Sheer Talent (AUS)

2017 Stud Fee $4,400 Inc GST

Sire:
Redoute's Choice (AUS) 1996
Dam:
St. Katherine (AUS) 1998
Dam Sire:
Barathea (IRE) 1990
DOB:
8 September 2009
Year Entered Stud:
2015
Standing At:
Carrington Park Stud
Location:
Carrington Falls 2577 NSW, Australia
Live foal guarantee:
Yes - conditions apply
Free return:
Yes - conditions apply
Bonus Incentive Schemes:

Race Fields Update:

Currently Sheer Talent has no upcoming runners either today or tomorrow


 

 

SHEER TALENT
Bay horse       Foaled 2009 
 

REDOUTE'S CHOICE Danehill (USA)DanzigNorthern Dancer
RazyanaHis Majesty
Shantha's ChoiceCanny LadBletchingly
Dancing Show (USA)Nijinsky
ST. KATHERINE
    1998
Barathea (Ire)Sadler's WellsNorthern Dancer
BrocadeHabitat
St. KlaireBletchinglyBiscay
Great Klaire (GB)Great Nephew

REDOUTE'S CHOICE (AUS) (Bay 1996-Stud 2000). 5 wins-2 at 2, MVRC Manikato S., Gr.1. Champion Aust. Sire 3 times Sire of 1249 rnrs, 951 wnrs, 151 SW, inc. Miss Finland (STC Golden Slipper S., Gr.1), Redoute's Dancer, Stratum, Lankan Rupee, Samantha Miss, Majmu, Fashions Afield, Musir, Nadeem, Mustaaqeem, God's Own, Lotteria, Melito, Wylie Hall, Gallica, King's Rose, Snitzel, Bonaria, Anamato, Howard be Thy Name, Peeping, Royal Descent, Rafeef, etc.

 

1st dam

ST. KATHERINE, by Barathea (Ire). Unplaced. Half-sister to BONANOVA (dam of BONAICHI, PRIMA NOVA), FRATERNITY, TELESTO, Chiu Shan Glory,  St. Kate (dam of KAKAKAKATIE). Dam of 8 foals, 5 to race, 4 winners, inc:-

SAINT ENCOSTA (g by Encosta de Lago) 5 wins from 1500m to 2200m, A$396,600, ATC Randwick City S., Gr.3, BRC Gouldson Legal H., Carlton Mid H., River Junction Racing H., 2d AJC Dulcify H., L, ATC City Tattersalls Club Cup, L, Clarence River JC Grafton Cup, L, VRC Super Impose S., L, WATC Japan Trophy H., L, STC Gold Coast International H., 3d Hawkesbury RC Rowley Mile H., L, BRC Coca-Cola H., 4th Newcastle Gold Cup, Gr.3, Clarence River JC Grafton Cup, L.

SHEER TALENT (c by Redoute's Choice) 2 wins. See below.

KITTENS (f by Redoute's Choice) 2 wins at 1800m, 2000m, A$204,872, SAJC Chairman's S., Gr.3, Hill Smith S., L, 3d MRC Primavera H., 4th South Australian Derby, Gr.1, VRC Oaks, Gr.1.

 Feast for Eyes (g by More Than Ready (USA)) 3 wins-1 at 2-from 1500m to 1600m, A$90,970, M$407,950, to 2016-17 in Aust. and Macau, ATC Tab.com.au 2YO H., Vili's Pies H., 3d ATC Might & Power H., Schweppes H.

 Gemadaily (f by Strategic) Unraced. Dam of 4 winners-

 Hatton Garden. 3 wins to 1400m, A$78,300, AJC Rosebery P., ATC HMAS Vendetta H., 3d ATC Australian Turf Club H., James Boag H., Warwick Farm 100 Club H.

 Lunar Zephyr. Winner at 1000m in 2016-17, HKJC HKU Faculty of Architecture H., 2d HKJC Cheers Hong Kong H.

 Katespur. Winner at 1200m in Aust.

 Daily Flyer. Winner at 1350m in Aust. Dam of-

 Table of Wisdom. Winner at 1400m in 2016-17, SAJC Adelaide Cup Raceday P., 2d SAJC Holdfast Insurance H.

 

2nd dam

ST. KLAIRE, by Bletchingly. 3 wins-2 at 2-from 1100m to 1600m, A$118,745, Gosford RC Belle of the Turf S., L, AJC Ruling Ways H., Governor Macquarie H., 2d STC Reisling Slipper Trial S., Gr.2, Tea Rose S., Gr.2, 3d VRC Oaks, Gr.1, BATC Chairman's H., L. Sister to Eire. Dam of 10 named foals, 8 to race, 7 winners, inc:-

BONANOVA (f Star Way) Second top filly on The 1999-2000 Australasian 4YO+ Classification. 8 wins from 1200m to 1600m, A$1,048,335, VRC Emirates S., Gr.1, Hardy Brothers Classic S., Gr.2, Qld Tatt's RC Winter S., Gr.3-twice, VATC Tristarc S., Gr.3, AJC Wiggle H., L, STC Monterey H., 2d AJC All Aged S., Gr.1, Flight S., Gr.1, STC Coolmore Classic, Gr.1, George Ryder S., Gr.1, AJC Nivison H., L, 4th STC Phar Lap S., Gr.2, SAJC Stuart Crystal S., L. Dam of 5 winners-

PRIMA NOVA (f Danehill Dancer) 5 wins from 1400m to 2000m, A$436,292, AJC Japan Racing Association P., L, Gosford RC Belle of the Turf S., L, AJC Ticketek.com.au H., 2d Qld Tatt's RC Winter S., Gr.1, STC Epona S., L, 3d MRC Hyderabad Race Club S., Gr.3, Sunshine Coast Guineas, L. Producer.

BONAICHI (f Fusaichi Pegasus) 3 wins at 1200m, 1400m, NZ$87,000, ARC Bonecrusher S., L, Hawkes Bay Aon Insurance H., 2d ARC Ellerslie Oaks, Newmarket Business Association H., Waikato RC Super Liquor Te Rapa 3YO H. Dam of-

EXTRA CHOICE (g Redoute's Choice) 3 wins from 1200m to 2200m, A$101,750, Geelong Classic, L.

