Master of Design (AUS)

2017 Stud Fee - $5,500 Inc GST

Sire:
Redoute's Choice (AUS) 1996
Dam:
Urge to Merge (AUS) 1993
Dam Sire:
Last Tycoon (IRE) 1983
DOB:
17 September 2005
Year Entered Stud:
2014
Standing At:
Greta West Stud
Location:
Greta West 3675 VIC, Australia
Free return:
Yes - conditions apply
Bonus Incentive Schemes:

Race Fields Update:


Next to run:

Beauing SCNE (NSW) R3 in 21h 41m

Australia

 

New Zealand

 


REFINE BY:

© 2016 Racing Information Services Australia and others working with it. These Racing Materials are reproduced under a copyright licence from the copyright owners. Any unauthorised reproduction, adaptation or communication is strictly prohibited.

MASTER OF DESIGN (AUS) 2005 Bay or Brown colt
by Redoute's Choice - Urge to Merge, by Last Tycoon

 

Sire Summary

Named FoalsStartersWinnersWinsPlacingsSW (GW)EarningsAEI
115663144670 (0)over $1.1m.0.80
per foals57.4%27.0%0.40.60.0% (0.0%)$9,966 
 per starters47.0%0.71.00.0% (0.0%)$17,365 

MASTER OF DESIGN 7 wins to 1300m, A$938,209, ATC TJ Smith S., Gr.1, Theo Marks H., Gr.2, Alpha Flight Services H., MVRC Eliza Park Sunline Suite Tour H., WATC Perth Racing Silver Members H., 3d MRC Sir Rupert Clarke S., Gr.1, ATC Sebring S., Gr.3, MRC ESP P.H., MVRC Essendon Mazda H.. He entered stud in Aust. in 2012. Sire of 66 progeny to race, 31 winners (46.0%), earnings of over $1.1 million, 4 stakes placegetters, inc.




Creative Genius (13g, Bureaucracy, Twig Moss). 2 wins at 1400m, 1600m in 2016-17, 3d ARC Trevor Eagle Memorial S., L, Whangarei RC Marine and Engineering Supplies H.

Creativity (13f, More Than Ready, Quest for Fame). 2 wins at 1200m, 1400m in 2016-17, A$85,950, MRC Hamilton Reid Accountants H., 3d VRC Festival of Racing S., L, MRC Selangor Turf Club H.

Miss Wahoo (14f, Pins, Dance Floor). Placed at 2 in 2016-17, 2d VRC New Year 2YO P., 3d MRC Debutant S., L.

Kinetic Design (13f, Dehere, Centaine). Placed at 2, 2d VRC Maribyrnong Trial S., L.

Jaminzah (13g, Grand Lodge, Bletchingly). 4 wins from 1300m to 1700m to 2017-18, A$187,400, MRC Le Pine Funerals H., VRC William O'Grady H., Jockey Celebration Day H., 2d VRC TAB/ATA Trainers’ Trust H.

Vin Fiz (13g, King of Kings, Flying Spur). Winner at 1200m in 2016-17, MRC (Mornington) Karingal Football & Netball P.

Star of Patch (13g, Royal Academy, Sadler's Wells). Winner at 1200m in 2016-17, HKJC Wong Leng H., 3d HKJC Lucky Star H., Chevalier Construction H.

Senor Gaudi (13g, Lujain, Prince Echo). Winner at 1100m in 2016-17, SAJC Schweppes P.

Deal Master (13g, Royal Academy, Favorite Trick). 2 wins at 1000m, 1300m in 2016-17, 3d MRC Bigscreencompany.com.au H., 4th MVRC Mitchell McKenzie S., L.

Gucci Guccimo (13f, More Than Ready, Dehere). Winner at 1000m in 2016-17, 3d TTC Jack Chambers H.

Delta d'Or (13g, Encosta de Lago, Rory's Jester). 6 wins from 1200m to 1600m in 2016-17, A$121,398.

Cash Crisis (13g, Alert, Arch Sculptor). 2 wins at 1100m, 1150m in 2016-17.

Waa Master (13f, Commands, Geiger Counter). 2 wins at 1100m in 2016-17.

Derivatate (13g, Clear Choice, Whiskey Road). Winner at 1200m in 2016-17.

Artistic Design (13g, Storm Cat, Affirmed). Winner at 1600m in 2016-17.

Incision (13g, Snippets, Mister C). Winner at 1000m in 2016-17.

Bennelong Dancer (13f, Jeune, Rory's Jester). Winner at 1300m in 2016-17.

Coral Rose (13f, Fastnet Rock, Semipalatinsk). Winner at 1200m in 2016-17.

Ingels (13g, Dash for Cash, Danehill). Winner at 1000m in 2016-17.

Cranbrook (13g, Elvstroem, Perugino). Winner at 1100m in 2016-17, TTC Sofitel Melbourne P.

Judelly (13g, Zabeel, Zafonic). Winner at 1600m in 2016-17.

Designer Baby (13f, Strategic, Grand Lodge). Winner at 1050m in 2016-17.

Educate (13g, Gallo di Ferro, Will Dancer). Winner at 1200m in 2016-17.

Aurora Rising (13f, Johannesburg, Flying Spur). Winner at 1400m in 2016-17.

Coco Couture (13f, Snippets, Geiger Counter). Winner at 1000m in 2016-17.

Storm Master (13g, Joshua Dancer, Rubiton). Winner at 1400m in 2016-17.

Swiss Design (13g, Secret Savings, Star Watch). Winner at 1050m in 2016-17.

Coco Gabrielle (13f, Commands, Carry a Smile). Winner at 1100m in 2016-17.

Vladivostok (13g, Zabeel, Thunder Gulch). Winner at 1400m in 2016-17.

Most Admired (13g, Cape Cross, Last Tycoon). Winner at 1100m in 2016-17.

Commenced stud duties in Australia in 2012


Analysis by Crop

CropFoalsRnrsWnrsWinsSW (GW)SWs(GWs)A$
13/1489553144001,262,497
14/157711000060,530
Totals1666631440 01,323,027

Analysis by Age

AgeRnrsWnrsPlcdWinsSW (GW)SWs(GWs)Ave Earnings A$
220050007,135
355289390018,334
420415008,598

Analysis by Sex

SexRnrsWnrsPlcdWinsSW (GW)SWs(GWs)Ave Earnings A$
Colts36214320025,229
Fillies30107120013,826

Analysis by Race Distance

BandRnrsWnrsPlcdWinsSW (GW)SWs(GWs)Ave Earnings A$
< 1001m34585006,844
1001 - 1200m52169190010,345
1201 - 1400m339212008,283
1401 - 1600m136160015,186
1601 - 1800m51110012,226
1801 - 2000m11010020,500

New Zealand

Season (Rank)RnrsWnrsRunsWinsSW (GW)SWs(GWs)A$
16/17 (202)211320021,779
17/18 (166)2030001,853
Totals211620023,632

Australia

Season (Rank)RnrsWnrsRunsWinsSW (GW)SWs(GWs)A$
15/16 (517)1001900088,680
16/17 (171)58262213600915,286
17/18 (110)20438500176,624
Totals622927841001,180,590

Worldwide - All countries, calendar year

YearRnrsWnrsRunsWinsSW (GW)SWs(GWs)A$
201520300028,600
201630777700228,704
2017582822537001,065,723
Totals663130544001,323,027

Totals in All Countries

CountryRnrsWnrsRunsWinsSW (GW)SWs(GWs)A$
Australia622927841001,180,590
Hong Kong113100118,805
New Zealand211620023,632
Singapore1080000
Totals663130544001,323,027

Distance Analysis

 

All Runners

 

 0-
1100m
1101-
1300m
1301-
1500m
1501-
1700m
1701-
1900m
1901-
2100m
2101-
2300m
2301-
2500m
2500m+
Starters3555261151000
Starts77128662481000
Winners8149511000
Wins81712511000
%Wnrs/Starters22.9%25.5%34.6%45.5%20.0%100.0%0.0%0.0%0.0%
%wins/Starts10.4%13.3%18.2%20.8%12.5%100.0%0.0%0.0%0.0%

