from 1000m to 1600m, R2,325,000, Kenilworth Cape Fillies Guineas, Gr.1, Turffontein Empress Club S., Gr.1, South African Fillies Nursery, Gr.2, Pretty Polly S., Gr.3, Ruffian S., L, Starling S., L, 2d Turffontein Presidents Champions Challenge, Gr.1, 4th Turffontein Johannesburg Spring Fillies & Mares Challenge, Gr.2.

MELITO (06f, Marauding, Prince True). 5 wins-1 at 2-to 1400m, A$1,934,050, AJC TJ Smith S., Gr.1, Qld Tatt's RC Winter S., Gr.1, AJC Furious S., Gr.2, ATC Apollo S., Gr.2, STC Silver Slipper S., Gr.2, 2d AJC All Aged S., Gr.1, ATC Queen of the Turf S., Gr.1, BRC Stradbroke H., Gr.1, BTC Cup, Gr.1, MRC Thousand Guineas, Gr.1, STC Reisling S., Gr.2, Tea Rose S., Gr.2, AJC Silver Shadow S., Gr.3, Widden S., L, 3d ATC Coolmore Classic, Gr.1, BRC Doomben Ten Thousand S., Gr.1, VRC Wakeful S., Gr.2, STC Birthday Card S., Gr.3, 4th AJC Flight S., Gr.1, ATC All Aged S., Gr.1.

WYLIE HALL (09c, Ideal Planet, Sovereign Edition). 6 wins from 1400m to 2450m, R3,694,625, South African Derby, Gr.1, Turffontein Presidents Champions Challenge, Gr.1, Colorado King S., Gr.2, Derby Trial, L, Cape Summer of Champions Pinnacle S., 2d Greyville Durban July H., Gr.1, Turffontein Soccer 10 H., Egoli Mile, 3d Turffontein London News S., Gr.3, 4th Greyville Daily News 2000 S., Gr.1, Turffontein Horse Chestnut S., Gr.1, Presidents Champions Challenge, Gr.1.

GALLICA (05f, Kingmambo, Dictus). 6 wins from 1600m to 2000m, A$1,010,495, MRC Thousand Guineas, Gr.1, SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, VRC Edward Manifold S., Gr.2, AV Kewney S., Gr.2, 2d MRC Angus Armanasco S., Gr.2, 3d STC Storm Queen S., Gr.1.

FASHIONS AFIELD (02f, Wild Again, Bletchingly). Champion 2YO filly in Australia in 2004-05.6 wins-4 at 2-from 1200m to 1600m, A$1,974,110, AJC Sires' Produce S., Gr.1, Flight S., Gr.1, STC Reisling Slipper Trial S., Gr.2, Gold Coast Guineas, L, AJC Meriton Serviced Apartments 2YO H., STC Riverina Charm 2YO H., 2d STC Golden Slipper S., Gr.1, AJC Champagne S., Gr.1, Qld Tatt's RC Winter S., Gr.1, Queensland Guineas, Gr.2, STC Expressway S., Gr.2, Tea Rose S., Gr.2, AJC Silver Shadow S., Gr.3, GCTC Magic Millions 3YO Trophy, L, 3d STC Premiere S., Gr.2, 4th STC Queen of the Turf S., Gr.1, VRC Ascot Vale S., Gr.2, STC Apollo S., Gr.2, Missile S., Gr.3.

KING'S ROSE (07f, Nureyev, Manila). 8 wins-1 at 2-from 1000m to 2000m, NZ$391,390, A$772,100, New Zealand One Thousand Guineas, Gr.1, ARC Royal S., Gr.2, MRC Memsie S., Gr.2, MVRC WH Stocks S., Gr.2, Waikato RC Sir Tristram Fillies Classic, Gr.2, Manawatu RC Eulogy S., Gr.3, Ashburton RC Ray Coupland S., L, 2d VRC Emirates S., Gr.1, MRC Toorak H., Gr.1, VRC Gilgai S., Gr.2, MRC Moonga S., Gr.3, 3d ATC Coolmore Classic, Gr.1, Queen of the Turf S., Gr.1, 4th Hawkes Bay Lowland S., Gr.3.

