Hampton Court (AUS)

2017 Stud Fee - $6,600 Inc GST

Sire:
Redoute's Choice (AUS) 1996
Dam:
Roses 'n' Wine (CAN) 2005
Dam Sire:
Broken Vow (USA) 1997
DOB:
10 September 2011
Height:
16 hh
Year Entered Stud:
2015
Standing At:
Spendthrift Australia
Location:
Romsey 3434 VIC, Australia
Live foal guarantee:
Yes - conditions apply

Race Fields Update:

Currently Hampton Court has no upcoming runners either today or tomorrow

Australia

 

New Zealand

 



 

 

HAMPTON COURT
Bay horse       Foaled 2011 
 

REDOUTE'S CHOICE Danehill (USA)DanzigNorthern Dancer
RazyanaHis Majesty
Shantha's ChoiceCanny LadBletchingly
Dancing Show (USA)Nijinsky
ROSES 'N' WINE (CAN)
    2005
Broken VowUnbridledFappiano
Wedding VowNijinsky
Regent's FancyVice RegentNorthern Dancer
Noble FancyVaguely Noble

REDOUTE'S CHOICE (AUS) (Bay 1996-Stud 2000). 5 wins-2 at 2, MVRC Manikato S., Gr.1. Champion Aust. Sire 3 times Sire of 1249 rnrs, 951 wnrs, 151 SW, inc. Miss Finland (STC Golden Slipper S., Gr.1), Redoute's Dancer, Stratum, Lankan Rupee, Samantha Miss, Majmu, Fashions Afield, Musir, Nadeem, Mustaaqeem, God's Own, Lotteria, Melito, Wylie Hall, Gallica, King's Rose, Snitzel, Bonaria, Anamato, Howard be Thy Name, Peeping, Royal Descent, Rafeef, etc.

 

1st dam

ROSES 'N' WINE (CAN), by Broken Vow. 4 wins-1 at 2-at 7f, 8½f, US$336,180, Woodbine Algoma S., L, Allowance, 2d Woodbine Wonder Where S., L, Hill 'n' Dale S., L, Carotene S., L, 3d Woodbine Maple Leaf S., L, 4th Woodbine Ontario Lassie S., L. Half-sister to BYZANTINE, PETE'S FANCY (dam of TRES BORRACHOS, CHINGLISH). Dam of 4 named foals, all winners-

HAMPTON COURT (c by Redoute's Choice) 3 wins. See below.

 Mutamayel (g by Snitzel) 2 wins at 1400m, 1500m in 2017-18, MRC Dream Thoroughbreds H., 3d VRC AAMI Victoria Derby Trial P.

 Coonawarra (g by Snitzel) Winner at 1400m in 2016-17, 2d ATC TAB H.

 Lucky Fish (g by Exceed and Excel) Winner at 1100m, A$96,385, 2d ATC Cellarbrations H., McGrath Estate Agents H., Hyland Race Colours H., 3d ATC Tab.com.au H., Vawdrey Trailers H.

 

2nd dam

REGENT'S FANCY, by Vice Regent. 4 wins-2 at 2-from 6f to 8½f, 4th Woodbine La Prevoyante S., L. Three-quarter-sister to Katsura (dam of RAMBUSHKA), Glamourous Dancer, half-sister to Russian Noble. Dam of 12 foals, all raced, 7 winners, inc:-

PETE'S FANCY (f Peteski) 10 wins from 5f to 8½f, US$405,586, Fort Erie Matchmaker S., L, Gulfstream Park Allowance 4YO+m, Woodbine Allowance-twice, 2d Woodbine Algoma S., L, 3d Woodbine Royal North H., Gr.3, 4th Woodbine Seaway S., L. Dam of 6 winners-

TRES BORRACHOS (g Ecton Park) 5 wins-1 at 2-from 1m to 9f, US$1,046,233, Del Mar San Diego H., Gr.2, Hollywood Park Swaps S., Gr.2, Santa Anita Allowance, 2d Hollywood Gold Cup, Gr.1, Santa Anita San Pasqual S., Gr.2, Hollywood Park Affirmed H., Gr.3, Native Diver H., Gr.3, Santa Anita Big Bear H., L, 3d Breeders' Cup Dirt Mile S., Gr.1, Oaklawn Park Arkansas Derby, Gr.2, Bay Meadows El Camino Real Derby, Gr.3, Santa Anita Santana Mile S., L, 4th Hollywood Gold Cup, Gr.1, Hollywood Park Triple Bend H., Gr.1, Mervyn Leroy H., Gr.2, Santa Anita San Pasqual S., Gr.2, Fair Grounds Mineshaft H., Gr.3, Hollywood Park Native Diver H., Gr.3, Del Mar Harry F Brubaker S., L, Golden Gate California Derby, L.

CHINGLISH (g War Front) 5 wins from 1m to 8½f, Pimlico James W Murphy S., L.

BYZANTINE (f Quiet American) 8 wins from 7f to 9f, US$565,590, Woodbine River Memories H., L-twice, Allowance, 3d Woodbine Nassau S., Gr.2, Dance Smartly H., Gr.3, Belle Geste S., L, Halton S., L, 4th Woodbine Belle Geste S., L, Flaming Page S., L. Producer.

ROSES 'N' WINE (f Broken Vow) 4 wins. See above.

 

3rd dam

NOBLE FANCY, by Vaguely Noble. Winner at 1m in U.S.A. Sister to TRILLIONAIRE (dam of LOCK'S DREAM), half-sister to SOLAR CURRENT,  Amata (dam of BLUEGRASS PRINCE),  Ameridouble (dam of TRIPLE TIPPLE, PALE PURPLE, TAPSTRESS). Dam of 12 foals, 10 to race, 8 winners, inc:-

Katsura (f Northern Dancer) 2 wins-1 at 2-at 7f, 1½m, Curragh October H., Leopardstown Torquay P.H., 2d Curragh Brownstown S., Gr.3, 3d Leopardstown Silken Glider S., Gr.3, Phoenix Park Mulhuddart H., L, Azalea S., L. Dam of 9 winners-

RAMBUSHKA (f Roberto) 3 wins-1 at 2-at 7f, 1¼m in GB and U.S.A, Newcastle Virginia S., L, Newmarket Balaton Lodge S., 2d Newmarket Pretty Polly S., L. Dam of 7 winners-

 Tugela. Raced twice. Dam of 6 winners-

MAKYBE DIVA (f Desert King) Australian Horse of the Year twice. Champion stayer in Australia in 2003-04 & 2005-06. Champion middle distance horse in Australia in 2005-06. Head of The 2005-06 Australasian 4YO+ Classification. 15 wins from 1400m to 3200m, A$14,526,685, MVRC WS Cox P., Gr.1, VRC Melbourne Cup, Gr.1-3 times, Australian Cup, Gr.1, 2000m-in track record time, STC BMW S., Gr.1, AJC Sydney Cup, Gr.1, MRC Memsie S., Gr.2, VRC Turnbull S., Gr.2, Queen Elizabeth S., Gr.2, 2d MRC Caulfield Cup, Gr.1, St George S., Gr.2, MVRC John F Feehan S., Gr.2-twice, 3d STC BMW S., Gr.1, Ranvet Rawson S., Gr.1, MRC TS Carlyon Cup, Gr.3. Producer.