FRATERNITY (c Star Way) 3 wins-1 at 2-at 1200m, 2000m, A$438,440, AJC Spring Champion S., Gr.1, Craven P., Gr.3, 2d NSW Tatt's RC Chelmsford S., Gr.2, AJC TL Baillieu H., L, 3d AJC Derby, Gr.1, STC Canterbury Guineas, Gr.1, AJC Birdcage H., Kokoda H.

TELESTO (c Star Way) 3 wins from 1500m to 2000m, A$741,838, AJC Chipping Norton S., Gr.1, STC George Ryder S., Gr.1, AJC Craven P., L, 2d AJC Epsom H., Gr.1, Apollo S., Gr.2, STC Gloaming S., Gr.2, Newcastle JC Cameron H., L, VRC Chester Manifold S., L, AJC Bayley Payten 2YO H., Harry Lawton Way Welter H., 3d AJC Doncaster H., Gr.1, STC Tulloch S., Gr.2, AJC Squatters' H., L, 4th AJC Chipping Norton S., Gr.1, VRC Nissan S.H., Gr.1, AJC Apollo S., Gr.2, NSW Tatt's RC Chelmsford S., Gr.2. Sire.

Chiu Shan Glory (g Star Way) 3 wins at 1400m, 1600m, HK$2,185,930, HKJC Football H., Camellia H., Tai Po H., 2d HKJC So Kon Po H., Chinese New Year H., 3d HKJC Queen's Silver Jubilee Cup, L.

 Klairessence. 2 wins at 1200m, 1600m, AJC Pretty Polly H. Dam of 6 winners-

 Middlebrook. Winner at 1100m, 2d AJC Winooka P., 4th AJC Keith Mackay H., L. Dam of 6 winners-

BROOKLYN BAY - KELOWNA STAR (Mac.) (g Sufficient) 7 wins from 1200m to 1600m to 2017-18 in Aust. and Macau, Macau Guineas, L, Macau Autumn Trophy, L-twice, 4YO Prelude, L, 2d Macau Spring Trophy H., L.

TWOZNOTENOUGH (f Sakhee's Secret) 7 wins from 1300m to 1600m, NZ$138,455, to 2016-17, CJC Great Easter S., L, Manawatu RC Macdougalls H., Inspire Net H., Wanganui JC Gas & Heating H.

 In Essence. Unplaced. Dam of 5 winners-

 Fastnet Lady. 2 wins at 1200m, 1600m, 4th Wanganui Guineas, L, ARC Soliloquy S., L. Dam of-

FIVE TO MIDNIGHT (g Domesday) 5 wins-1 at 2-from 1200m to 2200m, NZ$191,210, to 2016-17, Hawke's Bay Gold Cup, L, 2d Manawatu RC Awapuni Gold Cup, Gr.2, Manawatu Classic, Gr.3, 3d Manawatu Cup, Gr.3.

 St. Kate. 3 wins-2 at 2-at 1000m, 2d BTC Unequalled 2YO H. Dam of 7 winners-

KAKAKAKATIE (f Zeditave) 5 wins at 1200m, A$169,840, AJC PJ Bell H., L, Wenona Girl H., L, STC Golden Slipper Festival H., 2d AJC Empyrean H., 3d STC Research S., Gr.3, AJC Nivison H., L, STC Blue Mountains H. Producer.

 

Race Record: 10 Starts 2-1-1 A$200,125.
Won VRC CS Hayes S., Gr 3 (1400m), Seymour Railway Club Hotel Maiden P. (1412m), 2nd MVRC Alister Clark S., Gr 2, 3rd VRC Australian Guineas, Gr 1, 4th MRC Manfred S., L

(in Australia)

AgeRuns1st2nd3rdEarnings
221--A$9,475
35111A$185,250
43---A$5,400
Totals:10211A$200,125
At 2 : Seymour RC Railway Club Hotel Maiden P. (1400m)
At 3 : VRC CS Hayes S., Gr.3 (1400m beating Force Command and Hosting)
2d MVRC Alister Clark S., Gr.2 (2050m to Vanilla and beating Gerontius)
3d VRC Australian Guineas, Gr.1 (1600m to Ferlax and You're So Good)
4th MRC Manfred S., L (1200m)
REDOUTE'S CHOICE (AUS)
B. 1996
GW 5 wins
f:1625 r:1249 w:955 SW:151
Danehill
B. 1986
GW 4 wins
f:2414 r:2082 w:1630 SW:347
Danzig
B. 1977
Wnr 3 wins
f:1075 r:837 w:658 SW:198
Northern DancerNearctic14
Natalma2
Pas de NomAdmiral's Voyage4
Petitioner7
Razyana
B. 1981
Pld
f:14 r:11 w:9 SW:5
His MajestyRibot4
Flower Bowl4
Spring AdieuBuckpasser1
Natalma2
Shantha's Choice
B. 1992
Wnr 1 win
f:13 r:10 w:10 SW:5
Canny Lad
Br. 1987
GW 8 wins
f:1435 r:1168 w:794 SW:55
BletchinglyBiscay2
Coogee7
Jesmond LassLunchtime7
Beautiful Dreamer14
Dancing Show
B. 1983
Wnr 1 win
f:10 r:8 w:7 SW:2
NijinskyNorthern Dancer2
Flaming Page8
Show LadySir Ivor8
Best in Show8
ST. KATHERINE (AUS)
Ch. 1998
NP
f:8 r:5 w:4 SW:3
Barathea
B. 1990
GW 5 wins
f:1330 r:1170 w:731 SW:81
Sadler's Wells
B. 1981
GW 6 wins
f:2140 r:1678 w:1082 SW:291
Northern DancerNearctic14
Natalma2
Fairy BridgeBold Reason19
Special5
Brocade
B. 1981
GW 5 wins
f:14 r:10 w:8 SW:4
HabitatSir Gaylord2
Little Hut4
Canton SilkRunnymede16
Clouded Lamp14
St. Klaire
Br. 1984
SW 3 wins
f:10 r:8 w:7 SW:3
Bletchingly
Br. 1970

GW 4 wins
f:625 r:531 w:420 SW:63
BiscayStar Kingdom1
Magic Symbol2
CoogeeRelic8
Last Judgement7
Great Klaire
Br. 1976
SP 3 wins
f:12 r:6 w:5 SW:1
Great NephewHoneyway9
Sybil's Niece14
KlairessaKlairon1
Courtessa9
f: number of foals | r: number that raced | w: number that won | SW: number of stakeswinners

