Al Samer (AUS)

2017 Stud Fee $2,200 inc GST

Sire:
Redoute's Choice (AUS) 1996
Dam:
My Lady's Key (USA) 1987
Dam Sire:
Key to the Mint (USA) 1969
DOB:
8 September 2002
Height:
16.1 hh
Year Entered Stud:
2006
Standing At:
Ridgeview Park
Location:
Muskerry East 3557 VIC, Australia
Live foal guarantee:
Yes - conditions apply
Free return:
Yes - conditions apply
Bonus Incentive Schemes:

Race Fields Update:

Currently Al Samer has no upcoming runners either today or tomorrow

Australia

 

New Zealand

 


REFINE BY:

© 2016 Racing Information Services Australia and others working with it. These Racing Materials are reproduced under a copyright licence from the copyright owners. Any unauthorised reproduction, adaptation or communication is strictly prohibited.

AL SAMER (AUS) 2002 Bay colt
by Redoute's Choice - My Lady's Key, by Key to the Mint

 

Sire Summary

Named FoalsStartersWinnersWinsPlacingsSW (GW)EarningsAEI
32727015647611004 (1)over $11m.0.70
per foals82.6%47.7%1.53.41.2% (0.3%)$35,228 
 per starters57.8%1.84.11.5% (0.4%)$42,665 

AL SAMER 2 wins-1 at 2-at 1200m, 1300m, A$277,250, Canberra RC Black Opal S., Gr.3, STC Darby Munro S., L, 2d Wyong RC Strawberry Hill Slipper S., 3d AJC South Pacific Classic, Gr.3, Breeders' P., L, GCTC Magic Millions 2YO Classic S., L. He entered stud in Aust. in 2006. Sire of 270 progeny to race, 156 winners (57.0%), earnings of over $11 million, 4 stakes winners, 7 stakes placegetters, inc.




MR CHARD (07c, Secret Savings, Cardinal). 4 wins-1 at 2-from 1400m to 1600m, A$500,242, VRC Carbine Club S., Gr.3, Hawkesbury RC Rowley Mile H., L, MRC Gothic S., L, VRC Cleandomain 2YO H., 2d VRC Aurie's Star H., Gr.3, Poseidon S., L, Gibson Carmichael S., L, SAJC Programmed Property Services H., 3d MRC Vite Cheval H., 4th VRC Australian Guineas, Gr.1.

UNDERESTIMATION (09g, Marscay, Vain). 6 wins-2 at 2-to 1400m, A$356,355, MVRC St Albans S., L, VRC Anzac Day S., L, SAJC Hamilton Holden H., Medallion Homes H., VRC George Watson H., 2d SAJC Breeders' S., Gr.3, ATC Palmerbet H., 3d MVRC Dominant H., VRC Brian Beattie H., SAJC Schweppes SA Sprint Series H., Peter Elberg Funerals H., St Andrews Hospital H.

LE REMAS (07g, Zabeel, Tights). 6 wins to 1400m, A$209,281, MRC John Dillon S., L, Swettenham Stud Summer Championship Heat H., VRC The Cove Hotel H., 2d MVRC Sportingbet Tour of Victoria Final H.

BERISHA (11g, Brief Truce, Sadler's Wells). 5 wins from 1200m to 2400m, A$468,125, Mornington Cup, L, VRC Swisse Wellness H., 2d Cranbourne Cup, L, 3d MRC Sandown Guineas, Gr.2, Naturalism S., Gr.3, Yarra Valley Cup, MRC Rent a Fence.com.au H., VRC Antler Luggage Trophy H., 4th MRC Zipping Classic, Gr.2.

Elldami (08f, El Moxie, Majestic Light). 3 wins from 1400m to 2400m, A$91,670, SAJC Paul's Milk H., 2d Oakbank RC Tattsbet H., SAJC Noel Darmody H., Thomas Foods International H., 3d SAJC South Australia Fillies Classic, Gr.3, Medallion Homes H., Adelaide Cup Day H., Capital Transport H.

Export - Unbreakable (Mac.) (09g, Singspiel, Machiavellian). 4 wins at 1100m, 1200m, HKJC Fellowship H., Entrapment H., 2d Macau Sprint Trophy, L, ATC TAB Iphone App H.

Royal Lawyer (07g, Marscay, One Pound Sterling). 4 wins at 1400m, 289,424Rgt., 3d Penang TC Malaysian Magic Millions Classic, L.

Show the Cash - Confalcon (Mal.) (08g, Broad Brush, Sir Ivor). 3 wins at 1200m, 1400m, 2d CJC Fendalton Eye Clinic H., Singapore TC Kranji D S., 3d CJC Champagne S., L, Singapore TC Benchmark 53 H.

Magnetosphere (07f, El Moxie, Northern Chateau). 3 wins-1 at 2-from 1100m to 1600m, A$105,955, TTC Jackson Motor Company Cup, Shaw Contracting H., TRC Dulcie Venetta Perry Memorial 2YO P., 2d TRC Betfair.com 2YO P., TTC Sires' Produce S., 3d Tasmanian Guineas, L, SAJC CBUS 2YO P., Ron Papps 2YO P.

Young Knight (10g, Rainbow Quest, Danzig). 2 wins at 1200m, 1700m, 2d WATC Raconteur S., L, 3d WATC Amelia Park Beef H.

Sunshine Full Life (09g, Hennessy, Ogygian). 2 wins at 1050m, 1500m, 2d Macau Guineas, L, Macau 4YO Prelude, L, 3d Macau Grand Lisboa Cup, Lisboa Sand Challenge.

Shinto (07g, Salmon Leap, Arch Sculptor). 2 wins at 2, TTC Jackson Motor Company 2YO H., Rotary Club 2YO P., 2d TTC Tote Sport Radio 2YO H., Tasmanian Breeders 2YO, 3d TRC Centenary H., TTC Abel's Tempest H.

Pretty Strong (10f, Strategic, Rainbow Quest). Winner at 2, BRC Bundaberg Distilling Company 2YO H.

Hyami (07f, Royal Academy, Mr. Prospector). Winner at 2, STC Members H., 2d STC Amy Smith Memorial H.

My Survivor (07g, Switch in Time, Grosvenor). 11 wins to 1100m to 2016-17, A$252,593, VRC Scamanda H., 3d MRC TVN H.

Issawi (10g, Encosta de Lago, Rubiton). 8 wins to 1300m to 2016-17, A$118,350, TRC Membership H., RSL Life Members H., TTC Sues of Invermay H., Launceston Mitsubishi H., Jacksons Alarms H., Deloraine Hotel H., 2d TRC Schweppes H., MRC (Mornington) Point on Nepean Restaurant H., TRC Race Horse Owners Association H., 3d TTC Cascade Brewery H.

Al Nova (09f, Carnegie, Darshaan). 7 wins-2 at 2-to 1250m, A$156,030, Port Macquarie RC Queen of the North H.-twice, 2d ATC Tab.com.au H., 3d ATC Yellowglen H.

Tour de Force (08g, Sports Works, Whiskey Road). 7 wins at 1000m, 1200m, HK$8,332,625, HKJC Hong Kong Golf Club Centenary Cup, CUHK Alumni Cup, Admiralty H., Shenzhen H., Willow H., Panasonic I-Pro Network H., Sha Tau Kok River H., 2d HKJC Happy Valley Trophy, Citibank MPF Services H., Citibank Global Banking H., Fung Mo H., Island H., 3d HKJC Yan Chau Tong H., Cheung Shan H., Sunning H., Bowrington H., Chung Hom Kok H., 4th HKJC Chinese Club Challenge Cup, L.

Spanish Vixen (08f, Raami, Huntingdale). 7 wins from 1550m to 2050m, A$95,865, MVRC Adapt Australia H.

Another Larga (12g, Seeking the Gold, Vaguely Noble). 5 wins from 1350m to 1900m to 2017-18, A$110,545, Australian Turf Club H., 2d ATC Theraces H., 3d ATC Precise Air H.

Angry Gee (11g, Val Royal, Danehill). 5 wins to 1200m to 2016-17, A$123,800, MRC (Mornington) Le Pine Funerals H., 2d MVRC Essendon Nissan H., 3d MVRC Simpson Construction H.

