Dubleo (USA)

2017 Stud Fee - $4,400 Inc GST

Sire:
Southern Halo (USA) 1983
Dam:
Secret Red (USA) 1989
Dam Sire:
Secretariat (USA) 1970
DOB:
23 March 2002
Year Entered Stud:
2005
Standing At:
Cangon Stud Farm
Location:
Dungog 2420 NSW, Australia
Live foal guarantee:
Yes - conditions apply
Free return:
Yes - conditions apply
Bonus Incentive Schemes:

Race Fields Update:


Next to run:

Malachi Crunch RAND (NSW) R3 in 1d 21h 11m

Australia

 

New Zealand

 


REFINE BY:

© 2016 Racing Information Services Australia and others working with it. These Racing Materials are reproduced under a copyright licence from the copyright owners. Any unauthorised reproduction, adaptation or communication is strictly prohibited.

DUBLEO (USA) 2002 Bay or Brown colt
by Southern Halo - Secret Red, by Secretariat

 

Sire Summary

Named FoalsStartersWinnersWinsPlacingsSW (GW)EarningsAEI
36029119156011564 (2)over $11m.0.78
per foals80.8%53.1%1.63.21.1% (0.6%)$33,001 
 per starters65.6%1.94.01.4% (0.7%)$40,826 

DUBLEO 7 wins-6 at 2-from 5f to 8½f, US$422,134, Woodbine Summer S., Gr.2, Hollywood Park Generous S., Gr.3, Colonial Downs Chenery S., L, Gulfstream Park Dave Feldman S., L, Monmouth Continental Mile S., L, 2d Keeneland Bourbon County S., L, 4th Churchill Downs American Turf S., Gr.3, Keeneland Transylvania S., Gr.3, Lone Star Park USA S., L. He entered stud in Aust. in 2005. Sire of 291 progeny to race, 191 winners (65.0%), earnings of over $11 million, 4 stakes winners, 2 stakes placegetters, inc.




TWO BLUE (08f, Personal Flag, Blue Razor). 8 wins to 1500m, A$692,550, ATC Sapphire S., Gr.2, Tab.com.au H., De Bortoli Wines H., BMW H., 2d ATC Golden Pendant, Gr.2, Hawkesbury RC Godolphin Crown, Gr.3, Newcastle JC Tibbie S., Gr.3, ATC Civic S., L, Winter S., L, Wyong RC Mona Lisa S., L, ATC Inglis Find Your Next Racehorse H., Tab.com.au H., Hyland Race Colours H., Casino Prince at Vinery H., McGrath Estate Agents QLD Offices H., 4th BTC Cup, Gr.1, Gosford RC Belle of the Turf S., Gr.3.

KOONOOMOO (07f, Rory's Jester, Luskin Star). 5 wins to 1400m, A$460,296, VRC Herald Sun S., Gr.3, MRC Le Pine Funerals H., MVRC Andrews & Parker Furniture H., Mitchelton Wines H., 2d MRC Tristarc S., Gr.2, Sportingbet Series Final S., L, VRC March S., L, Geelong RC Black Pearl H., MVRC Tatts Group 2YO H., MRC (Mornington) Nepean Waste H., MVRC Essendon Mazda 55 Second Challenge Heat H., 3d MRC Geoffrey Bellmaine S., Gr.3, VRC Frances Tressady S., Gr.3, MRC Hayman Island H., MVRC LF Sign Group H., VRC Spotless H., 4th MRC Sportingbet Series Final, Gr.3.

DUBLEANNY (06f, Canny Lad, Bluebird). 9 wins to 1200m, A$543,925, SAJC Proud Miss S., L, VRC Straight Six H., L, AR Creswick S., L, MRC Sportsbet.com.au Thing H., VRC Mrs Mac's Beef Pie Sprint S., Auckland Racing Club H., Boag's Pure Waters P.H., Long Tan H., 2d MRC Caulfield Sprint H., Gr.2, Kevin Heffernan S., L.

SILVERSANDS (11f, Catbird, Centaine). Winner at 2, A$176,300, MVRC Inglis Banner 2YO S., L, 3d SAJC Fotobase Australia 2YO P., Welcome Back Mick H., 4th MVRC Champagne S., Gr.3.

Queenian (08g, Palace Music, Black Zephyr). 5 wins-1 at 2-to 1400m to 2016-17, A$265,165, ATC Champs Cafe 2YO H., Camelot at Coolmore H., 2d ATC Kindergarten S., Gr.3, Up & Coming S., Gr.3, Wyndham Estate 2YO H., Canterbury BMW Inner West BMW Dealer H., TAB Iphone App H., Theraces.com.au H., TJ's Champagne Bar 2YO H., 3d ATC Rosebud H., L, Kingaroy Kitchen 2YO H., AJC Autumn Carnival on Sale Now 2YO H.

Oriental Taste (07g, Racing is Fun, McGinty). 8 wins to 1500m, Macau Lisboa Juvenile H., Mansfield H., 2d Macau Lisboa Challenge, 3d Macau Guineas, L.

Double Pockets (10g, Way of Light, Snippets). 5 wins-1 at 2-to 1250m to 2016-17, A$222,550, SAJC Schweppes H., Camp Gallipoli H., Hindmarsh Plumbing 2YO H., Ubet H., Schweppes H., 2d SAJC William Hill SA Sprint Series H., Hughes Limousines H., Holdfast Insurance Brokers H., Ted Dixon Farewell Tour H., Angelakis Bros H., Alan Sheppard Constructions H., Leukaemia Foundation H., LUCRF Super H., 3d SAJC Bellita Potato 2YO H., CA Haigh Memorial H., Ubet H., Lollipop Markets H., Jill Venn's Big Day H.

The Thief (09g, Alquoz, Western Symphony). 5 wins to 1300m, A$190,305, VRC All Victorian Sprint Series Heat H., 2d Darwin Guineas, MRC Art Series Hotel Group H., MRC (Mornington) Progress Signs H., VRC All Victorian Sprint Series H., 3d MVRC Tony Beddison Cup.

Double Image (06g, Forest Glow, Lord Dudley). 5 wins to 1000m, A$88,900, BRC Woolworths H., Salt Design H., 3d BRC Montrose Access H.

Radical (11g, Kingston Rule, Voltage Peak). 4 wins from 1600m to 2000m, A$273,820, MRC Henry Dwyer Racing H., Swettenham Stud Championship Final H., MVRC Essendon Nissan H., MRC (Mornington) Sprocket Rocket P., 2d MRC Swettenham Stud Summer Championship Heat 7 H.

Keystone Rose (08f, Woodman, Tolomeo). 3 wins to 1300m, A$102,500, WATC Westspeed 3YO H., Westspeed 3YO H.-twice, 2d WATC Westspeed 3YO H.

Double Halo (07g, Luskin Star, Cheyne Walk). 15 wins from 1000m to 1600m to 2016-17, A$259,600, ATC Schweppes H., 2d Muswellbrook Cup, Dubbo Cup, ATC Australian Turf Club H., Hawkesbury RC TAB Number 1 Club H., 4th Scone RC Luskin Star S., L.

Twin Zero (07g, Vettori, Bluebird). 8 wins-1 at 2-to 1400m, A$131,290, BRC Aitkenvale Family Health Centre H.

Last Pardee (09f, Clear Choice, Yeats). 7 wins at 1000m, 1050m, SAJC Angelakis Brothers Seafood P., Rockhampton JC Bacardi Superior P., 2d SAJC Projection Graphics H.

Isis Devil (09g, Free Flyer, Without Fear). 7 wins to 1200m, A$77,950, BRC Sirromet 5-Star Winery H., Rockhampton JC Regional Insurance Brokers H., Best Doors H., Kingfisher Bay Group H., Summer Bright P., Summer Bright H., 3d Rockhampton JC 12 Field Regiment RAA H.

Cool Maverick (08g, Belong to Me, Centaine). 7 wins to 1400m, A$155,765, SAJC Delnorth H., 2d SAJC Hughes Chauffeured Limousines H., Schweppes H., Darley Goodwood Raceday H., James Boag's Premium H.-twice, 3d SAJC Schweppes Oaks 6th May H.