REDOUTE'S CHOICE Champion 3YO Miler in Australia in 1999-2000. Joint Champion 3YO in Aust/NZ in 1999-2000. 5 wins-2 at 2-from 1100m to 1600m, A$1,567,850, VATC Caulfield Guineas, Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1, VATC Blue Diamond S., Gr.1, CF Orr S., Gr.1, Veuve Clicquot S., L, 2d MVRC Australia S., Gr.1, 3d VATC Futurity S., Gr.1, Vic Health Cup, Gr.1, 4th VRC Ascot Vale S., Gr.2. He entered stud in Aust. in 2000. Champion Aust. Sire in 2005-06, 2009-10, 2013-14, second in 2008-09, 2010-11, third in 2004-05, 2006-07, 2011-12. Champion Aust. Sire (AEI) in 2004-05, 2005-06, 2006-07. Champion Aust. Sire of 2YOs in 2004-05, 2005-06. . Sire of 1249 progeny to race, 951 winners (76.0%), earnings of over $137 million, 151 stakes winners, 111 stakes placegetters, inc.




MISS FINLAND (03f, Woodman, Sadler's Wells). Champion 2YO & 3YO Filly in Australia in 2006 & 2007.11 wins-3 at 2-from 1000m to 2500m, A$4,632,775, STC Golden Slipper S., Gr.1, VRC Oaks, Gr.1, VRC Australian Guineas, Gr.1, MRC Thousand Guineas, Gr.1, STC Arrowfield Stud S., Gr.1, MRC Memsie S., Gr.2, Angus Armanasco S., Gr.2, HDF McNeil S., Gr.3, Tranquil Star S., Gr.3, VRC Talindert S., L, MRC Pleach 2YO P., 2d AJC Champagne S., Gr.1, MRC Blue Diamond S., Gr.1, Yalumba S., Gr.1, Underwood S., Gr.1, VRC Edward Manifold S., Gr.2, 3d MRC Futurity S., Gr.1, 4th MVRC WS Cox P., Gr.1, MRC CF Orr S., Gr.1, STC Reisling Slipper Trial S., Gr.2.

LANKAN RUPEE (09g, Stravinsky, Zabeel). Joint Head of the 2014 World Thoroughbred Rankings (Sprint). Horse of the Year & Champion Sprinter in Australia in 2013-14.11 wins to 1200m, A$4,129,510, VRC Newmarket H., Gr.1, ATC TJ Smith S., Gr.1, MRC Oakleigh P., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1, VRC Lightning S., Gr.1, MRC Rubiton S., Gr.2, Kevin Heffernan S., Gr.3, VRC Dilmah Earl Grey S., L, MRC KS Environmental P., MVRC Essendon Mazda 55 Second Challenge Heat H., 2d MVRC AJ Moir S., Gr.1, Ian McEwen S., Gr.2, MRC Bletchingly S., Gr.3, VRC Living Legends H., 3d VRC Darley Classic, Gr.1, MRC Schillaci S., Gr.2, Caulfield Sprint H., Gr.2, Blue Sapphire S., MVRC Essendon Mazda 55 Second Challenge H., 4th VRC Darley Classic, Gr.1.

SAMANTHA MISS (05f, Zabeel, Bold Venture). Champion 3YO Filly in Australia in 2009.7 wins-2 at 2-from 1150m to 2500m, A$1,763,260, VRC Oaks, Gr.1, AJC Champagne S., Gr.1, Flight S., Gr.1, Furious S., Gr.2, STC Tea Rose S., Gr.2, AJC Silver Shadow S., Gr.3, Wattle Grove 2YO H., 2d AJC Sires Produce S., Gr.1, Light Fingers S., Gr.2, 3d MVRC WS Cox P., Gr.1, AJC Sweet Embrace S., Gr.3, 4th STC Magic Night S., Gr.2.

LOTTERIA (01f, Sir Tristram, Zamazaan). 8 wins from 1200m to 1600m, A$1,491,560, AJC Flight S., Gr.1, VRC Myer Classic, Gr.1, AJC Surround S., Gr.2, STC Shannon S., Gr.2, Newcastle JC Spring S., Gr.3, AJC Show County H., L, Kogarah H., 2d MVRC WS Cox P., Gr.1, STC Arrowfield Stud S., Gr.1, NSW Tatt's RC Tramway H., Gr.3, 3d AJC Epsom H., Gr.1, 4th STC Canterbury S., Gr.2.

MAJMU (11f, Hussonet, Smooth Performance). Champion 2YO Filly in South Africa in 2013-14.6 wins-3 at 2-from 1000m to 1600m, R2,325,000, Kenilworth Cape Fillies Guineas, Gr.1, Turffontein Empress Club S., Gr.1, South African Fillies Nursery, Gr.2, Pretty Polly S., Gr.3, Starling S., L, Ruffian S., L, 2d Turffontein Presidents Champions Challenge, Gr.1, 4th Turffontein Johannesburg Spring Fillies & Mares Challenge, Gr.2.

MELITO (06f, Marauding, Prince True). 5 wins-1 at 2-to 1400m, A$1,934,050, AJC TJ Smith S., Gr.1, Qld Tatt's RC Winter S., Gr.1, AJC Furious S., Gr.2, ATC Apollo S., Gr.2, STC Silver Slipper S., Gr.2, 2d MRC Thousand Guineas, Gr.1, BRC Stradbroke H., Gr.1, AJC All Aged S., Gr.1, ATC Queen of the Turf S., Gr.1, BRC BTC Cup, Gr.1, STC Reisling S., Gr.2, Tea Rose S., Gr.2, AJC Silver Shadow S., Gr.3, Widden S., L, 3d BRC Doomben Ten Thousand S., Gr.1, ATC Coolmore Classic, Gr.1, VRC Wakeful S., Gr.2, STC Birthday Card S., Gr.3, 4th AJC Flight S., Gr.1, ATC All Aged S., Gr.1.

WYLIE HALL (09c, Ideal Planet, Sovereign Edition). 6 wins from 1400m to 2450m, R3,694,625, South African Derby, Gr.1, Turffontein Presidents Champions Challenge, Gr.1, Colorado King S., Gr.2, Derby Trial, L, Cape Summer of Champions Pinnacle S., 2d Greyville Durban July H., Gr.1, Turffontein Egoli Mile, Soccer 10 H., 3d Turffontein London News S., Gr.3, 4th Greyville Daily News 2000 S., Gr.1, Turffontein Presidents Champions Challenge, Gr.1, Horse Chestnut S., Gr.1.