Robocop (10g, Straussbrook, Young Generation). 5 wins from 1700m to 2250m to 2016-17, A$160,510, SAJC Casino Royale at Morphettville H., Gary Radford Family H., Nespresso H., 2d SAJC Little Heroes Foundation H., Ubet H., William Hill H., 3d SAJC Holdfast Insurance H., Wolf Blass H., Campolina Stud H., Drink Driving? Grow Up H.

Qabla (09g, Dalakhani, Sadler's Wells). 5 wins at 1800m, 2000m to 2016-17, A$83,410, GCTC Original Super Starfish P, Sky Racing 1 H., 3d Ipswich TC Miners Federation H., SCTC Butler McDermott Lawyers H., Bruce McLachlan Memorial H.

Spicy Siam (08g, Snaadee, Dara Monarch). 5 wins from 1800m to 2200m, HK$2,422,450, HKJC Kwu Tung H., Bowrington H., To Fung Shan H., Hankow H., Changi H., 2d HKJC Survey King H., Yue Yee H., Yung Shue O H., 3d HKJC Dianthus H.

Classy Al (10g, Lake Coniston, Master Derby). 4 wins to 1450m to 2016-17, A$118,190, MRC (Mornington) Morningtondental.com.au P., 3d MRC Le Pine Funerals H.

Smokin' Al (10f, Fantastic Light, Noble Bijou). 4 wins to 1200m, A$95,550, Sale TC Eastcoast Home Timber & Hardware H., 3d VRC Leilani Series Final H., MVRC Cafetto H.

She's Samashing (09f, Anabaa, Touching Wood). 3 wins from 1400m to 2100m, BOP RC Bethlehem Motor Inn H., Matamata RC Tonezone H., 2d Rotorua RC Lowe Schollum & Jones H.

El Mandoma (08g, Hurricane Sky, Danehill). 3 wins at 1400m, 1500m, MRC Ascend Sales & Sponsorship Consultancy H.

Midnight Caller - Keen Tactics (H.K.) (07g, Ali-Royal, Rancho Ruler). 3 wins at 1000m, 1600m, A$13,475, HK$2,247,200, HKJC Shenyang H., Bulgari Excellent H., 2d HKJC Tolo Harbour H., Taipa H., Jockey Club Riding Schools H., Piaget H., Fife H., Swan H.

Al's Kitchen - Haymaker (H.K.) (11g, Mossman, Danehill). 2 wins-1 at 2-at 1150m, 1200m, HKJC France H., 2d VRC Taj Rossi 2YO Series Heat P., 3d HKJC Cassia H., Bank Street H., Matheson H.

Commenced stud duties in Australia in 2006


Analysis by Crop

CropFoalsRnrsWnrsWinsSW (GW)SWs(GWs)A$
07/089366421192 (1)4 (1)3,047,351
08/091037443112003,292,551
09/10674526120122,260,836
20101100001,705
10/1153402573001,639,518
11/1240231131111,131,010
12/13171051500270,356
13/141364600157,006
14/15255000024,613
Totals4122701564764 (1)7 (1)11,824,946

Analysis by Age

AgeRnrsWnrsPlcdWinsSW (GW)SWs(GWs)Ave Earnings A$
268151022129,547
320679311081 (1)2 (1)12,400
4218127363463339,548

Analysis by Sex

SexRnrsWnrsPlcdWinsSW (GW)SWs(GWs)Ave Earnings A$
Colts14595203214 (1)7 (1)62,414
Fillies12561221550022,199

Analysis by Race Distance

BandRnrsWnrsPlcdWinsSW (GW)SWs(GWs)Ave Earnings A$
< 1001m152312347007,199
1001 - 1200m24083391661118,004
1201 - 1400m22660391172210,543
1401 - 1600m1725023772 (1)3 (1)11,901
1601 - 1800m98201129007,289
1801 - 2000m6611917006,500
2001 - 2200m5714917007,455
2201 - 2400m195151115,655
> 2400m111110010,391

New Zealand

Season (Rank)RnrsWnrsRunsWinsSW (GW)SWs(GWs)A$
10/11 (298)1020003,212
11/12 (242)421820010,398
12/13 (227)21910012,458
13/14 (196)11820025,127
14/15 (326)1070001,137
Totals434450052,332

Australia

Season (Rank)RnrsWnrsRunsWinsSW (GW)SWs(GWs)A$
09/10 (333)19660700235,620
10/11 (170)6017288221(1)2(1)683,702
11/12 (127)98405705312961,911
12/13 (119)1113671656111,180,368
13/14 (99)1115474886001,421,970
14/15 (112)1014074168111,347,470
15/16 (137)682850853111,194,398
16/17 (198)57213972800769,492
17/18 (166)286119700286,167
Totals23513741473804(1)7(1)8,081,098

Worldwide - All countries, calendar year

YearRnrsWnrsRunsWinsSW (GW)SWs(GWs)A$
200960800010,395
20103911158151(1)2(1)692,096
201197314693700719,138
20121334984079121,652,519
20131435799993112,277,483
201413363978110112,754,682
20151154285671001,763,092
2016792754147111,299,792
201756144002400655,749
Totals27015652494764(1)7(1)11,824,946

Totals in All Countries

CountryRnrsWnrsRunsWinsSW (GW)SWs(GWs)A$
Australia23513741473804(1)7(1)8,081,098
Hong Kong12627118002,496,087
Macau43112400386,218
Singapore94171700324,940
Malaysia1173002600315,998
Korea1130400168,273
New Zealand434450052,332
Philippines3317232000
South Africa1020000
Totals27015652494764(1)7(1)11,824,946

Distance Analysis

 

All Runners

 

 0-
1100m
1101-
1300m
1301-
1500m
1501-
1700m
1701-
1900m
1901-
2100m
2101-
2300m
2301-
2500m
2500m+
Starters161239218156786844179
Starts635171213898402532181263132
Winners378160441913931
Wins571711146830211131
%Wnrs/Starters23.0%33.9%27.5%28.2%24.4%19.1%20.5%17.6%11.1%
%wins/Starts9.0%10.0%8.2%8.1%11.9%9.6%8.7%9.7%3.1%

 

Black Type Races

 

 0-
1100m
1101-
1300m
1301-
1500m
1501-
1700m
1701-
1900m
1901-
2100m
2101-
2300m
2301-
2500m
2500m+
Starters71591156114
Starts928202069225
Winners013100010
Wins013200010
%Wnrs/Starters0.0%6.7%33.3%9.1%0.0%0.0%0.0%100.0%0.0%
%wins/Starts0.0%3.6%15.0%10.0%0.0%0.0%0.0%50.0%0.0%

 

Two-Year-Old Racing

 

 0-
1100m
1101-
1300m
1301-
1500m
1501-
1700m
1701-
1900m
1901-
2100m
2101-
2300m
2301-
2500m
2500m+
Starters414712300000
Starts667916300000
Winners6102000000
Wins7132000000

 

Three-Year-Old Racing

 

 0-
1100m
1101-
1300m
1301-
1500m
1501-
1700m
1701-
1900m
1901-
2100m
2101-
2300m
2301-
2500m
2500m+
Starters87159119721920822
Starts16936728414637361022
Winners1528211163000
Wins1731271173000

 

Four-Year-Old and Older Racing

 

 0-
1100m
1101-
1300m
1301-
1500m
1501-
1700m
1701-
1900m
1901-
2100m
2101-
2300m
2301-
2500m
2500m+
Starters99184182136695637168
Starts400126610896912161821162930
Winners206447361411931
Wins33127855723181131

 


 

 

AL SAMER
Bay horse       Foaled 2002 
 

REDOUTE'S CHOICE Danehill (USA)DanzigNorthern Dancer
RazyanaHis Majesty
Shantha's ChoiceCanny LadBletchingly
Dancing Show (USA)Nijinsky
MY LADY'S KEY (USA)
    1987
Key to the MintGraustarkRibot
Key BridgePrincequillo
You're My LadyRobertoHail to Reason
Spring AdieuBuckpasser

REDOUTE'S CHOICE (AUS) (Bay 1996-Stud 2000). 5 wins-2 at 2, MVRC Manikato S., Gr.1. Champion Aust. Sire 3 times Sire of 1249 rnrs, 951 wnrs, 151 SW, inc. Miss Finland (STC Golden Slipper S., Gr.1), Redoute's Dancer, Stratum, Lankan Rupee, Samantha Miss, Majmu, Fashions Afield, Musir, Nadeem, Mustaaqeem, God's Own, Lotteria, Melito, Wylie Hall, Gallica, King's Rose, Snitzel, Bonaria, Anamato, Howard be Thy Name, Peeping, Royal Descent, Rafeef, etc.