MUSIR (06c, Encosta de Lago, Mill Reef). Champion 2YO Colt in South Africa in 2008-09. Champion 3YO Miler in UAE in 2010.8 wins-2 at 2-from 1000m to 1900m, £8,608, €270,000, R377,125, HK$1,200,000, 6,978,575Dhs, Greyville Golden Horseshoe S., Gr.1, UAE Derby, Gr.2, Istanbul Topkapi Trophy, Gr.2, Meydan Al Rashidiya S., Gr.2, UAE Two Thousand Guineas, Gr.3, Al Maktoum Challenge Round 1 S., Gr.3, UAE 2000 Guineas Trial S., 2d Meydan Al Maktoum Challenge Round 3 S., Gr.2, Zabeel Mile S., Gr.2, Firebreak S., L, Clairwood Gatecrasher S., 3d HKJC BMW Champions Mile, Gr.1, Newbury Hungerford S., Gr.2, Meydan Burj Nahaar S., Gr.3, 4th Meydan Al Fahidi Fort S., Gr.2.

SNITZEL (02c, Snippets, Storm Bird). 7 wins-4 at 2-to 1200m, A$1,031,550, MRC Oakleigh P., Gr.1, AJC Challenge S., Gr.2, Up & Coming S., Gr.3, STC Skyline S., Gr.3, AJC Breeders' P., L, BTC Tommy Smith Slipper S., L, Wyong RC Strawberry Hill Slipper S., 2d VRC Newmarket H., Gr.1, 3d AJC TJ Smith S., Gr.1, San Domenico S., Gr.3, GCTC Magic Millions 2YO Classic S., L, 4th AJC All-Aged S., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1.

BONARIA (08f, Last Tycoon, Twig Moss). 8 wins-1 at 2-from 1100m to 1600m, A$951,319, VRC Myer Classic, Gr.1, Schweppervescence Trophy, Gr.3-twice, MRC Mannerism S., Gr.3, VRC Lort Smith Animal Hospital H., MRC The Age H., Sportingbet H., 2d VRC Blazer S., Gr.2, MRC Ladies Day Vase, Gr.3, Geoffrey Bellmaine S., Gr.3, 3d MRC Geoffrey Bellmaine S., Gr.3, Vintage Photobooth H., VRC Peter Rowland Catering H., MRC Responsible Gambling Awareness Week H., Race-Tech 2YO H., 4th VRC Let's Elope S., Gr.2-3 times, MVRC Sunline S., Gr.2, MRC Summoned S., Gr.3, WW Cockram S., Gr.3.

ANAMATO (03f, Whiskey Road, Sovereign Edition). 4 wins-1 at 2-from 1500m to 2000m, US$90,000, A$861,850, SAJC Australasian Oaks, Gr.1, VRC AV Kewney S., Gr.2, Moonee Valley Fillies Oaks Classic, Gr.2, SAJC Sires' Produce S., Gr.3, 2d VRC Danehill S., Gr.3, MRC Tranquil Star S., Gr.3, AJC Fernhill H., L, VRC Isca 2YO P., 3d VRC Oaks, Gr.1, Hollywood Park American Oaks, Gr.1, MRC Yalumba S., Gr.1, VRC Wakeful S., Gr.2, Thoroughbred Breeders S., Gr.3, MRC Kevin Hayes S., L, 4th MVRC JRA Cup, L.

PEEPING (11f, Encosta de Lago, Don't Say Halo). 6 wins to 1500m to 2015-16, A$889,535, ATC Coolmore Classic, Gr.1, Golden Pendant, Gr.2, Darby Munro S., L, Anthony Cullen H., Fairfield RSL Club H., 2d ATC Triscay S., Gr.3, PJ Bell S., Gr.3, Fireball S., L, 3d ATC Guy Walter S., Gr.2, Hyland Race Colours H.