GALLICA (05f, Kingmambo, Dictus). 6 wins from 1600m to 2000m, A$1,010,495, MRC Thousand Guineas, Gr.1, SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, VRC Edward Manifold S., Gr.2, AV Kewney S., Gr.2, 2d MRC Angus Armanasco S., Gr.2, 3d STC Storm Queen S., Gr.1.

FASHIONS AFIELD (02f, Wild Again, Bletchingly). Champion 2YO filly in Australia in 2004-05.6 wins-4 at 2-from 1200m to 1600m, A$1,974,110, AJC Sires' Produce S., Gr.1, Flight S., Gr.1, STC Reisling Slipper Trial S., Gr.2, Gold Coast Guineas, L, AJC Meriton Serviced Apartments 2YO H., STC Riverina Charm 2YO H., 2d STC Golden Slipper S., Gr.1, AJC Champagne S., Gr.1, Qld Tatt's RC Winter S., Gr.1, Queensland Guineas, Gr.2, STC Expressway S., Gr.2, Tea Rose S., Gr.2, AJC Silver Shadow S., Gr.3, GCTC Magic Millions 3YO Trophy, L, 3d STC Premiere S., Gr.2, 4th STC Queen of the Turf S., Gr.1, Apollo S., Gr.2, VRC Ascot Vale S., Gr.2, STC Missile S., Gr.3.

KING'S ROSE (07f, Nureyev, Manila). 8 wins-1 at 2-from 1000m to 2000m, NZ$391,390, A$772,100, New Zealand One Thousand Guineas, Gr.1, ARC Royal S., Gr.2, MRC Memsie S., Gr.2, MVRC WH Stocks S., Gr.2, Waikato RC Sir Tristram Fillies Classic, Gr.2, Manawatu RC Eulogy S., Gr.3, Ashburton RC Ray Coupland S., L, 2d MRC Toorak H., Gr.1, VRC Emirates S., Gr.1, Gilgai S., Gr.2, MRC Moonga S., Gr.3, 3d ATC Coolmore Classic, Gr.1, Queen of the Turf S., Gr.1, 4th Hawkes Bay Lowland S., Gr.3.

MUSIR (06c, Encosta de Lago, Mill Reef). Champion 2YO Colt in South Africa in 2008-09. Champion 3YO Miler in UAE in 2010.8 wins-2 at 2-from 1000m to 1900m, £8,608, €270,000, R377,125, HK$1,200,000, 6,978,575Dhs, Greyville Golden Horseshoe S., Gr.1, UAE Derby, Gr.2, Istanbul Topkapi Trophy, Gr.2, Meydan Al Rashidiya S., Gr.2, UAE Two Thousand Guineas, Gr.3, Al Maktoum Challenge Round 1 S., Gr.3, UAE 2000 Guineas Trial S., 2d Meydan Al Maktoum Challenge Round 3 S., Gr.2, Zabeel Mile S., Gr.2, Firebreak S., L, Clairwood Gatecrasher S., 3d HKJC BMW Champions Mile, Gr.1, Newbury Hungerford S., Gr.2, Meydan Burj Nahaar S., Gr.3, 4th Meydan Al Fahidi Fort S., Gr.2.

SNITZEL (02c, Snippets, Storm Bird). 7 wins-4 at 2-to 1200m, A$1,031,550, MRC Oakleigh P., Gr.1, AJC Challenge S., Gr.2, Up & Coming S., Gr.3, STC Skyline S., Gr.3, AJC Breeders' P., L, BTC Tommy Smith Slipper S., L, Wyong RC Strawberry Hill Slipper S., 2d VRC Newmarket H., Gr.1, 3d AJC TJ Smith S., Gr.1, San Domenico S., Gr.3, GCTC Magic Millions 2YO Classic S., L, 4th AJC All-Aged S., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1.

BONARIA (08f, Last Tycoon, Twig Moss). 8 wins-1 at 2-from 1100m to 1600m, A$951,319, VRC Myer Classic, Gr.1, MRC Mannerism S., Gr.3, VRC Schweppervescence Trophy, Gr.3-twice, MRC Sportingbet H., The Age H., VRC Lort Smith Animal Hospital H., 2d VRC Blazer S., Gr.2, MRC Geoffrey Bellmaine S., Gr.3, Ladies Day Vase, Gr.3, 3d MRC Geoffrey Bellmaine S., Gr.3, Vintage Photobooth H., Responsible Gambling Awareness Week H., Race-Tech 2YO H., VRC Peter Rowland Catering H., 4th MVRC Sunline S., Gr.2, VRC Let's Elope S., Gr.2-3 times, MRC WW Cockram S., Gr.3, Summoned S., Gr.3.

ANAMATO (03f, Whiskey Road, Sovereign Edition). 4 wins-1 at 2-from 1500m to 2000m, US$90,000, A$861,850, SAJC Australasian Oaks, Gr.1, Moonee Valley Fillies Oaks Classic, Gr.2, VRC AV Kewney S., Gr.2, SAJC Sires' Produce S., Gr.3, 2d MRC Tranquil Star S., Gr.3, VRC Danehill S., Gr.3, AJC Fernhill H., L, VRC Isca 2YO P., 3d VRC Oaks, Gr.1, Hollywood Park American Oaks, Gr.1, MRC Yalumba S., Gr.1, VRC Wakeful S., Gr.2, Thoroughbred Breeders S., Gr.3, MRC Kevin Hayes S., L, 4th MVRC JRA Cup, L.

PEEPING (11f, Encosta de Lago, Don't Say Halo). 6 wins to 1500m, A$889,535, ATC Coolmore Classic, Gr.1, Golden Pendant, Gr.2, Darby Munro S., L, Fairfield RSL Club H., Anthony Cullen H., 2d ATC PJ Bell S., Gr.3, Triscay S., Gr.3, Fireball S., L, 3d ATC Guy Walter S., Gr.2, Hyland Race Colours H.

HOWARD BE THY NAME (12c, Faltaat, Defensive Play). 5 wins from 1600m to 2500m, A$600,790, South Australian Derby, Gr.1, SAJC Chairman's S., Gr.3, Port Adelaide Guineas, L, 2d Tasmanian Derby, L, MRC Grand Hotel Frankston P., MVRC CRT Whites Rural P., 3d BRC Grand Prix S., Gr.3, 4th BRC Queensland Derby, Gr.1.