 

Black Type Races

 

 0-
1100m
1101-
1300m
1301-
1500m
1501-
1700m
1701-
1900m
1901-
2100m
2101-
2300m
2301-
2500m
2500m+
Starters430100000
Starts660300000
Winners000000000
Wins000000000
%Wnrs/Starters0.0%0.0%0.0%0.0%0.0%0.0%0.0%0.0%0.0%
%wins/Starts0.0%0.0%0.0%0.0%0.0%0.0%0.0%0.0%0.0%

 

Two-Year-Old Racing

 

 0-
1100m
1101-
1300m
1301-
1500m
1501-
1700m
1701-
1900m
1901-
2100m
2101-
2300m
2301-
2500m
2500m+
Starters1492000000
Starts22112000000
Winners000000000
Wins000000000

 

Three-Year-Old Racing

 

 0-
1100m
1101-
1300m
1301-
1500m
1501-
1700m
1701-
1900m
1901-
2100m
2101-
2300m
2301-
2500m
2500m+
Starters2445211030000
Starts49102492060000
Winners7139400000
Wins71612400000

 

Four-Year-Old and Older Racing

 

 0-
1100m
1101-
1300m
1301-
1500m
1501-
1700m
1701-
1900m
1901-
2100m
2101-
2300m
2301-
2500m
2500m+
Starters4911321000
Starts61515421000
Winners110111000
Wins110111000

 


 

 

MASTER OF DESIGN
Bay or Brown horse       Foaled 2005 
 

REDOUTE'S CHOICE Danehill (USA)DanzigNorthern Dancer
RazyanaHis Majesty
Shantha's ChoiceCanny LadBletchingly
Dancing Show (USA)Nijinsky
URGE TO MERGE
    1993
Last Tycoon (Ire)Try My BestNorthern Dancer
Mill PrincessMill Reef
Princess Tracy (Ire)Ahonoora (GB)Lorenzaccio (Ire)
Princess RuPrincely Gift

REDOUTE'S CHOICE (AUS) (Bay 1996-Stud 2000). 5 wins-2 at 2, MVRC Manikato S., Gr.1. Champion Aust. Sire 3 times Sire of 1229 rnrs, 942 wnrs, 149 SW, inc. Miss Finland (STC Golden Slipper S., Gr.1), Redoute's Dancer, Stratum, Lankan Rupee, Samantha Miss, Majmu, Fashions Afield, Musir, Nadeem, Mustaaqeem, God's Own, Lotteria, Melito, Wylie Hall, Gallica, King's Rose, Snitzel, Bonaria, Anamato, Howard be Thy Name, Peeping, Royal Descent, Rafeef, etc.

 

1st dam

URGE TO MERGE, by Last Tycoon (Ire). Winner at 1300m in Aust. Sister to TRACY'S ELEMENT (dam of TYPHOON TRACY, RED ELEMENT), TOWKAY, three-quarter-sister to  Berlin Tango (dam of EN LAUDER), half-sister to DANASINGA, TOPASANNAH, CULLEN,  Humour (dam of FATAL ATTRACTION, HAPPY MORNING),  Scribbling (dam of PERANA, PRINCE OF WAR, PRINCE ARTHUR). Dam of 12 foals, 9 to race, all winners, inc:-

MASTER OF DESIGN (c by Redoute's Choice) 7 wins. See below.

SUNTAGONAL (g by Octagonal (NZ)) 5 wins-3 at 2-to 1400m, R496,400, Greyville Premier's Champion S., Gr.1, Turffontein Protea S., Gr.2, Vaal Winner's World Fasttrack Rating H., 2d Scottsville Gold Medallion S., Gr.1, 3d Vaal Winner's World Fasttrack Rating H., Racing Express Profile H., 4th Turffontein South African Nursery P., Gr.1.

 Assimilator (g by Redoute's Choice) 9 wins to 1200m, A$92,700, BRC Alf Said H.

 Allied Force (c by Redoute's Choice) 3 wins at 1000m, A$108,148, MVRC Tattslotto Flying H., Melbourne's GPO H., 2d MRC ALH Group P, MVRC Simpson Construction Sprint Heat H., VRC Edgewater Meats H., 3d MVRC Honan Insurance Brokers H.

 Dream Merger (g by Charge Forward) 4 wins to 1250m to 2016-17, 2d WATC Crown Perth H., Crown Opening Day H.

 Term (g by Woodman (USA)) 10 wins to 1100m in Aust.

 Happy Athlete (c by Fuji Kiseki (JPN)) 3 wins at 1400m in Japan.

 Shacked Up (f by Not a Single Doubt) 2 wins-1 at 2-at 1000m in Aust.

 Kemizengo (f by Redoute's Choice) Winner at 1400m in Aust.

 Emanday (f by Redoute's Choice) Unraced. Dam of 3 winners-

ASSAIL (f Charge Forward) 2 wins at 2, A$213,750, Wyong Magic Millions 2YO S., L, ATC Fonterra Foodservice 2YO H.

 Silent Rush. 2 wins at 1000m in Aust.

 Mamdooha. Winner at 1200m in South Africa.

 Princess Stacey (f by End Sweep (USA)) Unraced. Dam of 3 winners-

 Cyclone Stacey. 2 wins at 1500m, 1600m, ATC Randwick Equine Centre H., 3d STC Blackwoods 2YO H.

 Supreme Winner. Winner at 1400m, HKJC Carl F Bucherer H., 2d HKJC Leipzig H., 3d HKJC Three Lions H., Peridot H.

 Global Power. Winner at 1200m, 2d Vaal Women's Day H., 3d Turffontein Book a Table at Our Next Raceday H., Vaal Bet Soccer 6 H.

 

2nd dam

PRINCESS TRACY (IRE), by Ahonoora (GB). 4 wins-1 at 2-to 7f, Phoenix Sprint S., Gr.3, Leopardstown Ballyogan S., Gr.3, Phoenix Park Sprint S., L, Leopardstown 2YO S., 3d Phoenix Park Oldtown Stud S., L, 4th Leopardstown Ballyogan S., Gr.3, Royal Ascot Cork & Orrery S., Gr.3. Sister to  Enigma (dam of SHALFORD, BLETCHLEY PARK, THE PUZZLER), half-sister to TRASI GIRL (dam of TRASI'S SON), Game Lord. Dam of 10 foals, 9 to race, 7 winners, inc:-

TRACY'S ELEMENT (f Last Tycoon) Champion 2YO Filly & Older Classic Mare in South Africa in 1992-93 & 1994-95. 11 wins-5 at 2-to 1400m, R918,770, Gosforth Park Computaform Sprint, Gr.1, Scottsville Smirnoff Bloodline Sprint, Gr.1, South African Fillies Sprint S., Gr.1, Turffontein Star Sprint, Gr.1, Greyville JB McIntosh Fillies Classic, Gr.2, Newmarket Morris Lipschitz Memorial P., L, Syd Laird Memorial H., L, 3d Gosforth Park Juvenile Fillies Futurity S., Gr.2. Dam of 9 winners-

TYPHOON TRACY (f Red Ransom) Aust. Horse of the Year in 2009-10. Champion Older Female in Australia in 2009-10 (Int.). 11 wins from 1200m to 1600m, A$2,438,600, MRC Futurity S., Gr.1, CF Orr S., Gr.1-twice, STC Coolmore Classic, Gr.1, Queen of the Turf S., Gr.1, VRC Myer Classic, Gr.1, MRC Tristarc S., Gr.2, VRC Schweppervescence Trophy, Gr.3, MRC Kevin Hayes S., L, MVRC Entire Shopfitting 3YO Fillies P., Kevin Sheedy P., 2d VRC Myer Classic, Gr.1, MVRC Dato' Tan Chin Nam S., Gr.2, VRC Makybe Diva S., Gr.2, 3d MRC JJ Liston S., Gr.2, MVRC Australia S., Gr.2, 4th MRC Memsie S., Gr.2. Producer.