HOWARD BE THY NAME (12c, Faltaat, Defensive Play). 5 wins from 1600m to 2500m in 2015-16, A$598,390, South Australian Derby, Gr.1, SAJC Chairman's S., Gr.3, Port Adelaide Guineas, L, 2d Tasmanian Derby, L, MRC Grand Hotel Frankston P., MVRC CRT Whites Rural P., 3d BRC Grand Prix S., Gr.3, 4th BRC Queensland Derby, Gr.1.

ROYAL DESCENT (09f, Kaapstad, Palace Music). 5 wins from 1200m to 2400m to 2015-16, A$2,709,780, Australian Oaks, Gr.1, ATC Warwick S., Gr.2, Adrian Knox S., Gr.3, Seasons Greetings P., Australian Turf Club H., 2d ATC George Main S., Gr.1-3 times, Doncaster H., Gr.1, Epsom H., Gr.1, VRC Turnbull S., Gr.1, ATC Warwick S., Gr.2, Chelmsford S., Gr.2, Toy Show H., Gr.3, Illawarra TC Keith F Nolan Classic, Gr.3, 3d ATC Doncaster H., Gr.1, Queen Elizabeth S., Gr.1, NSW Tatt's RC Chelmsford S., Gr.2, ATC Tramway S., Gr.3, Tab.com.au H., 4th ATC George Ryder S., Gr.1, Millie Fox S., Gr.2, Surround S., Gr.2.

MASTER OF DESIGN (05c, Last Tycoon, Ahonoora). 7 wins to 1300m, A$938,209, ATC TJ Smith S., Gr.1, Theo Marks H., Gr.2, Alpha Flight Services H., MVRC Eliza Park Sunline Suite Tour H., WATC Perth Racing Silver Members H., 3d MRC Sir Rupert Clarke S., Gr.1, ATC Sebring S., Gr.3, MRC ESP P.H., MVRC Essendon Mazda H.

RAFEEF (12c, National Assembly, Mr Eats). 6 wins to 1400m to 2016-17, R1,193,325, Turffontein Computaform Sprint, Gr.1, Hawaii S., Gr.2, Classic Day in April H., Vaal Itsarush.co.za P., 2d Turffontein Wolf Power H., L, Vaal Intercontinental Village Raceday H., 4th Turffontein Horse Chestnut S., Gr.1.

CHEEKY CHOICE (03f, Caerleon, Persian Bold). 4 wins-1 at 2-from 1300m to 1600m, A$625,425, AJC Flight S., Gr.1, STC Tea Rose S., Gr.2, AJC William H Ogilvie 2YO H., NSW Tatt's RC Napoleon Perdis H., 2d STC Queen of the Turf S., Gr.1, Canterbury S., Gr.2, AJC Australian Income Protection 2YO H., STC Escape to the Races 2YO H., Hyland Race Colours 2YO H., 3d MRC Thousand Guineas, Gr.1, 4th AJC Emancipation S., Gr.2.

REDOUTE'S DANCER (03c, El Gran Senor, Condorcet). Top of the 2006-07 NZ 3YO Free H. (1650m+).4 wins from 1800m to 2400m, NZ$480,000, A$87,450, New Zealand Derby, Gr.1, ARC Championship S., Gr.2, AJC Mosman H., 2d AJC AH Beard Toparoa H., Pepsi Max H.

HAMPTON COURT (11c, Broken Vow, Vice Regent). 3 wins-1 at 2-from 1400m to 2000m, A$398,230, ATC Spring Champion S., Gr.1, Dulcify H., L, 2d ATC Australian Turf Club 2YO H., 3d ATC TAB Early Quaddie H., 4th Newcastle JC Spring S., Gr.3.

DARIANA (06f, Last Tycoon, Busted). 3 wins from 1550m to 2400m, A$518,165, Queensland Derby, Gr.1, AJC Frank Packer P., Gr.3, STC Inglis H., 2d MRC Underwood S., Gr.1, 3d BRC Doomben Roses, Gr.3.