MUSKET (c Redoute's Choice) 4 wins from 1200m to 1600m, A$308,250, STC Shannon S., Gr.2, AJC Wales Truck Repairs Welter H., National Jockeys Celebration Day H., STC Spring Carnival H., 2d AJC Japan Racing Association P., L, STC Royal Parma S., L, Sky High S., L, 3d STC Fairfield RSL H., Furniture One Group H., 4th Newcastle JC Newmarket H., Gr.3. Sire.

VALKYRIE DIVA (f Jade Robbery) 8 wins from 1200m to 1700m, A$208,275, MVRC Tesio S., Gr.3, MRC Shirley Evans H., Solution H., Chatham H., VRC Sunny Lane H., 4th VRC Matriarch S., Gr.2. Dam of 4 winners-

C'EST BEAU LA VIE (f Bernardini) 5 wins from 1000m to 1600m, A$244,100, to 2016-17, SAJC Laelia S., L, Oakbank RC Harcourt Adelaide Hills H., 2d SAJC Schweppervescence S., Gr.3, 3d SAJC Schweppes Oaks, Gr.1.

WALES (c Redoute's Choice) 4 wins-1 at 2-from 1200m to 2050m, A$217,110, to 2016-17, MRC Redoute's Choice S., L, Catanach's Jewellers H., MVRC Campolina H., 2d Ballarat Cup, L.

LA AMISTAD (f Redoute's Choice) 6 wins from 2100m to 3200m, A$337,240, ATC WJ McKell Cup, L, VRC Andrew Ramsden S., L, 2d ATC City Tattersalls Club Cup, L, 3d VRC Lexus S., Gr.3.

Arokat (c Caro) Winner at 2, 2d Doncaster Champagne S., Gr.2, 3d Chester Dee S., L.

River Foyle (g Irish River) 11 wins at 2100m, 2200m in Denmark and Sweden, 3d Danish Jockey Club Cup, L, Hamburg Moet et Chandon Cup, L, Fyns Fyenslob.

Katsina (f Cox's Ridge) Winner at 2, Newmarket Balaton Lodge 2YO Fillies' S., 2d Newbury Fillies Trial S., L, 3d Newmarket Pretty Polly S., L. Dam of 3 winners-

HALLAND PARK GIRL (f Primo Dominie) Champion 2YO Filly in GB in 1999. 5 wins at 2, £127,793, Doncaster S., L, Curragh Tattersalls Breeders S., 2d Nottingham Kilvington S., L. Producer.

 Ranales. Winner at 1m in U.S.A. Dam of 2 winners-

 Fame at Last. Winner at 2, Doncaster October 2YO S., 4th Cheshire Oaks, L. Dam of 9 winners-

FAMOUS NAME (c Dansili) Champion Older Male Miler in Ireland in 2009. 21 wins-1 at 2-from 6f to 1¼m, £8,608, €1,496,627, US$388, Curragh Royal Whip S., Gr.2, 2d Chantilly Prix du Jockey Club, Gr.1, Prix du Moulin de Longchamp, Gr.1, Curragh Tattersalls Gold Cup, Gr.1-twice, Munich Grosser Dallmayr Preis, Gr.1, 3d Leopardstown Irish Champion S., Gr.1, Curragh Tattersalls Gold Cup, Gr.1, Longchamp Prix Dollar, Gr.2, Prix Daniel Wildenstein, Gr.2, Sandown Mile S., Gr.2. Sire.

RENOWN (g Champs Elysees) 7 wins from 1¼m to 1½m, €6,210, US$254,391, to 2017 in Ireland and U.S.A, Keeneland Sycamore S., Gr.3, Laurel Turf Cup, L, Delaware Park Cape Henlopen S., L, Great Meadows Secretariat S., 3d Laurel Turf Cup, L, Saratoga John's Call S., L.

BIG BREAK (f Dansili) 3 wins-2 at 2-at 7f, 7½f, €119,915, Leopardstown Killavullan S., Gr.3, Tipperary Concorde S., Gr.3, Leopardstown Irish Stallion Farms 2YO Fillies S., 2d Tipperary Concorde S., Gr.3, Leopardstown Knockaire S., L, 4th Irish One Thousand Guineas, Gr.1.

DISCIPLINE (f Dansili) 2 wins at 7f, 1¼m, Naas Oaks Trial, L, 2d Gowran Park Victor McCalmont Memorial S., L.

ZAMINAST (f Zamindar) 2 wins-1 at 2-at 7f, 1¼m, Leopardstown Trigo S., L, 2d Gowran Park Denny Cordell Lavarack S., Gr.3.

Glamourous Dancer (f Northern Dancer) 4 wins-1 at 2-from 5f to 8½f, 2d Greenwood Maple Leaf S., L, 3d Greenwood Tattling H., L, Woodbine Wonder Where S., L, 4th Ontario Damsel S., L, Greenwood Jacques Cartier S., L.

Russian Noble (c Nijinsky) Winner at 1½m, 2d Haydock Old Newton Cup H., L. Sire.

 

Race Record: 15 Starts 3-1-1 A$398,230.
Won ATC Spring Champion S., Gr 1 (2000m), Dulcify H., L (1600m), Newcastle Tal Beaumont 2YO H. (1400m), 2nd ATC Australian Turf Club 2YO Maiden H., 3rd ATC TAB Early Quaddie H., 4th Newcastle Spring S., Gr 3

(in Australia)

AgeRuns1st2nd3rdEarnings
2411-A$40,630
3112-1A$357,600
Totals:15311A$398,230
At 2 : Newcastle JC Tal Beaumont 2YO H. (1400m)
At 3 : ATC (Randwick) Spring Champion S., Gr.1 (2000m beating First Seal and Sweynesse)
Dulcify H., L (1600m beating Duccio and Bachman)
4th Newcastle JC Spring S., Gr.3 (1600m)

World Thoroughbred Ranking: 115 (in 2014).