Blacko (06g, Danzero, Cheyne Walk). 7 wins from 1000m to 1650m, A$105,690, TTC RF Fergusson H., Early Bird Tickets H., 2d TTC Southern Cross H., National Theatre Centenary H., Coates Hire H.-twice, 3d TRC Get to the Hobart Cup on Monday H., TCM Pty Ltd Building Services H.

Dublette (06f, Hurricane Sky, Curravilla). 7 wins to 1200m, A$136,205, AJC Ashcroft H., 2d AJC Joanne H., ATC Guineas Restaurant H., STC Yarraman Park Stud P., 3d AJC Little Bay H., Oncidon H., ATC McCain Sweet Potato Fries H., Girls Day Out Rosehill H., STC Teachers Eyecare H.

Double Crescent (06g, Palace Music, Air de France). 6 wins from 1100m to 2400m, A$121,240, ATC Inglis H., 2d ATC Australian Turf Club H., 3d ATC Mainstream Taxation H.

Skateboard (06g, Flying Spur, Kenmare). 6 wins to 1550m, A$146,195, ATC Thoroughbred Breeders NSW H., Vinery Stud H., 2d ATC Hylands Kids Colours for Christmas H., 3d ATC Rosehill Gardens H., Murrumbidgee TC Wagga Town P.

Double Dee (09f, Success Express, Luskin Star). 5 wins from 1000m to 1600m, A$153,585, MRC Browns Sawdust & Shavings H., 2d MVRC Pantry Packer H., MRC (Mornington) The Cove Hotel H., SAJC Flight Centre H., 3d MRC Superior Food Services H., MRC (Mornington) Gripple Hang-Fast H., MVRC 1print.com.au H., Ascend Sales H., VRC New Year H.

Tree Fern (07f, Scenic, Twig Moss). 5 wins at 1000m, 1200m, A$85,075, ATC Canterbury Park H., 2d ATC McGrath Estate Neutral Bay H.

Isabella Maree (06f, Spectrum, Fairy King). 5 wins at 1100m, 1200m, WATC Racingjobs.com.au H., Tabtouch.mobi H., 2d WATC Racingjobs.com.au H., 3d WATC CFC Claremont Quarter H.

Optimize (12f, Galileo, Success Express). 4 wins from 1200m to 1800m to 2016-17, A$108,900, SAJC Chairman Bob's 70th Birthday H., Irish Race Day H., Schweppes H., 2d SAJC MAC Drink Driving Grow Up H., Peter Elberg Funerals H., 3d SAJC Happy Birthday Fred Moore H.

Double Banger (11f, Flying Spur, Kenmare). 4 wins to 1200m, A$87,175, GCTC Stuart James Memorial H.

Shelley's Girl (11f, Nothin' Leica Dane, White Bridle). 4 wins from 1200m to 2200m to 2016-17, A$122,415, ATC TAB Place Multi H., McGrath Estate Agents H., 2d ATC Hyland Race Colours H., TAB Place Multi H., More Than Ready at Vinery H.

Duble Barrel Daisy (10f, Johannesburg, Honour and Glory). 4 wins to 1200m, A$106,220, MVRC Essendon Hyundai I30 H., 2d MVRC John Paraskevas H., SAJC Express Colour Printing H., 3d MRC Hilton Manufacturing H.

Werribee (09g, Gay Biscay, Sir Daniel). 4 wins at 1000m, 1200m, Taranaki RC Seaton Park H.

Little Vicki (06f, Peintre Celebre, Sir Tristram). 4 wins to 1400m, A$90,985, ATC Flinders Lane Perfect Fit Shirt H., 2d ATC Canterbury BMW H.

On the Boil - Yes Club (Mal.) (06g, Desert Sun, Khairpour). 4 wins to 1200m, WATC Racingjobs.com.au H., 2d WATC Myer Fashions on the Field H., Ozbet.com.au H., Westspeed 3YO H., Perthracing.com.au H., Argonaut H.

Commenced stud duties in Australia in 2005


Analysis by Crop

CropFoalsRnrsWnrsWinsSW (GW)SWs(GWs)A$
06/07614434110132,115,160
07/084335301061 (1)1 (1)2,020,322
20082200000
08/09362218701 (1)1 (1)1,840,640
09/1057392273001,462,571
10/112918144700923,958
11/1294613382112,369,090
12/1359422552001,023,866
20131111000
13/143922131800371,981
14/15245110029,875
Totals4452911915604 (2)6 (2)12,157,463

Analysis by Age

AgeRnrsWnrsPlcdWinsSW (GW)SWs(GWs)Ave Earnings A$
286161019117,885
3244104281631114,911
4240142323783 (2)4 (2)32,671

Analysis by Sex

SexRnrsWnrsPlcdWinsSW (GW)SWs(GWs)Ave Earnings A$
Colts158104263310043,402
Fillies13387142294 (2)6 (2)39,850

Analysis by Race Distance

BandRnrsWnrsPlcdWinsSW (GW)SWs(GWs)Ave Earnings A$
< 1001m24078331411110,564
1001 - 1200m273122382342 (1)4 (1)19,355
1201 - 1400m21169271141 (1)1 (1)12,546
1401 - 1600m113311549009,917
1601 - 1800m4510612005,316
1801 - 2000m26455007,357
2001 - 2200m18232004,471
2201 - 2400m8223007,453

New Zealand

Season (Rank)RnrsWnrsRunsWinsSW (GW)SWs(GWs)A$
12/13 (302)20120003,183
13/14 (340)102000319
14/15 (208)111240024,402
Totals212640027,904

Australia

Season (Rank)RnrsWnrsRunsWinsSW (GW)SWs(GWs)A$
08/09 (640)1022530046,880
09/10 (166)51232613211687,887
10/11 (95)713745558121,250,608
11/12 (105)903853663001,150,737
12/13 (103)8936556631(1)1(1)1,328,640
13/14 (104)873355556111,361,390
14/15 (113)1023964757001,317,620
15/16 (106)12046787661(1)1(1)1,586,656
16/17 (114)1114782080001,470,815
17/18 (129)50101381100267,905
Totals26817347804894(2)6(2)10,469,138

Worldwide - All countries, calendar year

YearRnrsWnrsRunsWinsSW (GW)SWs(GWs)A$
2008304000900
200928689800130,960
2010642737250111,019,037
2011844556177121,561,382
201210154666901(1)1(1)1,600,253
2013933261658111,429,958
2014984767169001,414,499
20151264076662001,857,275
201612458925751(1)1(1)1,730,980
20171064371171001,412,219
Totals29119153815604(2)6(2)12,157,463

Totals in All Countries

CountryRnrsWnrsRunsWinsSW (GW)SWs(GWs)A$
Australia26817347804894(2)6(2)10,469,138
Singapore861661700648,205
Macau54921800625,810
Hong Kong1118100211,088
Malaysia1162221600175,318
New Zealand212640027,904
Korea1030000
Philippines437415000
Totals29119153815604(2)6(2)12,157,463

Distance Analysis

 

All Runners

 

 0-
1100m
1101-
1300m
1301-
1500m
1501-
1700m
1701-
1900m
1901-
2100m
2101-
2300m
2301-
2500m
2500m+
Starters2462681999434221450
Starts149119991225449101663690
Winners93110622954310
Wins1812131044665320
%Wnrs/Starters37.8%41.0%31.2%30.9%14.7%18.2%21.4%20.0%0.0%
%wins/Starts12.1%10.7%8.5%10.2%5.9%7.6%8.3%22.2%0.0%

 

Black Type Races

 

 0-
1100m
1101-
1300m
1301-
1500m
1501-
1700m
1701-
1900m
1901-
2100m
2101-
2300m
2301-
2500m
2500m+
Starters4108521000
Starts43227621000
Winners121000000
Wins141000000
%Wnrs/Starters25.0%20.0%12.5%0.0%0.0%0.0%0.0%0.0%0.0%
%wins/Starts25.0%12.5%3.7%0.0%0.0%0.0%0.0%0.0%0.0%

 

Two-Year-Old Racing

 

 0-
1100m
1101-
1300m
1301-
1500m
1501-
1700m
1701-
1900m
1901-
2100m
2101-
2300m
2301-
2500m
2500m+
Starters694910200000
Starts1087914200000
Winners1162000000
Wins1162000000

 