ROYAL DESCENT (09f, Kaapstad, Palace Music). 5 wins from 1200m to 2400m, A$2,709,780, Australian Oaks, Gr.1, ATC Warwick S., Gr.2, Adrian Knox S., Gr.3, Australian Turf Club H., Seasons Greetings P., 2d ATC Doncaster H., Gr.1, Epsom H., Gr.1, George Main S., Gr.1-3 times, VRC Turnbull S., Gr.1, ATC Warwick S., Gr.2, Chelmsford S., Gr.2, Toy Show H., Gr.3, Illawarra TC Keith F Nolan Classic, Gr.3, 3d ATC Doncaster H., Gr.1, Queen Elizabeth S., Gr.1, NSW Tatt's RC Chelmsford S., Gr.2, ATC Tramway S., Gr.3, Tab.com.au H., 4th ATC George Ryder S., Gr.1, Surround S., Gr.2, Millie Fox S., Gr.2.

MASTER OF DESIGN (05c, Last Tycoon, Ahonoora). 7 wins to 1300m, A$938,209, ATC TJ Smith S., Gr.1, Theo Marks H., Gr.2, Alpha Flight Services H., MVRC Eliza Park Sunline Suite Tour H., WATC Perth Racing Silver Members H., 3d MRC Sir Rupert Clarke S., Gr.1, ATC Sebring S., Gr.3, MRC ESP P.H., MVRC Essendon Mazda H.

RAFEEF (12c, National Assembly, Mr Eats). 6 wins to 1400m to 2016-17, R1,193,325, Turffontein Computaform Sprint, Gr.1, Hawaii S., Gr.2, Classic Day in April H., Vaal Itsarush.co.za P., 2d Turffontein Wolf Power H., L, Vaal Intercontinental Village Raceday H., 4th Turffontein Horse Chestnut S., Gr.1.

CHEEKY CHOICE (03f, Caerleon, Persian Bold). 4 wins-1 at 2-from 1300m to 1600m, A$625,425, AJC Flight S., Gr.1, STC Tea Rose S., Gr.2, AJC William H Ogilvie 2YO H., NSW Tatt's RC Napoleon Perdis H., 2d STC Queen of the Turf S., Gr.1, Canterbury S., Gr.2, AJC Australian Income Protection 2YO H., STC Escape to the Races 2YO H., Hyland Race Colours 2YO H., 3d MRC Thousand Guineas, Gr.1, 4th AJC Emancipation S., Gr.2.

REDOUTE'S DANCER (03c, El Gran Senor, Condorcet). Top of the 2006-07 NZ 3YO Free H. (1650m+).4 wins from 1800m to 2400m, NZ$480,000, A$87,450, New Zealand Derby, Gr.1, ARC Championship S., Gr.2, AJC Mosman H., 2d AJC Pepsi Max H., AH Beard Toparoa H.

HAMPTON COURT (11c, Broken Vow, Vice Regent). 3 wins-1 at 2-from 1400m to 2000m, A$398,230, ATC Spring Champion S., Gr.1, Dulcify H., L, 2d ATC Australian Turf Club 2YO H., 3d ATC TAB Early Quaddie H., 4th Newcastle JC Spring S., Gr.3.

DARIANA (06f, Last Tycoon, Busted). 3 wins from 1550m to 2400m, A$518,165, Queensland Derby, Gr.1, AJC Frank Packer P., Gr.3, STC Inglis H., 2d MRC Underwood S., Gr.1, 3d BRC Doomben Roses, Gr.3.

ALLEZ WONDER (05f, Military Plume, Jungle Boy). 3 wins at 1600m, 2050m, A$509,263, MRC Toorak H., Gr.1, Illawarra TC Keith F Nolan Classic, L, MVRC Pacific Communications H., 3d VRC Oaks, Gr.1.

EMPIRES CHOICE (03c, Star Way, Sir Tristram). 3 wins from 1500m to 2400m, A$895,075, Queensland Derby, Gr.1, BTC Rough Habit P., Gr.3, 2d STC Pago Pago S., Gr.2, AJC Skyline S., Gr.3, Frank Packer P., Gr.3, STC Golden Rose S., Gr.3, AJC Carbine Club S., L, 3d AJC George Main S., Gr.1, STC Rotary Awareness P.

NADEEM (03c, Sound Reason, Oncidium). Joint top colt on The 2005-06 Australasian 2YO Classification.2 wins at 2, A$747,500, MRC Blue Diamond S., Gr.1, VRC Maribyrnong P., Gr.3, 4th VRC Maribyrnong Trial S., L.

STRATUM (02c, Luskin Star, Vain). Champion 2YO Colt in Australia in 2004-05.2 wins at 2, A$2,244,500, STC Golden Slipper S., Gr.1, Pago Pago S., Gr.2, 2d MVRC Bill Stutt S., Gr.2, NSW Tatt's RC Roman Consul S., Gr.2, VRC Age Classic S., Gr.2, AJC Up & Coming S., Gr.3, STC Skyline S., Gr.3, 3d VRC Newmarket H., Gr.1, Rory's Jester P., Gr.3, 4th AJC San Domenico S., Gr.3.

UNDOUBTEDLY (02c, Don't Say Halo, Manihi). 2 wins at 2, A$765,200, MRC Blue Diamond S., Gr.1, SAJC Queen Adelaide S., L, 3d VRC Ascot Vale S., Gr.2, MVRC Mitchell McKenzie S., L.

ABBEY MARIE (12f, Catrail, Pleasant Colony). 3 wins from 1300m to 2000m, A$473,370, SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, MRC JRA H., Cove Hotel P., 2d MVRC Dato' Tan Chin Nam S., Gr.2, 4th MRC Mannerism S., Gr.3.

GOD'S OWN (02c, Sky Chase, Showdown). Joint Head of The 2005-06 Australasian 3YO Classification.3 wins-1 at 2-at 1200m, 1600m, A$999,500, MRC Caulfield Guineas, Gr.1, AJC Ladies Auxilary 2YO H., STC Mounties H., 2d VRC Lightning S., Gr.1, MRC Guineas Prelude, Gr.3, Schweppervescence Cup, Gr.3, 4th STC Golden Rose S., L.