RED ELEMENT (c Red Ransom) 5 wins at 1100m, 1200m, A$243,600, MRC Doveton S., L, VRC AR Creswick S., L, MVRC City Pacific Finance Greensborough H., Gorski Truck & Trailer Engineering H., 2d MRC Heath S., L, 3d QTC Sir Byrne Hart S., Gr.2. Sire.

Kylikwong (f Red Ransom) 2 wins at 1300m, 1600m, A$402,100, MRC High Caste H., 2d VRC Oaks, Gr.1, SAJC Australasian Oaks, Gr.1, VRC AV Kewney S., Gr.2, 3d VRC Sires' Produce S., Gr.1, SAJC South Australian Oaks, Gr.2. Dam of 4 winners-

CANTONESE (g Redoute's Choice) 7 wins from 1550m to 2400m, A$314,915, ATC Christmas Cup, L, Ascend Sales Trophies H., Masterfoods H., Waverley H.

 Hanover. Winner at 1100m in Aust. Dam of 6 winners-

 Hanover Fist. 3 wins from 1200m to 1600m, MVRC Legends After the Last H. Dam of 2 winners-

RED BOMBER (g Red Ransom) 11 wins from 1200m to 1600m, A$608,510, VRC TAB Rewards S., Gr.3, MRC VOBIS Gold Mile, VOBIS Gold Sprint, Changing Places Real Estate H., Carlton Draught H., MRC (Mornington) Peninsula Cup.

 Traceable. Unraced. Dam of-

SHAFT (c Flying Spur) Winner at 2, A$216,450, STC Silver Slipper S., Gr.2, 3d STC Todman Slipper Trial S., Gr.2. Sire.

DANASINGA (c Danehill) Third on the 1995-96 Australasian 4YO+ Classification (1000m-1400m). 6 wins from 1000m to 1600m, A$1,135,550, QTC Stradbroke H., Gr.1, STC Darby Munro S., L, VATC Schweppes Cup, L, Sandown Park UK S., L, Bond H., MVRC Toy Factory H., 2d AJC Doncaster H., Gr.1, BATC Doomben Cup, Gr.1, QTC Grand Prix S., Gr.2, BATC Courier-Mail Classic S., L, VATC New Gleam H., 3d MVRC Shaftesbury Avenue H., 4th AJC Queen Elizabeth S., Gr.1. Successful sire.

TOPASANNAH (f Commanche Run) 6 wins from 1600m to 2400m, £14,323, R188,820, Clairwood Woolavington Cup, Gr.2, Newmarket Lonsdale Claiming S., 2d Greyville Drill Hall S., Gr.2, Newmarket Gerald Rosenberg H., Gr.3, Vaal Viljoensdrif H., L, 4th Greyville Racing Digest 1990, Gr.2, Natalia S., Gr.2. Producer.

CULLEN (c Danehill) 4 wins-1 at 2-to 1200m, NZ$56,000, A$289,250, VATC Blue Diamond Preview (c&g), Gr.3, Rubiton S., Gr.3, 2d ARC Railway H., Gr.1, VRC Chivas Regal S., Gr.3, 3d STC Pago Pago S., Gr.2, VATC Blue Diamond Prelude (c&g), Gr.3, Kevin Heffernan S., L, VRC Kensington S., L, Poseidon S., L. Sire.

TOWKAY (c Last Tycoon) 3 wins-1 at 2-at 1200m, A$235,500, MVRC CS Hayes S., Gr.3, Qantas Flying H., VATC Lord Dudley 2YO H., 2d VATC Schillaci S., Gr.3, MVRC Ian McEwen Trophy, L, VATC HDF McNeil S., L, VRC Poseidon S., L, 3d VRC Salinger S., Gr.1, VATC Rubiton S., Gr.3. Sire.

 Humour. Placed in GB. Dam of 7 winners-

HAPPY MORNING (g Danehill) 6 wins-1 at 2-to 1500m, A$220,800, M$1,712,050 in Aust. and Macau, SAJC Breeders' S., Gr.2, Macau Faisalabad H., MVRC Merry Christmas H., Macau Classic Trial, Macau Dresden H., 2d Macau ATV Cup, VATC Rancher S., MVRC Hip Flask H., VRC Winter Championship Heat, 3d VRC Sires' Produce S., Gr.1, Macau Derby, Macau Guineas, 4th MVRC Alister Clark S., Gr.2.

FATAL ATTRACTION (f Zabeel) Winner at 2400m, A$159,350, Western Australian Oaks, Gr.2, 2d WATC Derby, Gr.1, 4th WATC Sheila Gwynne S., L. Dam of-

 Mystic Hour (f Redoute's Choice) 4 wins from 1300m to 2200m, A$103,112, WATC BMW Group Australia H., Westspeed 3YO H. Dam of-

AWAKEN (f Dream Ahead) 2 wins at 1400m, 1800m, A$103,675, in 2016-17, WATC Ascot One Thousand Guineas, L, 3d WATC Lavazza H.

 Hit and Giggle. 2 wins-1 at 2-at 1400m, 1450m, Qld Tatt's RC City Rowers H., VATC Cardinia 2YO H., 2d QTC SSL Spotless H., Osmunda H. Dam of 6 winners-

 Fanfares (f Redoute's Choice) 3 wins at 1200m, 1300m, A$78,450, MRC Imposera H., Vicurban Cup H. Dam of 3 winners-

RAFFLES PEGASUS (g Fusaichi Pegasus) 4 wins-1 at 2-from 1400m to 1700m in Aust. and Malaysia, VRC Anzac Day S., L, 3d Penang TC Moonee Valley Racing Club Trophy, Singapore TC Ghozi Novice S.

 Berlin Tango. Winner at 1200m in Aust. Dam of 2 winners-

EN LAUDER (g Zabeel) 6 wins from 1400m to 2000m, 343,655Rgt., S$7,773 in Malaysia, Selangor TC Piala Emas Sultan Selangor, L, 2d Penang TC Moonee Valley Racing Club Trophy, 3d Singapore TC Initiation P., 4th Penang TC Yang di Pertua Negeri Gold Cup, L.

 Scribbling. Unraced. Dam of 9 winners-

PRINCE OF WAR (c Royal Academy) 6 wins from 1600m to 2000m, A$215,675, S$162,931, 472,880Dhs in Aust., Singapore and U.A.E, STC Tulloch S., Gr.2, Nad al Sheba Green Desert S., Singapore TC Class 1 H.-twice, VRC Flemington Racecourse Rose H., AJC National Servicemen's 50th Jubilee H., 2d Nad al Sheba Dubai City of Gold S., Gr.3, VRC Four 'n Twenty S., L, Nad al Sheba Al Seef S., 3d Nad al Sheba Sahm Stud S., 4th Queensland Guineas, Gr.2, AJC Fernhill H., Gr.3, NSW Tatt's RC Ming Dynasty H., Gr.3, Singapore Derby, L.

PERANA (g Rock of Gibraltar) 2 wins-1 at 2-at 1600m, 1800m, R419,325, Turffontein Victory Moon S., Gr.2, 2d Turffontein Courier Guy H., Racing Express P., Computaform Express P., 3d Turffontein Ernest & Muriel Preddy Memorial ER Associates S., 4th Kenilworth Cape Guineas, Gr.1.

PRINCE ARTHUR (c Danehill) 5 wins from 1400m to 2400m, A$307,500, AJC Australia Day Cup, L, STC Frank Underwood Cup, L, 2d AJC Chairman's H., Gr.2, Carbine Club S., L, 3d Hawkesbury Gold Cup, Gr.3, NSW Tatt's RC Tattersall's Club Cup, L, STC Manion Cup, L. Sire.