Three-Year-Old Racing

 

 0-
1100m
1101-
1300m
1301-
1500m
1501-
1700m
1701-
1900m
1901-
2100m
2101-
2300m
2301-
2500m
2500m+
Starters1681921113577100
Starts420542245651110100
Winners425315521000
Wins567216621000

 

Four-Year-Old and Older Racing

 

 0-
1100m
1101-
1300m
1301-
1500m
1501-
1700m
1701-
1900m
1901-
2100m
2101-
2300m
2301-
2500m
2500m+
Starters1842141618032201350
Starts963137896638290563590
Winners6375482533310
Wins114135864044320

 


 

 

DUBLEO (USA)
Bay or Brown horse       Foaled 2002 
 

SOUTHERN HALO HaloHail to ReasonTurn-to
CosmahCosmic Bomb
Northern SeaNorthern DancerNearctic
Sea SagaSea Bird
SECRET RED
    1989
SecretariatBold RulerNasrullah
SomethingroyalPrincequillo
Ruby SlippersNijinskyNorthern Dancer
Moon GlitterIn Reality

SOUTHERN HALO (USA) (Bay 1983-Stud 1988). 5 wins, 2d Hollywood Swaps S., Gr.1. Sire of 1382 rnrs, 1075 wnrs, 173 SW, inc. Wally (Palermo G.P. Ciudad de Buenos Aires, Gr.1), El Compinche, Miss Linda, Team, Halo Ola, Petit Club, Southern Spring, Pryka, South Vagabunda, New Heaven, Batallosa, Ivory Tower, Handsome Halo, Fiesta Lady, Mr. Nancho, Serenita, La Galerie, Fairy Magic, Gouache, Mi Sureña, Star Runner, Chevillard, Taimazov, Cadeaux, etc.

 

1st dam

SECRET RED, by Secretariat. Placed in U.S.A. Half-sister to RUBIANO, TAP YOUR HEELS (dam of TAPIT), High Cascade,  Wichitoz (dam of IN TUNE, AFFIRMATIF, CHITOZ). Dam of 7 foals, 6 to race, 3 winners-

DUBLEO (c by Southern Halo) 7 wins. See below.

 Sworn to Secrecy (g by Deputy Minister) 9 wins from 5½f to 9½f in U.S.A.

 Kinlin (f by Unbridled) Winner at 1m in U.S.A. Dam of 5 winners-

 Power in Truth. 6 wins from 5f to 1m in U.S.A.

 Epicurus. 4 wins from 7½f to 8¼f in U.S.A.

 Eyerish Inspired. 3 wins from 1m to 8½f to 2017 in U.S.A.

 Miss Andorra. Winner at 1m in U.S.A.

 Little Miss Jayla. Winner at 1200m in Jamaica.

 Red Deputy (g by Deputy Minister) Placed in U.S.A.

 Gata Secreta (f by Spinning World) Unplaced. Dam of 3 winners-

 Grey Ruby. 4 wins-1 at 2-at 1000m, 1200m in Russia.

 Real Obvious. 3 wins at 6f, 1m in U.S.A.

 Gata Big Heart. Winner at 2 in U.S.A.

 De da Dit (f by Red Ransom) Raced once. Dam of-

 Da Mamboking. 4 wins from 5½f to 8½f in U.S.A.

 Karaka (f by Storm Creek) Unraced. Dam of 3 winners-

 Maori. 19 wins from 1300m to 1800m to 2017 in Dom Rep.

 Te Rapa. 8 wins from 1m to 9f, US$318,405 in U.S.A.

 Bullette. 7 wins from 6f to 8½f in U.S.A.

 

2nd dam

RUBY SLIPPERS, by Nijinsky. 5 wins in U.S.A. Half-sister to GLITTERMAN. Dam of 13 foals, all raced, 10 winners, inc:-

RUBIANO (c Fappiano) 13 wins from 6f to 8½f, US$1,252,817, Aqueduct NYRA Mile H., Gr.1, Carter H., Gr.1, Belmont Vosburgh S., Gr.1, Tom Fool S., Gr.2, Saratoga Forego H., Gr.2, Aqueduct Westchester H., Gr.3-twice, 2d Belmont Metropolitan H., Gr.1, Tom Fool S., Gr.2, Jamaica H., Gr.2, 3d Breeders' Cup Sprint S., Gr.1, 4th Aqueduct Carter H., Gr.1. Sire.

TAP YOUR HEELS (f Unbridled) Winner at 2, Colonial Downs Hildene S., L, 4th Belmont Astarita S., Gr.2, Aqueduct Tempted S., Gr.3. Dam of 5 winners-

TAPIT (c Pulpit) 3 wins-2 at 2-from 1m to 9f, US$557,300, Aqueduct Wood Memorial S., Gr.1, Laurel Futurity, Gr.3. Successful sire.

Overandabeauty (f Grand Slam) 3 wins-1 at 2-at 5½f, 6f, Keeneland Allowance, 2d Mountaineer Park Ohio Valley H., L, 3d Belmont Pearl City S., L. Dam of 3 winners-

NOBLE AND A BEAUTY (f Noble Causeway) 3 wins-1 at 2-from 6f to 1m, Aqueduct Cicada S., L, 2d Aqueduct Ruthless S., L, 4th Aqueduct Top Flight H., Gr.3.

 Home From Oz. Unraced. Dam of 4 winners-

MADEFROMLUCKY (c Lookin at Lucky) 6 wins-1 at 2-from 1m to 13f, US$1,351,500, to 2017, Belmont Peter Pan S., Gr.2, Mountaineer Park West Virginia Derby, Gr.2, Parx Racing Greenwood Cup, Gr.3, Belmont Temperence Hill Invitational S., L, 2d Oaklawn Park Rebel S., Gr.2, Aqueduct Excelsior S., Gr.3, Discovery H., Gr.3, Gulfstream Park Harlan's Holiday S., L, 3d Oaklawn Park Essex H., L, Aqueduct Stymie S., L.

High Cascade (c Woodman) 5 wins-1 at 2-to 6f, 2d Golden Gate Derby, Gr.3, 3d Turfway Park Rushaway S., L. Sire.

 Wichitoz. 2 wins at 7f, 8½f, Gulfstream Park Allowance 3YOf. Dam of 6 winners-

IN TUNE (f Unbridled's Song) 3 wins from 6½f to 9f, US$229,350, Gulfstream Oaks, Gr.2.

AFFIRMATIF (c Unbridled's Song) 3 wins at 5½f, 1m, Pimlico Woodlawn S., L, Keeneland Allowance, 2d Belmont Hill Prince S., Gr.3, Saratoga Solomon Northup S., L, 3d Monmouth Gilded Time S., L, 4th Saratoga Frank Sullivan S., L. Sire.

CHITOZ (c Forest Wildcat) 3 wins-2 at 2-from 5½f to 8½f, Monmouth Anderson Fowler S., L, Churchill Downs Allowance, 2d Turfway Park Kentucky Cup Juvenile S., Gr.3, Monmouth Gilded Time S., L, 4th Arlington Park Lake Michigan S., L, Monmouth Lamplighter S., L. Sire.

 Hong Kong Jade. Winner at 6½f in U.S.A. Dam of 8 winners-

 Senate Caucus. 3 wins at 6f, 8½f in U.S.A. Dam of 6 winners-

 Scrub Island. 3 wins from 6f to 8½f in U.S.A. Dam of 2 winners-

SPREZZATURA (f Exchange Rate) 2 wins at 1400m in 2017-18 in Argentina, Palermo Clasico Asociacion Cooperativa de Criadores, L.

 Hong Kong Squall. Placed in U.S.A. Dam of 5 winners-

SUMMER BIRD (c Birdstone) Champion 3YO Colt in USA in 2009. 4 wins from 8½f to 1½m, US$2,323,040, Belmont S., Gr.1, Belmont Jockey Club Gold Cup, Gr.1, Saratoga Travers S., Gr.1, 2d Monmouth Haskell Invitational S., Gr.1, 3d Oaklawn Park Arkansas Derby, Gr.2, 4th Breeders' Cup Classic S., Gr.1. Sire.