MUSTAAQEEM (14c, National Assembly, Mr Eats). Champion 2YO Colt in South Africa in 2016-17.2 wins at 2 in 2016-17, R684,375, Turffontein South African Nursery, Gr.1.

ABSOLUTELY (07f, Catrail, Pleasant Colony). Winner at 2400m, A$469,500, Australian Oaks, Gr.1, 2d SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, MVRC Alexandra S., L, 3d Moonee Valley Fillies Classic, Gr.2, SAJC Auraria S., Gr.3.

DOUBTING (02f, Sovereign Red, Baguette). 6 wins-2 at 2-from 1000m to 1600m, A$782,750, VRC AV Kewney S., Gr.2, MRC Blue Diamond Prelude (f), Gr.3, Tranquil Star S., Gr.3, AJC Wiggle H., L, STC Triscay S., L, 2d STC Coolmore Classic, Gr.1, MRC Angus Armanasco S., Gr.2, 3d MRC WW Cockram S., Gr.3, Quezette S., L, Boronia S., L, 4th Qld Tatt's RC Winter S., Gr.1.

ABIDEWITHME (09f, Zabeel, Mellay). 9 wins from 1200m to 2000m to 2016-17, NZ$416,200, A$63,750, BOP RC Tauranga S., Gr.2, Cambridge JC Travis S., Gr.2, Ashburton RC Ray Coupland S., L, WRC Anniversary H., L, MRC Cape Grim Beef P., ARC Augusta Capital H., New Zealand Herald H., Hallmark Yearlings 3YO Mile, 2d Te Aroha JC New Zealand Thoroughbred Breeders' S., Gr.1, Cambridge JC Travis S., Gr.2, ARC Westbury Classic, Gr.3, Sofitel Luxury Hotels S., Gr.3, 3d WRC Thorndon Mile, Gr.1, Te Aroha JC New Zealand Thoroughbred Breeders' S., Gr.1, ARC Blue Bubble Taxis H., 4th Hawkes Bay Makfi Challenge S., Gr.1, Waikato RC Herbie Dyke S., Gr.1, Cal Isuzu S., Gr.2, ARC Westbury Classic, Gr.3.

TICKETS (06c, Success Express, Best Western). 4 wins-2 at 2-to 1500m, A$579,100, STC Pago Pago S., Gr.2, Phar Lap S., Gr.2, AJC Canonbury S., L, VRC Poseidon S., L, 2d AJC Sires Produce S., Gr.1, Champagne S., Gr.1, 4th VRC Coolmore Stud S., Gr.1, AJC Skyline S., Gr.3.

BISHOPS ROCK (01c, Sir Tristram, Kings Lake). 7 wins-1 at 2-from 1000m to 2200m, R719,910, Greyville Astrapak H., Gr.2, Turffontein Colorado King S., Gr.2, Scottsville Michael Roberts H., L, Turffontein Sun City H., 2d Turffontein South African Nursery P., Gr.1, Protea S., Gr.2, 3d Newmarket Sea Cottage S., L.

VAVASOUR (11f, Red Ransom, Last Tycoon). 5 wins from 1600m to 2400m, NZ$260,450, Waikato RC Sir Tristram Fillies Classic, Gr.2, Counties Cup, Gr.3, Waikato Cup, Gr.3, ARC Dunstan Feeds Championship Qualifier H., 2d ARC Royal S., Gr.2, Avondale 2YO Classic, Te Aroha JC Piako Rural Services 2YO H., 3d ARC Soliloquy S., L, 4th ARC Sofitel Luxury Hotels S., Gr.3.

GALAH (08c, Distorted Humor, Southern Appeal). 5 wins-1 at 2-from 1300m to 1600m, A$587,700, BRC QTC Cup, Gr.2, VRC Carbine Club S., Gr.3, MRC Gothic S., L, ATC Wyndham Estate 2YO H., Follow Royal Randwick on Facebook H., 2d VRC Tab.com.au S., Gr.3, ATC Maroubra 2YO H., VRC Momentum Energy Trophy H., 3d MRC Sandown Guineas, Gr.2, ATC Carbine Club S., Gr.3, MRC Moonga S., Gr.3, Sandown S., Gr.3, ATC Festival S., L, 4th VRC Gilgai S., Gr.2.

SISTER MADLY (06f, Bureaucracy, Grosvenor). 4 wins at 1200m, A$680,180, VRC Seppelt Salinger S., Gr.2, ATC Southern Cross S., Gr.3, MRC How Now S., Gr.3, STC Myer H., 2d AJC Flight S., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1, MRC Tristarc S., Gr.2, SAJC Yallambee Classic, Gr.2, AJC Reginald Allen H., L, 3d SAJC Robert Sangster S., Gr.1, STC Sheraco H., L, AJC Victory Vein P., 4th MRC Sir Rupert Clarke S., Gr.1.

DRUMBEATS (05c, Last Tycoon, Imperial Prince). 3 wins at 1400m, 1500m, A$497,225, STC Shannon S., Gr.2, AJC Bill Ritchie H., Gr.3, VRC Hilton S., L, 2d AJC Roman Consul S., Gr.2, MRC Winning Edge Presentations Cup, L, AJC After Party at Fringe Bar H., 3d MVRC Crystal Mile H., Gr.2, STC Theo Marks H., Gr.2, VRC Flying Spur 2YO H., 4th AJC Doncaster H., Gr.1.

TANGO'S DAUGHTER (10f, Anabaa, Gone West). 5 wins-2 at 2-from 1000m to 1600m, A$299,135, SAJC Queen of the South S., Gr.2, HC Nitschke S., L, MRC Hilton Manufacturing H., Equine Haven Racehorse Spelling 2YO P., 3d MRC Weekend Hussler S., L, VRC MSS Security S., L, 4th VRC Matriarch S., Gr.2, MVRC Tesio S., Gr.3, MRC Lord S., L.

MUTAWAAJID (03c, Vain, High Line). 5 wins-2 at 2-to 1400m, £19,454, A$305,250, AJC Royal Sovereign S., Gr.2, STC Hobartville S., Gr.2, NSW Tatt's RC Vili's H., STC Tooheys New 2YO H., 4th Haydock Sprint Cup, Gr.1, AJC Randwick Guineas, Gr.1, Newbury World Trophy, Gr.3.