REDOUTE'S CHOICE (AUS)
B. 1996
GW 5 wins
f:1625 r:1250 w:957 SW:152
Danehill
B. 1986
GW 4 wins
f:2414 r:2082 w:1630 SW:347
Danzig
B. 1977
Wnr 3 wins
f:1075 r:837 w:658 SW:198
Northern DancerNearctic14
Natalma2
Pas de NomAdmiral's Voyage4
Petitioner7
Razyana
B. 1981
Pld
f:14 r:11 w:9 SW:5
His MajestyRibot4
Flower Bowl4
Spring AdieuBuckpasser1
Natalma2
Shantha's Choice
B. 1992
Wnr 1 win
f:13 r:10 w:10 SW:5
Canny Lad
Br. 1987
GW 8 wins
f:1435 r:1168 w:794 SW:55
BletchinglyBiscay2
Coogee7
Jesmond LassLunchtime7
Beautiful Dreamer14
Dancing Show
B. 1983
Wnr 1 win
f:10 r:8 w:7 SW:2
NijinskyNorthern Dancer2
Flaming Page8
Show LadySir Ivor8
Best in Show8
ROSES 'N' WINE (CAN)
Ch. 2005
SW 4 wins
f:4 r:4 w:4 SW:1
Broken Vow
B. 1997
GW 9 wins
f:1102 r:931 w:722 SW:66
Unbridled
B. 1987
GW 8 wins
f:566 r:416 w:272 SW:48
FappianoMr. Prospector13
Killaloe16
Gana FacilLe Fabuleux13
Charedi1
Wedding Vow
B. 1988
Wnr 1 win
f:8 r:7 w:6 SW:2
NijinskyNorthern Dancer2
Flaming Page8
Wedding PictureBlushing Groom22
Strike a PoseAM29
Regent's Fancy
B. 1987
Wnr 4 wins
f:12 r:12 w:7 SW:3
Vice Regent
Ch. 1967
Wnr 2 wins
f:672 r:566 w:458 SW:103
Northern DancerNearctic14
Natalma2
Victoria ReginaMenetrier15
Victoriana10
Noble Fancy
B. 1971
Wnr 1 win
f:12 r:10 w:8
Vaguely NobleVienna14
Noble Lassie1
Amerigo's FancyAmerigo1
Doctor's Fancy9
f: number of foals | r: number that raced | w: number that won | SW: number of stakeswinners

REDOUTE'S CHOICE Champion 3YO Miler in Australia in 1999-2000. Joint Champion 3YO in Aust/NZ in 1999-2000. 5 wins-2 at 2-from 1100m to 1600m, A$1,567,850, VATC Caulfield Guineas, Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1, VATC Blue Diamond S., Gr.1, CF Orr S., Gr.1, Veuve Clicquot S., L, 2d MVRC Australia S., Gr.1, 3d VATC Futurity S., Gr.1, Vic Health Cup, Gr.1, 4th VRC Ascot Vale S., Gr.2. He entered stud in Aust. in 2000. Champion Aust. Sire in 2005-06, 2009-10, 2013-14, second in 2008-09, 2010-11, third in 2004-05, 2006-07, 2011-12. Champion Aust. Sire (AEI) in 2004-05, 2005-06, 2006-07. Champion Aust. Sire of 2YOs in 2004-05, 2005-06. . Sire of 1250 progeny to race, 953 winners (76.0%), earnings of over $137 million, 152 stakes winners, 111 stakes placegetters, inc.




MISS FINLAND (03f, Woodman, Sadler's Wells). Champion 2YO & 3YO Filly in Australia in 2006 & 2007.11 wins-3 at 2-from 1000m to 2500m, A$4,632,775, STC Golden Slipper S., Gr.1, VRC Oaks, Gr.1, VRC Australian Guineas, Gr.1, MRC Thousand Guineas, Gr.1, STC Arrowfield Stud S., Gr.1, MRC Memsie S., Gr.2, Angus Armanasco S., Gr.2, HDF McNeil S., Gr.3, Tranquil Star S., Gr.3, VRC Talindert S., L, MRC Pleach 2YO P., 2d AJC Champagne S., Gr.1, MRC Blue Diamond S., Gr.1, Yalumba S., Gr.1, Underwood S., Gr.1, VRC Edward Manifold S., Gr.2, 3d MRC Futurity S., Gr.1, 4th MVRC WS Cox P., Gr.1, MRC CF Orr S., Gr.1, STC Reisling Slipper Trial S., Gr.2.

LANKAN RUPEE (09g, Stravinsky, Zabeel). Joint Head of the 2014 World Thoroughbred Rankings (Sprint). Horse of the Year & Champion Sprinter in Australia in 2013-14.11 wins to 1200m, A$4,129,510, VRC Newmarket H., Gr.1, ATC TJ Smith S., Gr.1, MRC Oakleigh P., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1, VRC Lightning S., Gr.1, MRC Rubiton S., Gr.2, Kevin Heffernan S., Gr.3, VRC Dilmah Earl Grey S., L, MRC KS Environmental P., MVRC Essendon Mazda 55 Second Challenge Heat H., 2d MVRC AJ Moir S., Gr.1, Ian McEwen S., Gr.2, MRC Bletchingly S., Gr.3, VRC Living Legends H., 3d VRC Darley Classic, Gr.1, MRC Schillaci S., Gr.2, Caulfield Sprint H., Gr.2, Blue Sapphire S., MVRC Essendon Mazda 55 Second Challenge H., 4th VRC Darley Classic, Gr.1.

SAMANTHA MISS (05f, Zabeel, Bold Venture). Champion 3YO Filly in Australia in 2009.7 wins-2 at 2-from 1150m to 2500m, A$1,763,260, VRC Oaks, Gr.1, AJC Champagne S., Gr.1, Flight S., Gr.1, Furious S., Gr.2, STC Tea Rose S., Gr.2, AJC Silver Shadow S., Gr.3, Wattle Grove 2YO H., 2d AJC Sires Produce S., Gr.1, Light Fingers S., Gr.2, 3d MVRC WS Cox P., Gr.1, AJC Sweet Embrace S., Gr.3, 4th STC Magic Night S., Gr.2.

LOTTERIA (01f, Sir Tristram, Zamazaan). 8 wins from 1200m to 1600m, A$1,491,560, AJC Flight S., Gr.1, VRC Myer Classic, Gr.1, AJC Surround S., Gr.2, STC Shannon S., Gr.2, Newcastle JC Spring S., Gr.3, AJC Show County H., L, Kogarah H., 2d MVRC WS Cox P., Gr.1, STC Arrowfield Stud S., Gr.1, NSW Tatt's RC Tramway H., Gr.3, 3d AJC Epsom H., Gr.1, 4th STC Canterbury S., Gr.2.

