Albrecht (AUS)

2016 Stud Fee - $8,800 Inc GST

Sire:
Redoute's Choice (AUS) 1996
Dam:
O'Giselle (AUS) 2003
Dam Sire:
Octagonal (NZ) 1992
DOB:
25 September 2009
Height:
16 hh
Year Entered Stud:
2014
Standing At:
Godolphin Australia Pty Ltd
Location:
Aberdeen 2336 NSW, Australia
Live foal guarantee:
Yes - conditions apply
Bonus Incentive Schemes:

Race Fields Update:

Currently Albrecht has no upcoming runners either today or tomorrow

Australia

 

New Zealand

 



ALBRECHT (AUS) 2009 Bay colt
by Redoute's Choice - O'Giselle, by Octagonal

 

Commenced stud duties in Australia in 2014
His oldest progeny will be 2YOs in 2017-18


Distance Analysis

 

All Runners

 

 0-
1100m
1101-
1300m
1301-
1500m
1501-
1700m
1701-
1900m
1901-
2100m
2101-
2300m
2301-
2500m
2500m+
Starters000000000
Starts000000000
Winners000000000
Wins000000000
%Wnrs/Starters-1.#IND0.0%0.0%0.0%0.0%0.0%0.0%0.0%0.0%
%wins/Starts0.0%0.0%0.0%0.0%0.0%0.0%0.0%0.0%0.0%

 

Black Type Races

 

 0-
1100m
1101-
1300m
1301-
1500m
1501-
1700m
1701-
1900m
1901-
2100m
2101-
2300m
2301-
2500m
2500m+
Starters000000000
Starts000000000
Winners000000000
Wins000000000
%Wnrs/Starters0.0%0.0%0.0%0.0%0.0%0.0%0.0%0.0%0.0%
%wins/Starts0.0%0.0%0.0%0.0%0.0%0.0%0.0%0.0%0.0%

 

Two-Year-Old Racing

 

 0-
1100m
1101-
1300m
1301-
1500m
1501-
1700m
1701-
1900m
1901-
2100m
2101-
2300m
2301-
2500m
2500m+
Starters000000000
Starts000000000
Winners000000000
Wins000000000

 

Three-Year-Old Racing

 

 0-
1100m
1101-
1300m
1301-
1500m
1501-
1700m
1701-
1900m
1901-
2100m
2101-
2300m
2301-
2500m
2500m+
Starters000000000
Starts000000000
Winners000000000
Wins000000000

 

Four-Year-Old and Older Racing

 

 0-
1100m
1101-
1300m
1301-
1500m
1501-
1700m
1701-
1900m
1901-
2100m
2101-
2300m
2301-
2500m
2500m+
Starters000000000
Starts000000000
Winners000000000
Wins000000000

 


 

 

ALBRECHT
Bay horse       Foaled 2009 
 

REDOUTE'S CHOICE Danehill (USA)DanzigNorthern Dancer
RazyanaHis Majesty
Shantha's ChoiceCanny LadBletchingly
Dancing Show (USA)Nijinsky
O'GISELLE
    2003
Octagonal (NZ)ZabeelSir Tristram (Ire)
Eight Carat (GB)Pieces of Eight
Shadea (NZ)Straight Strike (USA)Mr. Prospector
ConciaFirst Consul (USA)

REDOUTE'S CHOICE (AUS) (Bay 1996-Stud 2000). 5 wins-2 at 2, MVRC Manikato S., Gr.1. Champion Aust. Sire 3 times Sire of 1199 rnrs, 915 wnrs, 147 SW, inc. Miss Finland (STC Golden Slipper S., Gr.1), Redoute's Dancer, Stratum, Lankan Rupee, Samantha Miss, Majmu, Fashions Afield, Musir, Nadeem, God's Own, Lotteria, Melito, Wylie Hall, Gallica, King's Rose, Snitzel, Bonaria, Anamato, Howard be Thy Name, Peeping, Royal Descent, Rafeef, etc.

 

1st dam

O'GISELLE, by Octagonal (NZ). Unraced. Sister to LONHRO, NIELLO, SHANNARA, three-quarter-sister to DIAMOND DECK,  Hexameter (dam of CIRCULAR). Dam of 5 named foals, 4 to race, 2 winners, inc:-

ALBRECHT (c by Redoute's Choice) 2 wins. See below.

 Hilarion (g by Commands) 3 wins to 1500m in Aust.

 Grisi (f by Street Cry (Ire)) Placed at 3 in 2015-16 in Aust.

 

2nd dam

SHADEA (NZ), by Straight Strike (USA). Second top filly on The 1990-91 Australasian 2YO Classification. 2 wins at 2, A$226,266, STC Sweet Embrace S., Gr.3, Capital Parkroyal Canberra H., 2d AJC Sires' Produce S., Gr.1, Champagne S., Gr.1, Swan H., Key H, 3d NSW Tatt's RC Roman Consul S., Gr.3, STC Winter H., L, 4th AJC Warwick S., Gr.2, MVRC Laurent Perrier S., Gr.2, STC Silver Slipper S., Gr.2, GCTC Magic Millions 2YO Fillies Classic S., L. Half-sister to MAHAYA. Dam of 11 named foals, 8 to race, 7 winners, inc:-

LONHRO (c Octagonal) Horse of the Year in Australia in 2003-04. Champion 3YO in Australia in 2001-02 & Joint top of the 2004 World Rankings (mile). Top of the 2001-02 Australasian 3YO Classification (middle). 26 wins-2 at 2-from 1100m to 2000m, A$5,790,510, VRC Australian Cup, Gr.1, AJC Chipping Norton S., Gr.1, Queen Elizabeth S., Gr.1, George Main S., Gr.1, VRC LKS Mackinnon S., Gr.1, MRC CF Orr S., Gr.1, Yalumba S., Gr.1-twice, STC George Ryder S., Gr.1-twice, VATC Caulfield Guineas, Gr.1, AJC Royal Sovereign S., Gr.2, Hobartville S., Gr.2, Expressway S., Gr.2, Apollo S., Gr.2, Warwick S., Gr.2-twice, Stan Fox S., Gr.2, MRC St George S., Gr.2, NSW Tatt's RC Chelmsford S., Gr.2-twice, 2d AJC Queen Elizabeth S., Gr.1, Warwick S., Gr.2, 3d MVRC WS Cox P., Gr.1. Champion sire.

NIELLO (c Octagonal) 4 wins-1 at 2-from 1100m to 2000m, A$977,370, AJC Spring Champion S., Gr.1, STC Canterbury Guineas, Gr.1, Rosehill Guineas, Gr.1, AJC Kindergarten S., Gr.3, 2d Newcastle JC Spring S., Gr.3, AJC Maurice Lacroix Tomorrows Classic 2YO H., 3d AJC Warwick S., Gr.2, NSW Tatt's RC Chelmsford S., Gr.2, STC Todman Slipper Trial S., Gr.2, 4th AJC Hobartville S., Gr.2, STC Premiere S., Gr.2. Sire.