ALLEZ WONDER (05f, Military Plume, Jungle Boy). 3 wins at 1600m, 2050m, A$509,263, MRC Toorak H., Gr.1, Illawarra TC Keith F Nolan Classic, L, MVRC Pacific Communications H., 3d VRC Oaks, Gr.1.

EMPIRES CHOICE (03c, Star Way, Sir Tristram). 3 wins from 1500m to 2400m, A$895,075, Queensland Derby, Gr.1, BTC Rough Habit P., Gr.3, 2d STC Pago Pago S., Gr.2, AJC Frank Packer P., Gr.3, Skyline S., Gr.3, STC Golden Rose S., Gr.3, AJC Carbine Club S., L, 3d AJC George Main S., Gr.1, STC Rotary Awareness P.

NADEEM (03c, Sound Reason, Oncidium). Joint top colt on The 2005-06 Australasian 2YO Classification.2 wins at 2, A$747,500, MRC Blue Diamond S., Gr.1, VRC Maribyrnong P., Gr.3, 4th VRC Maribyrnong Trial S., L.

STRATUM (02c, Luskin Star, Vain). Champion 2YO Colt in Australia in 2004-05.2 wins at 2, A$2,244,500, STC Golden Slipper S., Gr.1, Pago Pago S., Gr.2, 2d VRC Age Classic S., Gr.2, MVRC Bill Stutt S., Gr.2, NSW Tatt's RC Roman Consul S., Gr.2, AJC Up & Coming S., Gr.3, STC Skyline S., Gr.3, 3d VRC Newmarket H., Gr.1, Rory's Jester P., Gr.3, 4th AJC San Domenico S., Gr.3.

UNDOUBTEDLY (02c, Don't Say Halo, Manihi). 2 wins at 2, A$765,200, MRC Blue Diamond S., Gr.1, SAJC Queen Adelaide S., L, 3d VRC Ascot Vale S., Gr.2, MVRC Mitchell McKenzie S., L.

ABBEY MARIE (12f, Catrail, Pleasant Colony). 3 wins from 1300m to 2000m in 2015-16, A$325,620, SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, MRC Cove Hotel P., JRA H., 4th MRC Mannerism S., Gr.3.

GOD'S OWN (02c, Sky Chase, Showdown). Joint Head of The 2005-06 Australasian 3YO Classification.3 wins-1 at 2-at 1200m, 1600m, A$999,500, MRC Caulfield Guineas, Gr.1, AJC Ladies Auxilary 2YO H., STC Mounties H., 2d VRC Lightning S., Gr.1, MRC Schweppervescence Cup, Gr.3, Guineas Prelude, Gr.3, 4th STC Golden Rose S., L.

MUSTAAQEEM (14c, National Assembly, Mr Eats). 2 wins at 2 in 2016-17, R684,375, Turffontein South African Nursery, Gr.1.

ABSOLUTELY (07f, Catrail, Pleasant Colony). Winner at 2400m, A$469,500, Australian Oaks, Gr.1, 2d SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, MVRC Alexandra S., L, 3d Moonee Valley Fillies Classic, Gr.2, SAJC Auraria S., Gr.3.

DOUBTING (02f, Sovereign Red, Baguette). 6 wins-2 at 2-from 1000m to 1600m, A$782,750, VRC AV Kewney S., Gr.2, MRC Blue Diamond Prelude (f), Gr.3, Tranquil Star S., Gr.3, AJC Wiggle H., L, STC Triscay S., L, 2d STC Coolmore Classic, Gr.1, MRC Angus Armanasco S., Gr.2, 3d MRC WW Cockram S., Gr.3, Boronia S., L, Quezette S., L, 4th Qld Tatt's RC Winter S., Gr.1.