MAJMU (11f, Hussonet, Smooth Performance). Champion 2YO Filly in South Africa in 2013-14.6 wins-3 at 2-from 1000m to 1600m, R2,325,000, Kenilworth Cape Fillies Guineas, Gr.1, Turffontein Empress Club S., Gr.1, South African Fillies Nursery, Gr.2, Pretty Polly S., Gr.3, Starling S., L, Ruffian S., L, 2d Turffontein Presidents Champions Challenge, Gr.1, 4th Turffontein Johannesburg Spring Fillies & Mares Challenge, Gr.2.

MELITO (06f, Marauding, Prince True). 5 wins-1 at 2-to 1400m, A$1,934,050, AJC TJ Smith S., Gr.1, Qld Tatt's RC Winter S., Gr.1, AJC Furious S., Gr.2, ATC Apollo S., Gr.2, STC Silver Slipper S., Gr.2, 2d MRC Thousand Guineas, Gr.1, BRC Stradbroke H., Gr.1, AJC All Aged S., Gr.1, ATC Queen of the Turf S., Gr.1, BRC BTC Cup, Gr.1, STC Reisling S., Gr.2, Tea Rose S., Gr.2, AJC Silver Shadow S., Gr.3, Widden S., L, 3d BRC Doomben Ten Thousand S., Gr.1, ATC Coolmore Classic, Gr.1, VRC Wakeful S., Gr.2, STC Birthday Card S., Gr.3, 4th AJC Flight S., Gr.1, ATC All Aged S., Gr.1.

WYLIE HALL (09c, Ideal Planet, Sovereign Edition). 6 wins from 1400m to 2450m, R3,694,625, South African Derby, Gr.1, Turffontein Presidents Champions Challenge, Gr.1, Colorado King S., Gr.2, Derby Trial, L, Cape Summer of Champions Pinnacle S., 2d Greyville Durban July H., Gr.1, Turffontein Egoli Mile, Soccer 10 H., 3d Turffontein London News S., Gr.3, 4th Greyville Daily News 2000 S., Gr.1, Turffontein Presidents Champions Challenge, Gr.1, Horse Chestnut S., Gr.1.

GALLICA (05f, Kingmambo, Dictus). 6 wins from 1600m to 2000m, A$1,010,495, MRC Thousand Guineas, Gr.1, SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, VRC Edward Manifold S., Gr.2, AV Kewney S., Gr.2, 2d MRC Angus Armanasco S., Gr.2, 3d STC Storm Queen S., Gr.1.

FASHIONS AFIELD (02f, Wild Again, Bletchingly). Champion 2YO filly in Australia in 2004-05.6 wins-4 at 2-from 1200m to 1600m, A$1,974,110, AJC Sires' Produce S., Gr.1, Flight S., Gr.1, STC Reisling Slipper Trial S., Gr.2, Gold Coast Guineas, L, AJC Meriton Serviced Apartments 2YO H., STC Riverina Charm 2YO H., 2d STC Golden Slipper S., Gr.1, AJC Champagne S., Gr.1, Qld Tatt's RC Winter S., Gr.1, Queensland Guineas, Gr.2, STC Expressway S., Gr.2, Tea Rose S., Gr.2, AJC Silver Shadow S., Gr.3, GCTC Magic Millions 3YO Trophy, L, 3d STC Premiere S., Gr.2, 4th STC Queen of the Turf S., Gr.1, Apollo S., Gr.2, VRC Ascot Vale S., Gr.2, STC Missile S., Gr.3.

KING'S ROSE (07f, Nureyev, Manila). 8 wins-1 at 2-from 1000m to 2000m, NZ$391,390, A$772,100, New Zealand One Thousand Guineas, Gr.1, ARC Royal S., Gr.2, MRC Memsie S., Gr.2, MVRC WH Stocks S., Gr.2, Waikato RC Sir Tristram Fillies Classic, Gr.2, Manawatu RC Eulogy S., Gr.3, Ashburton RC Ray Coupland S., L, 2d MRC Toorak H., Gr.1, VRC Emirates S., Gr.1, Gilgai S., Gr.2, MRC Moonga S., Gr.3, 3d ATC Coolmore Classic, Gr.1, Queen of the Turf S., Gr.1, 4th Hawkes Bay Lowland S., Gr.3.

MUSIR (06c, Encosta de Lago, Mill Reef). Champion 2YO Colt in South Africa in 2008-09. Champion 3YO Miler in UAE in 2010.8 wins-2 at 2-from 1000m to 1900m, £8,608, €270,000, R377,125, HK$1,200,000, 6,978,575Dhs, Greyville Golden Horseshoe S., Gr.1, UAE Derby, Gr.2, Istanbul Topkapi Trophy, Gr.2, Meydan Al Rashidiya S., Gr.2, UAE Two Thousand Guineas, Gr.3, Al Maktoum Challenge Round 1 S., Gr.3, UAE 2000 Guineas Trial S., 2d Meydan Al Maktoum Challenge Round 3 S., Gr.2, Zabeel Mile S., Gr.2, Firebreak S., L, Clairwood Gatecrasher S., 3d HKJC BMW Champions Mile, Gr.1, Newbury Hungerford S., Gr.2, Meydan Burj Nahaar S., Gr.3, 4th Meydan Al Fahidi Fort S., Gr.2.

SNITZEL (02c, Snippets, Storm Bird). 7 wins-4 at 2-to 1200m, A$1,031,550, MRC Oakleigh P., Gr.1, AJC Challenge S., Gr.2, Up & Coming S., Gr.3, STC Skyline S., Gr.3, AJC Breeders' P., L, BTC Tommy Smith Slipper S., L, Wyong RC Strawberry Hill Slipper S., 2d VRC Newmarket H., Gr.1, 3d AJC TJ Smith S., Gr.1, San Domenico S., Gr.3, GCTC Magic Millions 2YO Classic S., L, 4th AJC All-Aged S., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1.