 

1st dam

MY LADY'S KEY (USA), by Key to the Mint. Unraced. Half-sister to LADY BROADHURST, ANNOUNCE, DAPHNE DONNELLY (dam of QUEEN'S BAY), LADY'S DELIGHT (dam of EXPRESS POWER), YOUTHFUL LEGS, Sarge, Chayim,  Gabbing Gloria (dam of DIATRIBE). Dam of 13 named foals, 10 to race, 8 winners, inc:-

AL SAMER (c by Redoute's Choice) 2 wins. See below.

 Delightful Special (g by Danehill (USA)) 5 wins to 1400m, HK$3,691,600, HKJC Tung Wah Centenary Challenge Cup, Azalea H., Cheug Sha H., Plover Cove H., Elm H., 2d HKJC Peninsula H., Admiralty H., Hoi Ping H., 3d HKJC Eastern Treasure H., Yan Chai Trophy, Martell Extra H., Victoria Racing Club Trophy.

 Panchita (f by Erins Isle) 4 wins from 1¼m to 1¾m, £6,593, €103,379, Leopardstown Autumn Fillies H., 3d Curragh Flemings Garage H., Leopardstown Fitzwilliam H.

 Garamendi (g by Don't Forget Me) 2 wins at 2, Curragh Mitsubishi Diamond 2YO S.

 Ceol Na Sraide (f by King's Theatre) Winner at 1¼m, 2d Curragh Woodies DIY H., Stephen Quirke Memorial Apprentice H., Leopardstown Woodley H. Dam of 5 winners-

THE VOICE - MODERN TSAR (H.K.) (g Northern Meteor) 4 wins-2 at 2-at 1300m, 1400m, A$100,900, HK$1,858,525, SAJC Sires' Produce S., Gr.3, HKJC Grassy Hill H., HKU Faculties of Law & Social Sciences H., 2d SAJC Magic Millions Adelaide 2YO Classic, Sportingbet 2YO P., HKJC Members Cup, 3d HKJC Tianjin H.

ROYAL ZULU GUARD (g Rock of Gibraltar) 4 wins from 1400m to 1750m, R424,750, Scottsville Michael Roberts H., L, Clairwood LS Creations H., Greyville Tyson Christie's Westville P., 2d Greyville Pinnacle S., Fever Tree H., Scottsville Soccer 4 P., Rugby 5 P., Soccer 6 P., 3d Clairwood Racing to Save the Rhino H., Kansai Plascon H., Greyville South Coast Herald P., 4th Greyville Kings Cup, Gr.3.

Rock Band (g Rock of Gibraltar) 2 wins at 1600m, 1950m, WATC Falcons H., 2d WATC Perth Ice Works H., 3d WATC JC Roberts S., L.

 Cedarwood. Winner at 1200m in 2017-18, 2d ATC Tab.com.au H.

 Poetic Justice. 5 wins to 1400m in Aust.

 Maximisation (g by Encounter) 3 wins from 1200m to 2050m in Aust.

 Emerged (f by Desert King) Winner at 1850m in Aust. Dam of 3 winners-

 Zederged. 3 wins at 900m, 1000m in Aust.

 Emerging Bullet. 2 wins at 1200m, 1400m in Aust.

 Nafisah. Winner at 1200m in Aust. Producer.

 Railbird (c by Caerleon) Winner at 1m in U.S.A.

 Niccolini (c by Redoute's Choice) Placed in Aust. Sire.

 

2nd dam

YOU'RE MY LADY, by Roberto. 2 wins-1 at 2-at 6f in U.S.A. Half-sister to  Razyana (dam of DANEHILL, EAGLE EYED, HARPIA, SHIBBOLETH, EUPHONIC). Dam of 11 named foals, 10 to race, 9 winners, inc:-

LADY BROADHURST (f Golden Thatch) 5 wins at 1000m, 1200m, R205,600, Kenilworth Sceptre S., Gr.2, 4th Kenilworth Southern Cross S., Gr.3.

LADY'S DELIGHT (f Local Talent) 6 wins from 1200m to 1600m, R330,896, Newmarket Swazi Howe Memorial H., L, Turffontein Nomads Charity H., L, 2d Turffontein Voyager S., Gr.2, Newmarket Maurice Passmore H., L, Vaal Silver Slipper Sprint, L, 3d Gosforth Park Challenge S., Gr.1, Newmarket Maurice Passmore H., L. Dam of 3 winners-

EXPRESS POWER (f Snitzel) 4 wins from 1200m to 1800m, A$215,755, Gold Coast Bracelet, L, ATC Australian Turf Club H., 2d ATC Adrian Knox S., Gr.3, Ranvet Sprint H., 3d ATC Sydney Spring Carnival on Sale H.-twice, Matt's Happy 50th Birthday H.

Sunday Service (f Sunday Silence) 3 wins from 1550m to 2000m, A$143,800, STC De Bortoli Wines H., Singapore Turf Club Trophy, Project Sales (Qld) H., 2d STC Sky High S., L, 3d AJC Japan Racing Association P., L, QTC Members H., L. Dam of 6 winners-

THAT'S A GOOD IDEA (g Flying Spur) 9 wins to 1400m, A$721,375, Scone RC Ortensia S., L, 1100m-in track record time, 2d BRC QTC Cup, Gr.2, 3d ATC Premiere S., Gr.2, Maurice McCarten S., Gr.3.

KNEELING (f Encosta de Lago) 4 wins at 1200m, 1300m, A$308,520, MRC William Crockett S., L, Warrnambool RC Wangoom H., L, 2d SAJC Penny Edition S., L, 3d TRC Bow Mistress Trophy, Gr.3.

 Come Sunday (f Redoute's Choice) Unraced. Dam of 2 winners-

ACE HIGH (c High Chaparral) 4 wins-1 at 2-from 1400m to 2500m, A$1,408,375, to 2017-18, VRC Victoria Derby, Gr.1, ATC Spring Champion S., Gr.1, Gloaming S., Gr.3, 2d ATC Pierro 2YO P., 4th ATC Champagne S., Gr.1.

ANNOUNCE (c National Assembly) 4 wins at 1200m, 1600m, R215,762, Greyville Thukela H., L. Sire.

DAPHNE DONNELLY (f Golden Thatch) 4 wins-1 at 2-at 1000m, 1200m, R153,824, Newmarket George Azzie Memorial H., L, 2d Turffontein Southgate Mall Fillies & Mares S., L. Dam of 3 winners-

QUEEN'S BAY (f Fort Wood) 8 wins from 1450m to 1800m, R906,125, Turffontein Yellowwood H., Gr.3-twice, Jacaranda H., Gr.3, Mrs KML Makins P., Computaform Express H., Vaal Computaform Open H., 2d Turffontein Gerald Rosenberg S., Gr.2, Ipi Tombe Challenge, Gr.2, 3d Greyville Gold Bracelet S., Gr.2, Turffontein Gerald Rosenberg S., Gr.2. Producer.

 Bay Tree. 2 wins-1 at 2-at 1300m, 1600m in South Africa. Dam of 3 winners-

BOUQUET-GARNI (g Strike Smartly) 5 wins from 1450m to 2450m, R1,196,875, South African Derby, Gr.1, Vaal Soccer 6 S., 2d Turffontein Hennenman Memorial Pinnacle S.

YOUTHFUL LEGS (c Explodent) 3 wins at 7f, 8½f, Hialeah Citation S., L. Sire.

Sarge (c National Assembly) 2 wins-1 at 2-at 1200m, 3d Clairwood Godolphin Barb S., Gr.3. Sire.