ABIDEWITHME (09f, Zabeel, Mellay). 9 wins from 1200m to 2000m to 2016-17, NZ$416,200, A$63,750, BOP RC Tauranga S., Gr.2, Cambridge JC Travis S., Gr.2, WRC Anniversary H., L, Ashburton RC Ray Coupland S., L, MRC Cape Grim Beef P., ARC Hallmark Yearlings 3YO Mile, Augusta Capital H., New Zealand Herald H., 2d Te Aroha JC New Zealand Thoroughbred Breeders' S., Gr.1, Cambridge JC Travis S., Gr.2, ARC Westbury Classic, Gr.3, Sofitel Luxury Hotels S., Gr.3, 3d WRC Thorndon Mile, Gr.1, Te Aroha JC New Zealand Thoroughbred Breeders' S., Gr.1, ARC Blue Bubble Taxis H., 4th Hawkes Bay Makfi Challenge S., Gr.1, Waikato RC Herbie Dyke S., Gr.1, Cal Isuzu S., Gr.2, ARC Westbury Classic, Gr.3.

TICKETS (06c, Success Express, Best Western). 4 wins-2 at 2-to 1500m, A$579,100, STC Pago Pago S., Gr.2, Phar Lap S., Gr.2, AJC Canonbury S., L, VRC Poseidon S., L, 2d AJC Sires Produce S., Gr.1, Champagne S., Gr.1, 4th VRC Coolmore Stud S., Gr.1, AJC Skyline S., Gr.3.

BISHOPS ROCK (01c, Sir Tristram, Kings Lake). 7 wins-1 at 2-from 1000m to 2200m, R719,910, Greyville Astrapak H., Gr.2, Turffontein Colorado King S., Gr.2, Scottsville Michael Roberts H., L, Turffontein Sun City H., 2d Turffontein South African Nursery P., Gr.1, Protea S., Gr.2, 3d Newmarket Sea Cottage S., L.

VAVASOUR (11f, Red Ransom, Last Tycoon). 5 wins from 1600m to 2400m to 2015-16, NZ$260,450, Waikato RC Sir Tristram Fillies Classic, Gr.2, Counties Cup, Gr.3, Waikato Cup, Gr.3, ARC Dunstan Feeds Championship Qualifier H., 2d ARC Royal S., Gr.2, Avondale 2YO Classic, Te Aroha JC Piako Rural Services 2YO H., 3d ARC Soliloquy S., L, 4th ARC Sofitel Luxury Hotels S., Gr.3.

GALAH (08c, Distorted Humor, Southern Appeal). 5 wins-1 at 2-from 1300m to 1600m, A$587,700, BRC QTC Cup, Gr.2, VRC Carbine Club S., Gr.3, MRC Gothic S., L, ATC Wyndham Estate 2YO H., Follow Royal Randwick on Facebook H., 2d VRC Tab.com.au S., Gr.3, ATC Maroubra 2YO H., VRC Momentum Energy Trophy H., 3d MRC Sandown Guineas, Gr.2, ATC Carbine Club S., Gr.3, MRC Moonga S., Gr.3, Sandown S., Gr.3, ATC Festival S., L, 4th VRC Gilgai S., Gr.2.

SISTER MADLY (06f, Bureaucracy, Grosvenor). 4 wins at 1200m, A$680,180, VRC Seppelt Salinger S., Gr.2, ATC Southern Cross S., Gr.3, MRC How Now S., Gr.3, STC Myer H., 2d AJC Flight S., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1, MRC Tristarc S., Gr.2, SAJC Yallambee Classic, Gr.2, AJC Reginald Allen H., L, 3d SAJC Robert Sangster S., Gr.1, STC Sheraco H., L, AJC Victory Vein P., 4th MRC Sir Rupert Clarke S., Gr.1.

DRUMBEATS (05c, Last Tycoon, Imperial Prince). 3 wins at 1400m, 1500m, A$497,225, STC Shannon S., Gr.2, AJC Bill Ritchie H., Gr.3, VRC Hilton S., L, 2d AJC Roman Consul S., Gr.2, MRC Winning Edge Presentations Cup, L, AJC After Party at Fringe Bar H., 3d MVRC Crystal Mile H., Gr.2, STC Theo Marks H., Gr.2, VRC Flying Spur 2YO H., 4th AJC Doncaster H., Gr.1.