SHANNARA (f Octagonal) 4 wins to 1500m, A$423,580, Hawkesbury RC Ladies Day Cup, L, Scone RC Dark Jewel Classic, L, AJC Randwick Betting Auditorium H., STC Nepean Engineering H., 2d AJC Angst S., L, James HB Carr S., L, Scone RC Dark Jewel Classic, L, 3d ATC Emancipation S., Gr.2, 4th ATC Emancipation S., Gr.2, STC Research S., Gr.3-twice.

 Sibylline. Winner at 1200m, 2d STC Girls Night Out 2YO H. Dam of 4 winners-

 Hexameter. 4 wins from 1400m to 1800m, A$106,150, AJC Sunset Sessions H., QTC Kaoru Star H., STC Lucky's Freeway Hotel H., 2d AJC UD Trucks H., BTC Worsfold Media P., STC Nepean Engineering H., Paper Craft Show H. Dam of 2 winners-

CIRCULAR (f Street Cry) 5 wins from 1400m to 1600m, A$285,760, to 2016-17, VRC Schweppervescence Trophy, Gr.3, Goulburn City Cup, ATC TAB More Than Winning H., 2d ATC All Too Hard at Vinery H., McGrath Estate Agents H., 3d ATC TAB Rewards H.-twice, Alconex Fire H., Employee Long Service Celebration 2YO P.

 Miss Trump. Unraced. Dam of 2 winners-

DIAMOND DECK (f Octagonal) Winner at 1200m, Hawkes Bay Highview S., Gr.3, 2d QTC Sires' Produce S., Gr.2, Avondale JC 2YO Fillies' S., L, 3d BTC Champagne Classic, Gr.2. Producer.

 Doneze Girl. Placed at 3 in Aust. Dam of 3 winners-

ZURELLA (f Zabeel) 5 wins from 1400m to 2000m, NZ$268,625, A$166,500, VRC Let's Elope S., Gr.2, Waikato RC Sir Tristram Fillies Classic, Gr.2, Manawatu RC Eulogy S., Gr.3, Waikato RC Hauraki 96.2 FM H., 2d New Zealand Oaks, Gr.1, Waikato RC Cal Isuzu S., Gr.2, WRC Cuddle S., Gr.3, 3d Waikato Draught Sprint, Gr.1, 4th Waikato RC Herbie Dyke S., Gr.1, WRC Thorndon Mile, Gr.1, Manawatu RC Awapuni Gold Cup, Gr.2.

 Misstari. Placed in Aust. Dam of-

KING LIONHEART (g Al Maher) 6 wins from 1350m to 2200m, A$320,930, ATC Shannon S., Gr.2, Alconex Fire H., Triple M Grill Team H., STC Slipper on Sale H., 2d AJC Dover Heights H., ATC Vaby's Mediterranean Grill H., STC TAB Number 1 Club H., 3d ATC Villiers S., Gr.2, STC Winning Post Restaurant H., 4th ATC Tattersalls Club Cup, L, Gosford Cup, L.

 

Race Record: 15 Starts 2-3-3 A$442,350.
Won ATC Up & Coming S., Gr 3 (1300m), Parramatta Leagues Club H. (1250m), 2nd ATC Golden Rose S., Gr 1, Stan Fox S., Gr 2, Southern Cross S., Gr 3, 3rd BRC Victory S., Gr 2, VRC Bobbie Lewis H., Gr 3, ATC Canterbury BMW Inglis Bonus, 4th ATC Phar Lap S., Gr 2

(in Australia)

AgeRuns1st2nd3rdEarnings
211--A$27,550
39122A$365,800
45-11A$49,000
Totals:15233A$442,350
At 2 : ATC (Canterbury) Parramatta Leagues Club H. (1250m)
At 3 : ATC (Warwick Farm) Up & Coming S., Gr.3 (1300m beating Toydini and Tatra)
2d ATC (Rosehill) Golden Rose S., Gr.1 (1400m to Epaulette and beating Ashokan)
Stan Fox S., Gr.2 (1500m to Kabayan and beating Divine Moon)
3d BRC Victory S., Gr.2 (1200m to Buffering and Spirit of Boom)
4th ATC (Rosehill) Phar Lap S., Gr.2 (1500m)
At 4 : 2d ATC (Randwick) Southern Cross S., Gr.3 (1200m to Terravista and beating My Destiny)
3d VRC Bobbie Lewis H., Gr.3 (1200m to Speediness and Temple of Boom)
REDOUTE'S CHOICE (AUS)
B. 1996
GW 5 wins
f:1546 r:1199 w:919 SW:147
Danehill
B. 1986
GW 4 wins
f:2414 r:2082 w:1630 SW:347
Danzig
B. 1977
Wnr 3 wins
f:1075 r:837 w:658 SW:198
Northern DancerNearctic14
Natalma2
Pas de NomAdmiral's Voyage4
Petitioner7
Razyana
B. 1981
Pld
f:14 r:11 w:9 SW:5
His MajestyRibot4
Flower Bowl4
Spring AdieuBuckpasser1
Natalma2
Shantha's Choice
B. 1992
Wnr 1 win
f:13 r:10 w:10 SW:5
Canny Lad
Br. 1987
GW 8 wins
f:1435 r:1167 w:793 SW:55
BletchinglyBiscay2
Coogee7
Jesmond LassLunchtime7
Beautiful Dreamer14
Dancing Show
B. 1983
Wnr 1 win
f:10 r:8 w:7 SW:2
NijinskyNorthern Dancer2
Flaming Page8
Show LadySir Ivor8
Best in Show8
O'GISELLE (AUS)
Br. 2003
NR
f:5 r:4 w:2 SW:1
Octagonal
Br. 1992
GW 14 wins
f:1145 r:887 w:537 SW:25
Zabeel
B. 1986
GW 7 wins
f:1807 r:1523 w:1106 SW:163
Sir TristramSir Ivor8
Isolt6
Lady GiselleNureyev5
Valderna16
Eight Carat
Blk. 1975
NP
f:10 r:7 w:6 SW:5
Pieces of EightRelic8
Baby Doll3
KlairessaKlairon1
Courtessa9
Shadea
Br. 1988
GW 2 wins
f:11 r:8 w:7 SW:3
Straight Strike
B. 1977
SP 4 wins
f:883 r:775 w:474 SW:41
Mr. ProspectorRaise a Native8
Gold Digger13
Bend NotNever Bend19
Jennie Sue11
Concia
Br. 1978
Wnr 2 wins
f:5 r:4 w:4 SW:2
First ConsulForli3
Bold Consort5
My TriciaHermes11
Gay Poss8
f: number of foals | r: number that raced | w: number that won | SW: number of stakeswinners

REDOUTE'S CHOICE Champion 3YO Miler in Australia in 1999-2000. Joint Champion 3YO in Aust/NZ in 1999-2000. 5 wins-2 at 2-from 1100m to 1600m, A$1,567,850, MVRC Manikato S., Gr.1, VATC Blue Diamond S., Gr.1, Caulfield Guineas, Gr.1, CF Orr S., Gr.1, Veuve Clicquot S., L, 2d MVRC Australia S., Gr.1, 3d VATC Futurity S., Gr.1, Vic Health Cup, Gr.1, 4th VRC Ascot Vale S., Gr.2. He entered stud in Aust. in 2000. Champion Aust. Sire in 2005-06, 2009-10, 2013-14, second in 2008-09, 2010-11, third in 2004-05, 2006-07, 2011-12. Champion Aust. Sire (AEI) in 2004-05, 2005-06, 2006-07. Champion Aust. Sire of 2YOs in 2004-05, 2005-06. . Sire of 1199 progeny to race, 915 winners (76.0%), earnings of over $135 million, 147 stakes winners, 111 stakes placegetters, inc.