BONARIA (08f, Last Tycoon, Twig Moss). 8 wins-1 at 2-from 1100m to 1600m, A$951,319, VRC Myer Classic, Gr.1, MRC Mannerism S., Gr.3, VRC Schweppervescence Trophy, Gr.3-twice, MRC Sportingbet H., The Age H., VRC Lort Smith Animal Hospital H., 2d VRC Blazer S., Gr.2, MRC Geoffrey Bellmaine S., Gr.3, Ladies Day Vase, Gr.3, 3d MRC Geoffrey Bellmaine S., Gr.3, Vintage Photobooth H., Responsible Gambling Awareness Week H., Race-Tech 2YO H., VRC Peter Rowland Catering H., 4th MVRC Sunline S., Gr.2, VRC Let's Elope S., Gr.2-3 times, MRC WW Cockram S., Gr.3, Summoned S., Gr.3.

ANAMATO (03f, Whiskey Road, Sovereign Edition). 4 wins-1 at 2-from 1500m to 2000m, US$90,000, A$861,850, SAJC Australasian Oaks, Gr.1, Moonee Valley Fillies Oaks Classic, Gr.2, VRC AV Kewney S., Gr.2, SAJC Sires' Produce S., Gr.3, 2d MRC Tranquil Star S., Gr.3, VRC Danehill S., Gr.3, AJC Fernhill H., L, VRC Isca 2YO P., 3d VRC Oaks, Gr.1, Hollywood Park American Oaks, Gr.1, MRC Yalumba S., Gr.1, VRC Wakeful S., Gr.2, Thoroughbred Breeders S., Gr.3, MRC Kevin Hayes S., L, 4th MVRC JRA Cup, L.

PEEPING (11f, Encosta de Lago, Don't Say Halo). 6 wins to 1500m, A$889,535, ATC Coolmore Classic, Gr.1, Golden Pendant, Gr.2, Darby Munro S., L, Fairfield RSL Club H., Anthony Cullen H., 2d ATC PJ Bell S., Gr.3, Triscay S., Gr.3, Fireball S., L, 3d ATC Guy Walter S., Gr.2, Hyland Race Colours H.

HOWARD BE THY NAME (12c, Faltaat, Defensive Play). 5 wins from 1600m to 2500m, A$600,790, South Australian Derby, Gr.1, SAJC Chairman's S., Gr.3, Port Adelaide Guineas, L, 2d Tasmanian Derby, L, MRC Grand Hotel Frankston P., MVRC CRT Whites Rural P., 3d BRC Grand Prix S., Gr.3, 4th BRC Queensland Derby, Gr.1.

ROYAL DESCENT (09f, Kaapstad, Palace Music). 5 wins from 1200m to 2400m, A$2,709,780, Australian Oaks, Gr.1, ATC Warwick S., Gr.2, Adrian Knox S., Gr.3, Australian Turf Club H., Seasons Greetings P., 2d ATC Doncaster H., Gr.1, Epsom H., Gr.1, George Main S., Gr.1-3 times, VRC Turnbull S., Gr.1, ATC Warwick S., Gr.2, Chelmsford S., Gr.2, Toy Show H., Gr.3, Illawarra TC Keith F Nolan Classic, Gr.3, 3d ATC Doncaster H., Gr.1, Queen Elizabeth S., Gr.1, NSW Tatt's RC Chelmsford S., Gr.2, ATC Tramway S., Gr.3, Tab.com.au H., 4th ATC George Ryder S., Gr.1, Surround S., Gr.2, Millie Fox S., Gr.2.

MASTER OF DESIGN (05c, Last Tycoon, Ahonoora). 7 wins to 1300m, A$938,209, ATC TJ Smith S., Gr.1, Theo Marks H., Gr.2, Alpha Flight Services H., MVRC Eliza Park Sunline Suite Tour H., WATC Perth Racing Silver Members H., 3d MRC Sir Rupert Clarke S., Gr.1, ATC Sebring S., Gr.3, MRC ESP P.H., MVRC Essendon Mazda H.

RAFEEF (12c, National Assembly, Mr Eats). 6 wins to 1400m to 2016-17, R1,193,325, Turffontein Computaform Sprint, Gr.1, Hawaii S., Gr.2, Classic Day in April H., Vaal Itsarush.co.za P., 2d Turffontein Wolf Power H., L, Vaal Intercontinental Village Raceday H., 4th Turffontein Horse Chestnut S., Gr.1.

CHEEKY CHOICE (03f, Caerleon, Persian Bold). 4 wins-1 at 2-from 1300m to 1600m, A$625,425, AJC Flight S., Gr.1, STC Tea Rose S., Gr.2, AJC William H Ogilvie 2YO H., NSW Tatt's RC Napoleon Perdis H., 2d STC Queen of the Turf S., Gr.1, Canterbury S., Gr.2, AJC Australian Income Protection 2YO H., STC Escape to the Races 2YO H., Hyland Race Colours 2YO H., 3d MRC Thousand Guineas, Gr.1, 4th AJC Emancipation S., Gr.2.

REDOUTE'S DANCER (03c, El Gran Senor, Condorcet). Top of the 2006-07 NZ 3YO Free H. (1650m+).4 wins from 1800m to 2400m, NZ$480,000, A$87,450, New Zealand Derby, Gr.1, ARC Championship S., Gr.2, AJC Mosman H., 2d AJC Pepsi Max H., AH Beard Toparoa H.

HAMPTON COURT (11c, Broken Vow, Vice Regent). 3 wins-1 at 2-from 1400m to 2000m, A$398,230, ATC Spring Champion S., Gr.1, Dulcify H., L, 2d ATC Australian Turf Club 2YO H., 3d ATC TAB Early Quaddie H., 4th Newcastle JC Spring S., Gr.3.

DARIANA (06f, Last Tycoon, Busted). 3 wins from 1550m to 2400m, A$518,165, Queensland Derby, Gr.1, AJC Frank Packer P., Gr.3, STC Inglis H., 2d MRC Underwood S., Gr.1, 3d BRC Doomben Roses, Gr.3.

ALLEZ WONDER (05f, Military Plume, Jungle Boy). 3 wins at 1600m, 2050m, A$509,263, MRC Toorak H., Gr.1, Illawarra TC Keith F Nolan Classic, L, MVRC Pacific Communications H., 3d VRC Oaks, Gr.1.

EMPIRES CHOICE (03c, Star Way, Sir Tristram). 3 wins from 1500m to 2400m, A$895,075, Queensland Derby, Gr.1, BTC Rough Habit P., Gr.3, 2d STC Pago Pago S., Gr.2, AJC Skyline S., Gr.3, Frank Packer P., Gr.3, STC Golden Rose S., Gr.3, AJC Carbine Club S., L, 3d AJC George Main S., Gr.1, STC Rotary Awareness P.