TANGO'S DAUGHTER (10f, Anabaa, Gone West). 5 wins-2 at 2-from 1000m to 1600m, A$299,135, SAJC Queen of the South S., Gr.2, HC Nitschke S., L, MRC Hilton Manufacturing H., Equine Haven Racehorse Spelling 2YO P., 3d VRC MSS Security S., L, MRC Weekend Hussler S., L, 4th VRC Matriarch S., Gr.2, MVRC Tesio S., Gr.3, MRC Lord S., L.

MUTAWAAJID (03c, Vain, High Line). 5 wins-2 at 2-to 1400m, £19,454, A$305,250, AJC Royal Sovereign S., Gr.2, STC Hobartville S., Gr.2, NSW Tatt's RC Vili's H., STC Tooheys New 2YO H., 4th AJC Randwick Guineas, Gr.1, Haydock Sprint Cup, Gr.1, Newbury World Trophy, Gr.3.

REKINDLED INTEREST (07g, Rainbow Quest, The Minstrel). 3 wins-1 at 2-from 1000m to 2050m, A$921,300, MVRC AAMI Vase, Gr.2, Dato' Tan Chin Nam S., Gr.2, 2d ATC George Ryder S., Gr.1, VRC Aurie's Star H., Gr.3, MVRC Chandler Macleod S., L, 3d MVRC WS Cox P., Gr.1, VRC LKS Mackinnon S., Gr.1, MVRC Dato' Tan Chin Nam S., Gr.2, 4th MRC Memsie S., Gr.2, MVRC Mitchell McKenzie S., L.

EL DAANA (04f, Sunday Silence, Avenue of Flags). 2 wins-1 at 2-at 1100m, 1600m, A$365,400, VRC Edward Manifold S, Gr.2, SAJC Queen Adelaide S., L, 2d SAJC Schweppervescence S., L, 3d VRC Matriarch S., Gr.2, MRC Angus Armanasco S., Gr.2, 4th VRC Myer Classic, Gr.1, South Australian Derby, Gr.1, SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, MRC Quezette S., L.

INTO THE MIST (11f, Encosta de Lago, Southern Appeal). 5 wins from 1200m to 1600m to 2015-16, A$229,580, SAJC Queen of the South S., Gr.2, Eddie the Eagle H., William Hill H., Schweppes H., 2d MRC Ladies Day Vase, Gr.3, SAJC Laelia S., L, 3d MVRC Adapt Australia H., 4th SAJC Adelaide Guineas, L.

HONORINE (09f, Honour and Glory, Labus). 5 wins-2 at 2-to 1200m, R484,775, Turffontein Camellia S., Gr.2, Clairwood Pinnacle S., Vaal July Day H., Clairwood Soccer 10 H., 2d Turffontein Bauhinia H., L, 3d Greyville Golden Horseshoe S., Gr.1, Pinnacle S., Vaal Computaform Express H., Turffontein Save the Date Sansui Summer Cup P.

VARENNA MISS (06f, Bite the Bullet, Afleet). 5 wins to 1300m, A$365,100, BRC QTC Cup, Gr.2, Act for Kids H., MRC Carlton Draught P., City of Glen Eira H., 2d MRC Hyderabad Race Club S., Gr.3, 3d SCTC Glasshouse H., L, MRC Cendrillon H., 4th BTC Cup, Gr.1, MRC Oakleigh P., Gr.1.

KEBEDE (12f, Hussonet, Mocito Feliz). 4 wins from 1200m to 2000m in 2015-16, A$198,460, BRC The Roses S., Gr.2, Secutor Securities H., 2d BRC Rosie Eccles P., 3d Gold Coast Bracelet, L, 4th SCTC Princess S., L.