MISS FINLAND (03f, Woodman, Sadler's Wells). Champion 2YO & 3YO Filly in Australia in 2006 & 2007.11 wins-3 at 2-from 1000m to 2500m, A$4,632,775, STC Golden Slipper S., Gr.1, VRC Oaks, Gr.1, VRC Australian Guineas, Gr.1, MRC Thousand Guineas, Gr.1, STC Arrowfield Stud S., Gr.1, MRC Memsie S., Gr.2, Angus Armanasco S., Gr.2, HDF McNeil S., Gr.3, Tranquil Star S., Gr.3, VRC Talindert S., L, MRC Pleach 2YO P., 2d AJC Champagne S., Gr.1, MRC Blue Diamond S., Gr.1, Underwood S., Gr.1, Yalumba S., Gr.1, VRC Edward Manifold S., Gr.2, 3d MRC Futurity S., Gr.1, 4th MVRC WS Cox P., Gr.1, MRC CF Orr S., Gr.1, STC Reisling Slipper Trial S., Gr.2.

LANKAN RUPEE (09g, Stravinsky, Zabeel). Joint Head of the 2014 World Thoroughbred Rankings (Sprint). Horse of the Year & Champion Sprinter in Australia in 2013-14.11 wins to 1200m, A$4,094,510, ATC TJ Smith S., Gr.1, VRC Newmarket H., Gr.1, Lightning S., Gr.1, MRC Oakleigh P., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1, MRC Rubiton S., Gr.2, Kevin Heffernan S., Gr.3, VRC Dilmah Earl Grey S., L, MRC KS Environmental P., MVRC Essendon Mazda 55 Second Challenge Heat H., 2d MVRC AJ Moir S., Gr.1, Ian McEwen S., Gr.2, VRC Living Legends H., 3d VRC Darley Classic, Gr.1, MRC Schillaci S., Gr.2, Caulfield Sprint H., Gr.2, Blue Sapphire S., MVRC Essendon Mazda 55 Second Challenge H., 4th VRC Darley Classic, Gr.1.

SAMANTHA MISS (05f, Zabeel, Bold Venture). Champion 3YO Filly in Australia in 2009.7 wins-2 at 2-from 1150m to 2500m, A$1,763,260, VRC Oaks, Gr.1, AJC Champagne S., Gr.1, Flight S., Gr.1, Furious S., Gr.2, STC Tea Rose S., Gr.2, AJC Silver Shadow S., Gr.3, Wattle Grove 2YO H., 2d AJC Sires Produce S., Gr.1, Light Fingers S., Gr.2, 3d MVRC WS Cox P., Gr.1, AJC Sweet Embrace S., Gr.3, 4th STC Magic Night S., Gr.2.

LOTTERIA (01f, Sir Tristram, Zamazaan). 8 wins from 1200m to 1600m, A$1,491,560, AJC Flight S., Gr.1, VRC Myer Classic, Gr.1, AJC Surround S., Gr.2, STC Shannon S., Gr.2, Newcastle JC Spring S., Gr.3, AJC Show County H., L, Kogarah H., 2d MVRC WS Cox P., Gr.1, STC Arrowfield Stud S., Gr.1, NSW Tatt's RC Tramway H., Gr.3, 3d AJC Epsom H., Gr.1, 4th STC Canterbury S., Gr.2.

MAJMU (11f, Hussonet, Smooth Performance). Champion 2YO Filly in South Africa in 2013-14.6 wins-3 at 2-from 1000m to 1600m, R2,325,000, Kenilworth Cape Fillies Guineas, Gr.1, Turffontein Empress Club S., Gr.1, South African Fillies Nursery, Gr.2, Pretty Polly S., Gr.3, Ruffian S., L, Starling S., L, 2d Turffontein Presidents Champions Challenge, Gr.1, 4th Turffontein Johannesburg Spring Fillies & Mares Challenge, Gr.2.

MELITO (06f, Marauding, Prince True). 5 wins-1 at 2-to 1400m, A$1,934,050, AJC TJ Smith S., Gr.1, Qld Tatt's RC Winter S., Gr.1, AJC Furious S., Gr.2, ATC Apollo S., Gr.2, STC Silver Slipper S., Gr.2, 2d AJC All Aged S., Gr.1, ATC Queen of the Turf S., Gr.1, BRC Stradbroke H., Gr.1, BTC Cup, Gr.1, MRC Thousand Guineas, Gr.1, STC Reisling S., Gr.2, Tea Rose S., Gr.2, AJC Silver Shadow S., Gr.3, Widden S., L, 3d ATC Coolmore Classic, Gr.1, BRC Doomben Ten Thousand S., Gr.1, VRC Wakeful S., Gr.2, STC Birthday Card S., Gr.3, 4th AJC Flight S., Gr.1, ATC All Aged S., Gr.1.

WYLIE HALL (09c, Ideal Planet, Sovereign Edition). 6 wins from 1400m to 2450m, R3,694,625, South African Derby, Gr.1, Turffontein Presidents Champions Challenge, Gr.1, Colorado King S., Gr.2, Derby Trial, L, Cape Summer of Champions Pinnacle S., 2d Greyville Durban July H., Gr.1, Turffontein Soccer 10 H., Egoli Mile, 3d Turffontein London News S., Gr.3, 4th Greyville Daily News 2000 S., Gr.1, Turffontein Horse Chestnut S., Gr.1, Presidents Champions Challenge, Gr.1.

GALLICA (05f, Kingmambo, Dictus). 6 wins from 1600m to 2000m, A$1,010,495, MRC Thousand Guineas, Gr.1, SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, VRC Edward Manifold S., Gr.2, AV Kewney S., Gr.2, 2d MRC Angus Armanasco S., Gr.2, 3d STC Storm Queen S., Gr.1.