 Private Slipper. Unplaced. Dam of-

 Tagano Slipper. Placed in Japan. Dam of-

 Tagano Pierce. Unraced. Dam of 5 winners-

 Tagano Tears. 4 wins at 1400m, 1700m, Kyoto Yamashina Tokubetsu, 2d Chukyo Pearl S. Dam of 2 winners-

TAGANO DIGUO (c Empire Maker) 3 wins-1 at 2-at 1800m, 1850m to 2017, Sonoda Hyogo Championship, L, 3d Ohi Japan Dirt Derby, L, 4th Kanazawa Hakusan Daishoten, L.

 

Race Record: 13 Starts 7-1-1 US$422,134.
Won Woodbine Summer S., Gr 2 (1m), Hollywood Park Generous S., Gr 3 (1m), Colonial Downs Chenery S., L (5½f), Gulfstream Park Dave Feldman S., L (1m ½f), Monmouth Continental Mile S., L (1m), Belmont Maiden Special Weight (5f), Colonial Downs Allowance (5f), 2nd Keeneland Bourbon County S., L, 3rd Keeneland Maiden Special Weight, 4th Churchill Downs American Turf S., Gr 3, Keeneland Transylvania S., Gr 3, Lone Star Park USA S., L

(in U.S.A., Canada)

AgeRuns1st2nd3rdEarnings
29611US$360,899
341--US$61,235
Totals:13711US$422,134
At 2 : Woodbine Summer S., Gr.2 (1m beating Dance With Ravens and Go to the Sun)
Hollywood Park Generous S., Gr.3 (1m beating Littlebitofzip and Sunny Sky)
Colonial Downs Chenery S., L (5½f beating Black Tie and Tip City)
Monmouth Continental Mile S., L (1m beating United and Arcturus)
Belmont Maiden Special Weight (5f)
Colonial Downs Allowance (5f)
2d Keeneland Bourbon County S., L (8½f to Rey de Cafe and beating Ready Ruler)
At 3 : Gulfstream Park Dave Feldman S., L (8½f beating Tadreeb and Crown Point)
4th Churchill Downs American Turf S., Gr.3 (8½f)
Keeneland Transylvania S., Gr.3 (1m)
Lone Star Park USA S., L (8½f)
SOUTHERN HALO (USA)
B. 1983
SP 5 wins
f:1787 r:1382 w:1088 SW:173
Halo
B. or Br. 1969
GW 9 wins
f:724 r:602 w:450 SW:63
Hail to Reason
Br. 1958
GW 9 wins
f:308 r:258 w:199 SW:42
Turn-toRoyal Charger9
Source Sucree1
NothirdchanceBlue Swords7
Galla Colors4
Cosmah
B. 1953
GW 9 wins
f:15 r:10 w:9 SW:4
Cosmic BombPharamond6
Banish Fear14
AlmahmoudMahmoud9
Arbitrator2
Northern Sea
B. 1974
GW 7 wins
f:8 r:6 w:5
Northern Dancer
B. 1961

GW 14 wins
f:636 r:488 w:382 SW:147
NearcticNearco4
Lady Angela14
NatalmaNative Dancer5
Almahmoud2
Sea Saga
Ch. 1968
GW 9 wins
f:4 r:3 w:3 SW:2
Sea BirdDan Cupid4
Sicalade2
ShamaBold Ruler8
Lea Lark16
SECRET RED (USA)
Ch. 1989
Pld
f:7 r:6 w:3 SW:1
Secretariat
Ch. 1970
GW 16 wins
f:653 r:488 w:328 SW:57
Bold Ruler
B. 1954

GW 23 wins
f:356 r:274 w:227 SW:82
NasrullahNearco4
Mumtaz Begum9
Miss DiscoDiscovery23
Outdone8
Somethingroyal
B. 1952
NP
f:18 r:15 w:11 SW:4
PrincequilloPrince Rose10
Cosquilla1
ImperatriceCaruso2
Cinquepace2
Ruby Slippers
Rn. 1982
Wnr 5 wins
f:13 r:13 w:10 SW:2
Nijinsky
B. 1967
GW 11 wins
f:850 r:654 w:473 SW:156
Northern DancerNearctic14
Natalma2
Flaming PageBull Page4
Flaring Top8
Moon Glitter
Rn. 1972
SW 8 wins
f:8 r:7 w:5 SW:1
In RealityIntentionally5
My Dear Girl21
Foggy NoteThe Axe1
Silver Song3
f: number of foals | r: number that raced | w: number that won | SW: number of stakeswinners

SOUTHERN HALO 5 wins, US$344,875, 2d Hollywood Park Swaps S., Gr.1, Louisiana Downs Super Derby Invitational, Gr.1, Hollywood Park Silver Screen H., Gr.2, Del Mar El Cajon S., L, 3d Golden Gate Kensington H., L. He entered stud in Argentin in 1988. Champion Sire in Argentina in 1994, 1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2003, 2004, 2008. Champion Sire of 2YOs in 1994, 1996, 1998, 1999, 2001. Champion Broodmare Sire in 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2015, 2016. Sire of 1382 progeny to race, 1075 winners (77.0%), earnings of over $57 million, 173 stakes winners, 127 stakes placegetters, inc.




WALLY (91f, Logical, Solazo). Champion Sprinter in Argentina in 1996-97.19 wins, Palermo G.P. Ciudad de Buenos Aires, Gr.1, G.P. Maipu, Gr.1, San Isidro G.P. Felix de Alzaga Unzue, Gr.1, Clasico Carrera de las Estrellas Sprint, Gr.1-3 times, G.P. Suipacha, Gr.1, Palermo Clasico Coronel Pringles, Gr.2-twice, San Isidro Clasico Ocurrencia, Gr.2-twice, Clasico Tomas Lyon, Gr.2-twice, Clasico Santiago Lawrie, Gr.2, Clasico Pippermint, Gr.2, Clasico Francia, Gr.3, 2d Palermo G.P. Ciudad de Buenos Aires, Gr.1, San Isidro G.P. Suipacha, Gr.1, Palermo Clasico Venezuela, Gr.2, San Isidro Clasico Cyllene, Gr.2, Clasico Francia, Gr.3-twice, 3d Palermo G.P. Maipu, Gr.1, San Isidro G.P. Felix de Alzaga Unzue, Gr.1, Clasico General Viamonte, Gr.3, Clasico Olavarria, Gr.3.

EL COMPINCHE (91c, Good Manners, Right of Way). Champion Miler in Argentina in 1997-98. Champion Older Horse in Argentina in 1998-99.15 wins, Palermo Clasico Carrera de las Estrellas (Classic), Gr.1-twice, G.P. Palermo, Gr.1-twice, G.P. de las Americas-OSAF, Gr.1, G.P. General San Martin, Gr.1, Clasico Peru, Gr.2, Clasico Buenos Aires, Gr.3, San Isidro Clasico Lamadrid, L, Clasico Reconquista, L, Clasico Austria, L, 2d Palermo G.P. de las Americas-OSAF, Gr.1, G.P. General San Martin, Gr.1, Clasico Peru, Gr.2-twice, Clasico Otono, Gr.2, 3d Palermo G.P. Palermo, Gr.1, Clasico Benito Villanueva, Gr.2, San Isidro Clasico Pedro Chapar, Gr.3.

MISS LINDA (97f, Fitzcarraldo, Our Talisman). Champion Female & Champion 3YO Filly in Argentina in 2000-01.8 wins from 1400m to 2000m, US$711,240, Keeneland Spinster S., Gr.1, Palermo G.P. Seleccion, Gr.1, San Isidro G.P. Enrique Acebal, Gr.1, Palermo Clasico General Luis Maria Campos, Gr.2, Gulfstream Park Sabin H., Gr.3, Monmouth Lady's Secret S., L, Saratoga Allowance, 2d Palermo G.P. Polla de Potrancas, Gr.1, 3d Keeneland Spinster S., Gr.1, Oaklawn Park Apple Blossom H., Gr.1, Saratoga Personal Ensign H., Gr.1, Aqueduct Turnback The Alarm H., Gr.3, 4th Saratoga Go For Wand H., Gr.1-twice, Churchill Downs Falls City H., Gr.3.