REKINDLED INTEREST (07g, Rainbow Quest, The Minstrel). 3 wins-1 at 2-from 1000m to 2050m, A$921,300, MVRC Dato' Tan Chin Nam S., Gr.2, AAMI Vase, Gr.2, 2d ATC George Ryder S., Gr.1, VRC Aurie's Star H., Gr.3, MVRC Chandler Macleod S., L, 3d MVRC WS Cox P., Gr.1, VRC LKS Mackinnon S., Gr.1, MVRC Dato' Tan Chin Nam S., Gr.2, 4th MRC Memsie S., Gr.2, MVRC Mitchell McKenzie S., L.

EL DAANA (04f, Sunday Silence, Avenue of Flags). 2 wins-1 at 2-at 1100m, 1600m, A$365,400, VRC Edward Manifold S, Gr.2, SAJC Queen Adelaide S., L, 2d SAJC Schweppervescence S., L, 3d MRC Angus Armanasco S., Gr.2, VRC Matriarch S., Gr.2, 4th South Australian Derby, Gr.1, SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, VRC Myer Classic, Gr.1, MRC Quezette S., L.

INTO THE MIST (11f, Encosta de Lago, Southern Appeal). 5 wins from 1200m to 1600m, A$229,580, SAJC Queen of the South S., Gr.2, Schweppes H., Eddie the Eagle H., William Hill H., 2d MRC Ladies Day Vase, Gr.3, SAJC Laelia S., L, 3d MVRC Adapt Australia H., 4th SAJC Adelaide Guineas, L.

HONORINE (09f, Honour and Glory, Labus). 5 wins-2 at 2-to 1200m, R484,775, Turffontein Camellia S., Gr.2, Clairwood Pinnacle S., Vaal July Day H., Clairwood Soccer 10 H., 2d Turffontein Bauhinia H., L, 3d Greyville Golden Horseshoe S., Gr.1, Pinnacle S., Vaal Computaform Express H., Turffontein Save the Date Sansui Summer Cup P.

VARENNA MISS (06f, Bite the Bullet, Afleet). 5 wins to 1300m, A$365,100, BRC QTC Cup, Gr.2, Act for Kids H., MRC Carlton Draught P., City of Glen Eira H., 2d MRC Hyderabad Race Club S., Gr.3, 3d SCTC Glasshouse H., L, MRC Cendrillon H., 4th BTC Cup, Gr.1, MRC Oakleigh P., Gr.1.

KEBEDE (12f, Hussonet, Mocito Feliz). 4 wins from 1200m to 2000m, A$198,460, BRC The Roses S., Gr.2, Secutor Securities H., 2d BRC Rosie Eccles P., 3d Gold Coast Bracelet, L, 4th SCTC Princess S., L.

GIRL GONE ROCKIN' (08f, Just a Dancer, Beaufort Sea). 4 wins from 1400m to 2050m, A$291,080, VRC Matriarch S., Gr.2, MVRC Melbourne Neonatal Network H., 2d ATC Cornucopia Committee Inc H., MVRC Adapt Australia H., Corporate Interiors Australia H., 3d MRC Sportingbet H.

MUSKET (03c, Riverman, Roberto). 4 wins from 1200m to 1600m, A$308,250, STC Shannon S., Gr.2, AJC Wales Truck Repairs Welter H., National Jockeys Celebration Day H., STC Spring Carnival H., 2d AJC Japan Racing Association P., L, STC Royal Parma S., L, Sky High S., L, 3d STC Fairfield RSL H., Furniture One Group H., 4th Newcastle JC Newmarket H., Gr.3.

HARDHAM (13c, Nureyev, Manila). 3 wins-1 at 2-from 1200m to 2050m to 2017-18, A$657,150, MVRC Alister Clark S., Gr.2, VRC Sofitel Girls' Day Out H., 2d MRC Inglis Cup, 3d ATC Australian Derby, Gr.1, MRC Vain S., Gr.3.

DOLMABACHE (07f, Zabeel, Vice Regal). 3 wins from 1600m to 2000m, NZ$158,725, A$17,707, Cambridge JC Travis S., Gr.2, 2d Waikato RC International S., Gr.1, ARC Lindauer S., Gr.3, 3d Wellington Cup, Gr.2, MRC 4 Tracks 4 Kids H., 4th Waikato Gold Cup, Gr.3.

AMELIA'S DREAM (05f, St Covet, Cure the Blues). 2 wins at 2, A$148,950, STC Silver Slipper S., Gr.2, De Bortoli Wines 2YO P.

DUELLED (02c, Sir Tristram, Pretendre). Winner at 2050m, A$475,180, MVRC AAMI Vase, Gr.2, 2d Victoria Derby, Gr.1, VRC Talindert S., L, 3d AJC Spring Champion S., Gr.1, STC Gloaming S., Gr.3, QTC Ambassador Travel 2YO H., AJC Quiet Little Drink H., Metcash H.

ROCK MAGIC (09g, Bubble Gum Fellow, Rory's Jester). 14 wins to 1400m to 2016-17, A$1,112,216, WATC Colonel Reeves S., Gr.3, Prince of Wales S., Gr.3, Roma Cup, Gr.3, Belmont Sprint, Gr.3, Beaufine S., L, Farnley S., L, Idyllic Prince S., L, ATC Become an ATC Sponsor H., TAB Number 1 Club H., WATC Paul Quartermaine 60th Birthday H., Perth Racing on Facebook & Twitter H., Tabtouch.com.au H., 2d WATC Colonel Reeves S., Gr.3, HG Bolton Sprint, L, Belmont Newmarket H., L, Westspeed Sprint H., 3d WATC Winterbottom S., Gr.1, MRC Schillaci S., Gr.2, Northam S., L, WATC Beaufine S., L, Idyllic Prince S., L, Scenic Blast S., L, ATC Kokoda H., Scone RC Segenhoe Stud H., 4th MVRC AJ Moir S., Gr.1, William Reid S., Gr.1.

BURGUNDY (08c, Zabeel, Vice Regal). 7 wins from 1200m to 1600m, NZ$214,125, Cambridge Breeders' S., Gr.3, Levin S., L, ARC Mr Tiz Trophy, L, Manawatu RC Flying H., L, North Canterbury RC Canterbury S., L, 3d WRC Telegraph H., Gr.1, ARC Great Northen Guineas, Gr.2, Wellington S., Gr.3.