NADEEM (03c, Sound Reason, Oncidium). Joint top colt on The 2005-06 Australasian 2YO Classification.2 wins at 2, A$747,500, MRC Blue Diamond S., Gr.1, VRC Maribyrnong P., Gr.3, 4th VRC Maribyrnong Trial S., L.

STRATUM (02c, Luskin Star, Vain). Champion 2YO Colt in Australia in 2004-05.2 wins at 2, A$2,244,500, STC Golden Slipper S., Gr.1, Pago Pago S., Gr.2, 2d MVRC Bill Stutt S., Gr.2, NSW Tatt's RC Roman Consul S., Gr.2, VRC Age Classic S., Gr.2, AJC Up & Coming S., Gr.3, STC Skyline S., Gr.3, 3d VRC Newmarket H., Gr.1, Rory's Jester P., Gr.3, 4th AJC San Domenico S., Gr.3.

UNDOUBTEDLY (02c, Don't Say Halo, Manihi). 2 wins at 2, A$765,200, MRC Blue Diamond S., Gr.1, SAJC Queen Adelaide S., L, 3d VRC Ascot Vale S., Gr.2, MVRC Mitchell McKenzie S., L.

ABBEY MARIE (12f, Catrail, Pleasant Colony). 3 wins from 1300m to 2000m, A$473,370, SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, MRC JRA H., Cove Hotel P., 2d MVRC Dato' Tan Chin Nam S., Gr.2, 4th MRC Mannerism S., Gr.3.

GOD'S OWN (02c, Sky Chase, Showdown). Joint Head of The 2005-06 Australasian 3YO Classification.3 wins-1 at 2-at 1200m, 1600m, A$999,500, MRC Caulfield Guineas, Gr.1, AJC Ladies Auxilary 2YO H., STC Mounties H., 2d VRC Lightning S., Gr.1, MRC Guineas Prelude, Gr.3, Schweppervescence Cup, Gr.3, 4th STC Golden Rose S., L.

MUSTAAQEEM (14c, National Assembly, Mr Eats). Champion 2YO Colt in South Africa in 2016-17.2 wins at 2 in 2016-17, R684,375, Turffontein South African Nursery, Gr.1.

ABSOLUTELY (07f, Catrail, Pleasant Colony). Winner at 2400m, A$469,500, Australian Oaks, Gr.1, 2d SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, MVRC Alexandra S., L, 3d Moonee Valley Fillies Classic, Gr.2, SAJC Auraria S., Gr.3.

DOUBTING (02f, Sovereign Red, Baguette). 6 wins-2 at 2-from 1000m to 1600m, A$782,750, VRC AV Kewney S., Gr.2, MRC Blue Diamond Prelude (f), Gr.3, Tranquil Star S., Gr.3, AJC Wiggle H., L, STC Triscay S., L, 2d STC Coolmore Classic, Gr.1, MRC Angus Armanasco S., Gr.2, 3d MRC WW Cockram S., Gr.3, Quezette S., L, Boronia S., L, 4th Qld Tatt's RC Winter S., Gr.1.

ABIDEWITHME (09f, Zabeel, Mellay). 9 wins from 1200m to 2000m to 2016-17, NZ$416,200, A$63,750, BOP RC Tauranga S., Gr.2, Cambridge JC Travis S., Gr.2, Ashburton RC Ray Coupland S., L, WRC Anniversary H., L, MRC Cape Grim Beef P., ARC Augusta Capital H., New Zealand Herald H., Hallmark Yearlings 3YO Mile, 2d Te Aroha JC New Zealand Thoroughbred Breeders' S., Gr.1, Cambridge JC Travis S., Gr.2, ARC Westbury Classic, Gr.3, Sofitel Luxury Hotels S., Gr.3, 3d WRC Thorndon Mile, Gr.1, Te Aroha JC New Zealand Thoroughbred Breeders' S., Gr.1, ARC Blue Bubble Taxis H., 4th Hawkes Bay Makfi Challenge S., Gr.1, Waikato RC Herbie Dyke S., Gr.1, Cal Isuzu S., Gr.2, ARC Westbury Classic, Gr.3.

TICKETS (06c, Success Express, Best Western). 4 wins-2 at 2-to 1500m, A$579,100, STC Pago Pago S., Gr.2, Phar Lap S., Gr.2, AJC Canonbury S., L, VRC Poseidon S., L, 2d AJC Sires Produce S., Gr.1, Champagne S., Gr.1, 4th VRC Coolmore Stud S., Gr.1, AJC Skyline S., Gr.3.

BISHOPS ROCK (01c, Sir Tristram, Kings Lake). 7 wins-1 at 2-from 1000m to 2200m, R719,910, Greyville Astrapak H., Gr.2, Turffontein Colorado King S., Gr.2, Scottsville Michael Roberts H., L, Turffontein Sun City H., 2d Turffontein South African Nursery P., Gr.1, Protea S., Gr.2, 3d Newmarket Sea Cottage S., L.

VAVASOUR (11f, Red Ransom, Last Tycoon). 5 wins from 1600m to 2400m, NZ$260,450, Waikato RC Sir Tristram Fillies Classic, Gr.2, Counties Cup, Gr.3, Waikato Cup, Gr.3, ARC Dunstan Feeds Championship Qualifier H., 2d ARC Royal S., Gr.2, Avondale 2YO Classic, Te Aroha JC Piako Rural Services 2YO H., 3d ARC Soliloquy S., L, 4th ARC Sofitel Luxury Hotels S., Gr.3.

GALAH (08c, Distorted Humor, Southern Appeal). 5 wins-1 at 2-from 1300m to 1600m, A$587,700, BRC QTC Cup, Gr.2, VRC Carbine Club S., Gr.3, MRC Gothic S., L, ATC Wyndham Estate 2YO H., Follow Royal Randwick on Facebook H., 2d VRC Tab.com.au S., Gr.3, ATC Maroubra 2YO H., VRC Momentum Energy Trophy H., 3d MRC Sandown Guineas, Gr.2, ATC Carbine Club S., Gr.3, MRC Moonga S., Gr.3, Sandown S., Gr.3, ATC Festival S., L, 4th VRC Gilgai S., Gr.2.

SISTER MADLY (06f, Bureaucracy, Grosvenor). 4 wins at 1200m, A$680,180, VRC Seppelt Salinger S., Gr.2, ATC Southern Cross S., Gr.3, MRC How Now S., Gr.3, STC Myer H., 2d AJC Flight S., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1, MRC Tristarc S., Gr.2, SAJC Yallambee Classic, Gr.2, AJC Reginald Allen H., L, 3d SAJC Robert Sangster S., Gr.1, STC Sheraco H., L, AJC Victory Vein P., 4th MRC Sir Rupert Clarke S., Gr.1.