GIRL GONE ROCKIN' (08f, Just a Dancer, Beaufort Sea). 4 wins from 1400m to 2050m, A$291,080, VRC Matriarch S., Gr.2, MVRC Melbourne Neonatal Network H., 2d ATC Cornucopia Committee Inc H., MVRC Corporate Interiors Australia H., Adapt Australia H., 3d MRC Sportingbet H.

MUSKET (03c, Riverman, Roberto). 4 wins from 1200m to 1600m, A$308,250, STC Shannon S., Gr.2, AJC Wales Truck Repairs Welter H., National Jockeys Celebration Day H., STC Spring Carnival H., 2d AJC Japan Racing Association P., L, STC Sky High S., L, Royal Parma S., L, 3d STC Furniture One Group H., Fairfield RSL H., 4th Newcastle JC Newmarket H., Gr.3.

DOLMABACHE (07f, Zabeel, Vice Regal). 3 wins from 1600m to 2000m, NZ$158,725, A$17,707, Cambridge JC Travis S., Gr.2, 2d Waikato RC International S., Gr.1, ARC Lindauer S., Gr.3, 3d Wellington Cup, Gr.2, MRC 4 Tracks 4 Kids H., 4th Waikato Gold Cup, Gr.3.

HARDHAM (13c, Nureyev, Manila). 2 wins-1 at 2-at 1200m, 2050m to 2016-17, A$368,750, MVRC Alister Clark S., Gr.2, 3d ATC Australian Derby, Gr.1, MRC Vain S., Gr.3.

AMELIA'S DREAM (05f, St Covet, Cure the Blues). 2 wins at 2, A$148,950, STC Silver Slipper S., Gr.2, De Bortoli Wines 2YO P.

DUELLED (02c, Sir Tristram, Pretendre). Winner at 2050m, A$475,180, MVRC AAMI Vase, Gr.2, 2d Victoria Derby, Gr.1, VRC Talindert S., L, 3d AJC Spring Champion S., Gr.1, STC Gloaming S., Gr.3, QTC Ambassador Travel 2YO H., AJC Quiet Little Drink H., Metcash H.

ROCK MAGIC (09g, Bubble Gum Fellow, Rory's Jester). 14 wins to 1400m to 2016-17, A$1,013,716, WATC Colonel Reeves S., Gr.3, Prince of Wales S., Gr.3, Roma Cup, Gr.3, Belmont Sprint, Gr.3, Beaufine S., L, Idyllic Prince S., L, Farnley S., L, ATC Become an ATC Sponsor H., TAB Number 1 Club H., WATC Paul Quartermaine 60th Birthday H., Perth Racing on Facebook & Twitter H., Tabtouch.com.au H., 2d WATC Colonel Reeves S., Gr.3, HG Bolton Sprint, L, Belmont Newmarket H., L, Westspeed Sprint H., 3d WATC Winterbottom S., Gr.1, Idyllic Prince S., L, Scenic Blast S., L, Beaufine S., L, Northam S., L, ATC Kokoda H., Scone RC Segenhoe Stud H., 4th MVRC William Reid S., Gr.1.

BURGUNDY (08c, Zabeel, Vice Regal). 7 wins from 1200m to 1600m, NZ$214,125, Cambridge Breeders' S., Gr.3, ARC Mr Tiz Trophy, L, Manawatu RC Flying H., L, Levin S., L, North Canterbury RC Canterbury S., L, 3d WRC Telegraph H., Gr.1, ARC Great Northen Guineas, Gr.2, Wellington S., Gr.3.

SHE'S CLEAN (08f, End Sweep, Pleasant Colony). 10 wins to 1400m to 2015-16, A$705,170, Newcastle JC Tibbie S., Gr.3, ATC June S., L, Triscay S., L, SCSI H., Altona Electrics H., Tooheys New H., Nitto H., Ascend Sales Trophies H., Michael Hansell Signs H., TAB Place Multi H., 2d MRC Summoned S., Gr.3, ATC Canterbury BMW 40 Years of M H., VRC Chanteclair H., 3d VRC Lavazza Short Black P., Gr.3-twice, Brian Beattie H., Daniel Maher H., MRC Hockingstuart P., ATC Gosford Quarries P., Hyland Race Colours H., Shufflemaster H., 4th ATC Nivison S., Gr.3, BRC Glenlogan Park S., Gr.3, ATC Festival S., L, BRC Juanmo S., L, Bright Shadow H., L.