Chayim (c Woodman) 3 wins, 3d Del Mar Oceanside S., L. Sire.

 Gabbing Gloria. 3 wins-1 at 2- in U.S.A. Dam of 8 winners-

DIATRIBE (c Brief Truce) Third on The 2000-01 Australasian 4YO+ Classification (long). 5 wins-1 at 2-from 1450m to 2400m, A$2,325,230, VATC Caulfield Cup, Gr.1, 2400m-in track record time, STC Rosehill Guineas, Gr.1, MVRC Bill Stutt S., Gr.2, AAMI Vase, Gr.2, VATC Wilson Dilworth University Blacks H., 2d MVRC WS Cox P., Gr.1, Alister Clark S., Gr.2, SAJC Sires' Produce S., Gr.3, VRC Gibson Carmichael S., L, VATC Street Cafe 2YO H., 3d Victoria Derby, Gr.1, VRC Turnbull S., Gr.2, VATC Boer War Centenary H., 4th VATC CF Orr S., Gr.1, Autumn Classic, Gr.2. Sire.

 

Race Record: 7 Starts 2-1-3 A$277,250.
Won Canberra Black Opal S., Gr 3 (1200m), STC Darby Munro S., L (1300m), 2nd Wyong Strawberry Hill Slipper S., 3rd AJC South Pacific Classic, Gr 3, Breeders' P., L, GCTC Magic Millions 2YO Classic S. (R), RL

(in Australia)

AgeRuns1st2nd3rdEarnings
25112A$213,250
321-1A$64,000
Totals:7213A$277,250
At 2 : Canberra RC Black Opal S., Gr.3 (1200m beating Another Time and Jet Spur)
3d AJC Breeders' P., L (1000m to Snitzel and Banished)
GCTC Magic Millions 2YO Classic S. (R)
L (1200m to Bradbury's Luck and Emit Time)
At 3 : STC Darby Munro S., L (1300m beating Falaise and Rewaaya)
3d AJC South Pacific Classic, Gr.3 (1400m to Martiniforus and Rewaaya)
REDOUTE'S CHOICE (AUS)
B. 1996
GW 5 wins
f:1625 r:1249 w:955 SW:151
Danehill
B. 1986
GW 4 wins
f:2414 r:2082 w:1630 SW:347
Danzig
B. 1977
Wnr 3 wins
f:1075 r:837 w:658 SW:198
Northern DancerNearctic14
Natalma2
Pas de NomAdmiral's Voyage4
Petitioner7
Razyana
B. 1981
Pld
f:14 r:11 w:9 SW:5
His MajestyRibot4
Flower Bowl4
Spring AdieuBuckpasser1
Natalma2
Shantha's Choice
B. 1992
Wnr 1 win
f:13 r:10 w:10 SW:5
Canny Lad
Br. 1987
GW 8 wins
f:1435 r:1168 w:794 SW:55
BletchinglyBiscay2
Coogee7
Jesmond LassLunchtime7
Beautiful Dreamer14
Dancing Show
B. 1983
Wnr 1 win
f:10 r:8 w:7 SW:2
NijinskyNorthern Dancer2
Flaming Page8
Show LadySir Ivor8
Best in Show8
MY LADY'S KEY (USA)
B. or Br. 1987
NR
f:13 r:10 w:8 SW:1
Key to the Mint
B. 1969
GW 14 wins
f:623 r:466 w:328 SW:49
Graustark
Ch. 1963
GW 7 wins
f:614 r:450 w:336 SW:51
RibotTenerani6
Romanella4
Flower BowlAlibhai6
Flower Bed4
Key Bridge
B. 1959
NR
f:11 r:8 w:7 SW:4
PrincequilloPrince Rose10
Cosquilla1
Blue BannerWar Admiral11
Risque Blue2
You're My Lady
B. 1980
Wnr 2 wins
f:11 r:10 w:9 SW:5
Roberto
B. 1969
GW 7 wins
f:500 r:441 w:318 SW:84
Hail to ReasonTurn-to1
Nothirdchance4
BramaleaNashua3
Rarelea10
Spring Adieu
B. 1974

Wnr 3 wins
f:12 r:10 w:3
BuckpasserTom Fool3
Busanda1
NatalmaNative Dancer5
Almahmoud2
f: number of foals | r: number that raced | w: number that won | SW: number of stakeswinners

REDOUTE'S CHOICE Champion 3YO Miler in Australia in 1999-2000. Joint Champion 3YO in Aust/NZ in 1999-2000. 5 wins-2 at 2-from 1100m to 1600m, A$1,567,850, VATC Caulfield Guineas, Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1, VATC Blue Diamond S., Gr.1, CF Orr S., Gr.1, Veuve Clicquot S., L, 2d MVRC Australia S., Gr.1, 3d VATC Futurity S., Gr.1, Vic Health Cup, Gr.1, 4th VRC Ascot Vale S., Gr.2. He entered stud in Aust. in 2000. Champion Aust. Sire in 2005-06, 2009-10, 2013-14, second in 2008-09, 2010-11, third in 2004-05, 2006-07, 2011-12. Champion Aust. Sire (AEI) in 2004-05, 2005-06, 2006-07. Champion Aust. Sire of 2YOs in 2004-05, 2005-06. . Sire of 1249 progeny to race, 951 winners (76.0%), earnings of over $137 million, 151 stakes winners, 111 stakes placegetters, inc.




MISS FINLAND (03f, Woodman, Sadler's Wells). Champion 2YO & 3YO Filly in Australia in 2006 & 2007.11 wins-3 at 2-from 1000m to 2500m, A$4,632,775, STC Golden Slipper S., Gr.1, VRC Oaks, Gr.1, VRC Australian Guineas, Gr.1, MRC Thousand Guineas, Gr.1, STC Arrowfield Stud S., Gr.1, MRC Memsie S., Gr.2, Angus Armanasco S., Gr.2, HDF McNeil S., Gr.3, Tranquil Star S., Gr.3, VRC Talindert S., L, MRC Pleach 2YO P., 2d AJC Champagne S., Gr.1, MRC Blue Diamond S., Gr.1, Yalumba S., Gr.1, Underwood S., Gr.1, VRC Edward Manifold S., Gr.2, 3d MRC Futurity S., Gr.1, 4th MVRC WS Cox P., Gr.1, MRC CF Orr S., Gr.1, STC Reisling Slipper Trial S., Gr.2.

LANKAN RUPEE (09g, Stravinsky, Zabeel). Joint Head of the 2014 World Thoroughbred Rankings (Sprint). Horse of the Year & Champion Sprinter in Australia in 2013-14.11 wins to 1200m, A$4,129,510, VRC Newmarket H., Gr.1, ATC TJ Smith S., Gr.1, MRC Oakleigh P., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1, VRC Lightning S., Gr.1, MRC Rubiton S., Gr.2, Kevin Heffernan S., Gr.3, VRC Dilmah Earl Grey S., L, MRC KS Environmental P., MVRC Essendon Mazda 55 Second Challenge Heat H., 2d MVRC AJ Moir S., Gr.1, Ian McEwen S., Gr.2, MRC Bletchingly S., Gr.3, VRC Living Legends H., 3d VRC Darley Classic, Gr.1, MRC Schillaci S., Gr.2, Caulfield Sprint H., Gr.2, Blue Sapphire S., MVRC Essendon Mazda 55 Second Challenge H., 4th VRC Darley Classic, Gr.1.

SAMANTHA MISS (05f, Zabeel, Bold Venture). Champion 3YO Filly in Australia in 2009.7 wins-2 at 2-from 1150m to 2500m, A$1,763,260, VRC Oaks, Gr.1, AJC Champagne S., Gr.1, Flight S., Gr.1, Furious S., Gr.2, STC Tea Rose S., Gr.2, AJC Silver Shadow S., Gr.3, Wattle Grove 2YO H., 2d AJC Sires Produce S., Gr.1, Light Fingers S., Gr.2, 3d MVRC WS Cox P., Gr.1, AJC Sweet Embrace S., Gr.3, 4th STC Magic Night S., Gr.2.