DRUMBEATS (05c, Last Tycoon, Imperial Prince). 3 wins at 1400m, 1500m, A$497,225, STC Shannon S., Gr.2, AJC Bill Ritchie H., Gr.3, VRC Hilton S., L, 2d AJC Roman Consul S., Gr.2, MRC Winning Edge Presentations Cup, L, AJC After Party at Fringe Bar H., 3d MVRC Crystal Mile H., Gr.2, STC Theo Marks H., Gr.2, VRC Flying Spur 2YO H., 4th AJC Doncaster H., Gr.1.

TANGO'S DAUGHTER (10f, Anabaa, Gone West). 5 wins-2 at 2-from 1000m to 1600m, A$299,135, SAJC Queen of the South S., Gr.2, HC Nitschke S., L, MRC Hilton Manufacturing H., Equine Haven Racehorse Spelling 2YO P., 3d MRC Weekend Hussler S., L, VRC MSS Security S., L, 4th VRC Matriarch S., Gr.2, MVRC Tesio S., Gr.3, MRC Lord S., L.

MUTAWAAJID (03c, Vain, High Line). 5 wins-2 at 2-to 1400m, £19,454, A$305,250, AJC Royal Sovereign S., Gr.2, STC Hobartville S., Gr.2, NSW Tatt's RC Vili's H., STC Tooheys New 2YO H., 4th Haydock Sprint Cup, Gr.1, AJC Randwick Guineas, Gr.1, Newbury World Trophy, Gr.3.

REKINDLED INTEREST (07g, Rainbow Quest, The Minstrel). 3 wins-1 at 2-from 1000m to 2050m, A$921,300, MVRC Dato' Tan Chin Nam S., Gr.2, AAMI Vase, Gr.2, 2d ATC George Ryder S., Gr.1, VRC Aurie's Star H., Gr.3, MVRC Chandler Macleod S., L, 3d MVRC WS Cox P., Gr.1, VRC LKS Mackinnon S., Gr.1, MVRC Dato' Tan Chin Nam S., Gr.2, 4th MRC Memsie S., Gr.2, MVRC Mitchell McKenzie S., L.

EL DAANA (04f, Sunday Silence, Avenue of Flags). 2 wins-1 at 2-at 1100m, 1600m, A$365,400, VRC Edward Manifold S, Gr.2, SAJC Queen Adelaide S., L, 2d SAJC Schweppervescence S., L, 3d MRC Angus Armanasco S., Gr.2, VRC Matriarch S., Gr.2, 4th South Australian Derby, Gr.1, SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, VRC Myer Classic, Gr.1, MRC Quezette S., L.

INTO THE MIST (11f, Encosta de Lago, Southern Appeal). 5 wins from 1200m to 1600m, A$229,580, SAJC Queen of the South S., Gr.2, Schweppes H., Eddie the Eagle H., William Hill H., 2d MRC Ladies Day Vase, Gr.3, SAJC Laelia S., L, 3d MVRC Adapt Australia H., 4th SAJC Adelaide Guineas, L.

HONORINE (09f, Honour and Glory, Labus). 5 wins-2 at 2-to 1200m, R484,775, Turffontein Camellia S., Gr.2, Clairwood Pinnacle S., Vaal July Day H., Clairwood Soccer 10 H., 2d Turffontein Bauhinia H., L, 3d Greyville Golden Horseshoe S., Gr.1, Pinnacle S., Vaal Computaform Express H., Turffontein Save the Date Sansui Summer Cup P.

VARENNA MISS (06f, Bite the Bullet, Afleet). 5 wins to 1300m, A$365,100, BRC QTC Cup, Gr.2, Act for Kids H., MRC Carlton Draught P., City of Glen Eira H., 2d MRC Hyderabad Race Club S., Gr.3, 3d SCTC Glasshouse H., L, MRC Cendrillon H., 4th BTC Cup, Gr.1, MRC Oakleigh P., Gr.1.

KEBEDE (12f, Hussonet, Mocito Feliz). 4 wins from 1200m to 2000m, A$198,460, BRC The Roses S., Gr.2, Secutor Securities H., 2d BRC Rosie Eccles P., 3d Gold Coast Bracelet, L, 4th SCTC Princess S., L.

GIRL GONE ROCKIN' (08f, Just a Dancer, Beaufort Sea). 4 wins from 1400m to 2050m, A$291,080, VRC Matriarch S., Gr.2, MVRC Melbourne Neonatal Network H., 2d ATC Cornucopia Committee Inc H., MVRC Adapt Australia H., Corporate Interiors Australia H., 3d MRC Sportingbet H.

MUSKET (03c, Riverman, Roberto). 4 wins from 1200m to 1600m, A$308,250, STC Shannon S., Gr.2, AJC Wales Truck Repairs Welter H., National Jockeys Celebration Day H., STC Spring Carnival H., 2d AJC Japan Racing Association P., L, STC Royal Parma S., L, Sky High S., L, 3d STC Fairfield RSL H., Furniture One Group H., 4th Newcastle JC Newmarket H., Gr.3.

HARDHAM (13c, Nureyev, Manila). 3 wins-1 at 2-from 1200m to 2050m to 2017-18, A$657,150, MVRC Alister Clark S., Gr.2, VRC Sofitel Girls' Day Out H., 2d MRC Inglis Cup, 3d ATC Australian Derby, Gr.1, MRC Vain S., Gr.3.

DOLMABACHE (07f, Zabeel, Vice Regal). 3 wins from 1600m to 2000m, NZ$158,725, A$17,707, Cambridge JC Travis S., Gr.2, 2d Waikato RC International S., Gr.1, ARC Lindauer S., Gr.3, 3d Wellington Cup, Gr.2, MRC 4 Tracks 4 Kids H., 4th Waikato Gold Cup, Gr.3.

AMELIA'S DREAM (05f, St Covet, Cure the Blues). 2 wins at 2, A$148,950, STC Silver Slipper S., Gr.2, De Bortoli Wines 2YO P.

DUELLED (02c, Sir Tristram, Pretendre). Winner at 2050m, A$475,180, MVRC AAMI Vase, Gr.2, 2d Victoria Derby, Gr.1, VRC Talindert S., L, 3d AJC Spring Champion S., Gr.1, STC Gloaming S., Gr.3, QTC Ambassador Travel 2YO H., AJC Quiet Little Drink H., Metcash H.