FASHIONS AFIELD (02f, Wild Again, Bletchingly). Champion 2YO filly in Australia in 2004-05.6 wins-4 at 2-from 1200m to 1600m, A$1,974,110, AJC Sires' Produce S., Gr.1, Flight S., Gr.1, STC Reisling Slipper Trial S., Gr.2, Gold Coast Guineas, L, AJC Meriton Serviced Apartments 2YO H., STC Riverina Charm 2YO H., 2d STC Golden Slipper S., Gr.1, AJC Champagne S., Gr.1, Qld Tatt's RC Winter S., Gr.1, Queensland Guineas, Gr.2, STC Expressway S., Gr.2, Tea Rose S., Gr.2, AJC Silver Shadow S., Gr.3, GCTC Magic Millions 3YO Trophy, L, 3d STC Premiere S., Gr.2, 4th STC Queen of the Turf S., Gr.1, VRC Ascot Vale S., Gr.2, STC Apollo S., Gr.2, Missile S., Gr.3.

KING'S ROSE (07f, Nureyev, Manila). 8 wins-1 at 2-from 1000m to 2000m, NZ$391,390, A$772,100, New Zealand One Thousand Guineas, Gr.1, ARC Royal S., Gr.2, MRC Memsie S., Gr.2, MVRC WH Stocks S., Gr.2, Waikato RC Sir Tristram Fillies Classic, Gr.2, Manawatu RC Eulogy S., Gr.3, Ashburton RC Ray Coupland S., L, 2d VRC Emirates S., Gr.1, MRC Toorak H., Gr.1, VRC Gilgai S., Gr.2, MRC Moonga S., Gr.3, 3d ATC Coolmore Classic, Gr.1, Queen of the Turf S., Gr.1, 4th Hawkes Bay Lowland S., Gr.3.

MUSIR (06c, Encosta de Lago, Mill Reef). Champion 2YO Colt in South Africa in 2008-09. Champion 3YO Miler in UAE in 2010.8 wins-2 at 2-from 1000m to 1900m, £8,608, €270,000, R377,125, HK$1,200,000, 6,978,575Dhs, Greyville Golden Horseshoe S., Gr.1, UAE Derby, Gr.2, Istanbul Topkapi Trophy, Gr.2, Meydan Al Rashidiya S., Gr.2, UAE Two Thousand Guineas, Gr.3, Al Maktoum Challenge Round 1 S., Gr.3, UAE 2000 Guineas Trial S., 2d Meydan Al Maktoum Challenge Round 3 S., Gr.2, Zabeel Mile S., Gr.2, Firebreak S., L, Clairwood Gatecrasher S., 3d HKJC BMW Champions Mile, Gr.1, Newbury Hungerford S., Gr.2, Meydan Burj Nahaar S., Gr.3, 4th Meydan Al Fahidi Fort S., Gr.2.

SNITZEL (02c, Snippets, Storm Bird). 7 wins-4 at 2-to 1200m, A$1,031,550, MRC Oakleigh P., Gr.1, AJC Challenge S., Gr.2, Up & Coming S., Gr.3, STC Skyline S., Gr.3, AJC Breeders' P., L, BTC Tommy Smith Slipper S., L, Wyong RC Strawberry Hill Slipper S., 2d VRC Newmarket H., Gr.1, 3d AJC TJ Smith S., Gr.1, San Domenico S., Gr.3, GCTC Magic Millions 2YO Classic S., L, 4th AJC All-Aged S., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1.

BONARIA (08f, Last Tycoon, Twig Moss). 8 wins-1 at 2-from 1100m to 1600m, A$951,319, VRC Myer Classic, Gr.1, Schweppervescence Trophy, Gr.3-twice, MRC Mannerism S., Gr.3, VRC Lort Smith Animal Hospital H., MRC The Age H., Sportingbet H., 2d VRC Blazer S., Gr.2, MRC Ladies Day Vase, Gr.3, Geoffrey Bellmaine S., Gr.3, 3d MRC Geoffrey Bellmaine S., Gr.3, Vintage Photobooth H., VRC Peter Rowland Catering H., MRC Responsible Gambling Awareness Week H., Race-Tech 2YO H., 4th VRC Let's Elope S., Gr.2-3 times, MVRC Sunline S., Gr.2, MRC Summoned S., Gr.3, WW Cockram S., Gr.3.

ANAMATO (03f, Whiskey Road, Sovereign Edition). 4 wins-1 at 2-from 1500m to 2000m, US$90,000, A$861,850, SAJC Australasian Oaks, Gr.1, VRC AV Kewney S., Gr.2, Moonee Valley Fillies Oaks Classic, Gr.2, SAJC Sires' Produce S., Gr.3, 2d VRC Danehill S., Gr.3, MRC Tranquil Star S., Gr.3, AJC Fernhill H., L, VRC Isca 2YO P., 3d VRC Oaks, Gr.1, Hollywood Park American Oaks, Gr.1, MRC Yalumba S., Gr.1, VRC Wakeful S., Gr.2, Thoroughbred Breeders S., Gr.3, MRC Kevin Hayes S., L, 4th MVRC JRA Cup, L.

PEEPING (11f, Encosta de Lago, Don't Say Halo). 6 wins to 1500m to 2015-16, A$889,535, ATC Coolmore Classic, Gr.1, Golden Pendant, Gr.2, Darby Munro S., L, Anthony Cullen H., Fairfield RSL Club H., 2d ATC Triscay S., Gr.3, PJ Bell S., Gr.3, Fireball S., L, 3d ATC Guy Walter S., Gr.2, Hyland Race Colours H.

HOWARD BE THY NAME (12c, Faltaat, Defensive Play). 5 wins from 1600m to 2500m in 2015-16, A$598,390, South Australian Derby, Gr.1, SAJC Chairman's S., Gr.3, Port Adelaide Guineas, L, 2d Tasmanian Derby, L, MRC Grand Hotel Frankston P., MVRC CRT Whites Rural P., 3d BRC Grand Prix S., Gr.3, 4th BRC Queensland Derby, Gr.1.

ROYAL DESCENT (09f, Kaapstad, Palace Music). 5 wins from 1200m to 2400m to 2015-16, A$2,709,780, Australian Oaks, Gr.1, ATC Warwick S., Gr.2, Adrian Knox S., Gr.3, Seasons Greetings P., Australian Turf Club H., 2d ATC George Main S., Gr.1-3 times, Doncaster H., Gr.1, Epsom H., Gr.1, VRC Turnbull S., Gr.1, ATC Warwick S., Gr.2, Chelmsford S., Gr.2, Toy Show H., Gr.3, Illawarra TC Keith F Nolan Classic, Gr.3, 3d ATC Doncaster H., Gr.1, Queen Elizabeth S., Gr.1, NSW Tatt's RC Chelmsford S., Gr.2, ATC Tramway S., Gr.3, Tab.com.au H., 4th ATC George Ryder S., Gr.1, Millie Fox S., Gr.2, Surround S., Gr.2.

MASTER OF DESIGN (05c, Last Tycoon, Ahonoora). 7 wins to 1300m, A$938,209, ATC TJ Smith S., Gr.1, Theo Marks H., Gr.2, Alpha Flight Services H., MVRC Eliza Park Sunline Suite Tour H., WATC Perth Racing Silver Members H., 3d MRC Sir Rupert Clarke S., Gr.1, ATC Sebring S., Gr.3, MRC ESP P.H., MVRC Essendon Mazda H.