STRAWBERRY BOY (08g, Strawberry Road, Bombay Duck). 9 wins from 1300m to 1600m, A$881,050, BRC Lord Mayor's Cup, Gr.3, Wayne Wilson S., L, Hawkesbury RC Ladies Day Cup, L, VRC Secondbite Fresh Food Rescue H., MRC Chase Hotel H., ATC Carnes Hill Marketplace H., NSW Tatt's RC Paul Noble Mile H., 2d MRC Moonga S., Gr.3, Newcastle JC Newmarket H., Gr.3, GCTC Magic Millions Cup, L-twice, 3d ATC Villiers S., Gr.2, Kingston Town S., Gr.3, Colin Stephen H., Gr.3, Festival S., L, Gardenia H., MRC BMW H., ATC TAB Royal Randwick H., 4th MRC Sir Rupert Clarke S., Gr.1, ATC Theo Marks S., Gr.2, Hawkesbury Gold Cup, Gr.3.

BID SPOTTER (05g, Sir Tristram, Diesis). 9 wins from 1500m to 2400m, A$599,345, TRC Hobart Cup, Gr.3, ATC Manion Cup, L, City Tattersalls Club Cup, L, AJC Secret Savings H., BRC GJI Data Intelligence H., Goa Get Noticed H., AJC SCCF K Callander Fellowship H., STC Hyland Race Colours H., 2d STC Frank Underwood Cup, L, BRC Rochele Painting H., 3d AJC Breeders' P., L, Australia Day Cup, L, GCTC Magic Millions Stayers Cup.

DYSTOPIA (06f, Luskin Star, Vain). 7 wins to 1300m, A$642,230, VRC GH Mumm S., Gr.3, ATC Triscay S., L, Toy Show H., L, Schweppes H., AJC Numberoneclub.com.au H., ATC Union Hotel H., STC Freeway Hotel Super TAB H., 2d ATC Premiere S., Gr.2, VRC GH Mumm S., L, AJC Order Your Christmas Fare H., Sharp H., ATC Chifley Financial Services H., Blackwoods Galmet H., Vinery Stud H., STC TAB Number 1 Club H., Inglis BC3 Future Stars Sale H., 3d ATC Theo Marks H., Gr.2, BRC Bright Shadow H., L, MRC Kevin Hayes S., L, STC Myer H., 4th ATC Galaxy H., Gr.1, Sapphire S., Gr.2, VRC GH Mumm S., L.

His sire sons include Snitzel (63), Not a Single Doubt (43), Stratum (34), Nadeem (13), Beneteau (10), Fast 'n' Famous (9), Bradbury's Luck (9), God's Own (7), Lucky Unicorn (5), Al Samer, Coats Choice, Time Thief, Duelled, Mutawaajid, Patronize, Musket, Elzaam, Delightful Choice, Mearas, Burgundy, etc.

Debut-Winning 2YO & Group 1-Placed 3YO

Stud Comments

By the legendary REDOUTE'S CHOICE, Australia's preeminent sire of sires.

Debut winner as a 2yo over 1300 meters at Hawkesbury.

Won $125,000 ATC Ming Dynasty Quality (G3) over 1400 meters at Randwick in first start as a 3yo, remaining undefeated.

Runner-up in $500,000 Spring Champion (G1) over 2000 meters at Randwick.

$725,000 Inglis Easter yearling - the first Spendthrift Australia yearling purchase to become a stakeswinner.

Out of dual SW & champion New Zealand 2yo filly CROSSYOURHEART, from the family of Hong Kong Sprint G1 winner All Thrills Too and Group winners Adaline & Gotta Have Heart.