SHE'S CLEAN (08f, End Sweep, Pleasant Colony). 10 wins to 1400m, A$705,170, Newcastle JC Tibbie S., Gr.3, ATC Triscay S., L, June S., L, SCSI H., Nitto H., Ascend Sales Trophies H., Michael Hansell Signs H., TAB Place Multi H., Tooheys New H., Altona Electrics H., 2d MRC Summoned S., Gr.3, ATC Canterbury BMW 40 Years of M H., VRC Chanteclair H., 3d VRC Lavazza Short Black P., Gr.3-twice, MRC Hockingstuart P., VRC Daniel Maher H., Brian Beattie H., ATC Gosford Quarries P., Hyland Race Colours H., Shufflemaster H., 4th ATC Nivison S., Gr.3, BRC Glenlogan Park S., Gr.3, ATC Festival S., L, BRC Juanmo S., L, Bright Shadow H., L.

STRAWBERRY BOY (08g, Strawberry Road, Bombay Duck). 9 wins from 1300m to 1600m, A$881,050, BRC Lord Mayor's Cup, Gr.3, Wayne Wilson S., L, Hawkesbury RC Ladies Day Cup, L, MRC Chase Hotel H., VRC Secondbite Fresh Food Rescue H., ATC Carnes Hill Marketplace H., NSW Tatt's RC Paul Noble Mile H., 2d MRC Moonga S., Gr.3, Newcastle JC Newmarket H., Gr.3, GCTC Magic Millions Cup, L-twice, 3d ATC Villiers S., Gr.2, Kingston Town S., Gr.3, Colin Stephen H., Gr.3, Festival S., L, Gardenia H., MRC BMW H., ATC TAB Royal Randwick H., 4th MRC Sir Rupert Clarke S., Gr.1, ATC Theo Marks S., Gr.2, Hawkesbury Gold Cup, Gr.3.

BID SPOTTER (05g, Sir Tristram, Diesis). 9 wins from 1500m to 2400m, A$599,345, TRC Hobart Cup, Gr.3, City Tattersalls Club Cup, L, ATC Manion Cup, L, AJC Secret Savings H., BRC Goa Get Noticed H., GJI Data Intelligence H., AJC SCCF K Callander Fellowship H., STC Hyland Race Colours H., 2d STC Frank Underwood Cup, L, BRC Rochele Painting H., 3d AJC Australia Day Cup, L, Breeders' P., L, GCTC Magic Millions Stayers Cup.

DYSTOPIA (06f, Luskin Star, Vain). 7 wins to 1300m, A$642,230, VRC GH Mumm S., Gr.3, ATC Triscay S., L, Toy Show H., L, Schweppes H., AJC Numberoneclub.com.au H., ATC Union Hotel H., STC Freeway Hotel Super TAB H., 2d ATC Premiere S., Gr.2, VRC GH Mumm S., L, AJC Order Your Christmas Fare H., Sharp H., ATC Blackwoods Galmet H., Vinery Stud H., Chifley Financial Services H., STC TAB Number 1 Club H., Inglis BC3 Future Stars Sale H., 3d ATC Theo Marks H., Gr.2, BRC Bright Shadow H., L, MRC Kevin Hayes S., L, STC Myer H., 4th ATC Galaxy H., Gr.1, Sapphire S., Gr.2, VRC GH Mumm S., L.

His sire sons include Snitzel (75), Not a Single Doubt (48), Stratum (35), Nadeem (14), Beneteau (10), Fast 'n' Famous (9), Bradbury's Luck (9), God's Own (8), Lucky Unicorn (5), Al Samer, Coats Choice, Time Thief, Duelled, Burgundy, Mutawaajid, Patronize, Musket, Elzaam, Delightful Choice, Mearas, etc.

Group winning, champion son of REDOUTE'S CHOICE

Stud Comments

Sheer Talent, a son of renowned ‘sire of sires’ Redoute’s Choice from the Eight Carat family, has been retired to Carrington Park Stud for the 2015 Season. A Group 3 Winner of the VRC CS Hayes Stakes, and 3rd in the Group 1 VRC Australian Guineas by 1 ¼ lengths, Sheer Talent’s racing career was cut short due to injury, and only raced 10 times.

A 2YO winner at his second start at Seymour, Sheer Talent’s third start was in the Group 3 MRC McNeil Stakes, running 5th behind Lady Of Harrods, Kabayan & Shamexpress over 1200m, beaten just over a length. After resuming in the Autumn in the Listed MRC Manfred Stakes with an encouraging 4th over 1200m at his fourth start, Sheer Talent then won the Group 3 VRC CS Hayes Stakes defeating Philippi and Albrecht. He lined up in the Group 1 VRC Australian Guineas from Barrier 15, and after going forward from the start, sitting outside the leader and being exposed early in the straight, Sheer Talent ran a gallant 3rd behind Ferlax & You’re So Good, beaten only 1 ¼ length while again defeating Philippi and Albrecht. At his final start for his Autumn campaign, Sheer Talent stretched out to 2040m in the Group 2 MVRC Alister Clark Stakes, running 2nd to future Group 1 ATC Australian Derby runner-up Philippi by a nose, showing his versatility from 1200m-2040m.

Bred by Gerry Harvey’s Baramul Stud and sold for $350,000 at the 2011 Magic Millions Yearling Sale to Mark Kavanagh, Sheer Talent descends from the esteemed Eight Carat Family. He is a full and half-brother to Group Winners Kittens and Saint Encosta, as well as being from a half-sister to Group 1 Winners Bonanova, Fraternity & Telesto. Successful stallions from this family include Octagonal, Commands, Kaapstad and Danewin, as well as young stallion prospects Shooting To Win and Deep Field.

“We’re thrilled to have Sheer Talent retiring to Carrington Park Stud for the 2015 Season,” boasted farm owner Peter Beauman. “He is by one of the great stallions of Australia in Redoute’s Choice, who’s sons at stud like Snitzel & Stratum have exceeded everyone’s expectations. He possesses a similar profile to other successful Redoute’s Choice sons Not A Single Doubt & Beneteau (leading first season sire for 2014/15), as stallions that were Listed or Group Winners with a high level placing in a Group 1 or $1,000,000 race. He has a great physique and a prolific Group 1 producing pedigree, we can’t wait to see his foals on the ground in 2016.”