TEAM (95c, Farnesio, Solazo). Horse of The Year & Champion 2YO Colt in Argentina in 1998-99.7 wins at 2, Palermo G.P. Santiago Luro, Gr.1, G.P. Montevideo, Gr.1, Clasico Carrera de las Estrellas de Potrillos, Gr.1, Clasico Guillermo Kemmis, Gr.2, San Isidro Clasico Congreve, Gr.3, 2d Palermo G.P. Polla de Potrillos, Gr.1, San Isidro G.P. Gran Criterium, Gr.1.

HALO OLA (00f, Ringaro, El Virtuoso). Champion Older Female in Argentina in 2004-05.5 wins-3 at 2-from 1000m to 2000m, San Isidro G.P. Internacional Copa de Plata, Gr.1, G.P. de Potrancas, Gr.1, G.P. Eliseo Ramirez, Gr.1, Clasico Sibila, Gr.2, Palermo Especial Fasto, 2d Palermo G.P. Jorge de Atucha, Gr.1, San Isidro Clasico Carlos P. Rodriguez, Gr.2, 3d Palermo G.P. Saturnino J Unzue, Gr.1, San Isidro G.P. Miguel Alfredo Martinez de Hoz, Gr.1, Santa Anita Yellow Ribbon S., Gr.1, Hollywood Park Beverly Hills H., Gr.2, Palermo Clasico Carlos Tomkinson, Gr.2, 4th San Isidro G.P. Estrellas Juvenile Fillies, Gr.1, Santa Anita Las Palmas H., Gr.2, La Zanzara H., L.

PETIT CLUB (98c, Nasty and Bold, Top Command). Champion 2YO Colt in Argentina in 2001-02.5 wins at 2, Palermo G.P. Santiago Luro, Gr.1, G.P. Montevideo, Gr.1, San Isidro G.P. Estrellas Juvenile, Gr.1, Palermo Clasico Guillermo Kemmis, Gr.2.

SOUTHERN SPRING (93f, More Light, Tudor Melody). Champion 2YO Filly & 3YO Filly in Argentina in 1995-96 & 1996-97. Champion Sprinter in Argentina in 1996-97.5 wins-4 at 2-from 1000m to 1600m, Palermo G.P. Jorge de Atucha, Gr.1, Clasico Carrera de las Estrellas de Potrancas, Gr.1, G.P. Polla de Potrancas, Gr.1, Clasico Carlos Casares, Gr.2, 2d Palermo G.P. Saturnino J Unzue, Gr.1.

FAIRY MAGIC (03c, Lookinforthebigone, Dancing Moss). 7 wins from 1000m to 2000m, G.P. Palermo, Gr.1, Palermo G.P. de Las Americas OSAF, Gr.1, San Isidro G.P. Estrellas Classic, Gr.1, 3d Palermo Clasico Benito Villanueva, Gr.2.

PRYKA (03f, Forty Niner, Danzig). Champion Older Mare & Sprinter in Argentina in 2008-09.13 wins to 1400m, Palermo G.P. Maipu, Gr.1, San Isidro G.P. Felix de Alzaga Unzue, Gr.1, La Plata Clasico Arturo A Bullrich, Gr.3, Palermo Clasico Coronel Pringles, Gr.3, San Isidro Clasico General Viamonte, Gr.3, Clasico Condesa, Gr.3, Clasico General Las Heras, Gr.3, Palermo Clasico España, L, Clasico Japon, L, San Isidro Clasico Orbit, L, Especial Vacacionada, 2d Palermo G.P. Estrellas Sprint, Gr.1, San Isidro G.P. Suipacha, Gr.1, Clasico Olavarria, Gr.3.

GOUACHE (89f, Logical, Make Tracks). 9 wins at 1000m, 1200m, Palermo G.P. Saturnino J Unzue, Gr.1, G.P. Ciudad de Buenos Aires, Gr.1, Clasico Carlos Casares, Gr.2, Clasico General Francisco B Bosch, Gr.3-twice, Clasico General Arenales, Gr.3, Clasico General Alvear, Gr.3, San Isidro Clasico General Viamonte, Gr.3, 2d Palermo G.P. Maipu, Gr.1, San Isidro G.P. Suipacha, Gr.1, Palermo Clasico Venezuela, Gr.2, Clasico Republica de Panama, Gr.3, Clasico General Alvear, Gr.3, San Isidro Clasico Produccion Nacional, Gr.3, 3d San Isidro Clasico Olavarria, Gr.3-twice.

SOUTH VAGABUNDA (00f, Egg Toss, Practicante). Champion 2YO Filly in Argentina in 2003-04.6 wins-4 at 2-to 1500m, Palermo G.P. Saturnino J Unzue, Gr.1, G.P. Jorge de Atucha, Gr.1, Clasico Coronel Pringles, Gr.2, Clasico Carlos Casares, Gr.2, Clasico Republica de Panama, Gr.3, 2d Palermo Clasico General Francisco B. Bosch, Gr.3, Clasico España, L, 3d Palermo Clasico Paraguay, Gr.3, Clasico General Arenales, Gr.3, 4th Palermo Clasico Mexico, Gr.3.

MI SUREÑA (96f, Groovy, Good Manners). 6 wins-1 at 2-from 1400m to 2000m, Palermo G.P. Gilberto Lerena, Gr.1, San Isidro Clasico Carrera de las Estrellas (f&m), Gr.1, Palermo Clasico Carlos Menditeguy, Gr.3, Clasico Circulo de Propietarios de Caballerizas, Gr.3, Clasico Bolivia, L, 2d Palermo Clasico Carlos Tomkinson, Gr.2, Clasico Libertad, Gr.2, San Isidro Clasico Los Haras, Gr.2, Palermo Clasico Ines Victorica Roca, Gr.3, 3d San Isidro G.P. Copa de Plata, Gr.1, Palermo Clasico General Luis Maria Campos, Gr.2.

STAR RUNNER (07c, Luhuk, Lookinforthebigone). 6 wins-1 at 2-from 1200m to 2000m, Palermo G.P. Republica Argentina, Gr.1, San Isidro G.P. Estrellas Classic, Gr.1, La Plata Clasico Polla de Potrillos, Gr.2, Palermo Clasico Haras Argentinos, L, 2d Palermo G.P. Nacional, Gr.1, G.P. Polla de Potrillos, Gr.1, Clasico Old Man, Gr.3, Especia El Noi, 3d Palermo Clasico Coronel Miguel F Martinez, Gr.2, Especial Distinguido, 4th Palermo G.P. de Honor Copa Julio y Carlos Menditeguy, Gr.1, San Isidro G.P. Jockey Club, Gr.1.

NEW HEAVEN (94f, Logical, Mount Athos). Champion Sprinter in Argentina in 1999-2000.9 wins at 5½f, 6f, Palermo G.P. Maipu, Gr.1, San Isidro G.P. Suipacha, Gr.1, Clasico Olavarria, Gr.3, Hollywood Park Safely Kept H., L, 2d Palermo Clasico The Japan Racing Association, L, 3d San Isidro Clasico Carrera de las Estrellas Sprint, Gr.1, Palermo Clasico Carlos Tomkinson, Gr.2, San Isidro Clasico Pippermint, Gr.2, Santa Anita Monrovia H., Gr.3.

CHEVILLARD (95c, Logical, Make Tracks). 5 wins, La Plata G.P. Dardo Rocha, Gr.1, Palermo G.P. Polla de Potrillos, Gr.1, La Plata Clasico Isidoro Aramburu, Gr.2, Palermo Clasico Miguel Cane, Gr.2, 2d Palermo Clasico Eduardo Casey, Gr.2, 3d Palermo G.P. Nacional, Gr.1, 4th La Plata Clasico Antonio Cane, Gr.3, Clasico Comparacion, Gr.3.

TAIMAZOV (96c, Greinton, Dancing Moss). 8 wins at 1000m, 1200m, San Isidro G.P. Suipacha, Gr.1, G.P. Estrellas Sprint, Gr.1, Clasico Pippermint, Gr.2, Palermo Clasico Florida's Son, Handicap Luna Park 70 Años, Handicap Adam's Apple, 2d Palermo Clasico Paraguay, Gr.3, San Isidro Clasico Necochea, L, Clasico Asociacion Argentina de Fomento Equino, L, Handicap Wagram, 3d San Isidro Clasico Gay Hermit, Gr.3, 4th San Isidro G.P. Felix de Alzaga Unzue, Gr.1.