LOTTERIA (01f, Sir Tristram, Zamazaan). 8 wins from 1200m to 1600m, A$1,491,560, AJC Flight S., Gr.1, VRC Myer Classic, Gr.1, AJC Surround S., Gr.2, STC Shannon S., Gr.2, Newcastle JC Spring S., Gr.3, AJC Show County H., L, Kogarah H., 2d MVRC WS Cox P., Gr.1, STC Arrowfield Stud S., Gr.1, NSW Tatt's RC Tramway H., Gr.3, 3d AJC Epsom H., Gr.1, 4th STC Canterbury S., Gr.2.

MAJMU (11f, Hussonet, Smooth Performance). Champion 2YO Filly in South Africa in 2013-14.6 wins-3 at 2-from 1000m to 1600m, R2,325,000, Kenilworth Cape Fillies Guineas, Gr.1, Turffontein Empress Club S., Gr.1, South African Fillies Nursery, Gr.2, Pretty Polly S., Gr.3, Starling S., L, Ruffian S., L, 2d Turffontein Presidents Champions Challenge, Gr.1, 4th Turffontein Johannesburg Spring Fillies & Mares Challenge, Gr.2.

MELITO (06f, Marauding, Prince True). 5 wins-1 at 2-to 1400m, A$1,934,050, AJC TJ Smith S., Gr.1, Qld Tatt's RC Winter S., Gr.1, AJC Furious S., Gr.2, ATC Apollo S., Gr.2, STC Silver Slipper S., Gr.2, 2d MRC Thousand Guineas, Gr.1, BRC Stradbroke H., Gr.1, AJC All Aged S., Gr.1, ATC Queen of the Turf S., Gr.1, BRC BTC Cup, Gr.1, STC Reisling S., Gr.2, Tea Rose S., Gr.2, AJC Silver Shadow S., Gr.3, Widden S., L, 3d BRC Doomben Ten Thousand S., Gr.1, ATC Coolmore Classic, Gr.1, VRC Wakeful S., Gr.2, STC Birthday Card S., Gr.3, 4th AJC Flight S., Gr.1, ATC All Aged S., Gr.1.

WYLIE HALL (09c, Ideal Planet, Sovereign Edition). 6 wins from 1400m to 2450m, R3,694,625, South African Derby, Gr.1, Turffontein Presidents Champions Challenge, Gr.1, Colorado King S., Gr.2, Derby Trial, L, Cape Summer of Champions Pinnacle S., 2d Greyville Durban July H., Gr.1, Turffontein Egoli Mile, Soccer 10 H., 3d Turffontein London News S., Gr.3, 4th Greyville Daily News 2000 S., Gr.1, Turffontein Presidents Champions Challenge, Gr.1, Horse Chestnut S., Gr.1.

GALLICA (05f, Kingmambo, Dictus). 6 wins from 1600m to 2000m, A$1,010,495, MRC Thousand Guineas, Gr.1, SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, VRC Edward Manifold S., Gr.2, AV Kewney S., Gr.2, 2d MRC Angus Armanasco S., Gr.2, 3d STC Storm Queen S., Gr.1.

FASHIONS AFIELD (02f, Wild Again, Bletchingly). Champion 2YO filly in Australia in 2004-05.6 wins-4 at 2-from 1200m to 1600m, A$1,974,110, AJC Sires' Produce S., Gr.1, Flight S., Gr.1, STC Reisling Slipper Trial S., Gr.2, Gold Coast Guineas, L, AJC Meriton Serviced Apartments 2YO H., STC Riverina Charm 2YO H., 2d STC Golden Slipper S., Gr.1, AJC Champagne S., Gr.1, Qld Tatt's RC Winter S., Gr.1, Queensland Guineas, Gr.2, STC Expressway S., Gr.2, Tea Rose S., Gr.2, AJC Silver Shadow S., Gr.3, GCTC Magic Millions 3YO Trophy, L, 3d STC Premiere S., Gr.2, 4th STC Queen of the Turf S., Gr.1, Apollo S., Gr.2, VRC Ascot Vale S., Gr.2, STC Missile S., Gr.3.

KING'S ROSE (07f, Nureyev, Manila). 8 wins-1 at 2-from 1000m to 2000m, NZ$391,390, A$772,100, New Zealand One Thousand Guineas, Gr.1, ARC Royal S., Gr.2, MRC Memsie S., Gr.2, MVRC WH Stocks S., Gr.2, Waikato RC Sir Tristram Fillies Classic, Gr.2, Manawatu RC Eulogy S., Gr.3, Ashburton RC Ray Coupland S., L, 2d MRC Toorak H., Gr.1, VRC Emirates S., Gr.1, Gilgai S., Gr.2, MRC Moonga S., Gr.3, 3d ATC Coolmore Classic, Gr.1, Queen of the Turf S., Gr.1, 4th Hawkes Bay Lowland S., Gr.3.

MUSIR (06c, Encosta de Lago, Mill Reef). Champion 2YO Colt in South Africa in 2008-09. Champion 3YO Miler in UAE in 2010.8 wins-2 at 2-from 1000m to 1900m, £8,608, €270,000, R377,125, HK$1,200,000, 6,978,575Dhs, Greyville Golden Horseshoe S., Gr.1, UAE Derby, Gr.2, Istanbul Topkapi Trophy, Gr.2, Meydan Al Rashidiya S., Gr.2, UAE Two Thousand Guineas, Gr.3, Al Maktoum Challenge Round 1 S., Gr.3, UAE 2000 Guineas Trial S., 2d Meydan Al Maktoum Challenge Round 3 S., Gr.2, Zabeel Mile S., Gr.2, Firebreak S., L, Clairwood Gatecrasher S., 3d HKJC BMW Champions Mile, Gr.1, Newbury Hungerford S., Gr.2, Meydan Burj Nahaar S., Gr.3, 4th Meydan Al Fahidi Fort S., Gr.2.

SNITZEL (02c, Snippets, Storm Bird). 7 wins-4 at 2-to 1200m, A$1,031,550, MRC Oakleigh P., Gr.1, AJC Challenge S., Gr.2, Up & Coming S., Gr.3, STC Skyline S., Gr.3, AJC Breeders' P., L, BTC Tommy Smith Slipper S., L, Wyong RC Strawberry Hill Slipper S., 2d VRC Newmarket H., Gr.1, 3d AJC TJ Smith S., Gr.1, San Domenico S., Gr.3, GCTC Magic Millions 2YO Classic S., L, 4th AJC All-Aged S., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1.

BONARIA (08f, Last Tycoon, Twig Moss). 8 wins-1 at 2-from 1100m to 1600m, A$951,319, VRC Myer Classic, Gr.1, MRC Mannerism S., Gr.3, VRC Schweppervescence Trophy, Gr.3-twice, MRC Sportingbet H., The Age H., VRC Lort Smith Animal Hospital H., 2d VRC Blazer S., Gr.2, MRC Geoffrey Bellmaine S., Gr.3, Ladies Day Vase, Gr.3, 3d MRC Geoffrey Bellmaine S., Gr.3, Vintage Photobooth H., Responsible Gambling Awareness Week H., Race-Tech 2YO H., VRC Peter Rowland Catering H., 4th MVRC Sunline S., Gr.2, VRC Let's Elope S., Gr.2-3 times, MRC WW Cockram S., Gr.3, Summoned S., Gr.3.

ANAMATO (03f, Whiskey Road, Sovereign Edition). 4 wins-1 at 2-from 1500m to 2000m, US$90,000, A$861,850, SAJC Australasian Oaks, Gr.1, Moonee Valley Fillies Oaks Classic, Gr.2, VRC AV Kewney S., Gr.2, SAJC Sires' Produce S., Gr.3, 2d MRC Tranquil Star S., Gr.3, VRC Danehill S., Gr.3, AJC Fernhill H., L, VRC Isca 2YO P., 3d VRC Oaks, Gr.1, Hollywood Park American Oaks, Gr.1, MRC Yalumba S., Gr.1, VRC Wakeful S., Gr.2, Thoroughbred Breeders S., Gr.3, MRC Kevin Hayes S., L, 4th MVRC JRA Cup, L.