 

Race Record: 17 Starts 7-1-4 A$938,209.
Won ATC TJ Smith S., Gr 1 (1200m), Theo Marks H., Gr 2 (1300m), Alpha Flight Services H. (1100m), MVRC Eliza Park Sunline Suite Tour H. (1200m), WATC Perth Racing Silver Members H. (1200m), Ballarat Country Tour of Victoria H. (1200m), Seymour Wales Rural Traders Maiden P. (1009m), 2nd Yarra Glen Contract Control H., 3rd MRC Sir Rupert Clarke S., Gr 1, ATC Sebring S., Gr 3, MRC ESP P.H., MVRC Essendon Mazda H.

(in Australia)

AgeRuns1st2nd3rdEarnings
321-1A$9,367
46211A$83,642
522--A$74,500
672-2A$770,700
Totals:17714A$938,209
At 3 : Seymour RC Wales Rural Traders Maiden P. (1000m)
At 4 : MVRC Eliza Park Sunline Suite Tour H. (1200m)
Ballarat TC Country Tour of Victoria H. (1200m)
At 5 : ATC (Rosehill) Alpha Flight Services H. (1100m)
WATC Perth Racing Silver Members H. (1200m)
At 6 : ATC (Randwick) TJ Smith S., Gr.1 (1200m beating Rain Affair and Hallowell Belle)
ATC (Rosehill) Theo Marks H., Gr.2 (1300m beating Torio's Quest and Fast Clip)
3d MRC Sir Rupert Clarke S., Gr.1 (1400m to Toorak Toff and Pinnacles)
ATC (Rosehill) Sebring S., Gr.3 (1100m to Zaratone and Winter King)

World Thoroughbred Ranking: 115 (in 2012).

REDOUTE'S CHOICE (AUS)
B. 1996
GW 5 wins
f:1605 r:1230 w:946 SW:149
Danehill
B. 1986
GW 4 wins
f:2414 r:2082 w:1630 SW:347
Danzig
B. 1977
Wnr 3 wins
f:1075 r:837 w:658 SW:198
Northern DancerNearctic14
Natalma2
Pas de NomAdmiral's Voyage4
Petitioner7
Razyana
B. 1981
Pld
f:14 r:11 w:9 SW:5
His MajestyRibot4
Flower Bowl4
Spring AdieuBuckpasser1
Natalma2
Shantha's Choice
B. 1992
Wnr 1 win
f:13 r:10 w:10 SW:5
Canny Lad
Br. 1987
GW 8 wins
f:1435 r:1168 w:794 SW:55
BletchinglyBiscay2
Coogee7
Jesmond LassLunchtime7
Beautiful Dreamer14
Dancing Show
B. 1983
Wnr 1 win
f:10 r:8 w:7 SW:2
NijinskyNorthern Dancer2
Flaming Page8
Show LadySir Ivor8
Best in Show8
URGE TO MERGE (AUS)
Br. 1993
Wnr 1 win
f:12 r:9 w:9 SW:2
Last Tycoon
B. 1983
GW 8 wins
f:1590 r:1345 w:924 SW:80
Try My Best
B. 1975
GW 4 wins
f:380 r:253 w:200 SW:30
Northern DancerNearctic14
Natalma2
Sex AppealBuckpasser1
Best in Show8
Mill Princess
B. 1977
Wnr 1 win
f:13 r:12 w:11 SW:5
Mill ReefNever Bend19
Milan Mill22
Irish LassSayajirao3
Scollata8
Princess Tracy
B. 1981
GW 4 wins
f:10 r:9 w:7 SW:5
Ahonoora
Ch. 1975
GW 7 wins
f:463 r:318 w:204 SW:42
LorenzaccioKlairon1
Phoenissa5
Helen NicholsMartial2
Quaker Girl1
Princess Ru
B. 1962
Pld
f:13 r:11 w:7 SW:2
Princely GiftNasrullah9
Blue Gem13
ChiruBig Game6
Tibet8
f: number of foals | r: number that raced | w: number that won | SW: number of stakeswinners

REDOUTE'S CHOICE Champion 3YO Miler in Australia in 1999-2000. Joint Champion 3YO in Aust/NZ in 1999-2000. 5 wins-2 at 2-from 1100m to 1600m, A$1,567,850, VATC Caulfield Guineas, Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1, VATC Blue Diamond S., Gr.1, CF Orr S., Gr.1, Veuve Clicquot S., L, 2d MVRC Australia S., Gr.1, 3d VATC Futurity S., Gr.1, Vic Health Cup, Gr.1, 4th VRC Ascot Vale S., Gr.2. He entered stud in Aust. in 2000. Champion Aust. Sire in 2005-06, 2009-10, 2013-14, second in 2008-09, 2010-11, third in 2004-05, 2006-07, 2011-12. Champion Aust. Sire (AEI) in 2004-05, 2005-06, 2006-07. Champion Aust. Sire of 2YOs in 2004-05, 2005-06. . Sire of 1230 progeny to race, 942 winners (76.0%), earnings of over $137 million, 149 stakes winners, 111 stakes placegetters, inc.




MISS FINLAND (03f, Woodman, Sadler's Wells). Champion 2YO & 3YO Filly in Australia in 2006 & 2007.11 wins-3 at 2-from 1000m to 2500m, A$4,632,775, STC Golden Slipper S., Gr.1, VRC Oaks, Gr.1, VRC Australian Guineas, Gr.1, MRC Thousand Guineas, Gr.1, STC Arrowfield Stud S., Gr.1, MRC Memsie S., Gr.2, Angus Armanasco S., Gr.2, HDF McNeil S., Gr.3, Tranquil Star S., Gr.3, VRC Talindert S., L, MRC Pleach 2YO P., 2d AJC Champagne S., Gr.1, MRC Blue Diamond S., Gr.1, Yalumba S., Gr.1, Underwood S., Gr.1, VRC Edward Manifold S., Gr.2, 3d MRC Futurity S., Gr.1, 4th MVRC WS Cox P., Gr.1, MRC CF Orr S., Gr.1, STC Reisling Slipper Trial S., Gr.2.

LANKAN RUPEE (09g, Stravinsky, Zabeel). Joint Head of the 2014 World Thoroughbred Rankings (Sprint). Horse of the Year & Champion Sprinter in Australia in 2013-14.11 wins to 1200m, A$4,121,510, VRC Newmarket H., Gr.1, ATC TJ Smith S., Gr.1, MRC Oakleigh P., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1, VRC Lightning S., Gr.1, MRC Rubiton S., Gr.2, Kevin Heffernan S., Gr.3, VRC Dilmah Earl Grey S., L, MRC KS Environmental P., MVRC Essendon Mazda 55 Second Challenge Heat H., 2d MVRC AJ Moir S., Gr.1, Ian McEwen S., Gr.2, MRC Bletchingly S., Gr.3, VRC Living Legends H., 3d VRC Darley Classic, Gr.1, MRC Schillaci S., Gr.2, Caulfield Sprint H., Gr.2, Blue Sapphire S., MVRC Essendon Mazda 55 Second Challenge H., 4th VRC Darley Classic, Gr.1.

SAMANTHA MISS (05f, Zabeel, Bold Venture). Champion 3YO Filly in Australia in 2009.7 wins-2 at 2-from 1150m to 2500m, A$1,763,260, VRC Oaks, Gr.1, AJC Champagne S., Gr.1, Flight S., Gr.1, Furious S., Gr.2, STC Tea Rose S., Gr.2, AJC Silver Shadow S., Gr.3, Wattle Grove 2YO H., 2d AJC Sires Produce S., Gr.1, Light Fingers S., Gr.2, 3d MVRC WS Cox P., Gr.1, AJC Sweet Embrace S., Gr.3, 4th STC Magic Night S., Gr.2.