CADEAUX (91f, Salt Marsh, Make Tracks). Winner, Palermo G.P. Saturnino J Unzue, Gr.1, G.P. Jorge de Atucha, Gr.1, Clasico Japon, Gr.3, 2d Palermo Clasico Carlos Tomkinson, Gr.2, 3d Palermo G.P. Polla de Potrancas, Gr.1, San Isidro Clasico Carrera de las Estrellas de Potrancas, Gr.1, Palermo Clasico Libertad, Gr.2.

SEBASTIANO (02c, Ringaro, General). 6 wins-3 at 2-from 1000m to 2000m, Palermo G.P. Santiago Luro, Gr.1, G.P. Montevideo, Gr.1, La Plata Especial Snow Gambler, 2d San Isidro G.P. Estrellas Juvenile, Gr.1, La Plata Clasico 9 de Julio-Dia de la Independencia, Gr.3, 3d Palermo Clasico Guillermo Kemmis, Gr.2.

BATALLOSA (03f, Senor Pete, Logical). Champion 2YO Filly in Argentina in 2006-07.3 wins at 2, Palermo G.P. Saturnino J Unzue, Gr.1, G.P. Jorge de Atucha, Gr.1, Especial Unica, 2d Palermo G.P. Estrellas Juvenile Fillies, Gr.1.

IVORY TOWER (98f, Cipayo, Vervain). Champion 2YO Filly in Argentina in 2000-01.3 wins at 2, San Isidro G.P. de Potrancas, Gr.1, G.P. Estrellas Juvenile Fillies, Gr.1, 3d Hollywood Park Corona H., L.

HANDSOME HALO (94c, Northern Jove, Restless Native). Champion 2YO Colt in Argentina in 1997-98.3 wins at 2, Palermo G.P. Santiago Luro, Gr.1, G.P. Montevideo, Gr.1, 2d San Isidro G.P. Dos Mil Guineas, Gr.1, 3d Palermo Clasico Carrera de las Estrellas de Potrillos, Gr.1.

ORCA (89f, Solazo, Carapálida). 3 wins-1 at 2-, San Isidro G.P. de Potrancas, Gr.1, G.P. Mil Guineas, Gr.1, 3d Palermo G.P. Jorge de Atucha, Gr.1.

SEBI HALO (98c, Ringaro, El Virtuoso). 11 wins at 1000m, San Isidro G.P. Suipacha, Gr.1, Clasico Pippermint, Gr.2-twice, Clasico Santiago Lawrie, Gr.2, Palermo Clasico Estados Unidos de America, Gr.3-twice, Clasico Paraguay, Gr.3, San Isidro Clasico Asociacion Argentina de Fomento Equino, L, Premio la Belga, 2d Palermo G.P. Ciudad de Buenos Aires, Gr.1, G.P. Estrellas Sprint, Gr.1, San Isidro Clasico Cyllene, Gr.2, 3d Palermo G.P. Maipu, Gr.1, Clasico Coronel Pringles, Gr.2, Clasico Paraguay, Gr.3, 4th San Isidro G.P. Suipacha, Gr.1, G.P. Internacional Felix de Alzaga Unzue, Gr.1, G.P. Estrellas Sprint, Gr.1, Clasico Pippermint, Gr.2, Palermo Clasico Paraguay, Gr.3.

FIRST ONE (98f, Babor, Farnesio). 9 wins at 1000m, 1400m, Palermo G.P. Maipu, Gr.1, Clasico Mexico, Gr.3, Clasico Republica de Panama, Gr.3, San Isidro Clasico General Las Heras, Gr.3, Palermo Clasico Casa del Teatro, L, Clasico The Japan Racing Association, L, 3d Palermo Clasico Miguel Angel y Tomas Juarez Celman, Gr.2, Clasico Venezuela, Gr.2, 4th Palermo Clasico Loteria Nacional, Gr.3.

FLIRTEADOR (95c, Salt Marsh, Farnesio). 10 wins from 1600m to 2000m, Palermo G.P. General San Martin, Gr.1, San Isidro Clasico Ecuador, Gr.2, Palermo Clasico Republica Federativa del Brasil, Gr.3, Clasico Buenos Aires, Gr.3, Clasico Italia, Gr.3, San Isidro Clasico Horacio Bustillo, Gr.3, 2d Palermo Clasico Benito Villanueva, Gr.2, 3d G.P. San Isidro, Gr.1, Palermo Clasico Carrera de las Estrellas de Potrillos, Gr.1, Clasico Peru, Gr.2, San Isidro Clasico America, Gr.2, Palermo Clasico Japon, Gr.3, 4th San Isidro G.P. 9 de Julio, Gr.1, Palermo Clasico Buenos Aires, Gr.3.

MORE THAN READY (97c, Woodman, Naskra). 7 wins-5 at 2-to 7f, US$1,026,229, Saratoga King's Bishop S., Gr.1, Gulfstream Park Hutcheson S., Gr.2, Saratoga Sanford S., Gr.2, Belmont Tremont S., Gr.3, Churchill Downs WHAS-11 S., L, Belmont Flash S., L, 2d Belmont Vosburgh S., Gr.1, Keeneland Blue Grass S., Gr.1, Belmont Dwyer S., Gr.2, Fair Grounds Louisiana Derby, Gr.2, 3d Belmont Futurity S., Gr.1, 4th Churchill Downs Kentucky Derby, Gr.1, Aqueduct Cigar Mile H., Gr.1, Monmouth Haskell Invitational H., Gr.1.

SOUTHERN FILLY (90f, Master Bold, Make Tracks). Winner, San Isidro G.P. de Potrancas, Gr.1, Palermo Clasico Gilberto Lerena, Gr.2, San Isidro Clasico Abril, Gr.2-twice, Clasico Ricardo y Ezequiel Fernandez Guerrico, Gr.2, 2d Palermo Clasico Carlos Casares, Gr.2, 3d Palermo Clasico Gilberto Lerena, Gr.1, Clasico Circulo de Propietarios de Caballerizas, Gr.3, San Isidro Clasico Omega, Gr.3, Palermo Clasico General Guemes, L.

JOLLY (99f, Logical, Mount Athos). 9 wins-1 at 2-at 1000m, Palermo G.P. Ciudad de Buenos Aires, Gr.1, San Isidro Clasico Cyllene, Gr.2, Clasico Condesa, Gr.3, Palermo Clasico España, L, San Isidro Handicap Zanoni, 2d Palermo G.P. Maipu, Gr.1, San Isidro G.P. Estrellas Sprint, Gr.1, 3d San Isidro Clasico Produccion Nacional, L.

IGREJA (94f, Greinton, Dancing Moss). 6 wins-3 at 2-from 1000m to 1600m, £5,078, R379,385, Kenilworth Cape Fillies Guineas, Gr.1, Odessa Stud Fillies Championship, Gr.2, Clairwood Nursery S., Gr.3, Milnerton Saldanha S., L, 2d Greyville Premier's Champion S., Gr.1, 3d Goodwood Oak Tree S., L, 4th Kenilworth Cape Argus Guineas, Gr.1.

VACACIONADA (95f, Egg Toss, Practicante). 5 wins, San Isidro Clasico Carrera de las Estrellas Sprint, Gr.1, Palermo Clasico Carlos Casares, Gr.2, San Isidro Clasico Pippermint, Gr.2, Palermo Clasico Mexico, Gr.3, San Isidro Especial Potrancas, 2d Palermo Clasico Venezuela, Gr.2, 3d Palermo Clasico Estados Unidos de America, Gr.3, 4th San Isidro G.P. Eliseo Ramirez, Gr.1.

HANGAR (90c, Logical, Cambremont). 5 wins, Palermo G.P. Nacional, Gr.1, Clasico Otono, Gr.2, Clasico Peru, Gr.2, Clasico Chacabuco, Gr.2, 2d Palermo G.P. General San Martin, Gr.1, San Isidro Clasico Carrera de las Estrellas (c&g), Gr.1, Palermo Clasico Eduardo Casey, Gr.2, 3d Palermo G.P. Polla de Potrillos, Gr.1, Clasico Miguel Cane, Gr.2.