PEEPING (11f, Encosta de Lago, Don't Say Halo). 6 wins to 1500m, A$889,535, ATC Coolmore Classic, Gr.1, Golden Pendant, Gr.2, Darby Munro S., L, Fairfield RSL Club H., Anthony Cullen H., 2d ATC PJ Bell S., Gr.3, Triscay S., Gr.3, Fireball S., L, 3d ATC Guy Walter S., Gr.2, Hyland Race Colours H.

HOWARD BE THY NAME (12c, Faltaat, Defensive Play). 5 wins from 1600m to 2500m, A$600,790, South Australian Derby, Gr.1, SAJC Chairman's S., Gr.3, Port Adelaide Guineas, L, 2d Tasmanian Derby, L, MRC Grand Hotel Frankston P., MVRC CRT Whites Rural P., 3d BRC Grand Prix S., Gr.3, 4th BRC Queensland Derby, Gr.1.

ROYAL DESCENT (09f, Kaapstad, Palace Music). 5 wins from 1200m to 2400m, A$2,709,780, Australian Oaks, Gr.1, ATC Warwick S., Gr.2, Adrian Knox S., Gr.3, Australian Turf Club H., Seasons Greetings P., 2d ATC Doncaster H., Gr.1, Epsom H., Gr.1, George Main S., Gr.1-3 times, VRC Turnbull S., Gr.1, ATC Warwick S., Gr.2, Chelmsford S., Gr.2, Toy Show H., Gr.3, Illawarra TC Keith F Nolan Classic, Gr.3, 3d ATC Doncaster H., Gr.1, Queen Elizabeth S., Gr.1, NSW Tatt's RC Chelmsford S., Gr.2, ATC Tramway S., Gr.3, Tab.com.au H., 4th ATC George Ryder S., Gr.1, Surround S., Gr.2, Millie Fox S., Gr.2.

MASTER OF DESIGN (05c, Last Tycoon, Ahonoora). 7 wins to 1300m, A$938,209, ATC TJ Smith S., Gr.1, Theo Marks H., Gr.2, Alpha Flight Services H., MVRC Eliza Park Sunline Suite Tour H., WATC Perth Racing Silver Members H., 3d MRC Sir Rupert Clarke S., Gr.1, ATC Sebring S., Gr.3, MRC ESP P.H., MVRC Essendon Mazda H.

RAFEEF (12c, National Assembly, Mr Eats). 6 wins to 1400m to 2016-17, R1,193,325, Turffontein Computaform Sprint, Gr.1, Hawaii S., Gr.2, Classic Day in April H., Vaal Itsarush.co.za P., 2d Turffontein Wolf Power H., L, Vaal Intercontinental Village Raceday H., 4th Turffontein Horse Chestnut S., Gr.1.

CHEEKY CHOICE (03f, Caerleon, Persian Bold). 4 wins-1 at 2-from 1300m to 1600m, A$625,425, AJC Flight S., Gr.1, STC Tea Rose S., Gr.2, AJC William H Ogilvie 2YO H., NSW Tatt's RC Napoleon Perdis H., 2d STC Queen of the Turf S., Gr.1, Canterbury S., Gr.2, AJC Australian Income Protection 2YO H., STC Escape to the Races 2YO H., Hyland Race Colours 2YO H., 3d MRC Thousand Guineas, Gr.1, 4th AJC Emancipation S., Gr.2.

REDOUTE'S DANCER (03c, El Gran Senor, Condorcet). Top of the 2006-07 NZ 3YO Free H. (1650m+).4 wins from 1800m to 2400m, NZ$480,000, A$87,450, New Zealand Derby, Gr.1, ARC Championship S., Gr.2, AJC Mosman H., 2d AJC Pepsi Max H., AH Beard Toparoa H.

HAMPTON COURT (11c, Broken Vow, Vice Regent). 3 wins-1 at 2-from 1400m to 2000m, A$398,230, ATC Spring Champion S., Gr.1, Dulcify H., L, 2d ATC Australian Turf Club 2YO H., 3d ATC TAB Early Quaddie H., 4th Newcastle JC Spring S., Gr.3.

DARIANA (06f, Last Tycoon, Busted). 3 wins from 1550m to 2400m, A$518,165, Queensland Derby, Gr.1, AJC Frank Packer P., Gr.3, STC Inglis H., 2d MRC Underwood S., Gr.1, 3d BRC Doomben Roses, Gr.3.

ALLEZ WONDER (05f, Military Plume, Jungle Boy). 3 wins at 1600m, 2050m, A$509,263, MRC Toorak H., Gr.1, Illawarra TC Keith F Nolan Classic, L, MVRC Pacific Communications H., 3d VRC Oaks, Gr.1.

EMPIRES CHOICE (03c, Star Way, Sir Tristram). 3 wins from 1500m to 2400m, A$895,075, Queensland Derby, Gr.1, BTC Rough Habit P., Gr.3, 2d STC Pago Pago S., Gr.2, AJC Skyline S., Gr.3, Frank Packer P., Gr.3, STC Golden Rose S., Gr.3, AJC Carbine Club S., L, 3d AJC George Main S., Gr.1, STC Rotary Awareness P.

NADEEM (03c, Sound Reason, Oncidium). Joint top colt on The 2005-06 Australasian 2YO Classification.2 wins at 2, A$747,500, MRC Blue Diamond S., Gr.1, VRC Maribyrnong P., Gr.3, 4th VRC Maribyrnong Trial S., L.

STRATUM (02c, Luskin Star, Vain). Champion 2YO Colt in Australia in 2004-05.2 wins at 2, A$2,244,500, STC Golden Slipper S., Gr.1, Pago Pago S., Gr.2, 2d MVRC Bill Stutt S., Gr.2, NSW Tatt's RC Roman Consul S., Gr.2, VRC Age Classic S., Gr.2, AJC Up & Coming S., Gr.3, STC Skyline S., Gr.3, 3d VRC Newmarket H., Gr.1, Rory's Jester P., Gr.3, 4th AJC San Domenico S., Gr.3.

UNDOUBTEDLY (02c, Don't Say Halo, Manihi). 2 wins at 2, A$765,200, MRC Blue Diamond S., Gr.1, SAJC Queen Adelaide S., L, 3d VRC Ascot Vale S., Gr.2, MVRC Mitchell McKenzie S., L.

ABBEY MARIE (12f, Catrail, Pleasant Colony). 3 wins from 1300m to 2000m, A$473,370, SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, MRC JRA H., Cove Hotel P., 2d MVRC Dato' Tan Chin Nam S., Gr.2, 4th MRC Mannerism S., Gr.3.

GOD'S OWN (02c, Sky Chase, Showdown). Joint Head of The 2005-06 Australasian 3YO Classification.3 wins-1 at 2-at 1200m, 1600m, A$999,500, MRC Caulfield Guineas, Gr.1, AJC Ladies Auxilary 2YO H., STC Mounties H., 2d VRC Lightning S., Gr.1, MRC Guineas Prelude, Gr.3, Schweppervescence Cup, Gr.3, 4th STC Golden Rose S., L.

MUSTAAQEEM (14c, National Assembly, Mr Eats). Champion 2YO Colt in South Africa in 2016-17.2 wins at 2 in 2016-17, R684,375, Turffontein South African Nursery, Gr.1.

ABSOLUTELY (07f, Catrail, Pleasant Colony). Winner at 2400m, A$469,500, Australian Oaks, Gr.1, 2d SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, MVRC Alexandra S., L, 3d Moonee Valley Fillies Classic, Gr.2, SAJC Auraria S., Gr.3.

DOUBTING (02f, Sovereign Red, Baguette). 6 wins-2 at 2-from 1000m to 1600m, A$782,750, VRC AV Kewney S., Gr.2, MRC Blue Diamond Prelude (f), Gr.3, Tranquil Star S., Gr.3, AJC Wiggle H., L, STC Triscay S., L, 2d STC Coolmore Classic, Gr.1, MRC Angus Armanasco S., Gr.2, 3d MRC WW Cockram S., Gr.3, Quezette S., L, Boronia S., L, 4th Qld Tatt's RC Winter S., Gr.1.