RAFEEF (12c, National Assembly, Mr Eats). 6 wins to 1400m to 2016-17, R1,193,325, Turffontein Computaform Sprint, Gr.1, Hawaii S., Gr.2, Classic Day in April H., Vaal Itsarush.co.za P., 2d Turffontein Wolf Power H., L, Vaal Intercontinental Village Raceday H., 4th Turffontein Horse Chestnut S., Gr.1.

CHEEKY CHOICE (03f, Caerleon, Persian Bold). 4 wins-1 at 2-from 1300m to 1600m, A$625,425, AJC Flight S., Gr.1, STC Tea Rose S., Gr.2, AJC William H Ogilvie 2YO H., NSW Tatt's RC Napoleon Perdis H., 2d STC Queen of the Turf S., Gr.1, Canterbury S., Gr.2, AJC Australian Income Protection 2YO H., STC Escape to the Races 2YO H., Hyland Race Colours 2YO H., 3d MRC Thousand Guineas, Gr.1, 4th AJC Emancipation S., Gr.2.

REDOUTE'S DANCER (03c, El Gran Senor, Condorcet). Top of the 2006-07 NZ 3YO Free H. (1650m+).4 wins from 1800m to 2400m, NZ$480,000, A$87,450, New Zealand Derby, Gr.1, ARC Championship S., Gr.2, AJC Mosman H., 2d AJC AH Beard Toparoa H., Pepsi Max H.

HAMPTON COURT (11c, Broken Vow, Vice Regent). 3 wins-1 at 2-from 1400m to 2000m, A$398,230, ATC Spring Champion S., Gr.1, Dulcify H., L, 2d ATC Australian Turf Club 2YO H., 3d ATC TAB Early Quaddie H., 4th Newcastle JC Spring S., Gr.3.

DARIANA (06f, Last Tycoon, Busted). 3 wins from 1550m to 2400m, A$518,165, Queensland Derby, Gr.1, AJC Frank Packer P., Gr.3, STC Inglis H., 2d MRC Underwood S., Gr.1, 3d BRC Doomben Roses, Gr.3.

ALLEZ WONDER (05f, Military Plume, Jungle Boy). 3 wins at 1600m, 2050m, A$509,263, MRC Toorak H., Gr.1, Illawarra TC Keith F Nolan Classic, L, MVRC Pacific Communications H., 3d VRC Oaks, Gr.1.

EMPIRES CHOICE (03c, Star Way, Sir Tristram). 3 wins from 1500m to 2400m, A$895,075, Queensland Derby, Gr.1, BTC Rough Habit P., Gr.3, 2d STC Pago Pago S., Gr.2, AJC Frank Packer P., Gr.3, Skyline S., Gr.3, STC Golden Rose S., Gr.3, AJC Carbine Club S., L, 3d AJC George Main S., Gr.1, STC Rotary Awareness P.

NADEEM (03c, Sound Reason, Oncidium). Joint top colt on The 2005-06 Australasian 2YO Classification.2 wins at 2, A$747,500, MRC Blue Diamond S., Gr.1, VRC Maribyrnong P., Gr.3, 4th VRC Maribyrnong Trial S., L.

STRATUM (02c, Luskin Star, Vain). Champion 2YO Colt in Australia in 2004-05.2 wins at 2, A$2,244,500, STC Golden Slipper S., Gr.1, Pago Pago S., Gr.2, 2d VRC Age Classic S., Gr.2, MVRC Bill Stutt S., Gr.2, NSW Tatt's RC Roman Consul S., Gr.2, AJC Up & Coming S., Gr.3, STC Skyline S., Gr.3, 3d VRC Newmarket H., Gr.1, Rory's Jester P., Gr.3, 4th AJC San Domenico S., Gr.3.

UNDOUBTEDLY (02c, Don't Say Halo, Manihi). 2 wins at 2, A$765,200, MRC Blue Diamond S., Gr.1, SAJC Queen Adelaide S., L, 3d VRC Ascot Vale S., Gr.2, MVRC Mitchell McKenzie S., L.

ABBEY MARIE (12f, Catrail, Pleasant Colony). 3 wins from 1300m to 2000m in 2015-16, A$325,620, SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, MRC Cove Hotel P., JRA H., 4th MRC Mannerism S., Gr.3.

GOD'S OWN (02c, Sky Chase, Showdown). Joint Head of The 2005-06 Australasian 3YO Classification.3 wins-1 at 2-at 1200m, 1600m, A$999,500, MRC Caulfield Guineas, Gr.1, AJC Ladies Auxilary 2YO H., STC Mounties H., 2d VRC Lightning S., Gr.1, MRC Schweppervescence Cup, Gr.3, Guineas Prelude, Gr.3, 4th STC Golden Rose S., L.

MUSTAAQEEM (14c, National Assembly, Mr Eats). 2 wins at 2 in 2016-17, R684,375, Turffontein South African Nursery, Gr.1.

ABSOLUTELY (07f, Catrail, Pleasant Colony). Winner at 2400m, A$469,500, Australian Oaks, Gr.1, 2d SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, MVRC Alexandra S., L, 3d Moonee Valley Fillies Classic, Gr.2, SAJC Auraria S., Gr.3.

DOUBTING (02f, Sovereign Red, Baguette). 6 wins-2 at 2-from 1000m to 1600m, A$782,750, VRC AV Kewney S., Gr.2, MRC Blue Diamond Prelude (f), Gr.3, Tranquil Star S., Gr.3, AJC Wiggle H., L, STC Triscay S., L, 2d STC Coolmore Classic, Gr.1, MRC Angus Armanasco S., Gr.2, 3d MRC WW Cockram S., Gr.3, Boronia S., L, Quezette S., L, 4th Qld Tatt's RC Winter S., Gr.1.

ABIDEWITHME (09f, Zabeel, Mellay). 9 wins from 1200m to 2000m to 2016-17, NZ$416,200, A$63,750, BOP RC Tauranga S., Gr.2, Cambridge JC Travis S., Gr.2, WRC Anniversary H., L, Ashburton RC Ray Coupland S., L, MRC Cape Grim Beef P., ARC Hallmark Yearlings 3YO Mile, Augusta Capital H., New Zealand Herald H., 2d Te Aroha JC New Zealand Thoroughbred Breeders' S., Gr.1, Cambridge JC Travis S., Gr.2, ARC Westbury Classic, Gr.3, Sofitel Luxury Hotels S., Gr.3, 3d WRC Thorndon Mile, Gr.1, Te Aroha JC New Zealand Thoroughbred Breeders' S., Gr.1, ARC Blue Bubble Taxis H., 4th Hawkes Bay Makfi Challenge S., Gr.1, Waikato RC Herbie Dyke S., Gr.1, Cal Isuzu S., Gr.2, ARC Westbury Classic, Gr.3.

TICKETS (06c, Success Express, Best Western). 4 wins-2 at 2-to 1500m, A$579,100, STC Pago Pago S., Gr.2, Phar Lap S., Gr.2, AJC Canonbury S., L, VRC Poseidon S., L, 2d AJC Sires Produce S., Gr.1, Champagne S., Gr.1, 4th VRC Coolmore Stud S., Gr.1, AJC Skyline S., Gr.3.