LOTTERIA (01f, Sir Tristram, Zamazaan). 8 wins from 1200m to 1600m, A$1,491,560, AJC Flight S., Gr.1, VRC Myer Classic, Gr.1, AJC Surround S., Gr.2, STC Shannon S., Gr.2, Newcastle JC Spring S., Gr.3, AJC Show County H., L, Kogarah H., 2d MVRC WS Cox P., Gr.1, STC Arrowfield Stud S., Gr.1, NSW Tatt's RC Tramway H., Gr.3, 3d AJC Epsom H., Gr.1, 4th STC Canterbury S., Gr.2.

MAJMU (11f, Hussonet, Smooth Performance). Champion 2YO Filly in South Africa in 2013-14.6 wins-3 at 2-from 1000m to 1600m, R2,325,000, Kenilworth Cape Fillies Guineas, Gr.1, Turffontein Empress Club S., Gr.1, South African Fillies Nursery, Gr.2, Pretty Polly S., Gr.3, Starling S., L, Ruffian S., L, 2d Turffontein Presidents Champions Challenge, Gr.1, 4th Turffontein Johannesburg Spring Fillies & Mares Challenge, Gr.2.

MELITO (06f, Marauding, Prince True). 5 wins-1 at 2-to 1400m, A$1,934,050, AJC TJ Smith S., Gr.1, Qld Tatt's RC Winter S., Gr.1, AJC Furious S., Gr.2, ATC Apollo S., Gr.2, STC Silver Slipper S., Gr.2, 2d MRC Thousand Guineas, Gr.1, BRC Stradbroke H., Gr.1, AJC All Aged S., Gr.1, ATC Queen of the Turf S., Gr.1, BRC BTC Cup, Gr.1, STC Reisling S., Gr.2, Tea Rose S., Gr.2, AJC Silver Shadow S., Gr.3, Widden S., L, 3d BRC Doomben Ten Thousand S., Gr.1, ATC Coolmore Classic, Gr.1, VRC Wakeful S., Gr.2, STC Birthday Card S., Gr.3, 4th AJC Flight S., Gr.1, ATC All Aged S., Gr.1.

WYLIE HALL (09c, Ideal Planet, Sovereign Edition). 6 wins from 1400m to 2450m, R3,694,625, South African Derby, Gr.1, Turffontein Presidents Champions Challenge, Gr.1, Colorado King S., Gr.2, Derby Trial, L, Cape Summer of Champions Pinnacle S., 2d Greyville Durban July H., Gr.1, Turffontein Egoli Mile, Soccer 10 H., 3d Turffontein London News S., Gr.3, 4th Greyville Daily News 2000 S., Gr.1, Turffontein Presidents Champions Challenge, Gr.1, Horse Chestnut S., Gr.1.

GALLICA (05f, Kingmambo, Dictus). 6 wins from 1600m to 2000m, A$1,010,495, MRC Thousand Guineas, Gr.1, SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, VRC Edward Manifold S., Gr.2, AV Kewney S., Gr.2, 2d MRC Angus Armanasco S., Gr.2, 3d STC Storm Queen S., Gr.1.

FASHIONS AFIELD (02f, Wild Again, Bletchingly). Champion 2YO filly in Australia in 2004-05.6 wins-4 at 2-from 1200m to 1600m, A$1,974,110, AJC Sires' Produce S., Gr.1, Flight S., Gr.1, STC Reisling Slipper Trial S., Gr.2, Gold Coast Guineas, L, AJC Meriton Serviced Apartments 2YO H., STC Riverina Charm 2YO H., 2d STC Golden Slipper S., Gr.1, AJC Champagne S., Gr.1, Qld Tatt's RC Winter S., Gr.1, Queensland Guineas, Gr.2, STC Expressway S., Gr.2, Tea Rose S., Gr.2, AJC Silver Shadow S., Gr.3, GCTC Magic Millions 3YO Trophy, L, 3d STC Premiere S., Gr.2, 4th STC Queen of the Turf S., Gr.1, Apollo S., Gr.2, VRC Ascot Vale S., Gr.2, STC Missile S., Gr.3.

KING'S ROSE (07f, Nureyev, Manila). 8 wins-1 at 2-from 1000m to 2000m, NZ$391,390, A$772,100, New Zealand One Thousand Guineas, Gr.1, ARC Royal S., Gr.2, MRC Memsie S., Gr.2, MVRC WH Stocks S., Gr.2, Waikato RC Sir Tristram Fillies Classic, Gr.2, Manawatu RC Eulogy S., Gr.3, Ashburton RC Ray Coupland S., L, 2d MRC Toorak H., Gr.1, VRC Emirates S., Gr.1, Gilgai S., Gr.2, MRC Moonga S., Gr.3, 3d ATC Coolmore Classic, Gr.1, Queen of the Turf S., Gr.1, 4th Hawkes Bay Lowland S., Gr.3.

MUSIR (06c, Encosta de Lago, Mill Reef). Champion 2YO Colt in South Africa in 2008-09. Champion 3YO Miler in UAE in 2010.8 wins-2 at 2-from 1000m to 1900m, £8,608, €270,000, R377,125, HK$1,200,000, 6,978,575Dhs, Greyville Golden Horseshoe S., Gr.1, UAE Derby, Gr.2, Istanbul Topkapi Trophy, Gr.2, Meydan Al Rashidiya S., Gr.2, UAE Two Thousand Guineas, Gr.3, Al Maktoum Challenge Round 1 S., Gr.3, UAE 2000 Guineas Trial S., 2d Meydan Al Maktoum Challenge Round 3 S., Gr.2, Zabeel Mile S., Gr.2, Firebreak S., L, Clairwood Gatecrasher S., 3d HKJC BMW Champions Mile, Gr.1, Newbury Hungerford S., Gr.2, Meydan Burj Nahaar S., Gr.3, 4th Meydan Al Fahidi Fort S., Gr.2.

SNITZEL (02c, Snippets, Storm Bird). 7 wins-4 at 2-to 1200m, A$1,031,550, MRC Oakleigh P., Gr.1, AJC Challenge S., Gr.2, Up & Coming S., Gr.3, STC Skyline S., Gr.3, AJC Breeders' P., L, BTC Tommy Smith Slipper S., L, Wyong RC Strawberry Hill Slipper S., 2d VRC Newmarket H., Gr.1, 3d AJC TJ Smith S., Gr.1, San Domenico S., Gr.3, GCTC Magic Millions 2YO Classic S., L, 4th AJC All-Aged S., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1.

BONARIA (08f, Last Tycoon, Twig Moss). 8 wins-1 at 2-from 1100m to 1600m, A$951,319, VRC Myer Classic, Gr.1, MRC Mannerism S., Gr.3, VRC Schweppervescence Trophy, Gr.3-twice, MRC Sportingbet H., The Age H., VRC Lort Smith Animal Hospital H., 2d VRC Blazer S., Gr.2, MRC Geoffrey Bellmaine S., Gr.3, Ladies Day Vase, Gr.3, 3d MRC Geoffrey Bellmaine S., Gr.3, Vintage Photobooth H., Responsible Gambling Awareness Week H., Race-Tech 2YO H., VRC Peter Rowland Catering H., 4th MVRC Sunline S., Gr.2, VRC Let's Elope S., Gr.2-3 times, MRC WW Cockram S., Gr.3, Summoned S., Gr.3.

ANAMATO (03f, Whiskey Road, Sovereign Edition). 4 wins-1 at 2-from 1500m to 2000m, US$90,000, A$861,850, SAJC Australasian Oaks, Gr.1, Moonee Valley Fillies Oaks Classic, Gr.2, VRC AV Kewney S., Gr.2, SAJC Sires' Produce S., Gr.3, 2d MRC Tranquil Star S., Gr.3, VRC Danehill S., Gr.3, AJC Fernhill H., L, VRC Isca 2YO P., 3d VRC Oaks, Gr.1, Hollywood Park American Oaks, Gr.1, MRC Yalumba S., Gr.1, VRC Wakeful S., Gr.2, Thoroughbred Breeders S., Gr.3, MRC Kevin Hayes S., L, 4th MVRC JRA Cup, L.