ABIDEWITHME (09f, Zabeel, Mellay). 9 wins from 1200m to 2000m to 2016-17, NZ$416,200, A$63,750, BOP RC Tauranga S., Gr.2, Cambridge JC Travis S., Gr.2, Ashburton RC Ray Coupland S., L, WRC Anniversary H., L, MRC Cape Grim Beef P., ARC Augusta Capital H., New Zealand Herald H., Hallmark Yearlings 3YO Mile, 2d Te Aroha JC New Zealand Thoroughbred Breeders' S., Gr.1, Cambridge JC Travis S., Gr.2, ARC Westbury Classic, Gr.3, Sofitel Luxury Hotels S., Gr.3, 3d WRC Thorndon Mile, Gr.1, Te Aroha JC New Zealand Thoroughbred Breeders' S., Gr.1, ARC Blue Bubble Taxis H., 4th Hawkes Bay Makfi Challenge S., Gr.1, Waikato RC Herbie Dyke S., Gr.1, Cal Isuzu S., Gr.2, ARC Westbury Classic, Gr.3.

TICKETS (06c, Success Express, Best Western). 4 wins-2 at 2-to 1500m, A$579,100, STC Pago Pago S., Gr.2, Phar Lap S., Gr.2, AJC Canonbury S., L, VRC Poseidon S., L, 2d AJC Sires Produce S., Gr.1, Champagne S., Gr.1, 4th VRC Coolmore Stud S., Gr.1, AJC Skyline S., Gr.3.

BISHOPS ROCK (01c, Sir Tristram, Kings Lake). 7 wins-1 at 2-from 1000m to 2200m, R719,910, Greyville Astrapak H., Gr.2, Turffontein Colorado King S., Gr.2, Scottsville Michael Roberts H., L, Turffontein Sun City H., 2d Turffontein South African Nursery P., Gr.1, Protea S., Gr.2, 3d Newmarket Sea Cottage S., L.

VAVASOUR (11f, Red Ransom, Last Tycoon). 5 wins from 1600m to 2400m, NZ$260,450, Waikato RC Sir Tristram Fillies Classic, Gr.2, Counties Cup, Gr.3, Waikato Cup, Gr.3, ARC Dunstan Feeds Championship Qualifier H., 2d ARC Royal S., Gr.2, Avondale 2YO Classic, Te Aroha JC Piako Rural Services 2YO H., 3d ARC Soliloquy S., L, 4th ARC Sofitel Luxury Hotels S., Gr.3.

GALAH (08c, Distorted Humor, Southern Appeal). 5 wins-1 at 2-from 1300m to 1600m, A$587,700, BRC QTC Cup, Gr.2, VRC Carbine Club S., Gr.3, MRC Gothic S., L, ATC Wyndham Estate 2YO H., Follow Royal Randwick on Facebook H., 2d VRC Tab.com.au S., Gr.3, ATC Maroubra 2YO H., VRC Momentum Energy Trophy H., 3d MRC Sandown Guineas, Gr.2, ATC Carbine Club S., Gr.3, MRC Moonga S., Gr.3, Sandown S., Gr.3, ATC Festival S., L, 4th VRC Gilgai S., Gr.2.

SISTER MADLY (06f, Bureaucracy, Grosvenor). 4 wins at 1200m, A$680,180, VRC Seppelt Salinger S., Gr.2, ATC Southern Cross S., Gr.3, MRC How Now S., Gr.3, STC Myer H., 2d AJC Flight S., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1, MRC Tristarc S., Gr.2, SAJC Yallambee Classic, Gr.2, AJC Reginald Allen H., L, 3d SAJC Robert Sangster S., Gr.1, STC Sheraco H., L, AJC Victory Vein P., 4th MRC Sir Rupert Clarke S., Gr.1.

DRUMBEATS (05c, Last Tycoon, Imperial Prince). 3 wins at 1400m, 1500m, A$497,225, STC Shannon S., Gr.2, AJC Bill Ritchie H., Gr.3, VRC Hilton S., L, 2d AJC Roman Consul S., Gr.2, MRC Winning Edge Presentations Cup, L, AJC After Party at Fringe Bar H., 3d MVRC Crystal Mile H., Gr.2, STC Theo Marks H., Gr.2, VRC Flying Spur 2YO H., 4th AJC Doncaster H., Gr.1.

TANGO'S DAUGHTER (10f, Anabaa, Gone West). 5 wins-2 at 2-from 1000m to 1600m, A$299,135, SAJC Queen of the South S., Gr.2, HC Nitschke S., L, MRC Hilton Manufacturing H., Equine Haven Racehorse Spelling 2YO P., 3d MRC Weekend Hussler S., L, VRC MSS Security S., L, 4th VRC Matriarch S., Gr.2, MVRC Tesio S., Gr.3, MRC Lord S., L.

MUTAWAAJID (03c, Vain, High Line). 5 wins-2 at 2-to 1400m, £19,454, A$305,250, AJC Royal Sovereign S., Gr.2, STC Hobartville S., Gr.2, NSW Tatt's RC Vili's H., STC Tooheys New 2YO H., 4th Haydock Sprint Cup, Gr.1, AJC Randwick Guineas, Gr.1, Newbury World Trophy, Gr.3.

REKINDLED INTEREST (07g, Rainbow Quest, The Minstrel). 3 wins-1 at 2-from 1000m to 2050m, A$921,300, MVRC Dato' Tan Chin Nam S., Gr.2, AAMI Vase, Gr.2, 2d ATC George Ryder S., Gr.1, VRC Aurie's Star H., Gr.3, MVRC Chandler Macleod S., L, 3d MVRC WS Cox P., Gr.1, VRC LKS Mackinnon S., Gr.1, MVRC Dato' Tan Chin Nam S., Gr.2, 4th MRC Memsie S., Gr.2, MVRC Mitchell McKenzie S., L.

EL DAANA (04f, Sunday Silence, Avenue of Flags). 2 wins-1 at 2-at 1100m, 1600m, A$365,400, VRC Edward Manifold S, Gr.2, SAJC Queen Adelaide S., L, 2d SAJC Schweppervescence S., L, 3d MRC Angus Armanasco S., Gr.2, VRC Matriarch S., Gr.2, 4th South Australian Derby, Gr.1, SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, VRC Myer Classic, Gr.1, MRC Quezette S., L.

INTO THE MIST (11f, Encosta de Lago, Southern Appeal). 5 wins from 1200m to 1600m, A$229,580, SAJC Queen of the South S., Gr.2, Schweppes H., Eddie the Eagle H., William Hill H., 2d MRC Ladies Day Vase, Gr.3, SAJC Laelia S., L, 3d MVRC Adapt Australia H., 4th SAJC Adelaide Guineas, L.

HONORINE (09f, Honour and Glory, Labus). 5 wins-2 at 2-to 1200m, R484,775, Turffontein Camellia S., Gr.2, Clairwood Pinnacle S., Vaal July Day H., Clairwood Soccer 10 H., 2d Turffontein Bauhinia H., L, 3d Greyville Golden Horseshoe S., Gr.1, Pinnacle S., Vaal Computaform Express H., Turffontein Save the Date Sansui Summer Cup P.

VARENNA MISS (06f, Bite the Bullet, Afleet). 5 wins to 1300m, A$365,100, BRC QTC Cup, Gr.2, Act for Kids H., MRC Carlton Draught P., City of Glen Eira H., 2d MRC Hyderabad Race Club S., Gr.3, 3d SCTC Glasshouse H., L, MRC Cendrillon H., 4th BTC Cup, Gr.1, MRC Oakleigh P., Gr.1.

KEBEDE (12f, Hussonet, Mocito Feliz). 4 wins from 1200m to 2000m, A$198,460, BRC The Roses S., Gr.2, Secutor Securities H., 2d BRC Rosie Eccles P., 3d Gold Coast Bracelet, L, 4th SCTC Princess S., L.

GIRL GONE ROCKIN' (08f, Just a Dancer, Beaufort Sea). 4 wins from 1400m to 2050m, A$291,080, VRC Matriarch S., Gr.2, MVRC Melbourne Neonatal Network H., 2d ATC Cornucopia Committee Inc H., MVRC Adapt Australia H., Corporate Interiors Australia H., 3d MRC Sportingbet H.