BISHOPS ROCK (01c, Sir Tristram, Kings Lake). 7 wins-1 at 2-from 1000m to 2200m, R719,910, Greyville Astrapak H., Gr.2, Turffontein Colorado King S., Gr.2, Scottsville Michael Roberts H., L, Turffontein Sun City H., 2d Turffontein South African Nursery P., Gr.1, Protea S., Gr.2, 3d Newmarket Sea Cottage S., L.

VAVASOUR (11f, Red Ransom, Last Tycoon). 5 wins from 1600m to 2400m to 2015-16, NZ$260,450, Waikato RC Sir Tristram Fillies Classic, Gr.2, Counties Cup, Gr.3, Waikato Cup, Gr.3, ARC Dunstan Feeds Championship Qualifier H., 2d ARC Royal S., Gr.2, Avondale 2YO Classic, Te Aroha JC Piako Rural Services 2YO H., 3d ARC Soliloquy S., L, 4th ARC Sofitel Luxury Hotels S., Gr.3.

GALAH (08c, Distorted Humor, Southern Appeal). 5 wins-1 at 2-from 1300m to 1600m, A$587,700, BRC QTC Cup, Gr.2, VRC Carbine Club S., Gr.3, MRC Gothic S., L, ATC Wyndham Estate 2YO H., Follow Royal Randwick on Facebook H., 2d VRC Tab.com.au S., Gr.3, ATC Maroubra 2YO H., VRC Momentum Energy Trophy H., 3d MRC Sandown Guineas, Gr.2, ATC Carbine Club S., Gr.3, MRC Moonga S., Gr.3, Sandown S., Gr.3, ATC Festival S., L, 4th VRC Gilgai S., Gr.2.

SISTER MADLY (06f, Bureaucracy, Grosvenor). 4 wins at 1200m, A$680,180, VRC Seppelt Salinger S., Gr.2, ATC Southern Cross S., Gr.3, MRC How Now S., Gr.3, STC Myer H., 2d AJC Flight S., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1, MRC Tristarc S., Gr.2, SAJC Yallambee Classic, Gr.2, AJC Reginald Allen H., L, 3d SAJC Robert Sangster S., Gr.1, STC Sheraco H., L, AJC Victory Vein P., 4th MRC Sir Rupert Clarke S., Gr.1.

DRUMBEATS (05c, Last Tycoon, Imperial Prince). 3 wins at 1400m, 1500m, A$497,225, STC Shannon S., Gr.2, AJC Bill Ritchie H., Gr.3, VRC Hilton S., L, 2d AJC Roman Consul S., Gr.2, MRC Winning Edge Presentations Cup, L, AJC After Party at Fringe Bar H., 3d MVRC Crystal Mile H., Gr.2, STC Theo Marks H., Gr.2, VRC Flying Spur 2YO H., 4th AJC Doncaster H., Gr.1.

TANGO'S DAUGHTER (10f, Anabaa, Gone West). 5 wins-2 at 2-from 1000m to 1600m, A$299,135, SAJC Queen of the South S., Gr.2, HC Nitschke S., L, MRC Hilton Manufacturing H., Equine Haven Racehorse Spelling 2YO P., 3d VRC MSS Security S., L, MRC Weekend Hussler S., L, 4th VRC Matriarch S., Gr.2, MVRC Tesio S., Gr.3, MRC Lord S., L.

MUTAWAAJID (03c, Vain, High Line). 5 wins-2 at 2-to 1400m, £19,454, A$305,250, AJC Royal Sovereign S., Gr.2, STC Hobartville S., Gr.2, NSW Tatt's RC Vili's H., STC Tooheys New 2YO H., 4th AJC Randwick Guineas, Gr.1, Haydock Sprint Cup, Gr.1, Newbury World Trophy, Gr.3.

REKINDLED INTEREST (07g, Rainbow Quest, The Minstrel). 3 wins-1 at 2-from 1000m to 2050m, A$921,300, MVRC AAMI Vase, Gr.2, Dato' Tan Chin Nam S., Gr.2, 2d ATC George Ryder S., Gr.1, VRC Aurie's Star H., Gr.3, MVRC Chandler Macleod S., L, 3d MVRC WS Cox P., Gr.1, VRC LKS Mackinnon S., Gr.1, MVRC Dato' Tan Chin Nam S., Gr.2, 4th MRC Memsie S., Gr.2, MVRC Mitchell McKenzie S., L.

EL DAANA (04f, Sunday Silence, Avenue of Flags). 2 wins-1 at 2-at 1100m, 1600m, A$365,400, VRC Edward Manifold S, Gr.2, SAJC Queen Adelaide S., L, 2d SAJC Schweppervescence S., L, 3d VRC Matriarch S., Gr.2, MRC Angus Armanasco S., Gr.2, 4th VRC Myer Classic, Gr.1, South Australian Derby, Gr.1, SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, MRC Quezette S., L.

INTO THE MIST (11f, Encosta de Lago, Southern Appeal). 5 wins from 1200m to 1600m to 2015-16, A$229,580, SAJC Queen of the South S., Gr.2, Eddie the Eagle H., William Hill H., Schweppes H., 2d MRC Ladies Day Vase, Gr.3, SAJC Laelia S., L, 3d MVRC Adapt Australia H., 4th SAJC Adelaide Guineas, L.

HONORINE (09f, Honour and Glory, Labus). 5 wins-2 at 2-to 1200m, R484,775, Turffontein Camellia S., Gr.2, Clairwood Pinnacle S., Vaal July Day H., Clairwood Soccer 10 H., 2d Turffontein Bauhinia H., L, 3d Greyville Golden Horseshoe S., Gr.1, Pinnacle S., Vaal Computaform Express H., Turffontein Save the Date Sansui Summer Cup P.

VARENNA MISS (06f, Bite the Bullet, Afleet). 5 wins to 1300m, A$365,100, BRC QTC Cup, Gr.2, Act for Kids H., MRC Carlton Draught P., City of Glen Eira H., 2d MRC Hyderabad Race Club S., Gr.3, 3d SCTC Glasshouse H., L, MRC Cendrillon H., 4th BTC Cup, Gr.1, MRC Oakleigh P., Gr.1.

KEBEDE (12f, Hussonet, Mocito Feliz). 4 wins from 1200m to 2000m in 2015-16, A$198,460, BRC The Roses S., Gr.2, Secutor Securities H., 2d BRC Rosie Eccles P., 3d Gold Coast Bracelet, L, 4th SCTC Princess S., L.

GIRL GONE ROCKIN' (08f, Just a Dancer, Beaufort Sea). 4 wins from 1400m to 2050m, A$291,080, VRC Matriarch S., Gr.2, MVRC Melbourne Neonatal Network H., 2d ATC Cornucopia Committee Inc H., MVRC Corporate Interiors Australia H., Adapt Australia H., 3d MRC Sportingbet H.