ROCK MAGIC (09g, Bubble Gum Fellow, Rory's Jester). 14 wins to 1400m to 2016-17, A$1,112,216, WATC Colonel Reeves S., Gr.3, Prince of Wales S., Gr.3, Roma Cup, Gr.3, Belmont Sprint, Gr.3, Beaufine S., L, Farnley S., L, Idyllic Prince S., L, ATC Become an ATC Sponsor H., TAB Number 1 Club H., WATC Paul Quartermaine 60th Birthday H., Perth Racing on Facebook & Twitter H., Tabtouch.com.au H., 2d WATC Colonel Reeves S., Gr.3, HG Bolton Sprint, L, Belmont Newmarket H., L, Westspeed Sprint H., 3d WATC Winterbottom S., Gr.1, MRC Schillaci S., Gr.2, Northam S., L, WATC Beaufine S., L, Idyllic Prince S., L, Scenic Blast S., L, ATC Kokoda H., Scone RC Segenhoe Stud H., 4th MVRC AJ Moir S., Gr.1, William Reid S., Gr.1.

BURGUNDY (08c, Zabeel, Vice Regal). 7 wins from 1200m to 1600m, NZ$214,125, Cambridge Breeders' S., Gr.3, Levin S., L, ARC Mr Tiz Trophy, L, Manawatu RC Flying H., L, North Canterbury RC Canterbury S., L, 3d WRC Telegraph H., Gr.1, ARC Great Northen Guineas, Gr.2, Wellington S., Gr.3.

SHE'S CLEAN (08f, End Sweep, Pleasant Colony). 10 wins to 1400m, A$705,170, Newcastle JC Tibbie S., Gr.3, ATC Triscay S., L, June S., L, SCSI H., Nitto H., Ascend Sales Trophies H., Michael Hansell Signs H., TAB Place Multi H., Tooheys New H., Altona Electrics H., 2d MRC Summoned S., Gr.3, ATC Canterbury BMW 40 Years of M H., VRC Chanteclair H., 3d VRC Lavazza Short Black P., Gr.3-twice, MRC Hockingstuart P., VRC Daniel Maher H., Brian Beattie H., ATC Gosford Quarries P., Hyland Race Colours H., Shufflemaster H., 4th ATC Nivison S., Gr.3, BRC Glenlogan Park S., Gr.3, ATC Festival S., L, BRC Juanmo S., L, Bright Shadow H., L.

STRAWBERRY BOY (08g, Strawberry Road, Bombay Duck). 9 wins from 1300m to 1600m, A$881,050, BRC Lord Mayor's Cup, Gr.3, Wayne Wilson S., L, Hawkesbury RC Ladies Day Cup, L, MRC Chase Hotel H., VRC Secondbite Fresh Food Rescue H., ATC Carnes Hill Marketplace H., NSW Tatt's RC Paul Noble Mile H., 2d MRC Moonga S., Gr.3, Newcastle JC Newmarket H., Gr.3, GCTC Magic Millions Cup, L-twice, 3d ATC Villiers S., Gr.2, Kingston Town S., Gr.3, Colin Stephen H., Gr.3, Festival S., L, Gardenia H., MRC BMW H., ATC TAB Royal Randwick H., 4th MRC Sir Rupert Clarke S., Gr.1, ATC Theo Marks S., Gr.2, Hawkesbury Gold Cup, Gr.3.

BID SPOTTER (05g, Sir Tristram, Diesis). 9 wins from 1500m to 2400m, A$599,345, TRC Hobart Cup, Gr.3, City Tattersalls Club Cup, L, ATC Manion Cup, L, AJC Secret Savings H., BRC Goa Get Noticed H., GJI Data Intelligence H., AJC SCCF K Callander Fellowship H., STC Hyland Race Colours H., 2d STC Frank Underwood Cup, L, BRC Rochele Painting H., 3d AJC Australia Day Cup, L, Breeders' P., L, GCTC Magic Millions Stayers Cup.

DYSTOPIA (06f, Luskin Star, Vain). 7 wins to 1300m, A$642,230, VRC GH Mumm S., Gr.3, ATC Triscay S., L, Toy Show H., L, Schweppes H., AJC Numberoneclub.com.au H., ATC Union Hotel H., STC Freeway Hotel Super TAB H., 2d ATC Premiere S., Gr.2, VRC GH Mumm S., L, AJC Order Your Christmas Fare H., Sharp H., ATC Blackwoods Galmet H., Vinery Stud H., Chifley Financial Services H., STC TAB Number 1 Club H., Inglis BC3 Future Stars Sale H., 3d ATC Theo Marks H., Gr.2, BRC Bright Shadow H., L, MRC Kevin Hayes S., L, STC Myer H., 4th ATC Galaxy H., Gr.1, Sapphire S., Gr.2, VRC GH Mumm S., L.

His sire sons include Snitzel (75), Not a Single Doubt (48), Stratum (35), Nadeem (14), Beneteau (10), Fast 'n' Famous (9), Bradbury's Luck (9), God's Own (8), Lucky Unicorn (5), Al Samer, Coats Choice, Time Thief, Duelled, Burgundy, Mutawaajid, Patronize, Musket, Elzaam, Delightful Choice, Mearas, etc.

FIRST FOALS OUTSTANDING - Record-Setting Son of Champion Sire Redoute's Choice

Stud Comments

- Winner of the Spring Champion Stakes (G1) in track record time by 2.3 lengths at Royal Randwick, defeating several Group winners
- Won the Dulcify Handicap (L) defeating multiple Stakes horses
- 2yo winner that trained on to be a G1 winner at 3
- Placed in debut at 2 behind a future multiple G1 winner
- $500,000 Australia Easter yearling purchase by International Bloodstock Agent, John Warren
- By Champion Sire and Leading Sire of Sires, REDOUTE’S CHOICE
- From the female family of Champion race mare MAKYBE DIVA, sale topper and G2 winner MUSKET, Stakes winners LA AMISTAD, etc
- Out of a Stakes-winning Broken Vow mare
- Retired sound

2016 Service Fee - $8,800 Inc GST

Spendthrift Australia Share the Upside Program:

HOW TO EARN YOUR BREEDING RIGHT
To participate in the Spendthrift Share the Upside program the breeder will:

SECURE your right to breed with a small, one-time deposit.

EXECUTE your live foal contracts.

BREED for two years, have two live foals, and pay both stud fees when due

IT'S THAT SIMPLE! Your free breeding right continues throughout the breeding life of the stallion, and there are NO ongoing expenses associated with your breeding right.




For Sale

Name:
Unnamed
Category:
Yearling
DOB:
21 November 2016
Location:
Sandy Hollow 2333 NSW, Australia