HOPETOWN (96f, Merce Cunningham, Logical). 6 wins from 1400m to 2500m, Palermo G.P. Ignacio e Ignacio F Correas, Gr.1, Clasico Chile, Gr.3, Clasico Apertura, Gr.3, 2d Palermo Clasico Arturo R Bullrich, Gr.2, Clasico Carlos Menditeguy, Gr.3, 3d San Isidro G.P. Copa de Plata, Gr.1, Clasico Eudoro J Balsa, Gr.3, 4th Palermo G.P. Estrellas Distaff, Gr.1.

MY HALO (95c, Groovy, Good Manners). 7 wins-1 at 2-at 6f, San Isidro G.P. Felix de Alzaga Unzue, Gr.1, Palermo Clasico Coronel Pringles, Gr.2, Clasico Guillermo Paats, Gr.3, Churchill Downs Allowance, 2d Palermo Clasico Carrera de las Estrellas de Productos, Gr.1, San Isidro Clasico Cyllene, Gr.2, 3d Palermo G.P. Maipu, Gr.1, 4th Palermo G.P. Santiago Luro, Gr.1.

EMPRESS JACKIE (09f, Orpen, Equalize). 4 wins-2 at 2-from 1400m to 1600m, San Isidro G.P. Mil Guineas, Gr.1, Palermo Clasico Carlos Tomkinson, Gr.2, La Plata Clasico Andres S Torres, Gr.3, 2d San Isidro Clasico Carlos P Rodriguez, Gr.2, 4th Palermo G.P. Jorge de Atucha, Gr.1, San Isidro G.P. Eliseo Ramirez, Gr.1.

MANPOWER (99c, Gold Trojan, More Light). 4 wins from 1600m to 2100m, San Isidro G.P. Estrellas Classic, Gr.1, Palermo Clasico Coronel Miguel F Martinez, Gr.2, La Plata Clasico Antonio Cane, Gr.3, 2d San Isidro Clasico Jose B. Zubiaurre, L, 3d Palermo Clasico Otoño, Gr.2, San Isidro Clasico General Pueyrredon, Gr.2, 4th San Isidro G.P. 25 de Mayo, Gr.1.

SUN SPRING (96f, More Light, Tudor Melody). 4 wins-3 at 2-, San Isidro Clasico Carrera de las Estrellas de Productos, Gr.1, Palermo Clasico Guillermo Paats, Gr.3, Clasico General Lavalle, Gr.3, 2d Palermo Clasico Carlos Casares, Gr.2, San Isidro Clasico Leteo, L.

BRISQUE (91c, Salt Marsh, Solito). 4 wins, G.P. Ciudad de La Plata, Gr.1, La Plata Clasico Benito Lynch, Gr.3, Clasico Nigromante, L, 3d San Isidro Clasico Melgarejo, L.

NUMERARIA (89f, Salt Marsh, Dancing Moss). 4 wins, Palermo G.P. Polla de Potrancas, Gr.1, Clasico Carlos Tomkinson, Gr.2, Clasico Bolivia, L.

LA GALERIE (96f, Logical, Make Tracks). Champion 2YO Filly in Argentina in 1999-2000.7 wins-3 at 2-to 1300m, US$243,480, Palermo G.P. Saturnino J Unzue, Gr.1, Clasico Carlos Casares, Gr.2, Especial Potrancas, Aqueduct Allowance-twice, Saratoga Allowance, 3d Aqueduct Distaff H., Gr.2, Belmont Genuine Risk H., Gr.2, Meadowlands Ready Jet Go S., L.

ALERT (02c, Senor Pete, Logical). 5 wins-4 at 2-at 800m, 1000m, San Isidro G.P. Estrellas Juniors Sprint, Gr.1, Palermo Clasico Hipodromo Argentino, Gr.3, Especial Copa de Precoces 2004-twice, San Isidro Handicap Sandal, 2d San Isidro Clasico Velocidad, Gr.3, Clasico Islas Malvinas, L, 4th Palermo Clasico Guillermo Kemmis, Gr.2, San Isidro Clasico Cyllene, Gr.2.

FIESTA LADY (04f, Political Ambition, Pepenador). Champion 3YO Filly in Argentina in 2007-08.4 wins from 1400m to 2000m, Palermo G.P. Seleccion, Gr.1, Clasico Francisco J Beazley, Gr.2, Nad al Sheba Al Haarth H., 2d UAE One Thousand Guineas, L.

SERENITA (97f, Gold Trojan, Logical). Champion 2YO Filly in Argentina in 2000-01.4 wins-3 at 2-to 1200m, Palermo G.P. Saturnino J Unzue, Gr.1, Clasico Carlos Casares, Gr.2, San Isidro Especial Potrancas, 2d Santa Anita Santa Monica H., Gr.1, 3d Santa Anita La Brea S., Gr.1, 4th Del Mar Fantastic Girl S., L.

MR. NANCHO (00c, Fitzcarraldo, Our Talisman). Champion Miler in Argentina in 2003-04.3 wins at 1400m, 1600m, Palermo G.P. Palermo, Gr.1, Clasico Buenos Aires, Gr.3, 2d Palermo G.P. Polla de Potrillos, Gr.1, 4th San Isidro G.P. Joaquin S de Anchorena, Gr.1.

LA COSTA AZUL (90f, Logical, Tatán). 3 wins, Palermo G.P. Polla de Potrancas, Gr.1, Clasico Circulo de Propietarios de Caballerizas, Gr.3, 2d San Isidro Clasico Enrique Acebal, Gr.1, 3d Palermo Clasico Arturo R Bullrich, Gr.2, San Isidro Clasico General Las Heras, Gr.3, 4th Palermo Clasico Gilberto Lerena, Gr.1, G.P. Seleccion, Gr.1, Clasico Gilberto Lerena, Gr.2, San Isidro Clasico Abril, Gr.2.

OVERSPEED (89f, Salt Marsh, Atlas). 3 wins, San Isidro Clasico Carrera de las Estrellas (f&m), Gr.1, Palermo Clasico General Luis Maria Campos, Gr.2, 2d Palermo G.P. Polla de Potrancas, Gr.1, Clasico Gilberto Lerena, Gr.2, Clasico Mexico, Gr.3, 4th Palermo G.P. Seleccion, Gr.1.

MY LAD (99c, Logical, Mount Athos). 9 wins to 1400m, La Plata G.P. Ciudad de La Plata, Gr.1, Handicap Asociacion Argentina de Fomento Equino, 2d La Plata Clasico Asociacion Bonaerense de Propietarios, Gr.3, Clasico Urbano de Iriondo, L, Handicap Caballeriza Tres Jotas, Handicap Antartida Argentina, Handicap Juan Vucetich, 4th La Plata Clasico Uberto F Vignart, Gr.2.

MASTERPIECE (00c, Gold Trojan, More Light). 7 wins-1 at 2-from 1200m to 1700m, San Isidro G.P. San Isidro, Gr.1, Del Mar Harry F Brubaker H., L, San Isidro Handicap Alan Breck, Premio Indio Royal, Hollywood Park Allowance, 2d Palermo G.P. Palermo, Gr.1, San Isidro G.P. Joaquin S de Anchorena, Gr.1, 4th Palermo G.P. Montevideo, Gr.1, Hawthorne Robert F Carey Memorial H., Gr.3.

SNAPY HALO (04c, Ringaro, El Virtuoso). 6 wins from 1000m to 1600m, San Isidro G.P. Estrellas Mile, Gr.1, Handicap Snow Cat, 2d San Isidro Clasico America, Gr.2, 3d AJC Doncaster Mile Prelude, L, 4th San Isidro Clasico Ecuador, Gr.2.

EVOCADO (06c, Equalize, Candy Stripes). 5 wins-4 at 2-to 1500m, Palermo G.P. Montevideo, Gr.1, Especial Final Copa Bullrich Productos, Especial Copa Precoces, Especial Copa Bullrich Productos, 2d Palermo Clasico Guillermo Kemmis, Gr.2, La Plata Clasico 9 de Julio-Dia de la Independencia, Gr.3, Palermo Handicap Palo Santo, Handicap Trenzado, 3d San Isidro G.P. Estrellas Juvenile, Gr.1, 4th Palermo Clasico Japon, L.