MUSKET (03c, Riverman, Roberto). 4 wins from 1200m to 1600m, A$308,250, STC Shannon S., Gr.2, AJC Wales Truck Repairs Welter H., National Jockeys Celebration Day H., STC Spring Carnival H., 2d AJC Japan Racing Association P., L, STC Sky High S., L, Royal Parma S., L, 3d STC Furniture One Group H., Fairfield RSL H., 4th Newcastle JC Newmarket H., Gr.3.

DOLMABACHE (07f, Zabeel, Vice Regal). 3 wins from 1600m to 2000m, NZ$158,725, A$17,707, Cambridge JC Travis S., Gr.2, 2d Waikato RC International S., Gr.1, ARC Lindauer S., Gr.3, 3d Wellington Cup, Gr.2, MRC 4 Tracks 4 Kids H., 4th Waikato Gold Cup, Gr.3.

HARDHAM (13c, Nureyev, Manila). 2 wins-1 at 2-at 1200m, 2050m to 2016-17, A$368,750, MVRC Alister Clark S., Gr.2, 3d ATC Australian Derby, Gr.1, MRC Vain S., Gr.3.

AMELIA'S DREAM (05f, St Covet, Cure the Blues). 2 wins at 2, A$148,950, STC Silver Slipper S., Gr.2, De Bortoli Wines 2YO P.

DUELLED (02c, Sir Tristram, Pretendre). Winner at 2050m, A$475,180, MVRC AAMI Vase, Gr.2, 2d Victoria Derby, Gr.1, VRC Talindert S., L, 3d AJC Spring Champion S., Gr.1, STC Gloaming S., Gr.3, QTC Ambassador Travel 2YO H., AJC Quiet Little Drink H., Metcash H.

ROCK MAGIC (09g, Bubble Gum Fellow, Rory's Jester). 13 wins to 1400m to 2016-17, A$922,616, WATC Colonel Reeves S., Gr.3, Prince of Wales S., Gr.3, Roma Cup, Gr.3, Beaufine S., L, Idyllic Prince S., L, Farnley S., L, ATC Become an ATC Sponsor H., TAB Number 1 Club H., WATC Paul Quartermaine 60th Birthday H., Perth Racing on Facebook & Twitter H., Tabtouch.com.au H., 2d WATC Colonel Reeves S., Gr.3, HG Bolton Sprint, L, Belmont Newmarket H., L, Westspeed Sprint H., 3d WATC Winterbottom S., Gr.1, Idyllic Prince S., L, Scenic Blast S., L, Beaufine S., L, Northam S., L, ATC Kokoda H., Scone RC Segenhoe Stud H., 4th MVRC William Reid S., Gr.1.

BURGUNDY (08c, Zabeel, Vice Regal). 7 wins from 1200m to 1600m, NZ$214,125, Cambridge Breeders' S., Gr.3, ARC Mr Tiz Trophy, L, Manawatu RC Flying H., L, Levin S., L, North Canterbury RC Canterbury S., L, 3d WRC Telegraph H., Gr.1, ARC Great Northen Guineas, Gr.2, Wellington S., Gr.3.

SHE'S CLEAN (08f, End Sweep, Pleasant Colony). 10 wins to 1400m to 2015-16, A$705,170, Newcastle JC Tibbie S., Gr.3, ATC June S., L, Triscay S., L, SCSI H., Altona Electrics H., Tooheys New H., Nitto H., Ascend Sales Trophies H., Michael Hansell Signs H., TAB Place Multi H., 2d MRC Summoned S., Gr.3, ATC Canterbury BMW 40 Years of M H., VRC Chanteclair H., 3d VRC Lavazza Short Black P., Gr.3-twice, Brian Beattie H., Daniel Maher H., MRC Hockingstuart P., ATC Gosford Quarries P., Hyland Race Colours H., Shufflemaster H., 4th ATC Nivison S., Gr.3, BRC Glenlogan Park S., Gr.3, ATC Festival S., L, BRC Juanmo S., L, Bright Shadow H., L.

STRAWBERRY BOY (08g, Strawberry Road, Bombay Duck). 9 wins from 1300m to 1600m, A$881,050, BRC Lord Mayor's Cup, Gr.3, Wayne Wilson S., L, Hawkesbury RC Ladies Day Cup, L, VRC Secondbite Fresh Food Rescue H., MRC Chase Hotel H., ATC Carnes Hill Marketplace H., NSW Tatt's RC Paul Noble Mile H., 2d MRC Moonga S., Gr.3, Newcastle JC Newmarket H., Gr.3, GCTC Magic Millions Cup, L-twice, 3d ATC Villiers S., Gr.2, Kingston Town S., Gr.3, Colin Stephen H., Gr.3, Festival S., L, Gardenia H., MRC BMW H., ATC TAB Royal Randwick H., 4th MRC Sir Rupert Clarke S., Gr.1, ATC Theo Marks S., Gr.2, Hawkesbury Gold Cup, Gr.3.

BID SPOTTER (05g, Sir Tristram, Diesis). 9 wins from 1500m to 2400m, A$599,345, TRC Hobart Cup, Gr.3, ATC Manion Cup, L, City Tattersalls Club Cup, L, AJC Secret Savings H., BRC GJI Data Intelligence H., Goa Get Noticed H., AJC SCCF K Callander Fellowship H., STC Hyland Race Colours H., 2d STC Frank Underwood Cup, L, BRC Rochele Painting H., 3d AJC Breeders' P., L, Australia Day Cup, L, GCTC Magic Millions Stayers Cup.

DYSTOPIA (06f, Luskin Star, Vain). 7 wins to 1300m, A$642,230, VRC GH Mumm S., Gr.3, ATC Triscay S., L, Toy Show H., L, Schweppes H., AJC Numberoneclub.com.au H., ATC Union Hotel H., STC Freeway Hotel Super TAB H., 2d ATC Premiere S., Gr.2, VRC GH Mumm S., L, AJC Order Your Christmas Fare H., Sharp H., ATC Chifley Financial Services H., Blackwoods Galmet H., Vinery Stud H., STC TAB Number 1 Club H., Inglis BC3 Future Stars Sale H., 3d ATC Theo Marks H., Gr.2, BRC Bright Shadow H., L, MRC Kevin Hayes S., L, STC Myer H., 4th ATC Galaxy H., Gr.1, Sapphire S., Gr.2, VRC GH Mumm S., L.

His sire sons include Snitzel (62), Not a Single Doubt (42), Stratum (34), Nadeem (13), Beneteau (10), Fast 'n' Famous (9), Bradbury's Luck (9), God's Own (7), Lucky Unicorn (5), Al Samer, Coats Choice, Time Thief, Duelled, Mutawaajid, Patronize, Musket, Elzaam, Delightful Choice, Mearas, etc.

BY A CHAMPION SIRE - OUT OF A SISTER TO A CHAMPION SIRE

Stud Comments

Albrecht is a stunning physical specimen by Champion stallion Redoute’s Choice out of a full-sister to Champion stallion Lonhro.