MUSKET (03c, Riverman, Roberto). 4 wins from 1200m to 1600m, A$308,250, STC Shannon S., Gr.2, AJC Wales Truck Repairs Welter H., National Jockeys Celebration Day H., STC Spring Carnival H., 2d AJC Japan Racing Association P., L, STC Royal Parma S., L, Sky High S., L, 3d STC Fairfield RSL H., Furniture One Group H., 4th Newcastle JC Newmarket H., Gr.3.

HARDHAM (13c, Nureyev, Manila). 3 wins-1 at 2-from 1200m to 2050m to 2017-18, A$657,150, MVRC Alister Clark S., Gr.2, VRC Sofitel Girls' Day Out H., 2d MRC Inglis Cup, 3d ATC Australian Derby, Gr.1, MRC Vain S., Gr.3.

DOLMABACHE (07f, Zabeel, Vice Regal). 3 wins from 1600m to 2000m, NZ$158,725, A$17,707, Cambridge JC Travis S., Gr.2, 2d Waikato RC International S., Gr.1, ARC Lindauer S., Gr.3, 3d Wellington Cup, Gr.2, MRC 4 Tracks 4 Kids H., 4th Waikato Gold Cup, Gr.3.

AMELIA'S DREAM (05f, St Covet, Cure the Blues). 2 wins at 2, A$148,950, STC Silver Slipper S., Gr.2, De Bortoli Wines 2YO P.

DUELLED (02c, Sir Tristram, Pretendre). Winner at 2050m, A$475,180, MVRC AAMI Vase, Gr.2, 2d Victoria Derby, Gr.1, VRC Talindert S., L, 3d AJC Spring Champion S., Gr.1, STC Gloaming S., Gr.3, QTC Ambassador Travel 2YO H., AJC Quiet Little Drink H., Metcash H.

ROCK MAGIC (09g, Bubble Gum Fellow, Rory's Jester). 14 wins to 1400m to 2016-17, A$1,112,216, WATC Colonel Reeves S., Gr.3, Prince of Wales S., Gr.3, Roma Cup, Gr.3, Belmont Sprint, Gr.3, Beaufine S., L, Farnley S., L, Idyllic Prince S., L, ATC Become an ATC Sponsor H., TAB Number 1 Club H., WATC Paul Quartermaine 60th Birthday H., Perth Racing on Facebook & Twitter H., Tabtouch.com.au H., 2d WATC Colonel Reeves S., Gr.3, HG Bolton Sprint, L, Belmont Newmarket H., L, Westspeed Sprint H., 3d WATC Winterbottom S., Gr.1, MRC Schillaci S., Gr.2, Northam S., L, WATC Beaufine S., L, Idyllic Prince S., L, Scenic Blast S., L, ATC Kokoda H., Scone RC Segenhoe Stud H., 4th MVRC AJ Moir S., Gr.1, William Reid S., Gr.1.

BURGUNDY (08c, Zabeel, Vice Regal). 7 wins from 1200m to 1600m, NZ$214,125, Cambridge Breeders' S., Gr.3, Levin S., L, ARC Mr Tiz Trophy, L, Manawatu RC Flying H., L, North Canterbury RC Canterbury S., L, 3d WRC Telegraph H., Gr.1, ARC Great Northen Guineas, Gr.2, Wellington S., Gr.3.

SHE'S CLEAN (08f, End Sweep, Pleasant Colony). 10 wins to 1400m, A$705,170, Newcastle JC Tibbie S., Gr.3, ATC Triscay S., L, June S., L, SCSI H., Nitto H., Ascend Sales Trophies H., Michael Hansell Signs H., TAB Place Multi H., Tooheys New H., Altona Electrics H., 2d MRC Summoned S., Gr.3, ATC Canterbury BMW 40 Years of M H., VRC Chanteclair H., 3d VRC Lavazza Short Black P., Gr.3-twice, MRC Hockingstuart P., VRC Daniel Maher H., Brian Beattie H., ATC Gosford Quarries P., Hyland Race Colours H., Shufflemaster H., 4th ATC Nivison S., Gr.3, BRC Glenlogan Park S., Gr.3, ATC Festival S., L, BRC Juanmo S., L, Bright Shadow H., L.

STRAWBERRY BOY (08g, Strawberry Road, Bombay Duck). 9 wins from 1300m to 1600m, A$881,050, BRC Lord Mayor's Cup, Gr.3, Wayne Wilson S., L, Hawkesbury RC Ladies Day Cup, L, MRC Chase Hotel H., VRC Secondbite Fresh Food Rescue H., ATC Carnes Hill Marketplace H., NSW Tatt's RC Paul Noble Mile H., 2d MRC Moonga S., Gr.3, Newcastle JC Newmarket H., Gr.3, GCTC Magic Millions Cup, L-twice, 3d ATC Villiers S., Gr.2, Kingston Town S., Gr.3, Colin Stephen H., Gr.3, Festival S., L, Gardenia H., MRC BMW H., ATC TAB Royal Randwick H., 4th MRC Sir Rupert Clarke S., Gr.1, ATC Theo Marks S., Gr.2, Hawkesbury Gold Cup, Gr.3.

BID SPOTTER (05g, Sir Tristram, Diesis). 9 wins from 1500m to 2400m, A$599,345, TRC Hobart Cup, Gr.3, City Tattersalls Club Cup, L, ATC Manion Cup, L, AJC Secret Savings H., BRC Goa Get Noticed H., GJI Data Intelligence H., AJC SCCF K Callander Fellowship H., STC Hyland Race Colours H., 2d STC Frank Underwood Cup, L, BRC Rochele Painting H., 3d AJC Australia Day Cup, L, Breeders' P., L, GCTC Magic Millions Stayers Cup.

DYSTOPIA (06f, Luskin Star, Vain). 7 wins to 1300m, A$642,230, VRC GH Mumm S., Gr.3, ATC Triscay S., L, Toy Show H., L, Schweppes H., AJC Numberoneclub.com.au H., ATC Union Hotel H., STC Freeway Hotel Super TAB H., 2d ATC Premiere S., Gr.2, VRC GH Mumm S., L, AJC Order Your Christmas Fare H., Sharp H., ATC Blackwoods Galmet H., Vinery Stud H., Chifley Financial Services H., STC TAB Number 1 Club H., Inglis BC3 Future Stars Sale H., 3d ATC Theo Marks H., Gr.2, BRC Bright Shadow H., L, MRC Kevin Hayes S., L, STC Myer H., 4th ATC Galaxy H., Gr.1, Sapphire S., Gr.2, VRC GH Mumm S., L.

His sire sons include Snitzel (75), Not a Single Doubt (48), Stratum (35), Nadeem (14), Beneteau (10), Fast 'n' Famous (9), Bradbury's Luck (9), God's Own (8), Lucky Unicorn (5), Al Samer, Coats Choice, Time Thief, Duelled, Burgundy, Mutawaajid, Patronize, Musket, Elzaam, Delightful Choice, Mearas, etc.

Affordable Group Winning Sire now Producing Group and Stakes Winners!

Stud Comments

AL SAMER a Gr.3 winner as a 2YO, defeating JET SPUR by three and a half lengths and now siring Group winners.

A brilliant two-year-old - Al Samer broke his maiden when successful in the ACT Black Opal Stakes-G3, he was second in Wyong's Strawberry Hill Slipper and third in the AJC Breeders Plate-LR and Magic Millions Two-Year-Old Classic at the Gold Coast. He then went on to win the STC Darby Munro Stakes-LR (1200 metres) as a three-year-old, and ran third in the AJC South Pacific Classic-G3 at Randwick.

A dual Stakes winning son of REDOUTE’S CHOICE from the family of DANEHILL, NORTHERN DANCER, HALO

The Sire of 4 Stakes winners and 7 Stakes placegetters including:

MR CHARD
UNDERESTIMATION
LE REMAS
BERISHA

Other Stakes performing progeny of AL SAMER include Export (Unbreakable, Mac), Elldami, Magnetosphere, Royal Lawyer, Sunshine Full Life, Show the Cash (Confalcon, Mal.), Young Knight. His progeny have amassed over $11 million in Prizemoney!