PEEPING (11f, Encosta de Lago, Don't Say Halo). 6 wins to 1500m, A$889,535, ATC Coolmore Classic, Gr.1, Golden Pendant, Gr.2, Darby Munro S., L, Fairfield RSL Club H., Anthony Cullen H., 2d ATC PJ Bell S., Gr.3, Triscay S., Gr.3, Fireball S., L, 3d ATC Guy Walter S., Gr.2, Hyland Race Colours H.

HOWARD BE THY NAME (12c, Faltaat, Defensive Play). 5 wins from 1600m to 2500m, A$598,390, South Australian Derby, Gr.1, SAJC Chairman's S., Gr.3, Port Adelaide Guineas, L, 2d Tasmanian Derby, L, MRC Grand Hotel Frankston P., MVRC CRT Whites Rural P., 3d BRC Grand Prix S., Gr.3, 4th BRC Queensland Derby, Gr.1.

ROYAL DESCENT (09f, Kaapstad, Palace Music). 5 wins from 1200m to 2400m, A$2,709,780, Australian Oaks, Gr.1, ATC Warwick S., Gr.2, Adrian Knox S., Gr.3, Australian Turf Club H., Seasons Greetings P., 2d ATC Doncaster H., Gr.1, Epsom H., Gr.1, George Main S., Gr.1-3 times, VRC Turnbull S., Gr.1, ATC Warwick S., Gr.2, Chelmsford S., Gr.2, Toy Show H., Gr.3, Illawarra TC Keith F Nolan Classic, Gr.3, 3d ATC Doncaster H., Gr.1, Queen Elizabeth S., Gr.1, NSW Tatt's RC Chelmsford S., Gr.2, ATC Tramway S., Gr.3, Tab.com.au H., 4th ATC George Ryder S., Gr.1, Surround S., Gr.2, Millie Fox S., Gr.2.

MASTER OF DESIGN (05c, Last Tycoon, Ahonoora). 7 wins to 1300m, A$938,209, ATC TJ Smith S., Gr.1, Theo Marks H., Gr.2, Alpha Flight Services H., MVRC Eliza Park Sunline Suite Tour H., WATC Perth Racing Silver Members H., 3d MRC Sir Rupert Clarke S., Gr.1, ATC Sebring S., Gr.3, MRC ESP P.H., MVRC Essendon Mazda H.

RAFEEF (12c, National Assembly, Mr Eats). 6 wins to 1400m to 2016-17, R1,193,325, Turffontein Computaform Sprint, Gr.1, Hawaii S., Gr.2, Classic Day in April H., Vaal Itsarush.co.za P., 2d Turffontein Wolf Power H., L, Vaal Intercontinental Village Raceday H., 4th Turffontein Horse Chestnut S., Gr.1.

CHEEKY CHOICE (03f, Caerleon, Persian Bold). 4 wins-1 at 2-from 1300m to 1600m, A$625,425, AJC Flight S., Gr.1, STC Tea Rose S., Gr.2, AJC William H Ogilvie 2YO H., NSW Tatt's RC Napoleon Perdis H., 2d STC Queen of the Turf S., Gr.1, Canterbury S., Gr.2, AJC Australian Income Protection 2YO H., STC Escape to the Races 2YO H., Hyland Race Colours 2YO H., 3d MRC Thousand Guineas, Gr.1, 4th AJC Emancipation S., Gr.2.

REDOUTE'S DANCER (03c, El Gran Senor, Condorcet). Top of the 2006-07 NZ 3YO Free H. (1650m+).4 wins from 1800m to 2400m, NZ$480,000, A$87,450, New Zealand Derby, Gr.1, ARC Championship S., Gr.2, AJC Mosman H., 2d AJC Pepsi Max H., AH Beard Toparoa H.

HAMPTON COURT (11c, Broken Vow, Vice Regent). 3 wins-1 at 2-from 1400m to 2000m, A$398,230, ATC Spring Champion S., Gr.1, Dulcify H., L, 2d ATC Australian Turf Club 2YO H., 3d ATC TAB Early Quaddie H., 4th Newcastle JC Spring S., Gr.3.

DARIANA (06f, Last Tycoon, Busted). 3 wins from 1550m to 2400m, A$518,165, Queensland Derby, Gr.1, AJC Frank Packer P., Gr.3, STC Inglis H., 2d MRC Underwood S., Gr.1, 3d BRC Doomben Roses, Gr.3.

ALLEZ WONDER (05f, Military Plume, Jungle Boy). 3 wins at 1600m, 2050m, A$509,263, MRC Toorak H., Gr.1, Illawarra TC Keith F Nolan Classic, L, MVRC Pacific Communications H., 3d VRC Oaks, Gr.1.

EMPIRES CHOICE (03c, Star Way, Sir Tristram). 3 wins from 1500m to 2400m, A$895,075, Queensland Derby, Gr.1, BTC Rough Habit P., Gr.3, 2d STC Pago Pago S., Gr.2, AJC Skyline S., Gr.3, Frank Packer P., Gr.3, STC Golden Rose S., Gr.3, AJC Carbine Club S., L, 3d AJC George Main S., Gr.1, STC Rotary Awareness P.

NADEEM (03c, Sound Reason, Oncidium). Joint top colt on The 2005-06 Australasian 2YO Classification.2 wins at 2, A$747,500, MRC Blue Diamond S., Gr.1, VRC Maribyrnong P., Gr.3, 4th VRC Maribyrnong Trial S., L.

STRATUM (02c, Luskin Star, Vain). Champion 2YO Colt in Australia in 2004-05.2 wins at 2, A$2,244,500, STC Golden Slipper S., Gr.1, Pago Pago S., Gr.2, 2d MVRC Bill Stutt S., Gr.2, NSW Tatt's RC Roman Consul S., Gr.2, VRC Age Classic S., Gr.2, AJC Up & Coming S., Gr.3, STC Skyline S., Gr.3, 3d VRC Newmarket H., Gr.1, Rory's Jester P., Gr.3, 4th AJC San Domenico S., Gr.3.

UNDOUBTEDLY (02c, Don't Say Halo, Manihi). 2 wins at 2, A$765,200, MRC Blue Diamond S., Gr.1, SAJC Queen Adelaide S., L, 3d VRC Ascot Vale S., Gr.2, MVRC Mitchell McKenzie S., L.

ABBEY MARIE (12f, Catrail, Pleasant Colony). 3 wins from 1300m to 2000m, A$374,620, SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, MRC JRA H., Cove Hotel P., 2d MVRC Dato' Tan Chin Nam S., Gr.2, 4th MRC Mannerism S., Gr.3.

GOD'S OWN (02c, Sky Chase, Showdown). Joint Head of The 2005-06 Australasian 3YO Classification.3 wins-1 at 2-at 1200m, 1600m, A$999,500, MRC Caulfield Guineas, Gr.1, AJC Ladies Auxilary 2YO H., STC Mounties H., 2d VRC Lightning S., Gr.1, MRC Guineas Prelude, Gr.3, Schweppervescence Cup, Gr.3, 4th STC Golden Rose S., L.

MUSTAAQEEM (14c, National Assembly, Mr Eats). Champion 2YO Colt in South Africa in 2016-17.2 wins at 2 in 2016-17, R684,375, Turffontein South African Nursery, Gr.1.

ABSOLUTELY (07f, Catrail, Pleasant Colony). Winner at 2400m, A$469,500, Australian Oaks, Gr.1, 2d SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, MVRC Alexandra S., L, 3d Moonee Valley Fillies Classic, Gr.2, SAJC Auraria S., Gr.3.

DOUBTING (02f, Sovereign Red, Baguette). 6 wins-2 at 2-from 1000m to 1600m, A$782,750, VRC AV Kewney S., Gr.2, MRC Blue Diamond Prelude (f), Gr.3, Tranquil Star S., Gr.3, AJC Wiggle H., L, STC Triscay S., L, 2d STC Coolmore Classic, Gr.1, MRC Angus Armanasco S., Gr.2, 3d MRC WW Cockram S., Gr.3, Quezette S., L, Boronia S., L, 4th Qld Tatt's RC Winter S., Gr.1.