ANY FOR LOVE (98f, Manguin, Cipol). 5 wins-1 at 2-from 1000m to 1600m, San Isidro G.P. Mil Guineas, Gr.1, Santa Anita Allowance-twice, 2d San Isidro G.P. Eliseo Ramirez, Gr.1, 3d Santa Anita Las Cienegas H., Gr.3, Wishing Well H., L, 4th San Isidro G.P. Estrellas Juvenile Fillies, Gr.1, Santa Anita Buena Vista H., Gr.2.

BON VIVANT (96c, Farmer, Larkspur). 5 wins from 1200m to 1600m, La Plata G.P. Joaquin V Gonzalez, Gr.1, 2d La Plata Handicap Asociacion Argentina de Fomento Equino.

THANO (02c, Digression, Vervain). 3 wins at 1600m, 1800m, Palermo G.P. General San Martin, Gr.1, 2d Palermo Especial Dancing Cowboy, Especial Mr. Pensky, 3d Palermo Clasico Peru, Gr.2, San Isidro Clasico Capital, Gr.2.

VENUSBERG (96f, Logical, Leury). 3 wins-2 at 2-from 1200m to 1600m, San Isidro Clasico Carrera de las Estrellas de Potrancas, Gr.1, 4th San Isidro G.P. de Potrancas, Gr.1.

VENUSINO (94c, Logical, Make Tracks). 9 wins at 1000m, San Isidro G.P. Suipacha, Gr.1, 2d San Isidro Clasico Orange, L, Clasico Necochea, L, Palermo Handicap Rey del Bosque, Handicap Vitelio, Premio Handicap Advocate, 3d Palermo G.P. Maipu, Gr.1, 4th Palermo Clasico Paraguay, Gr.3.

MATTHIS (94c, Logical, Mount Athos). 4 wins, Palermo Clasico Carrera de las Estrellas Sprint, Gr.1, 2d Palermo G.P. Maipu, Gr.1, Clasico Paraguay, Gr.3, 3d Palermo G.P. Maipu, Gr.1, Clasico Coronel Pringles, Gr.2.

GIULIE-HALO (93f, Saint Sever, Good Manners). 4 wins, Palermo G.P. Gilberto Lerena, Gr.1, 2d Palermo Clasico Carrera de las Estrellas de Potrancas, Gr.1, G.P. Polla de Potrancas, Gr.1, Clasico Ines Victorica Roca, Gr.3, 3d Palermo Clasico Miguel Angel y Tomas Juarez Celman, Gr.2, Clasico Circulo de Propietarios de Caballerizas, Gr.3, San Isidro Clasico Omega, Gr.3.

RIMEL (91f, Logical, Atlas). Winner, Palermo G.P. Gilberto Lerena, Gr.1, 2d Palermo Clasico Gilberto Lerena, Gr.1.

ROCKVILLE (91c, Tropical Sun, Tatán). Winner, San Isidro Clasico Carrera de las Estrellas de Potrillos, Gr.1, 2d Palermo G.P. Montevideo, Gr.1, San Isidro G.P. Dos Mil Guineas, Gr.1, Clasico Lamadrid, L.

BORDONERO (04c, Tempranero, Mantecón). 10 wins-2 at 2-at 1000m, San Isidro Clasico Cyllene, Gr.2, Clasico Velocidad, Gr.3, Clasico Gay Hermit, Gr.3, Clasico Santiago Lawrie, Gr.3, Clasico Necochea, L, Clasico Asociacion Argentina de Fomento Equino, L-twice, Handicap Make Tracks, 2d San Isidro Clasico Pippermint, Gr.2, Palermo Clasico Irlanda, Gr.3, San Isidro Clasico Santiago Lawrie, Gr.3, Clasico Necochea, L, Palermo Especial Gouache, San Isidro Clasico Eduardo Jara, Handicap Phoenix, 3d San Isidro G.P. Suipacha, Gr.1, G.P. Estrellas Juniors Sprint, Gr.1, Palermo Clasico Coronel Pringles, Gr.3, San Isidro Clasico General Viamonte, Gr.3, Handicap Make Tracks, 4th San Isidro Clasico Necochea, L.

SINOPTICO (95c, Le Fabuleux, Bold Ruler). 8 wins at 1m, La Plata Clasico Pedro Goenaga, Gr.2, Clasico Luis Maria Doyhenard, Gr.3, Clasico Agustin B Gambier, Gr.3, Clasico Criadores Argentinos del Sangre Pura, L, Clasico Oswaldo Aranha, L, 2d La Plata Clasico Jockey Club de la Provincia de Buenos Aires, Gr.2, Clasico Latinoamerica, Gr.3, Clasico Jose Pedro Ramirez, Gr.3.

His sire sons include More Than Ready (177), Sebi Halo (22), Spring Halo (15), El Compinche (9), My Halo (7), Handsome Halo (6), Dubleo, Emperor Richard, Mr. Nancho, Matthis, Flirteador, Halo Homewrecker, Open Air, Veneziano, Laramie, etc.

DUBLEO - Multiple Group winner on turf, over 60% winners to runners!

Stud Comments

Dubleo is by More Than Ready's sire Southern Halo out of a Secretariat half sister to leading US Sire Rubiano and the dam of Champion U.S First Season Sire, Tapit. Already the sire of over 60% winners to runners including Stakes Winners Two Blue, Dubleanny and Koonoomoo.


A multiple graded stakes winning two-year-old Dubleo has the pedigree for stallion success. He is by multiple Champion Sire Southern Halo, also sire of MORE THAN READY. His dam, by phenomenal 'broodmare sire of sires' Secretariat, is half-sister to Champion Sprinter Rubiano, and to the dam of Tapit, Champion Freshman Sire of 2008, and Champion Second Season Sire of 2009 in the U.S.

Dubleo should be very good with mares that are by a stallion bred on a Northern Dancer/Secretariat or Northern Dancer/Sir Gaylord cross. One outstanding source of this would be Storm Bird through Storm Cat (sources include Giant's Causeway, Tale of the Cat, Hennessy, Catrail, High Yield, and Van Nistelrooy), and Bluebird (sire of Dolphin Street). Other Northern Dancer/Secretariat crosses include Chief's Crown (and his son Grand Lodge) and Dehere, and Northern Dancer/Sir Gaylord sources include Green Desert (sire of Cape Cross, Invincible Spirit, and Volksraad), Barathea, and King of Kings.

Other Northern Dancer strains that would appeal for Dubleo are Danehill and sons, especially mares by Redoute's Choice and Flying Spur (both carry Sir Gaylord) and other Danzig sources such in particular Anabaa and Belong to Me; The Minstrel (sire of Palace Music, Masterclass and Bakharoff; grandsire of Naturalism), Sadler's Wells, Last Tycoon, and El Gran Senor. We also like stallions bred on the broad Nijinsky/Blushing Groom nick for Dubleo. Sources of this in Australia would include Quest for Fame and Fantastic Light.

Dubleo should also work well with a number of branches of the Mr. Prospector line. Particularly good should be Mr. Prospector/Buckpasser crosses, such as Woodman (sire of Timber Country and Hector Protector), Miswaki (sire of Umatilla) and Seeking the Gold (sire of Secret Savings and Lujain), Conquistador Cielo (his sons, Conquistarose and El Moxie), Distorted Humor, Fappiano (including Unbridled's Song and Defensive Play) and Thunder Gulch (who looks particularly attractive here).

Dubleo's pedigree also makes him very appealing with mares by Sir Tristram line stallions. More Than Ready has a stakes winner out of a mare by Kaapstad, and mares by Zabeel and his sons (especially Octagonal, his son Lonhro and Don Eduardo) are also particularly appealing. Other sources of Sir Ivor should do well and include Geilgud, Imperial Prince, and Ivory Hunter.

Dubleo's third dam is a sister to the excellent sire, Relaunch, and he can be introduced through his son, Honour and Glory

The following services are available at CANGON STUD:

- 24- hour vet care and supervision for all visiting mares and agistment horses
- Resident farrier
- Rehabilitation and therapy including chiropractic manipulation
- Qualified advice on all aspects of the thoroughbred



For Sale

Name:
Dublette
Category:
Broodmare
DOB:
8 September 2006
Location:
Rollands Plains 2441 NSW, Australia