He won the Group 3 Up And Coming Stakes like top stallions Snitzel, Fastnet Rock and Exceed And Excel, then was just pipped in the G1 Golden Rose.

He had a Timeform rating of 120.

Albrecht’ eldest progeny are just yearlings in 2016.

Standing the 2016 breeding season at Kelvinside, Aberdeen.

Brazen Beau (AUS) 2009 15.3 hh

I Am Invincible (AUS) 2004 x Sansadee (AUS) 2000

2016 Stud Fee - $44,000 Inc GST
GROUP 1 WINNING SON OF I AM INVINCIBLE
Godolphin Australia Pty Ltd
Complacent (AUS) 2009 16.1 hh

Authorized (IRE) 2004 x Insouciance (AUS) 2000

2016 Stud Fee - NZ$5,000 Plus GST
NEW IN 2016 - GROUP 1 SPRING CHAMPION STAKES WINNER
Godolphin Australia Pty Ltd
Contributer (IRE) 2009 16.1 hh

High Chaparral (IRE) 1999 x Serisia (FR) 1999

2016 Stud Fee - NZ$15,000 Plus GST
NEW IN 2016 - CHAMPION AUSTRALIAN RACEHORSE
Godolphin Australia Pty Ltd
Dawn Approach (IRE) 2009 16.1 hh

New Approach (IRE) 2005 x Hymn of the Dawn (USA) 1999

2016 Stud Fee - $22,000 Inc GST
GUINEAS WINNER, FASTER THAN FRANKEL
Godolphin Australia Pty Ltd
Denman (AUS) 2009 16 hh

Lonhro (AUS) 1998 x Peach (AUS) 1991

2016 Stud Fee - $11,000 Inc GST
GROUP 1 WINNING SON OF LONHRO
Godolphin Australia Pty Ltd
Epaulette (AUS) 2009 16 hh

Commands (AUS) 1996 x Accessories (GB) 2003

2016 Stud Fee - $22,000 Inc GST
RECORD BREAKING, THREE-PARTS BROTHER TO HELMET
Godolphin Australia Pty Ltd
Exceed and Excel (AUS) 2009 16.1 hh

Danehill (USA) 1986 x Patrona (USA) 1994

2016 Stud Fee - $110,000 Inc GST
CHAMPION SIRE - SPRINTING SENSATION
Godolphin Australia Pty Ltd
Exosphere (AUS) 2009 16.3 hh

Lonhro (AUS) 1998 x Altitude (AUS) 2005

2016 Stud Fee - $27,500 Inc GST
NEW IN 2016 - AUSTRALIA'S BEST THREE-YEAR-OLD
Godolphin Australia Pty Ltd
Hallowed Crown (AUS) 2009 16.1 hh

Street Sense (USA) 2004 x Crowned Glory (AUS) 1997

2016 Stud Fee $27,500 Inc GST
UNDEFEATED AT TWO - UNSTOPPABLE AT THREE
Godolphin Australia Pty Ltd
Helmet (AUS) 2009 16.2 hh

Exceed and Excel (AUS) 2000 x Accessories (GB) 2003

2016 Stud Fee - $16,500 Inc GST
RECORD BREAKING, PURE SPEED
Godolphin Australia Pty Ltd
Kermadec (NZ) 2009 16 hh

Teofilo (IRE) 2004 x Hy Fuji (AUS) 1999

2016 Stud Fee $27,500 Inc GST
NEW IN 2016 - UNRIVALED MILER
Godolphin Australia Pty Ltd
Kuroshio (AUS) 2009 15.3 hh

Exceed and Excel (AUS) 2000 x Arctic Drift (USA) 2000

2016 Stud Fee - $8,800 Inc GST
DEBUT STAKES WINNER - BY EXCEED AND EXCEL
Godolphin Australia Pty Ltd
Lonhro (AUS) 2009 16.1 hh

Octagonal (NZ) 1992 x Shadea (NZ) 1988

2016 Stud Fee - $88,000 Inc GST
CHAMPION RACEHORSE - CHAMPION SIRE
Godolphin Australia Pty Ltd
Medaglia d'Oro (USA) 2009 16.2 hh

El Prado (IRE) 1989 x Cappucino Bay (USA) 1989

2016 Stud Fee - $110,000 Inc GST
INTERNATIONAL SENSATION
Godolphin Australia Pty Ltd
Night of Thunder (IRE) 2009 16 hh

Dubawi (IRE) 2002 x Forest Storm (GB) 2006

2016 Stud Fee - $16,500 Inc GST
NEW IN 2016 - GROUP 1 GUINEAS WINNING SON OF DUBAWI
Godolphin Australia Pty Ltd
Poet's Voice (GB) 2009 16.2 hh

Dubawi (IRE) 2002 x Bright Tiara (USA) 1989

2016 Stud Fee - $11,000 Inc GST
BEST TWO-YEAR-OLD BY DUBAWI
Godolphin Australia Pty Ltd
Reset (AUS) 2009 16.1 hh

Zabeel (NZ) 1986 x Assertive Lass (AUS) 1993

2016 Stud Fee - $16,500 Inc GST
OUTSTANDING STAKES WINNER STRIKE RATE
Godolphin Australia Pty Ltd
Sepoy (AUS) 2009 16 hh

Elusive Quality (USA) 1993 x Watchful (AUS) 2001

2016 Stud Fee - $33,000 Inc GST
WORLD CHAMPION THREE-YEAR-OLD SPRINTER
Godolphin Australia Pty Ltd
Shooting to Win (AUS) 2009 16.1 hh

Northern Meteor (AUS) 2005 x Listen Here (AUS) 2004

2016 Stud Fee - $38,500 Inc GST
STUNNING SON OF NORTHERN METEOR
Godolphin Australia Pty Ltd
Sidestep (AUS) 2009 16.1 hh

Exceed and Excel (AUS) 2000 x Dextrous (AUS) 1999

2016 Stud Fee - $11,000 Inc GST
CHAMPION TWO-YEAR-OLD
Godolphin Australia Pty Ltd
Skilled (AUS) 2009 16.1 hh

Commands (AUS) 1996 x Dextrous (AUS) 1999

2016 Stud Fee - $6,600 Inc GST
ONLY GROUP 1 WINNING JUVENILE BY COMMANDS
Godolphin Australia Pty Ltd
Street Boss (USA) 2009 16.1 hh

Street Cry (IRE) 1998 x Blushing Ogygian (USA) 1994

2016 Stud Fee - $27,500 Inc GST
THE LEGACY CONTINUES
Godolphin Australia Pty Ltd
Teofilo (IRE) 2009 16.2 hh

Galileo (IRE) 1998 x Speirbhean (IRE) 1998

2016 Stud Fee - $44,000 Inc GST
CHAMPION JUVENILE SON OF GALILEO
Godolphin Australia Pty Ltd


For Sale

Name:
Unnamed
Category:
Yearling
DOB:
22 September 2015
Location:
Tamworth 2340 NSW, Australia