ABIDEWITHME (09f, Zabeel, Mellay). 9 wins from 1200m to 2000m to 2016-17, NZ$416,200, A$63,750, BOP RC Tauranga S., Gr.2, Cambridge JC Travis S., Gr.2, Ashburton RC Ray Coupland S., L, WRC Anniversary H., L, MRC Cape Grim Beef P., ARC Augusta Capital H., New Zealand Herald H., Hallmark Yearlings 3YO Mile, 2d Te Aroha JC New Zealand Thoroughbred Breeders' S., Gr.1, Cambridge JC Travis S., Gr.2, ARC Westbury Classic, Gr.3, Sofitel Luxury Hotels S., Gr.3, 3d WRC Thorndon Mile, Gr.1, Te Aroha JC New Zealand Thoroughbred Breeders' S., Gr.1, ARC Blue Bubble Taxis H., 4th Hawkes Bay Makfi Challenge S., Gr.1, Waikato RC Herbie Dyke S., Gr.1, Cal Isuzu S., Gr.2, ARC Westbury Classic, Gr.3.

TICKETS (06c, Success Express, Best Western). 4 wins-2 at 2-to 1500m, A$579,100, STC Pago Pago S., Gr.2, Phar Lap S., Gr.2, AJC Canonbury S., L, VRC Poseidon S., L, 2d AJC Sires Produce S., Gr.1, Champagne S., Gr.1, 4th VRC Coolmore Stud S., Gr.1, AJC Skyline S., Gr.3.

BISHOPS ROCK (01c, Sir Tristram, Kings Lake). 7 wins-1 at 2-from 1000m to 2200m, R719,910, Greyville Astrapak H., Gr.2, Turffontein Colorado King S., Gr.2, Scottsville Michael Roberts H., L, Turffontein Sun City H., 2d Turffontein South African Nursery P., Gr.1, Protea S., Gr.2, 3d Newmarket Sea Cottage S., L.

VAVASOUR (11f, Red Ransom, Last Tycoon). 5 wins from 1600m to 2400m, NZ$260,450, Waikato RC Sir Tristram Fillies Classic, Gr.2, Counties Cup, Gr.3, Waikato Cup, Gr.3, ARC Dunstan Feeds Championship Qualifier H., 2d ARC Royal S., Gr.2, Avondale 2YO Classic, Te Aroha JC Piako Rural Services 2YO H., 3d ARC Soliloquy S., L, 4th ARC Sofitel Luxury Hotels S., Gr.3.

GALAH (08c, Distorted Humor, Southern Appeal). 5 wins-1 at 2-from 1300m to 1600m, A$587,700, BRC QTC Cup, Gr.2, VRC Carbine Club S., Gr.3, MRC Gothic S., L, ATC Wyndham Estate 2YO H., Follow Royal Randwick on Facebook H., 2d VRC Tab.com.au S., Gr.3, ATC Maroubra 2YO H., VRC Momentum Energy Trophy H., 3d MRC Sandown Guineas, Gr.2, ATC Carbine Club S., Gr.3, MRC Moonga S., Gr.3, Sandown S., Gr.3, ATC Festival S., L, 4th VRC Gilgai S., Gr.2.

SISTER MADLY (06f, Bureaucracy, Grosvenor). 4 wins at 1200m, A$680,180, VRC Seppelt Salinger S., Gr.2, ATC Southern Cross S., Gr.3, MRC How Now S., Gr.3, STC Myer H., 2d AJC Flight S., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1, MRC Tristarc S., Gr.2, SAJC Yallambee Classic, Gr.2, AJC Reginald Allen H., L, 3d SAJC Robert Sangster S., Gr.1, STC Sheraco H., L, AJC Victory Vein P., 4th MRC Sir Rupert Clarke S., Gr.1.

DRUMBEATS (05c, Last Tycoon, Imperial Prince). 3 wins at 1400m, 1500m, A$497,225, STC Shannon S., Gr.2, AJC Bill Ritchie H., Gr.3, VRC Hilton S., L, 2d AJC Roman Consul S., Gr.2, MRC Winning Edge Presentations Cup, L, AJC After Party at Fringe Bar H., 3d MVRC Crystal Mile H., Gr.2, STC Theo Marks H., Gr.2, VRC Flying Spur 2YO H., 4th AJC Doncaster H., Gr.1.

TANGO'S DAUGHTER (10f, Anabaa, Gone West). 5 wins-2 at 2-from 1000m to 1600m, A$299,135, SAJC Queen of the South S., Gr.2, HC Nitschke S., L, MRC Hilton Manufacturing H., Equine Haven Racehorse Spelling 2YO P., 3d MRC Weekend Hussler S., L, VRC MSS Security S., L, 4th VRC Matriarch S., Gr.2, MVRC Tesio S., Gr.3, MRC Lord S., L.

MUTAWAAJID (03c, Vain, High Line). 5 wins-2 at 2-to 1400m, £19,454, A$305,250, AJC Royal Sovereign S., Gr.2, STC Hobartville S., Gr.2, NSW Tatt's RC Vili's H., STC Tooheys New 2YO H., 4th Haydock Sprint Cup, Gr.1, AJC Randwick Guineas, Gr.1, Newbury World Trophy, Gr.3.

REKINDLED INTEREST (07g, Rainbow Quest, The Minstrel). 3 wins-1 at 2-from 1000m to 2050m, A$921,300, MVRC Dato' Tan Chin Nam S., Gr.2, AAMI Vase, Gr.2, 2d ATC George Ryder S., Gr.1, VRC Aurie's Star H., Gr.3, MVRC Chandler Macleod S., L, 3d MVRC WS Cox P., Gr.1, VRC LKS Mackinnon S., Gr.1, MVRC Dato' Tan Chin Nam S., Gr.2, 4th MRC Memsie S., Gr.2, MVRC Mitchell McKenzie S., L.

EL DAANA (04f, Sunday Silence, Avenue of Flags). 2 wins-1 at 2-at 1100m, 1600m, A$365,400, VRC Edward Manifold S, Gr.2, SAJC Queen Adelaide S., L, 2d SAJC Schweppervescence S., L, 3d MRC Angus Armanasco S., Gr.2, VRC Matriarch S., Gr.2, 4th South Australian Derby, Gr.1, SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, VRC Myer Classic, Gr.1, MRC Quezette S., L.

INTO THE MIST (11f, Encosta de Lago, Southern Appeal). 5 wins from 1200m to 1600m, A$229,580, SAJC Queen of the South S., Gr.2, Schweppes H., Eddie the Eagle H., William Hill H., 2d MRC Ladies Day Vase, Gr.3, SAJC Laelia S., L, 3d MVRC Adapt Australia H., 4th SAJC Adelaide Guineas, L.

HONORINE (09f, Honour and Glory, Labus). 5 wins-2 at 2-to 1200m, R484,775, Turffontein Camellia S., Gr.2, Clairwood Pinnacle S., Vaal July Day H., Clairwood Soccer 10 H., 2d Turffontein Bauhinia H., L, 3d Greyville Golden Horseshoe S., Gr.1, Pinnacle S., Vaal Computaform Express H., Turffontein Save the Date Sansui Summer Cup P.

VARENNA MISS (06f, Bite the Bullet, Afleet). 5 wins to 1300m, A$365,100, BRC QTC Cup, Gr.2, Act for Kids H., MRC Carlton Draught P., City of Glen Eira H., 2d MRC Hyderabad Race Club S., Gr.3, 3d SCTC Glasshouse H., L, MRC Cendrillon H., 4th BTC Cup, Gr.1, MRC Oakleigh P., Gr.1.

KEBEDE (12f, Hussonet, Mocito Feliz). 4 wins from 1200m to 2000m, A$198,460, BRC The Roses S., Gr.2, Secutor Securities H., 2d BRC Rosie Eccles P., 3d Gold Coast Bracelet, L, 4th SCTC Princess S., L.

GIRL GONE ROCKIN' (08f, Just a Dancer, Beaufort Sea). 4 wins from 1400m to 2050m, A$291,080, VRC Matriarch S., Gr.2, MVRC Melbourne Neonatal Network H., 2d ATC Cornucopia Committee Inc H., MVRC Adapt Australia H., Corporate Interiors Australia H., 3d MRC Sportingbet H.

MUSKET (03c, Riverman, Roberto). 4 wins from 1200m to 1600m, A$308,250, STC Shannon S., Gr.2, AJC Wales Truck Repairs Welter H., National Jockeys Celebration Day H., STC Spring Carnival H., 2d AJC Japan Racing Association P., L, STC Royal Parma S., L, Sky High S., L, 3d STC Fairfield RSL H., Furniture One Group H., 4th Newcastle JC Newmarket H., Gr.3.

HARDHAM (13c, Nureyev, Manila). 3 wins-1 at 2-from 1200m to 2050m to 2017-18, A$437,150, MVRC Alister Clark S., Gr.2, VRC Sofitel Girls' Day Out H., 3d ATC Australian Derby, Gr.1, MRC Vain S., Gr.3.

DOLMABACHE (07f, Zabeel, Vice Regal). 3 wins from 1600m to 2000m, NZ$158,725, A$17,707, Cambridge JC Travis S., Gr.2, 2d Waikato RC International S., Gr.1, ARC Lindauer S., Gr.3, 3d Wellington Cup, Gr.2, MRC 4 Tracks 4 Kids H., 4th Waikato Gold Cup, Gr.3.

AMELIA'S DREAM (05f, St Covet, Cure the Blues). 2 wins at 2, A$148,950, STC Silver Slipper S., Gr.2, De Bortoli Wines 2YO P.

DUELLED (02c, Sir Tristram, Pretendre). Winner at 2050m, A$475,180, MVRC AAMI Vase, Gr.2, 2d Victoria Derby, Gr.1, VRC Talindert S., L, 3d AJC Spring Champion S., Gr.1, STC Gloaming S., Gr.3, QTC Ambassador Travel 2YO H., AJC Quiet Little Drink H., Metcash H.

ROCK MAGIC (09g, Bubble Gum Fellow, Rory's Jester). 14 wins to 1400m to 2016-17, A$1,013,716, WATC Colonel Reeves S., Gr.3, Prince of Wales S., Gr.3, Roma Cup, Gr.3, Belmont Sprint, Gr.3, Beaufine S., L, Farnley S., L, Idyllic Prince S., L, ATC Become an ATC Sponsor H., TAB Number 1 Club H., WATC Paul Quartermaine 60th Birthday H., Perth Racing on Facebook & Twitter H., Tabtouch.com.au H., 2d WATC Colonel Reeves S., Gr.3, HG Bolton Sprint, L, Belmont Newmarket H., L, Westspeed Sprint H., 3d WATC Winterbottom S., Gr.1, Northam S., L, WATC Beaufine S., L, Idyllic Prince S., L, Scenic Blast S., L, ATC Kokoda H., Scone RC Segenhoe Stud H., 4th MVRC William Reid S., Gr.1.

BURGUNDY (08c, Zabeel, Vice Regal). 7 wins from 1200m to 1600m, NZ$214,125, Cambridge Breeders' S., Gr.3, Levin S., L, ARC Mr Tiz Trophy, L, Manawatu RC Flying H., L, North Canterbury RC Canterbury S., L, 3d WRC Telegraph H., Gr.1, ARC Great Northen Guineas, Gr.2, Wellington S., Gr.3.

SHE'S CLEAN (08f, End Sweep, Pleasant Colony). 10 wins to 1400m, A$705,170, Newcastle JC Tibbie S., Gr.3, ATC Triscay S., L, June S., L, SCSI H., Nitto H., Ascend Sales Trophies H., Michael Hansell Signs H., TAB Place Multi H., Tooheys New H., Altona Electrics H., 2d MRC Summoned S., Gr.3, ATC Canterbury BMW 40 Years of M H., VRC Chanteclair H., 3d VRC Lavazza Short Black P., Gr.3-twice, MRC Hockingstuart P., VRC Daniel Maher H., Brian Beattie H., ATC Gosford Quarries P., Hyland Race Colours H., Shufflemaster H., 4th ATC Nivison S., Gr.3, BRC Glenlogan Park S., Gr.3, ATC Festival S., L, BRC Juanmo S., L, Bright Shadow H., L.

STRAWBERRY BOY (08g, Strawberry Road, Bombay Duck). 9 wins from 1300m to 1600m, A$881,050, BRC Lord Mayor's Cup, Gr.3, Wayne Wilson S., L, Hawkesbury RC Ladies Day Cup, L, MRC Chase Hotel H., VRC Secondbite Fresh Food Rescue H., ATC Carnes Hill Marketplace H., NSW Tatt's RC Paul Noble Mile H., 2d MRC Moonga S., Gr.3, Newcastle JC Newmarket H., Gr.3, GCTC Magic Millions Cup, L-twice, 3d ATC Villiers S., Gr.2, Kingston Town S., Gr.3, Colin Stephen H., Gr.3, Festival S., L, Gardenia H., MRC BMW H., ATC TAB Royal Randwick H., 4th MRC Sir Rupert Clarke S., Gr.1, ATC Theo Marks S., Gr.2, Hawkesbury Gold Cup, Gr.3.

BID SPOTTER (05g, Sir Tristram, Diesis). 9 wins from 1500m to 2400m, A$599,345, TRC Hobart Cup, Gr.3, City Tattersalls Club Cup, L, ATC Manion Cup, L, AJC Secret Savings H., BRC Goa Get Noticed H., GJI Data Intelligence H., AJC SCCF K Callander Fellowship H., STC Hyland Race Colours H., 2d STC Frank Underwood Cup, L, BRC Rochele Painting H., 3d AJC Australia Day Cup, L, Breeders' P., L, GCTC Magic Millions Stayers Cup.

DYSTOPIA (06f, Luskin Star, Vain). 7 wins to 1300m, A$642,230, VRC GH Mumm S., Gr.3, ATC Triscay S., L, Toy Show H., L, Schweppes H., AJC Numberoneclub.com.au H., ATC Union Hotel H., STC Freeway Hotel Super TAB H., 2d ATC Premiere S., Gr.2, VRC GH Mumm S., L, AJC Order Your Christmas Fare H., Sharp H., ATC Blackwoods Galmet H., Vinery Stud H., Chifley Financial Services H., STC TAB Number 1 Club H., Inglis BC3 Future Stars Sale H., 3d ATC Theo Marks H., Gr.2, BRC Bright Shadow H., L, MRC Kevin Hayes S., L, STC Myer H., 4th ATC Galaxy H., Gr.1, Sapphire S., Gr.2, VRC GH Mumm S., L.

His sire sons include Snitzel (68), Not a Single Doubt (44), Stratum (34), Nadeem (13), Beneteau (10), Fast 'n' Famous (9), Bradbury's Luck (9), God's Own (8), Lucky Unicorn (5), Al Samer, Coats Choice, Time Thief, Duelled, Mutawaajid, Patronize, Burgundy, Musket, Elzaam, Delightful Choice, Mearas, etc.

REGALLY BRED SON OF REDOUTES CHOICE

Stud Comments

Master Of Design is a regally-bred son of Redoute's Choice from a sister to Champion South African filly Tracy's Element, the dam of Australian Horse of the Year Typhoon Tracy.

"He's an emerging sire and is getting right among the winners. Now we're looking ahead for some stakes wins next season," Greta West studmaster Laurie McCarthy said.

He is a Top 10 second-season sire in Australia by individual winners with 22 winners of 30 races this season while his offshore winners include A Star Of Patch (Hong Kong) and Creative Genius (NZ) who has also been stakes-placed at Ellerslie.